Günümüzde dizüstü bilgisayarlar, kullanım kolaylığı ve her yere taşınabilir olmaları sebebiyle masaüstü bilgisayarların yerini almaya başladılar. Bu bilgisayarlar, elektrik şebekesine bağlı olmadan çalışırken, içlerinde bulunan daha önce şarj edilmiş bataryayı kullanırlar. Bataryanın içinde ise lityum iyon hücrelerinin yanı sıra, bu hücreleri kontrol eden ve bilgisayarla batarya arasındaki iletişimi sağlayan bir de elektronik devre mevcuttur. Li-ion adı verilen bu piller, diğer pillere göre çok daha hafiftir ve yüzlerce kez şarj edilerek çok daha yüksek enerji depolayabildiklerinden, notebook ve laptop bilgisayarlar ve cep telefonlarında kullanılırlar. Diz üstü bilgisayarların pil ömrü, her ne kadar doğru kullanılsa da yılda %20-%40 arasında azalır. Bu tip durumlarda notebook pillerini yenisiyle değiştirmeniz gerekir.

Notebook - Laptop Pil Fiyatları

Notebook pil fiyatları, hücrelerine, kapasitelerine ve uygun oldukları bilgisayarın markasına göre değişkenlik gösterir. Dizüstü bilgisayar pilleri, ekran büyüklüğüne göre 6, 8 veya 9 hücreli olurlar. Hücre sayısının fazlalığı, pilin watt gücünü gösterir. Bir bataryanın kapasitesi ise "mAh" değeri ile ifade edilir ve bu değer ne kadar yüksek ise bataryanın kapasitesinin de o kadar yüksek olduğu anlaşılır. Piyasada satılan pillerin kapasiteleri bugün, 4400 mAh ile 8800 mAh arasında değişmektedir. Yüksek mAh değerine sahip piller, daha uzun süre şarj olmadan bilgisayarınızı çalıştırırlar.

Yüksek kapasiteye sahip dizüstü bilgisayarınızda, düşük kapasiteli bir pil varsa istediğiniz performansı almanız mümkün değildir. Dolayısıyla bilgisayar alırken, pil kapasitesine bakmanız çok önemlidir. Ayrıca pil değişimi yaparken, mutlaka bilgisayarınızın markasına ve adaptör watt gücüne uyumlu bir pil seçmeniz gerekir. Aksi halde orijinal adaptörünüz pilinizi şarj etmeyecek ve bilgisayarınızda tamir edilemeyecek hasarlar oluşacaktır. Eğer bilgisayarınızda devamlı oyun oynuyorsanız veya gün boyu uzun süreler açık halde tutuyorsanız, yüksek mAh değerine sahip bir pil almanız gerekir. İyi bir batarya, her koşulda bilgisayarınızı en az 2-3 saat açık tutabilmelidir.

Diz üstü bilgisayarınızın pilini değiştirdiğinizde yapmanız gereken; ilk kullanımda 12 saat bataryayı şarj etmek, sonra %5 seviyesine kadar boşaltmak, sonra tekrar %100 seviyesine kadar şarj etmek olmalıdır. Bu işlem 4-5 kez tekrarlanırsa, yeni bataryanız beklediğiniz performansı verecektir.

Notebook bilgisayarların pil ömrü, siz kullanmaya başladığınızda değil, üretildikleri anda başlar. Yaşlanmış bir pilde, içindeki kimyasallarda bozulmalar başlar. Yani depoda çok beklemiş bir notebook bilgisayarın veya bataryanın ömrü, siz satın aldıktan kısa bir süre sonra tükenebilir. Bunun sebebi Li-ion pillerde hafıza olmamasıdır. Yaklaşık 6 ay şarj olmamış bir pil, boşalarak tekrar şarj olmayabilir. Dolayısıyla bilgisayarınızı kullanmasanız bile haftada bir kez pilinizi şarj etmeniz yerinde olacaktır.

Ayrıca pil kapasitesi %10 un altına düşmeden şarj etmeniz, pil iç devresinin verimli çalışmasını korumak açısından önemlidir. %0 seviyesine düşen bir pil ise ilk şarjı almakta güçlük yaşayabilir. Ancak pilin devamlı şarjda kalması da aynı şekilde zararlıdır. Çünkü taşınabilir bilgisayarlar, adı üzerinde batarya ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yani tam şarj olduktan sonra, kullanmaya devam etseniz bile, bataryadan şebeke elektriğini kesmeniz gerekir. Aksi halde pilinizin ömrü yine azalacaktır.

Eğer diz üstü bilgisayarınız çalışırken çok ısınıyorsa, içinde bulunan batarya da aşırı ısınacaktır. Bu da pilin içinde bulunan Li-ion hücrelerini bozar. Eğer soğutucu için USB'den güç alıyorsanız, piliniz yine ısınacaktır. Aynı şekilde piller, 5 C ile maksimum 30 C arasında çalışmak üzere tasarlanmışlardır. Düşük sıcaklıkta pilin performansı çok düşerken, yüksek sıcaklıkta da hemen deşarj olacaktır.

Notebook Laptop Pil Fiyatları

297 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Retro
  2. NYP
  3. Macstorey
  4. Noteware
  5. Asus
  6. Hyperlife
  7. Lenovo
  8. S-Link
  9. HP
  10. BTT
  11. GOMAX
  12. Samsung
  13. Addison
  14. Apple
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/42/115714/106854
BAŞA DÖN