Mama Sandalyesi ve Aksesuarı

Bebek beslenmesi sırasında oluşabilecek aksaklıklara karşı her türlü önlemi alarak mama yeme sürecini konforlu, keyifli ve güvenli hale getirmek isteyen ebeveynler için mama sandalyesi önemli bir yardımcıdır. Bebek beslenmesi sırasında oluşabilecek aksaklıklara karşı her türlü önlemi alarak mama yeme sürecini konforlu, keyifli ve güvenli hale getirmek isteyen ebeveynler için mama sandalyesi önemli bir yardımcıdır. Bu nedenle bebeğini sağlıklı büyütmeyi isteyen her ebeveyn; bebek giyim ürünleri, oyun setleri, mama çeşitleri, bebek çantası modelleri gibi bebek ürünlerine karşı gösterdiği hassasiyeti mama sandalyeleri için de göstermelidir.

Mama sandalyesi modelleri, farklı markalar tarafından; yükseklik ayarlı, ayak destekli, sırt dayanağı ayarlanabilen, emniyet kemerli, sökülebilir tepsili, katlanabilen, çift tepsili, tekerlekli gibi özelliklerle farklı fiyat aralıklarında tüketicilere sunulur.

Mama Sandalyesi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Mama sandalyesi çeşitleri, bebeklerin altıncı ayından 4 yaşına kadar beslenmelerinde büyük rol oynayan bir üründür. Bebeğinizi beslerken mama sandalyesi yardımı alarak bebeğinizin zorlu olabilecek beslenme sürecini kolayca yönetebilirsiniz. Uzun kullanım süresiyle mama sandalyesi faydaları, mamanın etrafa bulaşmasını önleme ve bebeğin yeme pozisyonunda olmasına yardımcı olmasıyla sınırlı değildir. Mama sandalyesi sayesinde bebeğinize rahatlıkla beslenme alışkanlığı kazandırabilir, el-göz-ağız koordinasyonunu sağlamasına yardımcı olabilir, sizinle birlikte sofrada vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Mama Sandalyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hassas minik bebeğinizin konforu ve güvenliği için mama sandalyesi seçimi konusunda özenli olmalısınız. Bebek mama sandalyeleri modelleri konusunda karara varabilmek için dikkat etmeniz gereken kriterler sayesinde mama sandalyesinden yalnızca beslenmeye yardımcı ürün olarak değil bebeğinizin uzunca zaman geçirebileceği, uyuyabileceği bir platform olarak yararlanabilirsiniz.

Taban oturması geniş, oturma yeri dolgu malzemeli mama sandalyeleri çocuğu tam anlamıyla kapsayarak rahat oturabilmesini sağlar. Mama sandalyesinin boyutlarına karar verirken bebeğin besleneceği alanın durumu ve ailenin ne kadar kalabalık olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Kalabalık aileniz varsa veya beslenme alanı darsa, kolay açılıp katlanabilen modelleri tercih etmelisiniz. Katlanır mama sandalyeleri kullanılmadığı zamanlarda evde boş yer kaplamadığı gibi seyahatler için de büyük kolaylık sunar.

Hareketli miniklerin sandalyeyi devirebilmesi mümkün olduğundan mama sandalyesi seçimini yaparken ayakları geniş olan ve sağlam ürünleri seçmelisiniz. Çıngırak ve oyuncakları bulunan bir mama sandalyesi sayesinde bebeğinizin mama sandalyesinde sıkılmadan vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Sallanan mama sandalyeleri müzik çalma özelliğiyle bebeğinizi sakinleştirmeniz için etkili olur.

Bebeğinizin mamalarından mama sandalyesinin de nasibini alması olasıdır. Bu nedenle mama sandalyesi çeşitleri arasında seçim yaparken, kılıfının çıkarılıp yıkanabilir ya da silinebilir olmasına, tepsisinin çıkarılabilir ve bulaşık makinesinde yıkanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Yükseklik ayarlı mama sandalyeleri, bebeğinizin en rahat pozisyonda oturabilmesini sağlar. Bebeğinizin mama sandalyesinde uyuyakalması olasılığına karşı sırt kısmı yatış pozisyonu alabilen ürünler tercih etmelisiniz.

Sadece yetişkinler tarafından kontrol edilebilen fren sistemi bulunan mama sandalyeleri seçenekleriniz arasında olmalı. Bebeğinizin güvenliği ve sizin huzurunuz için mama sandalyesinin fren sistemine sahip olması kadar emniyet kemerine sahip olması da önem taşır. Tekerlekli olarak üretilmiş mama sandalyesi sayesinde bebeğiniz sandalyedeyken de evin içinde rahatlıkla yer değiştirebilirsiniz.

Marka ve modele karar verdikten sonra fiyatlar arasında kıyaslama yaparak bütçenize uygun, güvenli ve konforlu modeli tercih edebilirsiniz.

Mama Sandalyesi Fiyatları

Mama sandalyesi fiyatları ürünün markasına, modeline ve fonksiyonel özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Kaliteli, güvenilir ve en bilinen markaların malzeme çeşidi, ürün boyutu ve markalara göre farklı fiyatlardan satışa sunulan mama sandalyesi çeşitlerine, Türkiye’nin en büyük online alışveriş sitesi Hepsiburada ayrıcalıklarıyla sahip olabilirsiniz.

Mama Sandalyesi

Ailenin tüm üyelerini bir araya getiren yemek masaları, evin en minik üyesini de ağırlamaya hazır olduğunda ebeveynler mama sandalyesi satın alıyor. Böylelikle altıncı ayını tamamlayan bebek artık ek gıdayla tanışmaya hazır hale geliyor. Bu dönem bebeğin yemek yeme alışkanlığını, sağlığını, iştahını ve damak zevkini büyük oranda belirleyen önemli aşamaları tam anlamıyla uygulamayı gerektiriyor. Mama sandalyeleri, bebeklerin yemek yemesini konforlu ve kolay hale getirmek için kullanılabiliyor. Çeşitli modellerdeki mama sandalyeleri bebeği ilk gıda deneyiminden itibaren destekliyor. Oturmaya başlamış ve ek gıdaya geçmiş bebeği güvenli tutan ve onu gıdalarla tanıştıran mama sandalyesi, ebeveynlere de büyük kolaylık sağlıyor. 

Mama Sandalyesi Nedir?

Bebeklerin altıncı aydan itibaren oturarak beslenebilmesini sağlayan mobilyalar mama sandalyesi adıyla anılıyor. Mama sandalyeleri, yerden yüksek mesafede bir koltuk, bebeği güvenli tutan kemer ve ön tabeladan oluşuyor. Bebeğin güvenli oturmasını sağlarken ebeveynin kolaylıkla bebeği beslemesini de mümkün kılıyor. Çok sayıda marka mama sandalyesini farklı özelliklerde ve farklı materyallerle tasarlıyor. Gelişen teknoloji ve tasarım anlayışı doğrultusunda büyük değişime uğrayan mama sandalyeleri, bebeklerin konforla yemek yemesini sağlıyor ve ebeveynlerin hayatını kolaylaştırıyor. 

Mama Sandalyesi Modelleri

Mama sandalyesi modelleri kullanıcılara çok sayıda seçenek veriyor. Mama sandalyelerindeki seçenekler kullanım şekline, materyal çeşidine, ayarlama mekanizmasına ve markaya göre çeşitleniyor. Bu sandalyeler katlanabilen, sabit, sökülebilir tepsili, sabit tepsili, tekerlekli, sırt dayanağı değiştirilebilen gibi farklı tasarım özellikleriyle üretiliyor. Bunun yanında mama sandalyelerinin kaliteli plastik, metal ya da sadece ahşap materyal seçenekleri de bulunuyor. Mama sandalyesi satın alan ebeveynler genel olarak ergonomik tasarıma sahip bebeğe konfor veren modelleri tercih ediyor. 

Standart mama sandalyeleri: Bu tipte mama sandalyeleri, bebeğin yemek yemesini mümkün kılan ve bebeğin oturmasını sağlayan rahat koltuk, bebeği sabitleyen emniyet kemeri, yemeklerinin konulabildiği tabla, sandalyeyi yere sabitleyen güçlü ayaklar ve sonrasında saklama kolaylığı sunan katlanma mekanizması gibi temel özellikleri sunuyor. Standart modellerin renk seçenekleri arasında genel olarak; mavi, kırmızı, pembe, gri, kahverengi, beyaz, turuncu, yeşil, sarı, siyah, açık yeşil, krem, lacivert, lila, siyah ve metal bulunuyor. 

Pratik kullanım sunan mama sandalyeleri: Pratik mama sandalyeleri kullanımı en kolay mama sandalyeleri olarak öne çıkıyor. Demonte edilebilme özelliğine sahip olan bu mama sandalyeleri kolaylıkla saklanabiliyor ve genel olarak küçük yaşam alanları için tercih ediliyor. Portatif özelliklere sahip olan bu mama sandalyelerinde, emniyet kemeri, ortopedik koltuk, çıkarılabilir tabla ve demonte özelliği bulunuyor. Portatif modellerin renk seçenekleri arasında; mavi, gri, pembe, beyaz, kırmızı, siyah, bej, bordo, kahverengi, lacivert, sarı, açık pembe, bej, mint yeşili, turuncu ve yeşil yer alıyor.

Yükseltici mama sandalyeleri: Standart bir mama sandalyesinde bulunması gereken tüm özelliklere sahip olan bu mama sandalyeleri, yükseltici ve portatif özellikleriyle ön plana çıkıyor. Çocuğun gelişimine ve masanın boyutuna göre ayarlanabilen özelliği sayesinde konforlu bir kullanım deneyimi yaşatıyor. Sunduğu fiyat/performans açısından değerlendirildiğinde de ebeveynler tarafından en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Yükseltici mama sandalyeleri modellerinin renk seçenekleri arasında; gri, kahverengi, beyaz, turuncu, sarı, açık pembe, bej, mint yeşili, turuncu ve yeşil bulunuyor.

Taşınabilen mama sandalyeleri: Misafirliğe giderken oldukça kolay bir kullanım sunan bu modeller, herhangi bir koltuğa ya da sandalyeye bir kayış yardımıyla sabitleniyor. Genel olarak 12. aydan sonra kullanılabilen bu modeller dışarıda bebeğinin rahat bir şekilde yemek yemesini isteyen ebeveynler tarafından tercih ediliyor. Yumuşak pamuklu kumaştan üretilen taşınabilir özelliğe sahip mama sandalyeleri leke tutmayan ve çantada fazla yer kaplamayan özelliklerde tasarlanıyor. Taşınabilen mama sandalyeleri genel olarak beyaz, kırmızı, mavi, yeşil ve sarı renklerde üretiliyor.

Bebeklerin oynamasını sağlayan mama sandalyeleri: Portatif modellerin yemek öğünleri dışında bebeğe oyuncağın ve boyama deneyiminin sunulduğu hali olarak öne çıkıyor. Ek gıda zamanlarının dışında bebeğine kaliteli zaman sunmak isteyen ebeveynler tarafından, bebeğin gelişim dönemine uygun oyuncaklarla donatılarak kullanılıyor. Bunun yanında bebeklerin gıda boyası ile parmaklarını kullanabilmesine de yardımcı oluyor. Emniyet kemeri ve kilit sistemi bebeğin çıkaramayacağı kadar güçlü olan portatif modeller, kolay yıkanabilir özelliklerle dikkat çekiyor. Bebeğiniz kendi kendine keyifli vakit geçirirken siz de yarım kalan işlerinizi yapabiliyorsunuz. 

İdeal Bir Mama Sandalyesi Nasıl Olmalı?

İdeal bir mama sandalyesinin geniş bir tabanının olması, yere sağlam basması ve devrilme ihtimalinin düşük olması gerekiyor. Mama sandalyesine oturmaya hazır hale gelmiş yaklaşık altıncı ayında olan bir bebek hareketli olduğu için mama sandalyesinin yere sağlam basan ağır bir malzeme kalitesine sahip olması önem taşıyor. Bu bakımdan plastik üst gövde ve ağır metal ayaklara sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanında hareketli bebeği sabit tutacak emniyet kemerinin de bulunması gerekiyor. Sandalyede bulunan emniyet kemerinin mümkünse 5 nokta bağlantılı olması ve bebeğin aşağı kaymasını engellemesi önemli bir özellik olarak öne çıkıyor. Satın alacağınız mama sandalyesindeki emniyet kemerinin sağlamlığından emin olmanız bu açıdan büyük önem taşıyor. Tüm bunlar dışında ideal bir kullanım sunan mama sandalyesinin kolaylıkla temizlenebilir özelliklere sahip olması gerekiyor. Temizleme kolaylığı sunan mama sandalyelerinin tablası genel olarak tak - çıkar özelliklerde tasarlanıyor. Bunun yanında sandalyenin koltuk kılıfının da leke tutmaz ve silinebilir özellikte olması kullanım kolaylığı sağlıyor. Leke tutmayan silinebilir özellikte sandalye kılıfının bebeği terletmeyen yapıda olması da oldukça önemli bir özellik olarak öne çıkıyor. Bunun yanında bebeğin tüm öğünlerinde kullanılan mama sandalyesi ortopedik bir konfor sunmayı vadetmeli. Uzun süre oturacak bebeğin omurga sağlığını destekleyen özel pedlerle donatılmış mama sandalyesi bu bakımdan seçilecek en ideal model olarak öneriliyor. Son olarak mama sandalyesinin uzun ömürlü kullanım deneyimi yaşatan kaliteli malzemelerden üretilmiş olması gerekiyor. Bebeğin yemekleriyle temas eden plastik bölümün kanserojen ve alerjen maddelerden arındırılmış, sağlıklı bir materyalden üretilmiş olması bu bakımdan oldukça önemli. Metal ayak bölümlerin paslanma yapmayan dokuda olan modeler hem uzun ömürlü kullanım deneyimi yaşatıyor hem de kolay bir şekilde temizleniyor. Çok sayıda markanın ve seçeneğin yer aldığı online alışverişlerde kullanıcılar ideal bir mama sandalyesini bu özelliklerle ayırt edebiliyor. 

Mama Sandalyesinin Önemi

Bedensel ve beyinsel gelişimini hızlı tamamlayan bebekler altıncı aydan itibaren çevresinde gördüklerini taklit etme ve taklit ederek öğrenme eğilimi gösteriyor. Bu nedenle bebeklerin bu süreçten itibaren kendilerine özel bir alanda oturarak ebeveynleriyle birlikte yemek yemeleri uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Bu bakımdan mama sandalyeleri bebeği oturma ve masaya yetişme açısından ebeveynleriyle eşit konuma getiriyor ve bebeğin masada olup biten her anı gözlemlemesini sağlıyor. Masayı ve ebeveynlerini rahatlıkla gözlemleyebilen bebekler, ince motor gelişimini destekleyen çatal ve kaşık tutma becerisini kazanıyor. Bu süreç boyunca bebeği konforlu yemek rutinine dahil eden mama sandalyeleri, bebeğe ve ebeveynlere büyük kolaylık sağlıyor. Bunun yanında alışkanlıklarına bağlı olan ve ritüelleri seven bebeklerin ek gıda döneminde konforlu bir alanda yemek yemesi gerekiyor. Ek besin döneminde sakin ve her öğünde aynı araçlarla gerçekleşen yemek yeme deneyimi bebeğe olumlu özellikler kazandırıyor. Mama sandalyesi, tabak, kaşık ve bardak takımı da bu açıdan büyük önem taşıyor. Bebeğe güven ve konfor veren bir mama sandalyesi, bebeğin yemek yeme deneyimini olumlu duygularla ilişkilendirmesini sağlıyor. Böylelikle yemek yemeye kısa sürede adapte olan bebek kendi kendine beslenme alışkanlığını çok erken yaşlarda kazanıyor. Yemek yemeyi seven bebek her gıdayı yeterli miktarda aldığı için bağışıklığı güçlü bir birey haline geliyor. Bebeğin mama sandalyesi ile yemek arasında kurduğu bağ tüm gıdaları tanımasını ve damak zevkini bu yönde geliştirmesini de destekliyor. 

Mama Sandalyesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mama sandalyesinde yemek yemek bebeğin düzenli beslenme alışkanlığı kazanmasını ve gıdaları sevmesini sağlıyor. Bu bakımdan mama sandalyesi seçme süreci büyük özen ve dikkat gerektiriyor. Mama sandalyesi seçeneklerini değerlendirirken ilk Avrupa standartlarına uygun üretilip üretilmediğine bakmak gerekiyor. Avrupa standartları açısından değerlendirildiğinde; mama sandalyesinin sabit durabilen, emniyet kemerine sahip ve ideal yükseklikte olması önem taşıyor. Mama sandalyelerinin çoğunda 5 noktalı, bazılarında da 3 noktalı emniyet kemer sistemi kullanılıyor. Bu seçeneklerden içinize sineni ve bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Mama sandalyesinin yüksekliğinin ayarlanabilir olması da önemli bir özellik olarak öne çıkıyor. Bebeğin mama yiyeceği mesafeye göre kolaylıkla ayarlanabilen bu sandalyeler ile bebeğinizle keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bebeğin konforlu bir şekilde oturmasını sağlayan minderinin çıkarılabilir ve yıkanabilir özellikte olması temizleme açısından büyük kolaylık sunuyor. Bu bakımdan leke tutmayan, kolay silinen kumaşa sahip ve kolaylıkla takılıp çıkarılabilen modelleri tercih edebilirsiniz. Mama sandalyesinin fazla yer kaplamaması da önemli. Tek bir elle bile kolaylıkla taşınabilen ve katlanabilen özelliklerde olması büyük önem taşıyor. Mama sandalyesinin koltuğunda sırt ve ayak desteğinin bulunması da önemli bir özellik kabul ediliyor. Bebeğin üzerinde yemek yediği ve yemeklerini döktüğü mama sandalyesini tercih ederken üretim aşamasında kullanılan boyaların ve diğer materyallerin kanserojen ya da alerjen madde içermemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu açıdan güvenilir markaların ürettiği mama sandalyeleri doğru bir tercih oluyor. Son olarak çok amaçlı kullanımı destekleyen bir model olması da önemli. Kademeli olarak yatar pozisyona getirilebilen mama sandalyeleri bu bakımdan kullanıcılara hayatı kolaylaştıran seçenekler sunuyor. Mutfakta siz yemek pişirirken bebeğinizin güvenle oynamasını ve hatta uyumasını sağlayan modelleri tercih edebilirsiniz. Son olarak mama sandalyesini uzun yıllar kullanmak istiyorsanız bebeğinizi 3 yaşına kadar destekleyebilecek modelleri tercih etmeniz gerekiyor. 15 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip ve bunun yanında bebeğin gelişimiyle birlikte genişleyen ve uzayan modelleri bu bakımdan güvenle tercih edebilir ve uzun yıllar kullanabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Mama Sandalyeleri

Standart, portatif ve sabit özellikler gösteren mama sandalyeleri arasında ebeveynler hayatı kolaylaştıran özelliklerde mama sandalyelerini tercih ediyor. En çok tercih edilen standart mama sandalyelerinin, bebeğin büyüme süreciyle uyumlu bir şekilde genişliği ayarlanabilir sırtlığı bulunuyor. Markadan markaya farklılık gösterse de genel olarak doğumdan itibaren kullanılabiliyor. Bebeğin ilk aylarında anne kucağı gibi işleve sahip olan bu modeller sonrasında genişleyerek bebeğe konforlu bir alan sağlıyor. Genel olarak eğlenceli ve renkli tasarımlarda üretiliyor. Tekerleklere sahip olan bu modeller evin istenilen herhangi bir yerine kolay bir şekilde taşınabiliyor. İlk günden itibaren bebeği destekleyen dört farklı pozisyonda kullanılan sırtlığı ve bunun yanında sekiz farklı yüksekliğe ayarlanabilen oturma yeri bulunuyor. Bu özelliği sayesinde bebeğinizi masanın seviyesine göre ayarlayabilir ve keyifle yemek yemesini sağlayabilirsiniz. Modellerin tümü kompakt tasarım özellikleriyle kullanıcılara taşıma ve saklama kolaylığı yaşatıyor. Bunun yanında en çok tercih edilen portatif mama sandalyeleri, sabit mama sandalyesi oturma bölgesi ve çıkarılabilir tepsiden oluşuyor. Avrupa standartlarına göre 58 cm genişliğe, 62 cm derinliğe ve 90 cm yüksekliğe sahip oluyor. Demonte edilmesi ve taşınması kolay olan bu modeller, yükseltilmiş kenar tasarımıyla bebeğin yiyecekleri yere düşürmesine engel oluyor. En çok tercih edilen sabit mama sandalyeleri ise, çıkarılabilir özellikte geniş tepsi ve silinebilir yumuşak oturma koltuğundan oluşuyor. Koltukları ve ayakları sabit olan bu modeller genel olarak büyük yaşam alanlarında tercih ediliyor. 

Mama Sandalyesi Ne Zaman Kullanılmalı?

Mama sandalyesinin ne zaman kullanılacağı ebeveynler tarafından merak edilen konulardan biri olarak öne çıkıyor. Bebeklerin oturmaya başladığı ve ek gıdaya geçtiği altıncı ay dönemi ve sonrasından itibaren mama sandalyesi kullanılabiliyor. Henüz oturamayan bebekler için yatay kullanılan mama sandalyesi modelleri de bulunuyor. Bunun yanı sıra mama sandalyesi genel olarak çocuk 15 kilo olana kadar kullanılabiliyor. 

Mama Sandalyesi Nasıl Kullanılır?

Ek gıdaya geçtiği dönemden itibaren çocuğun hayatında önemli bir yer tutan mama sandalyesinin bebek dik oturur pozisyonda otururken kullanılması ve gıdaların bu şekilde verilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Çocuğun mama sandalyesinde tek bırakılması tehlikeli olduğundan mutlaka bir ebeveyn gözetiminde kullanılması gerekiyor. Emniyet kemerinin her kullanımda takılması da büyük önem taşıyor. Tüm bu güvenlik önlemlerine dikkat ettiğinizde mama sandalyesini güvenle kullanıp, çocuğunuzla keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Bunun yanında mama sandalyesini çocuğunuza keyif veren etkinlikleri yaptırmak için de kullanabilirsiniz. Altıncı aydan itibaren çocuğunuza gıda boyasıyla ellerini kullanmasını öğretebilir ve bebeğinizin el - göz koordinasyonunun gelişmesini destekleyebilirsiniz. 

Mama Sandalyesi Nasıl Temizlenir?

Ek gıda döneminde gıdalarla tanışması adına eline bir şeyler verilen bebekler mama sandalyelerinin tümünü kirletebiliyor. El kullanma becerisi henüz gelişmemiş bebekler için bu durum hem keyif verici hem de öğretici oluyor. Markaların hayatı kolaylaştıran tasarım anlayışı sayesinde mama sandalyeleri artık kolay temizlenebilir tabla ve leke tutmayan kumaş detaylarıyla donatılıyor. Bu bakımdan mama sandalyesini temizleme endişesi duymadan bebeğinizin keşif duygusunu özgürce yaşamasına izin verebilirsiniz. Ancak bebeğinizin yemeği bittikten hemen sonra yemek artıklarının kurumasını beklemeden mama sandalyesini detaylı bir şekilde temizlemeniz işinizi kolaylaştırmak adına büyük önem taşıyor. Yemekten hemen sonra kuru artıkları elektrik süpürgesiyle çekmeli ardından nemli bir bezle diğer artıkların tümünü temizleyebilirsiniz. Çıkarılabilir tablayı deterjanlı ılık suyla arındırabilirsiniz. Mama sandalyesinin tümünü temizlerken ağır kimyasal maddeler yerine mümkünse doğal içerikli deterjanlar ya da sirke kullanmanız bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Mama sandalyesinde ulaşamayacağınız ince noktaları da kürdan yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bazı markaların ürettiği mama sandalyesi kılıfı çamaşır makinesinde yıkanabiliyor. Bu bakımdan pratik temizleme özelliği olan bir kılıf arıyorsanız satın alma aşamasında bu özelliğe dikkat edebilir ve sonrasında kılıfı dilediğiniz an çamaşır makinesinde yıkayarak kolay temizliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Mama Sandalyesi Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğe yemek yemeği öğreten ve gıdalarla tanışmasını sağlayan bir materyal olan mama sandalyesi kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Çocukta doğru bir beslenme algısı yaratabilmek adına mama sandalyesinin sadece yemek saatlerinde ve yemek masasında kullanılması bu bakımdan büyük önem taşıyor. Televizyon karşısında kullanılan mama sandalyesi çocuğa yanlış bir beslenme alışkanlığı kazandırıyor ve bunun yanında obeziteye de neden olabiliyor. Ayrıca mama sandalyesinde yemek anında oyuncak olmaması da gerekiyor. Oyuncak ve oyunlarla yemek yeme alışkanlığı kazanan çocuklar sonrasında yemekleri etrafa saçabiliyor. Bunun yanında mama sandalyesinin emniyet kemerinin her kullanımda takılması ve sağlamlığının kontrol edilmesi bebeğin güvenliğini sağlamak adına büyük önem taşıyor. Katlanır özellikte mama sandalyelerinde mekanizmanın tam açıldığından emin olmadan bebeğin sandalyeye oturtulmaması da önemli. Tekerlekli ayaklara sahip bir model kullanılıyorsa tekerleklerin sabitlendiğinden de emin olmak gerekiyor. Son olarak bebeğin mama sandalyesinde yalnız bırakılmaması da gerekiyor.

Mama Sandalyesi Fiyatları

Mama sandalyelerinde fiyatlar markaya, mama sandalyesinin boyutuna, katlanabilir sisteminin olup olmadığına, materyaline ve diğer özelliklere göre farklılaşıyor. Çok sayıda seçeneğin yer aldığı online platformlarda kullanıcılar tercihlerini ürünün fiyatı ve performansı doğrultusunda yapıyor ve kullanıcıların satın alma alışkanlıkları incelendiğinde fiyat, alışveriş kararını etkileyen en önemli faktör olarak öne çıkıyor. Bu bakımdan mama sandalyesi üretici markalar herkes tarafından ulaşılabilir fiyat aralıkları sunuyor. Her bütçeye hitap eden mama sandalyeleri en kaliteli materyallerle üretiliyor ve kullanıcılardan tam not alıyor. Kullanıcı beğenilerinin bir kanıtı olan ürün yorumları da alışveriş kararlarını belirleyen diğer faktör olarak dikkat çekiyor. Kullanıcılar beğendikleri ve kararsız kaldıkları ürün özelinde yapılan kullanıcı yorumlarını okuyarak kapsamlı bilgi edinebiliyor. Siz de çok sayıda mama sandalyesi seçeneği arasında kararsız kaldığınızda ürün özelinde yayınlanan kullanıcı yorumlarını okuyabilir ve sağlıklı bir fiyat/performans değerlendirmesi yapabilirsiniz. 

Mama sandalyesi bebeğin kaçıncı ayından itibaren kullanılabilir?

Mama sandalyesi, bebeğin oturmaya başladığı altıncı aydan itibaren 3 yaşına kadar kullanılabilir. Ancak bazı özel nedenlerden dolayı daha erken bir dönemde kaşık mamayla beslenmesi gereken bebeklerin de mama sandalyesi kullanması mümkün. Bu tür durumlara özel, doğumdan itibaren kullanılabilen özel bir mekanizmaya sahip mama sandalyeleri de bulunuyor. 

Bebek mama sandalyesine nasıl oturtulur?

Gelişen yetenekler ve ruhsal durumlar bakımından her bebeğin yeme davranışları ve gelişimleri birbirinden farklılık gösteriyor. Bebekler ortalama olarak 9-12 ay arasında tutunup ayağa kalkıyor. Bu dönemde de bebekler ve ebeveynler arasında mama sandalyesi sorunları baş gösteriyor. Yeni ayaklanmış olan bebek bağımsızlığını ilan etmek adına mama sandalyesine oturmayı reddediyor ve ebeveynleriyle aynı şartlarda olmak istiyor. Böylesi durumlarda mama sandalyesinin tablasını çıkarmak ve bebeği masaya iyice yaklaştırmak gerekiyor. Ayrıca bebeğe özel tabak, çatal ve kaşık vermek de bebeğin anne ve babasını taklit ederek öğrenmesini sağlıyor.

Bebeğin güvenli olması için nasıl bir mama sandalyesi seçilmeli?

Bebeğe yemek yeme alışkanlığı kazandıran mama sandalyesinin güvenli bir donanıma ve sağlıklı materyallere sahip olması gerekiyor. bebeği güvenli tutacak bir mama sandalyesinde bebeğin açamayacağı sağlamlıkta bir emniyet kemerinin olması, sandalye ayaklarının yere tam basması ve devrilme yapmayacak ağırlıkta olması, sandalye kılıfının terletme yapmayan materyalden üretilmesi gerekiyor. Bunların yanı sıra mama sandalyesinin üretiminde kullanılan materyallerin bebeğin sağlığına zarar vermeyecek kalitede olması da önemli bir nokta olarak öne çıkıyor. 

Mama sandalyesinin yanında alınabilecek tamamlayıcı ürünler nelerdir?

Büyük bir özenle ve keyifle yapılan mama sandalyesi alışverişi yanında bazı tamamlayıcı ürünler satın almayı da gerektiriyor. Bu ürünlerin başında sandalye minderi geliyor. Bebeğin konforla oturmasını sağlayacak ve omurgasını destekleyecek tasarımda bir minder doğru bir tercih oluyor. Bebeğe özel tabak, çatal, kaşık ve bardaktan oluşan bir sette almak gerekiyor. 

Çok sayıda seçeneğin olduğu mama sandalyeleri arasından seçim yapmadan önce bütçenizi ve beklentilerinizi belirleyerek seçim yapabilir ve ürünü kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mama Sandalyesi Fiyatları

817 ürün listeleniyor
Anne / Bebek / Oyuncak
Anne / Bebek / Oyuncak
Mama Sandalyesi ve Aksesuarı
Mama Sandalyesi ve Aksesuarı
Mama Sandalyesi
Mama Sandalyesi
Portatif Mama Sandalyesi
Portatif Mama Sandalyesi
Mama Sandalyesi Aksesuar
Mama Sandalyesi Aksesuar
Mama Sandalyesi Oyuncağı
Mama Sandalyesi Oyuncağı
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 40 / 817 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?