Programlamanın temellerini kavramak veya yeni bir yazılım dili öğrenmek için program kitaplarından yardım alabilirsiniz. Bir kursa gitmeden programlama öğrenmenin en pratik yolu kitaplar olup, bol pratik ile birleştirirseniz kısa süre içerisinde programlama temelinizin oluştuğunu görebilirsiniz.

Programlama Ne İşe Yarar?

Programlama, internet sitelerinin yapımından oyun üretimine, teknolojik cihazların çalışma mantığının oluşturulmasına kadar pek çok farklı alanda kullanılır. Programlama algoritmalarını öğrenerek, çevrenize farklı bir gözle bakmaya başlayabilirsiniz. Eğer programlama ilginizi çekiyorsa ve bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız farklı diller öğrenebilirsiniz.

Programlamaya Nasıl Başlanır?

Öncelikle programlamanın mantığını anlayarak başlanırsa gelişim süreci daha kolay olur. Programlamanın algoritmasını anladıktan sonra ne yapmak istediğinize karar verebilirsiniz. Web sitesi veya oyun yapmak için başlamanız gereken noktayla masaüstü programlama için seçmeniz gereken yol birbirinden farklıdır. Bu nedenle öncelikle hangi alanda ilerlemek istediğinizi keşfedip, ardından o alanda kullanılan programlama dillerinin en kolayı ile başlayabilirsiniz.

Programlamaya kolay bir dil ile başlarsanız, kısa sürede bırakıp yarıda bırakmanızın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca dil öğrenmek için detaylı anlatımları olan bir kitap seçebilirsiniz. Kitabın video anlatımlarla desteklenmesi işinizi daha da kolaylaştırır. Programlama kitabını aldıktan sonra adım adım kuralları öğrenmeye başlayabilirsiniz. Çalışma esnasında öğrendiğiniz bilgileri not alırsanız ihtiyaç duyduğunuzda bulmanız daha kolay olur. Öğrendiğiniz bilgileri kendiniz uygularsanız hem öğrendiğiniz bilgiler daha kalıcı hale gelir hem de deneme, yanılma yolu ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Programlamada kendinizi geliştirmek için dili öğrenirken bir projeye başlamanız son derece yararlıdır. Kitaptan öğrendiğiniz bilgileri projenizde uygulamak, takıldığınız noktalarda araştırma yapmak iyi bir programcı olma yolunda adım atmanızı sağlar.

Hangi Programlama Dili ile Başlamalısınız?

Başlangıç için seçilecek en doğru programlama dili kişiye göre değişiklik gösterir. Eğer başladığınız dil zor geliyorsa, motivasyonunuzun bozulacağını düşünüyorsanız phyton gibi kolay bir programlama dili ile başlayabilirsiniz. Zor bir başlangıç sizin için sıkıntı yaratmayacaksa php, javascript gibi en çok kullanılan programlama dillerini öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Programlama alanında kendinizi geliştirmeye hangi dil ile başlayacak olursanız olun iyi bir kitap seçmenin önemi büyüktür. Örneklerle güçlendirilmiş bir kaynak kullanmak öğrenme sürecinizi kolaylaştırır.

Programlama Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Programlama öğrenmek isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında programlama öğrenmenin ne kadar süreceği gelir. Ancak programlama alanında kendinizi geliştirecekseniz hiçbir zaman öğrenme sürecinin bitmeyeceğini kabul etmeniz gerekir. Bir dilin genel kurallarını bir ay içerisinde öğrenebilirsiniz fakat bu hiçbir zaman yeterli olmaz. Karşınıza çıkan her sorun, o dile ait yeni kurallar ve yollar keşfetmenizi sağlar. Üstelik çoğu dil stabil kalmaz, sürekli güncellenir. Başarılı bir programcı olmak ve bu güncellemeleri takip etmek çok önemlidir. Ayrıca öğrendiğiniz dil ile ilgili her konuda açıp bakabileceğiniz bir programlama kitabınızın bulunması öğrenme sürecinizin verimini artırır.

Hangi Programlama Kitaplarını Tercih Etmelisiniz?

Doğru kitap seçimi ile kısa sürede programlamanın mantığını anlayıp kendinizi geliştirebilirsiniz. Kullanacağınız kitabın öğrenme stilinize uygun olması büyük önem taşır.

  • İngilizcenize güveniyorsanız Türkçe kitaplar yerine İngilizce kitaplardan programlama öğrenmeyi düşünebilirsiniz.
  • Seviyenize uygun kitaplar kullanmak motivasyonunuzun düşmesini engeller. İlk olarak bir programlama dili öğrenmek yerine programlamanın algoritmalarını anlatan bir kitap ile başlayabilirsiniz.
  • Bir dili yeni öğrenmeye başlıyorsanız her şeyi adım adım anlatan bir kitap kullanmanızda fayda vardır.
  • Video anlatımlı programlama kitaplarını kullanabilirsiniz. Böylece kitap üzerinden konuyu takip ederken video anlatımlar sayesinde pratiğinizi arttırabilirsiniz.
  • Alacağınız kitabın sadece dilin kurallarını anlatmakla kalmayıp örnek projeye de yer vermesi öğrendiğiniz bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlar.

 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Programlama Kitapları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 797 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/9934/211651