Şahin markası, otomobiller için motor yatağı üreten bir firmadır. Markanın uzun ismi Şahin Motor Yatakları Ltd. şeklindedir. Şirket, sektöre ilk olarak döküm kalın yatak imalatı yapan bir atölye olarak giriş yapmıştır. İlk adımını, 1955 ylında İstanbul'un Beyoğlu ilçesine bağlı Dolapdere semtinde atmıştır.

Takvimler 1965 yılını gösterdiğinde ise Şahinler, anonim şirket olarak statüsünü değiştirmiştir. Şirketin fabrikasının yer aldığı arazi de yine bu dönemde alınmıştır.

Şahin markası, 1969 yılında Glacier Metal Company (GMC) ile iki anlaşmanın altına imza atmıştır. Bu anlaşmalar, lisans ve trademark anlaşmalarıdır. Atılan imzalar çerçevesindeki Trademark anlaşması, oldukça önemlidir. TM kısaltmasıyla bilinen trademark, aslında ticari marka anlamına gelir. Bu kısaltma, söz konusu markanın kayıt altına alınmış (tescil edilmiş) olduğunu belirtir. Şahin, bu anlaşma ile birlikte Türkiye'de çelik kılıflı ince cidarlı motor yatak imal etmeye başlamıştır. Aynı sene şirket tarafından çeneli yatak üretimi de devreye alınmıştır. 

1969 yılı içerisinde yapılan hamleler, bunlardan ibaret değildir. Yine aynı yıl, ilk hızlı üretim hattı ile deneme üretimine başlanmıştır.

Şahin Motor Yatakları Ltd., 1969 yılında Türkiye adına bir de ilke imza atmıştır: Şirket, Chrysler firması tarafından yapılan 50.000 mil testini geçmiştir. Söz konusu test, İngiltere'de yapılmıştır. Şahin Motor Yatakları, testi geçmesinin ardından Türkiye'den OEM'lere orijinal parça sağlayan ilk Türk firması olmuştur. 

OEM, İngilizce'deki "Original Equipment Manufacturer" ifadesinin kısaltmasıdır. Türkçe diline çevrildiğinde ''Orijinal Ürün Üreticisi'' anlamını karşılar. OEM seviyesine ulaşmak, oldukça önemlidir. Otomobil üreten markalar, araç üretimi esnasında montaj aşamasında kullandıkları bazı ürünleri tedarik yoluyla elde eder. Bunun için de o ürünleri imal eden üreticilerle çalışır. 

Öte yandan bu tedarikçi firmalar, otomobil üretimine gönderdikleri ürünler dışında imal ettikleri parçaları kendi kutu ve ambalajlarında piyasaya sürerler. Bu şekilde satışı yapılan ürünlere OEM, bir başka deyişle "montaj malı" denir.

1976 yılına gelindiğinde ise Şahin Motor Yatakları Ltd., GMC’den ikinci hızlı üretim hattını almıştır. Şirket tarafından verilen bilgiye göre bu satın almanın ardından Şahin markasının kapasitesi, iki buçuk milyon adetten dört buçuk milyon adede yükselmiştir.

1983 senesinde bu iki hızlı üretim hattına bir hat daha eklenmiştir. Yine 1983'te iç piyasadan gelen talepler de göz önüne alınmış ve şirket ikinci vardiya üretimine geçmiştir.

1987 yılında Şahin markası, Uzel firması ile Traktör grubu için 100 bin motorluk Perkins üretim anlaşması yapmıştır. Böylece marka, ihracat pazarlarına da açılım yapmıştır.

Şirket; yine aynı yıl ihracat departmanını faaliyete geçirerek 42 ülkeye ihracat yapmaya başlamıştır. Bu arada Türk mühendislerinin bilgi ve emeği ile de burç üretimine geçilmiştir.

1993 yılına gelindiğinde Şahin markası, Türkiye'deki piyasada faaliyet gösteren Tofaş ve Renault gibi saygın firmaların talepleri için dördüncü bir hızlı üretim hattı daha kurmuştur.

1996 yılında ise bilgisayar kontrollü kaplama tesisi devreye sokulmuş ve bu tesisin test çalışmaları da başlamıştır. 1999 yılında yandan eksantrik yatak ve kenetli burç üretimine geçen şirket, aynı yıl hızlı ay yatak hattını devreye almıştır.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2002 yılında Şahin markasının kendi mühendislerinin girişimi sonucu yeni bir burç üretim hattı projesi için de çalışmalar başlamıştır.

Şirket, kuruluşundan bugüne kadar olan süreçte üretime yönelik daha birçok hamle yapmaya devam etmiştir. Günümüzde ise ana yatak, çeneli yatak, kol yatak, ay yatak, burç ve konik burç üretimi ile otomotiv sektöründe faaliyet göstermektedir. Marka, kullandığı kaliteli malzemeler ve birinci sınıf işçiliğiyle müşterilerinin güvenle tercih ettiği bir isim olmuştur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Şahin

1.656 ürün var
  Diğer Kategoriler
 1. Ürün Çeşidi A-Z
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Kuponlu Ürünler
 5. Desen
 6. Satıcı A-Z
 7. İndirimli Ürünler
 8. Sepette Kampanyalı Ürünler
 9. Kelime Filtresi
Başa dön