Psikoloji

10. sınıfta öğrencilerin ilk kez karşılaştıkları psikoloji dersi, öğrencilerin psikolojinin temel konularını öğrenmesini amaçlar. Okulda psikoloji dersinde başarılı olmak ve YKS’de psikoloji sorularını çözebilmek için konunun önemli noktalarının üzerinde duran bir konu anlatımlı kitap ve konuları pekiştirmek için öğrencinin seviyesine uygun soru bankaları kullanmak son derece önemlidir.

Psikoloji Ders Kitapları Nasıl Seçilir?

Psikoloji ders kitabı alırken alacağınız kitapların seviyenize uygun olmasına özen göstermeniz gerekir. Kitapların seviyenize uygun olmaması, psikoloji çalışırken kısa sürede sıkılmanıza ya da başarısızlık hissine kapılarak motivasyonunuzun bozulmasına neden olabilir. Ayrıca her öğrencinin öğrenme tarzının farklı olduğunu unutmak gerekir. Kimi öğrenciler için fotoğraflı, şemalı ve tablolu anlatımlar daha verimli olurken kimi öğrenciler okuduklarını kolayca anlar. Kendi öğrenme stilinize uygun kaynaklar seçerseniz, psikoloji dersinde daha başarılı olabilirsiniz.

Psikoloji Dersi İçin Hangi Konu Anlatımlı Kitaplar Alınır?

Psikoloji ders kitabı alırken konu anlatımlı kitaba ihtiyacınız olup olmadığına karar verebilirsiniz. Eğer okulda dersi tam anlamı ile öğrenemiyorsanız, konuları detaylı şekilde anlatan konu anlatımlı kitap kullanabilirsiniz. Ayrıca konuyu bir öğretmenden dinlemek isterseniz, video anlatımı bulunan konu anlatımlı kitapları da kullanabilirsiniz. Okulda psikoloji konularını anladığınızı düşünüyorsanız ve konuları tekrar etmek ve eksiklerinizi gidermek istiyorsanız, konu özetli kitapçıkları tercih edebilirsiniz. Her konunun en önemli kısımlarını 3-4 sayfada anlatan bu kitapçıklardan soru çözerken de yararlanabilirsiniz.

Psikoloji Dersi İçin Hangi Soru Bankaları Alınır?

Psikoloji soru bankası alırken kitabı hangi amaçla kullanacağınızı göz önünde bulundurabilirsiniz. Okul derslerine yardımcı olması için kullanılacak soru bankalarının yalnızca test tipi sorularından oluşmasındansa boşluk doldurma, yazılı ve doğru/yanlış farklı soru tarzlarını içermesi daha faydalı olur. Ayrıca sorularda sadece konunun önemli kısımlarının değil, ünitenin tüm ayrıntılarının sorulması, konunun bütünü ile öğrenilmesini sağlar. AYT psikoloji soru bankalarında ise ÖSYM soru tarzında sorular bulunması önemlidir. Bu soru tarzları, konunun en önemli noktalarından gelir ve sadece konuyu bilmeniz değil, aynı zamanda verilen bilgileri yorumlayabilmeniz de beklenir.

Psikoloji soru bankası alırken seviyenize uygun bir kitap seçmeniz, kitaptan maksimum verimi alabilmeniz için önemlidir. Sürekli kolay soru çözerek kendinizi geliştirmeniz mümkün olmaz. Zor soruları yapamadığınızda ise moraliniz bozulabilir. Bu nedenle kolaydan zora doğru ilerleyen soru bankalarını tercih edebilirsiniz. Eğer sınava evde hazırlanıyorsanız, çözemediğiniz soruların çözümlerini öğrenmek zor olabilir. Psikoloji netlerinizi artırmak için ise çözemediğiniz soruların cevaplarını mutlaka öğrenmeniz gerekir. Aksi takdirde yalnızca pratiklik kazanırsınız ve soruları daha kısa sürede çözmeye başlarsınız, ancak netlerinizi artıramazsınız. Çözümlü soru bankaları sayesinde çözemediğiniz soruların cevaplarını anında öğrenebilirsiniz. Ayrıca video çözümlü soru bankaları sayesinde soruların çözümlerini bir öğretmenden de dinleyebilirsiniz.

YKS İçin Hangi Psikoloji Kitapları Kullanılır?

YKS, TYT ve AYT olmak üzere iki sınavdan oluşur ve psikoloji soruları yalnızca AYT sosyal bilimler 2 bölümünde yer alır. Yalnızca sözel puanı ile öğrenci alan 4 yıllık bir bölümde okumanız gerekiyorsa psikoloji sorularını çözmek gerekir. AYT psikoloji için hazırlanırken konu anlatımlı kitap ya da konu özetli kitapçıklardan yararlanabilirsiniz. Detaylı anlatımı olan kaynaklar yerine konunun püf noktalarını anlatan kitapları seçerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Psikoloji konularını pekiştirmek için soru çözmek son derece önemlidir. Kolaydan başlayıp zora doğru ilerleyen soru bankalarını kullanabilir ve sınava 1-2 ay kala da geçmiş yılların psikoloji sorularını çözebilirsiniz.

Psikoloji Dersi Kaçıncı Sınıfta Başlar?

Öğrenciler psikoloji dersi ile ilk olarak 10. sınıfta tanışır. Sayısal öğrencileri lise eğitimlerinde psikoloji dersi görmez. Eşit ağırlık ve sözel öğrencileri; 10, 11 ve 12 sınıflarda psikoloji dersi görür.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Psikoloji Ders Kitapları

128 ürün listeleniyor
Psikoterapi Enstitüsü
Eğiten Kitap
Sola Unitas
Erasmus Yayınları
Nobel Akademik Yayıncılık
Okuyan Us Yayınevi
Lisans Yayıncılık
Pinhan Yayıncılık
Umuttepe Yayınları
Akaşa Yayınları
Arıtan Yayınevi
Beyaz Baykuş Yayınları
Beyaz Yayınları
Esen Yayınları
Eser Sahibinin Kendi Yayını
Kapı Yayınları
Litera Yayınları
Pearson Education Yayıncılık
Say Yayınları
Serbest Kitaplar
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Mesleki Hazırlık
Üniversite Hazırlık
10. Sınıf
1. Sınıf
12. Sınıf
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 128 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?