Misinalar

Misina, olta balıkçılığında sıklıkla kullanılan malzemelerden biri olarak bilinir. Oldukça yumuşak bir yapıya sahip olan misina çeşitleri, kolay kolay kopmaması ile birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarır. Farklı renklere ve farklı kalınlıklara sahip misinalar, ısıya karşı da oldukça dayanıklı bir yapıda bulunur. Bu sayede yazın en sıcak günlerine bile dayanabilirler. Motorlu tırpanlarda sıklıkla kullanılan misinalar, değişen uzunlukları ve kalınlıkları ile dikkat çeker. 30'luk, 40'lık, 50'lik, 100'lük, 150'lik misina çeşitlerinin farklı kullanım amaçları bulunur. Özellikle motorlu tırpanlar için kullanılan akrep misinalar; ot, diken ve çalı gibi birçok bitkiyi rahatlıkla kesebilme özelliğine de sahiptir. Üstelik bazı ip misina çeşitlerinin üzeri çelikle kaplıdır. Misinanın çelikle kaplanması, misinanın daha dayanıklı olmasına olanak tanır. İnsan sağlığına zararı olmayan misina üretilirken çevre dostu ve birinci kalite malzemeler tercih edilir. Uygun bir misina seçildiği takdirde tırpan motoru, optimal hızına daha çabuk bir şekilde ulaşabilir. Öte yandan ghost misina, ince yapısıyla dikkat çeker ve motordaki hava basıncını da en aza indirir. Böylelikle tırpan motorunun da yükü önemli miktarda azaltılmış olur. Doğru kalınlıktaki misina kullanmak, tırpan motorunun ömrünü de uzatır. Daha uzun motor ömrü için 1, 1.2, 1.5, 2. 3.5, 20 mm misina kullanılması tavsiye edilir. Misina kalınlıkları değiştikçe misinanın çeker değeri de değişiklik gösterir. Örneğin 0,132 mm kalınlığındaki bir misina ile 6,4 kilo ağırlık çekileblirken 0.296 mm kalınlığındaki bir misina ile 20,9 kilo ağırlık rahatlıkla çekilebilir. Öte yandan misina kalınlığı, misinanın aşınmasında da önemli bir yere sahiptir. Elastik misina ve diğer misina çeşitleri, özel üretim teknikleri sayesinde ipeksi bir yapıya kavuşur. Bu sayede misinanın makinelerin ve oltaların halkalarından geçerken aşınmasına da engel olunur ve misina ipinin uzun süre boyunca kullanılmasına olanak tanınır. Misinalarda kullanılan özel boya sayesinde misina su ile temas ettiğinde bile kolay kolay deformasyon oluşmaz.

Balıkçılık Türleri İçin Uygun Misina Çeşitleri

“Misina nedir?” sorusunun cevabı oltanın ucuna yem bağlamak için kullanılan bir malzemedir olarak verilebilir. Kullanılacak misina numaraları ve çeşitleri, tatlı veya tuzlu su balıkçılığına göre değişiklik gösterir. Uygun balıkçılık türü için seçilecek misinanın kalınlığı ve uzunluğu önemli bir yere sahiptir. Yeterli kalınlığa veya uzunluğa sahip olmayan karbon misina ile balık tutmak pek de mümkün olmayabilir. Üstelik misinalar, oltalara rahatlıkla takılabilecek yapıdadır. Balıkçılık için tercih edilecek misinaların kolay düğüm tutması önemlidir. Ayrıca düşük görünürlüğü sayesinde görünmez misina olarak adlandırılan misinalar, sazan ve turna gibi balıkları tutabilmek için ideal bir yapıya sahiptir. Özellikle Fluorocarbon malzemeden yapılan misinalar, suda görünmemezlik özelliği ve UV koruması ile birçok kişinin dikkatini çeker. Bu malzemenin bir diğer önemli özelliği ise yüksek gerilimi ve kayış hızının oldukça yüksek olmasıdır. Bu özel misina çeşidi, yemin suda daha az belirgin olmasına ve balıkların daha kolay avlanmasına olanak sağlar. Kıyı balıkçılığında, açık deniz balıkçılığında ve göl balıkçılığında sıklıkla tercih edilebilecek 0.15, 0.45, 0.80, 1.5, 3 mm misinalar, kolay kolay esneme yapmaması ile dikkat çeker. Üstelik balıkçılık için kullanılan misinalarda kopma ve aşınma gibi durumlar en az miktarda görülür. Ayrıca misina modelleri, suyun altındaki tuza ve aside karşı da oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Öte yandan ipek malzeme kullanılarak imal edilen misinalar, olta çekme ve atma konusunda balıkçılara önemli oranda yardımcı olur. Böylelikle misinalar, fonksiyonel yapısı ile dikkat çekerken uzun ömürlülüğü ile de kendini gösterir. Kopmayan, esnek, kalın, esnemeyen, elastik misina çeşitleri sayesinde büyük ve zorlu balıkları, yakalamak da önemli oranda kolaylaşır. Misina çeşitlerinin fiyatları, misinanın üretildiği malzemenin cinsine, misinanın uzunluğu ve kalınlığına göre değişiklik gösterir. Öte yandan uygun misina fiyatları sayesinde bütçeye uygun misina bulmak da oldukça kolaydır.

Sağlam ve Dayanıklı Misina Çeşitleri

Misinanın üretiminde kullanılan malzeme, misinanın sağlamlığı bakımından oldukça önemli bir yer tutar. Birinci kalite malzemeler kullanılarak üretilen misinalar, oldukça dayanıklı bir yapıya kavuşur ve uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilir. Öte yandan misinanın üretiminde bir diğer önemli nokta ise üretim tekniğidir. Son teknoloji üretim yöntemleri sayesinde üretilen misinalar, daha dayanıklı bir yapıya kavuşur. Kolay kolay kopmaması ve sağlam yapısı ile bilinen 0.25, 0.50, 0.60, 0.70, 1.6 mm misina çeşitleri, gerek balıkçılıkta gerek diğer birçok alanda rahatlıkla tercih edilebilir. Üstelik misinanın üretildiği malzemeye göre misinanın sağlamlığı ve dayanıklılığı da değişkenlik gösterir. Ayrıca bu konudaki bir diğer değişken ise misinanın kalınlığı olarak bilinir. Daha kalın misinalar, daha uzun ömre ve daha iyi bir çekiş gücüne sahiptir. Üstelik Amerikan misina ve telli misina gibi özel misina türleri, üretiminde kullanılan malzemeden dolayı oldukça uzun bir ömre sahiptir.  Öte yandan misinaların birçoğu su altında aşınma ve bükülme gibi durumlara karşı da dayanıklıdır. Misinalar su altında bile kolay kolay kopmayarak balıkçıları yarı yolda bırakmaz. Birçok misina çeşidinde UV koruması da mevcuttur. Böylelikle güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de rahatlıkla korunmak mümkündür. Üstü metal ve tel kaplı misinalar da sıklıkla tercih edilen ürün grupları arasında yer alır. Çünkü bu ürünlerdeki koruma tabakası misinanın kopma riskini en aza indirir ve aşınma direnci de önemli oranda artar. Böylelikle daha uzun ömürlü bir kullanım da sağlanır. Farklı renk seçenekleri ile balıkların dikkatini çekmeyi başaran misinalar, balıkçıların balık tutma şansını da önemli miktarda artırır. En kaliteli misina çeşitleri sayesinde balığın kaçma şansı en aza indirilebilir. Renkli, sarı, siyah, beyaz misina modelleri, balıkçılar tarafından sıklıkla tercih edilen ürünler arasındadır.

Misina Çeşitleri ve Özellikleri

İpek, örgü, lastik, çelik, örme misina çeşitleri en sık tercih edilen misina çeşitleri arasındadır. Nano teknoloji kullanılarak üretilen ipek misinalar, aşınmaya ve sudaki aside karşı yüksek direnç gösterir. Yüksek çeker kuvvetine sahip olan ipek misina çeşitleri, UV ışınlarına karşı son derece dayanıklı yapısı ile de dikkat çeker. İpek misinalar, 0.10, 0.20, 0.30, 0.35, 0.40 misina kalınlıkları ile bilinir. Bu özellikleri ile kıyı balıkçılığında sıklıkla tercih edilir. Örgü misinalar da birçok alanda sıklıkla kullanılan misina çeşitleri arasında yer alır. Kıyı balıkçılığında sıklıkla tercih edilen örgü misinalar, doğru makineler ile beraber kullanıldığı takdirde çok uzak mesafelere atılabilir. Oltanın ve makaranın şeklini almaması ile bilinen örgü misinalar, uzun süre boyunca rahatlıkla kullanılabilir. Misinada esneme özelliği bulunmadığı için örgü misina kullanıldığında balıkların en ufak hareketini bile tespit etmek oldukça kolaylaşır. Tatlı ve tuzlu suda kullanmak için uygun olan örgü misina, yemin daha derine inmesine de olanak tanır. Lüfer ve turna gibi dişli balıkları avlarken birçok balıkçı çelik tel misina çeşitlerini tercih eder. Böylelikle olta takımlarının da kolay kolay zarar görmemesi sağlanmış olur. Olta balıkçılığında kullanılan çelik misinaların hafızası yoktur ve eğildiğinde eski halini alır. Çelik misinaların birçoğunun üzerinde naylon kaplama da bulunur. Bu sayede paslanma ve benzeri gibi durumlar da yaşanmaz. Öte yandan çelik misinalar, sadece balıkçılıkta değil ev dekorasyonunda ve benzeri yerlerde de kullanılır. Misina ağ çeşitleri de açık deniz balıkçılığında yaygın olarak kullanılan ürünler arasında bulunur. En çok tercih edilen misina türlerinden biri de lastik misina çeşitleridir. Lastik misinalar; kolye, bilezik, tespih ve benzeri ürünlerin imalatında sıklıkla tercih edilir. Şeffaf rengi ile bilinen lastikli misinalar, esnek yapısı sayesinde kopma gibi durumlara karşı dayanıklıdır. Farklı malzemelerden yapılan 0.08, 0.50, 0.70 misinalar, uygun fiyat avantajı ile de “misina nerede satılır” sorusunu sıklıkla soran birçok kişinin ilgi odağı olur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Misina Fiyatları

734 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 734 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/453962/34001172