Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
İş Bankası Kültür Yayınları
Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla - Mustafa Kemal Atatürk

Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla - Mustafa Kemal Atatürk

İş Bankası Kültür Yayınları
66,00 TL %28
47,49 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (69)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

56,50 TL
58,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9946/1501618
Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla - Mustafa Kemal Atatürk

Ey Türk gençliği! Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin tek temeli budur. Bu temel, senin en değerli hazinendir. Gelecekte de, seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek iç ve dış düşmanların olacaktır. Bir gün, bağımsızlık ve cumhuriyeti savunma zorunluluğuna düşersen, göreve atılmak için, içinde bulunacağın durumun olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve koşullar çok elverişsiz bir nitelikte görünebilir. Bağımsızlık ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmemiş bir zaferin temsilcisi olabilirler. Zorla ve aldatmacayla sevgili vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve ülkenin her köşesi fiili olarak ele geçirilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acıklı ve daha korkunç olmak üzere, ülkenin içinde iktidara sahip olanlar aymazlık ve sapkınlık ve hatta hainlik içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, kişisel çıkarlarını istilacıların siyasi emelleriyle birleştirebilirler. Ulus, yoksulluk ve sıkıntı içinde yorgun ve bitkin düşmüş olabilir. Ey Türk geleceğinin evladı! İşte, bu durum ve koşullar içinde bile görevin, Türk bağımsızlık ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun güç, damarlarındaki soylu kanda mevcuttur!Dünyaca ünlü eserler arasında görülen ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alınan Nutuk, düşman işgali altındaki dönemden başlayarak cumhuriyetin ilanına kadar olan süreci aktarıyor. Kitap, Mustafa Kemal Atatürk'ün yerli ve yabancı basın mensuplarının da bulunduğu, kendisinin ve milli mücadele arkadaşlarının faaliyetlerini anlattığı konuşmasından kitaba dönüştürülerek okuyucuya sunuluyor. Nutuk kitabı Türkiye tarihinin en temel resmi tarih kaynağı niteliğini barındırıyor. Nutuk'un Kurtuluş Savaşı dönemini birinci ağızdan anlatıyor olması onu eşsiz bir kaynak haline getiriyor. Türk gençliğinin kimliğini ve gücünü ortaya koymakla beraber, kayıt altına alınmış belgelerle yapılan icraatlar da kitapta özetlenmiş bir şekilde okuyucu ile buluşuyor.

Nutuk kitabı tutanaklar, resmi yazışmalar, haritalar ve çekilen telgraflar gibi belgeler aracılığıyla dönemini eksiksiz yansıtan bir bilgi kaynağına dönüşüyor. Cumhuriyet tarihi açısından eşi benzeri olmayan bir öneme sahip olan Nutuk kitabının birçok bölümünde sonraki yıllarda durumun kolay ve açıkça değerlendirilmesi için bu kadar ayrıntıya yer verildiği belirtiliyor. Bu da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün günün şartlarını geleceğin Türkiye'sine taşımaya çalışırken ne kadar ileri görüşlü bir lider olduğu gerçeğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Nutuk kitabı aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda ders olarak okutulan Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi dersinin de hazırlanmasında temel kaynaklardan biri oluyor. Orijinal kitap, dili itibariyle dönemini yansıtan Osmanlıca ile iki cilt olarak basılıyor. İlk kez 1927 yılında yayımlanan eser Harf Devrimi'nin gerçekleşmesinin ardından 1934 yılında Latin harfleri ile üç cilt olarak tekrar yayımlanıyor. Osmanlıca diliyle yazılmış Nutuk kitapları bugün müzayede evleri ve koleksiyoncular tarafından yüksek fiyatlarla meraklılarına sunuluyor.

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılan 599 sayfalık eser ise sadeleştirilmiş diliyle anlaşılır ve akıcı bir okuma sağlıyor. Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla adıyla yayımlanan eser görsel olarak da zengin bir içerik sunuyor. Yayımlanmasından kısa bir süre sonra İngilizce, Almanca ve Fransızcaya da çevrilen Nutuk kitabı 11 farklı dilde dünyaya açılmış bulunuyor. Dönemin tarihsel gerçeklerini vurgulayan Nutuk bu anlamda çok sayıda ülkede de tarihe ilgi duyan okurlar tarafından okunmaya devam ediyor.  

Milli birlik ve beraberliğin öneminin vurgulandığı Nutuk'ta, işgalin nasıl ve ne durumlar altında yaşandığına, bu oldukça zorlu geçen zamanlarda işgalden nasıl kurtulunduğuna, cumhuriyetin nasıl ve ne denli zor şartlar altında kurulduğuna değiniliyor. Atatürk milli mücadele süreci boyunca gerçekleştirdiği faaliyetleri detaylı bir şekilde, tüm sorulara yanıt verecek şekilde aktarıyor. Cumhuriyetin önemini ve bunu korumak için ana görevin Türk gençliğinde olduğunu vurgulayan Nutuk kitabı genç okurlar için eşsiz bir yol gösterici oluyor. Barındırdığı birbirinden eşsiz ve değerli sözlerle okuyuculara seslenen, kudretli ve onurlu bir ulusun ancak ve ancak tam bağımsızlıkla yaşayabileceğini ileten Nutuk tarihten gelen bilgilerle geleceğe ışık tutuyor. Milletlerin bağımsızlığının ne kadar kıymetli olduğu hususunu tekrar tekrar dile getiren eserde yeni kurulan bir ülke için izlemesi gereken yol haritası çiziliyor.

Tüm dünya tarafından saygı gören ve eşsiz bir eser olarak değerlendirilen Nutuk kitabı, modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün kaleminden okurla buluşuyor. Her Türk gencinin mutlaka okuması gereken bir kitap olarak görülen Nutuk, Atatürk'ün Samsun'a çıkışından başlıyor ve "Gençliğe Hitabe" ile sona eriyor. Sadeleştirilmiş dili, fotoğraflarla zenginleştirilmiş içeriği ile Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla okumayı seven ve tarihini öğrenmek isteyen herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir eser özelliği taşıyor.
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 599
Yayın Tarihi 2016
Yazar Mustafa Kemal Atatürk
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu K2ISBANK88349
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön