Bilgisayarlar son yıllarda sıklıkla kullanılan ve yaşamı kolaylaştıran cihazlar arasında bulunur. Bilgisayarlarda elektrik gücü ile çalışan parçalar güç tüketir. Bu gücün harcadığı miktarı belirleyen değer watt olarak ölçülür. Enerjiye bilgisayarlarla birlikte başka cihazlar da ihtiyaç duyar. 650w psu bilgisayardaki gerekli enerjiyi eşit olarak dağıtmak için dizayn edilir. Her kaynağın sağladığı bir güç oranı vardır. Bilgisayardaki tüm parçaların tüketeceği güçten daha yüksek oranda, her parçaya yetebilen kaynak gerekir. Harcanan gücün yüzde 100 çalışması için yüzde 20 ile yüzde 30 oranının üstünde güç kaynağı olması gerekir. Elektrik enerjisini DC akıma dönüştüren güç kaynağı, bilgisayar için gerekli desteği sağlar. En fazla 12 volt gerilim ile çalışan bilgisayar parçalarına gelen elektrik ise 230 volt olarak bilinir. Güç kaynağı verimi alır ve cihazın kullanacağı birime çevirir. İyi bir güç kaynağının farklarından biri, parçaların sabit olması ve iyi çalışmasıdır. Bilgisayarın iç donanımında bulunup, aynı zamanda sonradan alınarak eklenebilen bu ürünler cihaz için gereklidir. Güç kaynakları genellikle ATX anakart bağlantı ile kullanıcı karşısına çıkar. ATX güç desteği, dijital bir şekilde yer aldığı için bilgisayarın açılması ile birlikte aktif olur.

650 W Power Supply Özellikleri

650 W power supply, içerisinde çeşitli bileşenleri hakim olan ve aktif soğutma özelliği bulunan aygıttır. Aldığı elektriği bilgisayarın parçalarına uygun şekilde iletir. Bilgisayarlara uyumlu power supply, kasalarla birlikte geldiği gibi haricen de kullanılır. Haricen alınan 650 watt power supply bronze, donanım açısından yeterli gereksinimler göz önünde bulundurularak tercih edilir. Gelişmiş donanıma uygun şekilde dizayn edilen bazı güç kaynakları, sertifikalara sahip olabilir. Bu sertifikalar verimlilik derecesine uygun olarak belirlenir. Şehir hattından gelen elektriği yüzde 80 oranında yansıtabilen 650W gold power supply bu sertifikaya sahiptir. Güç kaynaklarının bazı modelleri, hızlı ve fazla çalışması nedeniyle gerekli olan enerjiyi yüksek dereceli ısıya çevirerek, verimin azalmasına sebep olabilir. Tasdik edilen güç kaynağı modelleri ise bulunduğu donanımı koruyarak, enerji tasarrufu sağlayabilir. 650 watt power supply 80 plus bronze yüzde 85 oranında verimlilik sağlar. Gerekli olan testlerden geçen ve onay alan 650 watt gold psu yüzde 92 verimlilik sunar. Performansın düşmesine neden olan testlerden geçen ve onay alan 80 gold 650 W sağladığı verimlilikle oldukça beğeni toplar. Bilgisayar yüksek verimlilik sayesinde şebekeden, bileşenlerin ihtiyaç duyduğu kadar güç çeker. Verimin yüksek olması ısıya sebep olan gücü azaltır ve bu sayede güç kaynağı çok daha az derecede ısınır. 650 W 80 gold çok yüksek verimli güç kaynaklarına verilen sertifikadır. Bir güç kaynağı genel olarak sistemin uzun yıllar kullanıldığı bir parça olduğu için sağlamlığı ve soğutma çözümleri de önemli bir yere sahiptir. Uzun ömürlü kullanım için önemli detaylara dikkat ederken 80 gold 650W sertifikalı bir ürün ile daha güvenilir bir güç kaynağı imkanı sunar. Cihazın uzun ömürlü olması için temel parçalardan biri olan güç kaynağı 650W gold ibareli derecelendirme ile bilgisayara maksimum değer katar.

650 W Power Supply Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar kasasında bulunan bölüme yerleştirilen ve içinde elektronik devreleri bulunan güç kaynakları, sistemin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlayan donanımdır. Teknolojik cihazların gelişmesiyle birlikte bu ürünler de gelişerek işletim sistemi ile kontrol edilir. Bu noktada kullanıcılar yeni cihaz satın alırken 650W power supply PC değerini dikkate alarak seçim yapar. Yüksek miktarda çalışan her bileşende olduğu gibi, iyi bir güç kaynağı arıza güvenlik sistemine sahip olur. Beklenmedik durumlarda sistemi korumayı amaçlayan 650 W power supply yorumları dikkate alınarak stabil çalışan ve duyulan watt ihtiyacına göre seçilir. Güç kaynağı modelinin yüksek voltaja sahip olduğu anlaşıldığında, korumalı olup olmadığı kontrol edilebilir. 650 W power supply tavsiye edilme nedenlerinden birisi de birimin fiziksel boyutudur. Bilgisayarların önem taşıyan parçalarından biri de ekran kartı olarak bilinir. Görüntülerin işlenmesini sağlayan ekran kartları, bilgisayar için önemli bir donanım aracıdır. Sorunsuz ve hızlı bir deneyim için bellek hızını üst seviyede tutarak, diğer ayrıntıların da sorunsuz çalışması sağlanır. Elektrik enerjisini DC akıma dönüştüren 650 watt power supply ünitede sadece ihtiyaç duyulan kabloları bünyesinde barındırır. Bu sayede modelde yer alan modüler yapı, kasanın daha toplu olmasına olanak sağlar. PSU 650W 80 gold nispeten düşük maliyetli prim ve sağladığı avantajlar nedeniyle, sıklıkla tercih edilir. Tepe gücü, power supply’ın kısa zaman aralıklarında sağladığı maksimum güç miktarıdır. Tepe gücü ile birlikte PSU’nun yeterli yüksek güç çıkışı sağlaması son derece önemlidir. 80 plus gold 650W ısı gücünün en fazla yüzde 20’sini ısı olarak kaybetme özelliğine sahiptir.

650 W Power Supply Fiyatları

Bilgisayarın donanımına göre tercih edilen 650 w power supply fiyatları sahip olduğu soğutma, sağladığı güç ve sertifikalara göre değişiklik gösterir. Kullanılacak alana göre imal edilen güç kaynaklarının fiyatları, özelliklerine göre değişir. 650 w power supply ne kadar elektrik tüketir diye merak ederseniz, tercih edilen ürüne ve kullanılan saate göre farklılık gösterir. Bilgisayarın donanımına bağlı olarak tercih edilen 650 w power supply en ucuz fiyatları, içinde barındırdığı gelişmiş özelliklerle, kaliteli soğutmaya ve arzuya bağlı sertifika seçimine göre değişiklik arz eder. 80 plus bronze modellerin verimlilik değeri kadar, kullanılan malzemenin kalitesinde de belirleyicidir. Bununla birlikte bellek, bilgisayarı önemli derecede hızlandırma özelliği ile öne çıkar ve satın alma sırasında bu özelliğe dikkat edilir. Bellek diğer adıyla Ram, sisteme iletilen bilgilerin geçici olarak saklandığı bileşendir. 650 W power supply satın alırken tüm özelliklerini detaylı bir şekilde incelemeniz faydalı olabilir. Cihazınız için kullanışlı olan bu ürünleri Hepsiburada üzerinden rahatlıkla satın alabilirsiniz.

650 W Power Supply Ne İşe Yarar?

Güç kaynağı, bilgisayara ihtiyaç duyduğu enerjiyi aktarır. İşlemci ve ram yuvalarına yakın noktada bulunan bu ürün, bilgisayar içindeki sıcak havayı emerek dışarı atar. 650w 80plus yüksek grafik kart ve PC sistem desteği sağlar. Güç kontrolü dijital bir şekilde gerçekleşir ve daha kontrollü kullanım imkanı sunar.

650 W Power Supply Hangi Parçalardan Oluşur?

Güç kaynaklarının içinde ATX anakart bağlantı çıkışı, 5V-12v disk sürücü çıkışları ve 5v-12v sabit disk ile kompakt disk bulunur. Anakart çıkışı üzerinden bağlanan kablolar ile bütün birimlere enerji sağlar. Genelde metal kasa ile yerleştirilen güç kaynağı, içerisinde transformatör ve elektronik devreler ile gerilim değerini ölçerek akımı doğru parçalara iletir.

650 W Power Supply Gerekli midir?

Bilgisayarın donanımları ölçüsünde, güç kaynağı ürünlerine gereksinim duyulur. Cihazın sağlıklı bir şekilde çalışması için gereksinim duyduğu bu ürün, uzun vadede güven sağlar. Kısa devre ve güç dalgalanması gibi konularda rahatlıkla tercih edilir. Performans seviyesi donanımdaki verime göre ayarlanır ve metallerin sahip olduğu değer yükseldikçe derecelendirme oranı da yükselir. Bununla beraber daha fazla ısıya neden olmadan, bileşenin kullanım ömrü uzun olabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

650 W Power Supply Fiyatları

71 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Marka
Toplam 38 / 71 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Toplama BilgisayarToplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
Detaylar