Balık avcılığı için ihtiyaç duyulan en temel malzemelerden birisi misinadır. Misina, balık avında kullanılmak üzere yapay veya doğal liflerden üretilen ipliklerdir. Misinalar, tek çeşit liften üretilebildiği gibi birkaç lifin karışımı ile de imal edilebilir. Keyifli ve sorunsuz bir balık avı deneyimi yaşamak için doğru misinaya sahip olmanız oldukça önemlidir. Aksi takdirde avdan eliniz boş dönebilirsiniz.

Misina Türleri Nelerdir?

Misina çeşitleri son yıllarda büyük gelişmeler göstermiştir. Bunun sonucunda birçok farklı özellikleri bir arada barındıran misina türleri balık avı tutkunlarının kullanımına sunulur. Misina çeşitleri üretildikleri materyalin türüne göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırmaya göre üç çeşit misina vardır: klasik misina, karbon misina ve örme misina.

Klasik Misina

Klasik misinalar, balıkçılığın ilk zamanlarında kullanılan at kılının yerini alan yeni nesil ürünlerdir. En çok kullanılan misina türü olan klasik misinalar aynı zamanda monofilament misinalar olarak da bilinir. Genellikle naylon veya polyester malzemeden üretilen bu misinalar, en esnek misina türü olarak ön plana çıkar. Monofilament misinaların düğümlere karşı dayanaklılığı ise diğer misinalar göre daha zayıftır. Misinanın çapına ve kopma mukavemet değerine göre farklı çeşitler olarak kullanıcılara sunulur. Ham maddesinin ucuz ve kolay bulunabilir olmasından dolayı klasik misinalar diğer misina çeşitlerine göre daha düşük fiyatlıdır.

Karbon Misina

Karbon misinalar, ilk olarak Japonya'da üretilmeye başlanmıştır. Polimerin içine karbon eklenmesi ile imal edilen karbon misinalar, klasik misinalara kıyasla daha yüksek fiyatlıdır. Karbon misinalar, küçük çapta olmasına rağmen daha dayanıklı misinalar olarak dikkat çeker. Ayrıca su, karbon misinaların bünyesine nüfuz edemez ve üzerinde mikro çatlaklar oluşmaz. Bu durum da karbon misinaların daha uzun süre performans göstermesini mümkün kılar. Küçük çapları sayesinde su içerisinde görünürlükleri oldukça düşük olan karbon misinaların balık tarafından fark edilmeleri zordur. Karbon misinalar arasında su dışında görünürlük sağlamak için farklı polarizasyon özellikleri ile üretilen modeller de bulunur. Bu tür karbon misinalar su dışında çok iyi görünürken su içerisine girdiğinde neredeyse görünmez olur. Özellikle ürkek balıklara karşı kullanılması tavsiye edilen karbon misinaların bir diğer özelliği de daha sağlam düğüm tutmasıdır.

Örme Misina

Örme misinalar, iki veya daha fazla ipliğin eğrilip birbirine saç örgüsü şeklinde örülmesi ile elde edilir. Pamuk ve ipek gibi doğal liflerin kullanıldığı örme misinalar olduğu gibi, polyester ve naylon liflerin birbirine örülmesi ile üretilen örme misinalar da vardır. Diğer misina türlerine göre daha sağlam olan örme misinaların görünebilirlik özelliği ise azdır. Daha makul fiyatlara sahip olup esneklikleri oldukça yüksektir. Yüksek esneklik özellikleri nedeniyle oldukça büyük balıkların veya kavgacı balıkların avlanması sırasında kullanıma en uygun olan misina çeşidi olarak ön plana çıkar.

Misina Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

- Misina ipliğinin çapı tutmak istediğiniz balık türlerine uygun olmalıdır. Misina çapları mm cinsinden değere sahip olup olması gerekenden daha ince misina kullanılması durumunda balığın misinayı koparıp kaçma olasılığı yüksektir.

- Misinanın kopma mukavemeti de mutlak satın alırken göz önünde bulundurulmalıdır. Kopma mukavemeti kg birimine göre belirlenir ve alacağınız misinanın taşıyabileceği en büyük ağırlık kg cinsinden ifade edilir.

- Islak düğüm kuvveti de göz önünde bulundurulması gereken hususlar arasında yer alır. Islak düğüm kuvveti yüksek misinalarda, avı çekerken atılan düğümlerin çözülme ihtimali düşük olur.

- Satın alınacak misinanın esneme kuvveti yani darbe emme kuvveti ne kadar yüksek olursa yakaladığınız balığı kaçırmadan çıkarma ihtimaliniz o kadar yüksek olur.

- Misinanın güneş ışınlarını geçirgenlik seviyesi de seçim esnasında etkili unsurlar arasında yer alır. Güneş ışınlarına karşı geçirgenlik seviyesi misinanın balık tarafından fark edilip edilmeme durumuna etki eder.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Misina Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 315 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/453962/34001172