Sağlık Topu

Her spor salonunda olmakla birlikte artık evlerde yapılan egzersizlerin de baş rollerinden bir tanesini üstlenen sağlık topları, spor esnasında sağladığı yararlar sayesinde ön plana çıkıyor. Pek çok egzersiz türünde kullanılabilen bu toplar birbirinden farklı hareketlere de eşlik ediyor. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinde "medicine ball" ismi ile piyasaya sürülen ve uzun yıllardır tercih edilen bu aksesuar Türkçeye "sağlık topu" olarak çevriliyor. Sağlık topunun birden fazla türü bulunuyor ve bu türlerin tamamı farklı işlevler görüyor. 

Geleneksel anlamdaki spor türlerinden ya da egzersiz biçimlerinden elde edilen katkı, sağlık topları ile maksimum seviyelere çıkarılıyor. Hemen her kası çalıştırabilen bu nesne, tasarım konusunda da ergonomik özellikler taşıyor. Tırtıklı ve oluklu yüzey tutuşu kolaylaştırırken hareket kabiliyetini de bir hayli artırıyor.

Sağlık Topu Modelleri

Sağlık topu denildiğinde akla tek bir form gelmesine karşın piyasada ayrı özellikler barındıran sayısız sağlık topu bulmanız mümkün. Bu sağlık toplarını benzerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri kuşkusuz topların ağırlığı oluyor. En sık kullanılan sağlık topunun 5 kilogram ağırlığında olduğu görülüyor ancak bu ağırlık kimilerine ağır gelebiliyor. Bu yüzden 900 gram ya da 1 kilogram, 2 buçuk kilogram gibi farklı alternatifler de sunuluyor. Ayrıca profesyonel sporcular ya da spesifik ihtiyaçlar için özel olarak geliştirilen bazı sağlık toplarının ağırlıkları 10 kilogramı bulabiliyor. 

Söz konusu spor ekipmanının modelleri boyut açısından da ayrıştırılıyor. Standart sağlık topları iki el ile kavranacak bir boyuta sahipken bazı toplar tenis topu büyüklüğünde oluyor. Yine spesifik isteklere yönelik tasarlanan kimi sağlık topları basketbol topu boyutları da sergileyebiliyor. Öte yandan sağlık toplarının dış yüzeyleri de tırtıklı, oluklu ya da düz gibi ayrı şekillerde sınıflandırılabiliyor.

Sağlık Topu İle Yapılabilecek Egzersizler

Sağlık topu ile pek çok egzersiz yapılabiliyor ancak bunlardan bazıları sağlık topu ile adeta özdeşleştiriliyor. Bu hareketlerin başında duvara top atma olarak tabir edilebilecek temel egzersiz geliyor. Bu egzersiz giriş seviyesindeki fitness antrenmanlarından CrossFit aktivitelerine, dövüş sporları ile uğraşanların egzersizlerinden atletlerin programlarına kadar geniş bir alanda görülüyor. Doğru atış tekniği ve duruş biçimi ile omuz bölgeniz, kalça kısımlarınız ve hatta göğüs kaslarınız dahi çalışıyor. 

Duvara top atmanın ardından sağlık topu ile yapılan en popüler bir diğer hareket biçimi de şınavlar oluyor. Klasik şınav biçiminde her iki el de zemine yerleştiriliyor ancak sağlık topu ile birlikte yapılan şınavlarda bir el zemine yerleştirilirken diğer el topun üzerine koyuluyor. Bu basit farklılık triseps olarak da adlandırılan arka kol kasları üzerinde epey etki ediyor. Öte yandan temel direnç noktalarını da harekete geçiren egzersiz biçimi şınavdan alınacak yararı da üst noktalara götürüyor.

Sağlık Toplarının Fiyatları

Piyasada bulunan sağlık toplarının her biri farklı fiyatlandırılıyor. Geniş bir fiyat aralığına sahip olduğu ifade edilebilecek sağlık toplarının bu fiyatları marka, boyut, ağırlık gibi pek çok kriter sonucunda hesaplanıyor. Kalitesini ispat etmiş uluslararası markaların ürünleri nispeten yüksek fiyatlarda sunulurken diğer markalarda bu yüksekliğe rastlanmıyor. Ayrıca ağırlık da önemli bir fiyat kriteri olarak karşınıza çıkıyor. Düşük ağırlıktaki sağlık topları ile yüksek ağırlıklara sahip sağlık topları arasında da fiyat farkı kaçınılmaz oluyor. Tüm bunlara ek olarak sağlık toplarının dış yüzeylerindeki tasarımlar ya da kullanılan materyaller de fiyatı etkileyen diğer kriterler arasında kabul ediliyor. Oluklu yüzeye sahip sağlık topları avantajları sayesinde daha yüksek fiyat aralığında satılıyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sağlık Topu Fiyatları

330 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 330 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?