Samsung Tablet Fiyatları ve Modelleri

Tabletler günümüzde kolay taşındıkları ve laptop ya da masaüstü bilgisayarların sağladığı imkanların hepsini sağlayabilmeleri açısından oldukça tercih edilir araçlardır. Kimi zaman laptop ve diğer masaüstü bilgisayarlarla elde edilemeyen çizim yapma ve benzeri özellikleri de bünyelerinde barındırmaktadır. Samsung tabletler, kendi içlerinde de birçok farklı modele ayrılmakla birlikte, bütün tablet modelleri standart bazı özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Kullanım esnasında ses ve ekran görünümünün büyük ölçüde kaliteli olması gereken tabletler için Samsung en canlı renkleri ve çözünürlüğü ile kullanıma hazır olmaktadır. Tabletlerin boyutları da istenilen ölçülerde alınabilmektedir. Daha büyük bir model tercih edildiğinde daha rahat bir şekilde çizim yapabilmek, yazı yazabilmek mümkün olurken daha küçük modellerde ise taşınabilirlik kolaylaşmaktadır. Her iki model seçildiğinde de Samsung tablet modelleri için, ekran çözünürlüğü tatmin edici boyutlarda işlevine devam edebilmektedir.

Dizi, film izlemek, haberleri takip edebilmek gibi günlük ihtiyaçların ve eğlencelerin yanında iş hayatında da kullanımını gün geçtikçe arttıran Samsung tabletler, kullanıcıya pratik ve çözüm odaklı bir tasarım sunmasının yanında şık ve hoş bir dış görünümü de vadetmektedir. Renklerinden, büyüklüklerine kadar birçok farklı özellik bu sayede istenilen şekilde bulunabilmektedir. Samsung tablet beyaz , siyah, beyaz, gümüş, altın, koyu gri, dağ grisi, gri, gök mavisi, gül kurusu, mavi, rose gold ve kahverengi gibi birçok renk çeşitliliğine sahip olmaktadır. Samsung tablet modelleri tek bir boyutta, renkte ve özellik skalasında değerlendirilemeyeceği gibi fiyatları açısından da tek bir ücretlendirmeye tabii tutulamamaktadırlar. Alındığı zamana, nereden alındığına, alınan modelin işlevsel ve tasarım özelliklerinin değişimine bağlı olarak birçok farklı fiyatları bulunmaktadır.

Samsung Tablet ve Kullanım Alanları

Samsung tabletler, gelişen özellikleri ve şık tasarımları sayesinde günümüzde iş hayatında sıklıkla kullanılmaktadır. Spesifik olarak sadece iş hayatında kullanımına rastlanılmayan Samsung tablet modellerinin günlük yaşantı içerisinde laptop ve masaüstü bilgisayarlar yerine ev içinde de tercih edilirliğinin arttığı gözlenmektedir. Fazla yer kaplamıyor oluşları, şık tasarımları, taşıma kolaylıkları, şarj edilebilirlik açısından laptop gibi araçlardan daha hızlı oluşu sayesinde kullanımının yaygınlaştığı söylenebilmektedir. Samsung tablet Şarj aleti girişleri farklılık göstermekle birlikte, garanti süresinin içine dahil olmaktadır. Kullanım alanlarına spesifik olarak bakmak gerekirse, işi grafik tasarım olan ya da bununla bir şekilde ilintili olan kişiler tarafından kullanımı yaygındır. Bunun dışında işinin grafik tasarımla alakası olmayan ancak sürekli seyahat etmek durumunda kalan kişiler için de kolaylaştırıcı bir araç olarak kullanımına rastlanmaktadır. Notların saklanabileceği özel bir ajanda olarak kullanımı da mümkündür. Kişi öncelikle hangi amaçla tablet kullanacağını düşünmeli ve ondan sonrasında tercihini yapmalıdır. Bu sayede kendi işine en uygun tableti bulup, üst düzey verim alabilecektir. Özellikle işi, sürekli tablet ile halledilebilen ve birçok dosyanın, notun tablet içerisinde saklanmasını gerektiren türden olanlar tableti kaç GB alacaklarına daha dikkat etmelidir. Samsung tablet 32 GB, daha az veriyi tabletinde saklamak isteyen bir kişi için yeterli olacakken, Samsung tablet 64 GB birçok verisini tableti ile depolamayı tercih eden kişiler için yeterli olmayabilmektedir. Bu nedenle özellikle arttırılabilir hafıza kapasitesi bulunan tabletlerin tercih edilmesi bu alanda kullanım yapacak kişilerin yararına olacaktır.

Bütün bu kullanım alanlarının dışında, profesyonel yaşantının düzenlenmesine yardımcı bir materyal oluşuna ek olarak öğrenciler ve ev içerisinde eğlence aracı olarak kullanımı da mümkündür. Örneğin, dizi ya da film izlemek isteyen kişiler için laptop ya da masaüstü bilgisayarlardan çok daha kullanışlı olması dolayısıyla tabletler tercih edilebilmektedir. Görüntü kalitesi ve yüksek çözünürlüklü ekran kapasiteleri sayesinde film ve dizi izlemek için uygun olan Samsung tabletler bunun yanında telefon yerine daha büyük ekranlarda mobil oyun oynamak isteyen kişiler için de uygun olmaktadır. Kullanım amacı iyi tespit edildikten sonra alınacak olan bir Samsung marka tablet, kişinin o işi bilgisayar ya da telefondan halletmesinden daha hızlı ve pratik şekilde halledilmesine yardımcı olacaktır. Hangi amaçla kullanılıyor olursa olsun herhangi bir donma ya da yavaşlama gibi problemler ile karşılaşılmayan Samsung tablet ile, iş hayatını organize etmek ve keyifli aktivitelerin ortasında bu problemler karşılaşma sorunu ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Tablet Kullanımının Sağladığı Kolaylıklar

Tablet kullanımı dendiğinde akla ilk ergonomik unsurlar gelmektedir. Oysa tablet kullanımının dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlara kıyaslandığında oldukça fazla kolaylık sağladığı gözlenmiştir. Taşınabilirlik açısından sayılan diğer elektronik araçlardan çok daha rahat bir kullanıma sahip olduğu doğrudur. Mobilize bir hayat süren kişiler için, telefondan daha işlevsel fonksiyonlara sahip ve laptoptan daha az yer kaplayan, pratik bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Taşınabilirlik dışında telefonlarda da bulunabilen yüz tanıma özelliği sayesinde güçlü bir güvenlik bariyeri oluşturmaktadır. Bu sayede, kişinin belgelerini istediği şekilde saklayabilmesi ve kişiselleştirilmiş bir elektronik alete sahip olması mümkün kılınmıştır. Tablet kullanımının kolay taşınabilir ve hafif olmasının bir kolaylık ve avantaj olarak düşünülmesi kimi zaman kullanıcılar tarafından yanlış bir algı oluşmasına da sebebiyet verebilmektedir. Bu şekilde mobilize bir aletin yeterince belgeyi depolayamayacağı şüphesine düşen kullanıcılar için Samsung markasının birçok farklı GB boyutunda tableti bulunmaktadır. Samsung tablet 128 GB ve bunun üzerine de arttırılabilir hafıza kapasitesi bulunan birçok modele sahiptir. Bu sebeple öncelikle taşınabilirliğin kapasite ile oluşturulmuş yanlış algısının kırılması ve ardından doğru seçimin yapılması önemlidir. Bunun yanında, laptop ve masaüstü bilgisayarların ekran büyüklükleri ile kıyaslandığında inç kapasitesinin oldukça yeterli olduğu da görülmektedir.

 Samsung tablet 8 inç , 9.6 inç, 9.7 inç, 10.1 inç, 10.4 inç, 10.5 inç, 10.6 inç, 11 inç şeklinde farklı boyutlarda temin edilebilmektedir. Ekran büyüklüğüne ek olarak uzun saatle çalışabilme kapasitesi de kullanımı kolaylaştıran bir özellik olarak Samsung tabletlerde bulunmaktadır. Özellikle bazı tablet modellerinde, 16 saate kadar şarjı bitmeden çalışabilme kapasitesi bulunmaktadır. Bu sayede uzun seyahatlerde ya da konsantre olmuş şekilde bir iş üzerinde çalışırken şarj yüzdesi düşünülmek zorunda kalınmayacaktır. Çalışma anında yararlı olabilecek bir diğer özellik ise tabletlerin depolayabilme alanlarının fazlalığıdır. Fazla kapasiteye sahip oldukları için birçok belge ve doküman tablet içerisinde saklanabilmektedir. İş hayatı dışında düşünüldüğünde de yine aynı şekilde fotoğraflar, albümler ve istenen daha birçok uygulama tablet içerisinde depolanabilmektedir. Tabletlere eklenebilecek olan tak-çıkar klavyeler de kullanım için iki fonksiyonlu bir yapıya sahip olunmasını sağlamaktadır. Bu sayede klavye ister tablet ekranından isterse de eklenebilen bir aygıt olarak kullanılabilmektedir. Çizim yapabilme gibi, birçok farklı özellik de tabletlerin içerisinde bulunmaktadır. Samsung tablet güncelleme konusunda da oldukça hızlı çalışmaktadır. Gelen her yeni güncelleme ile yeni özelliklere erişebilmek mümkün olmaktadır.

Tablet Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Tablet seçimi çoğu zaman bir gereksinim ihtiyacından ya da yapılacak olan aktivitelerin daha kaliteli şekilde yapılmasının istenmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle tabletlerin kullanıcıya sağladığı kolaylıklar da bu yönde olmaktadır. Kişi, tableti hangi amaç için alacağını iyi bilirse ancak o zaman alınmış olan tabletin donanımı onun için uygun olacaktır. Aksi takdirde, grafik tasarım ile uğraşan bir bireyin, düşük inçli ve kalem ile çizme özelliği bulunmayan bir tablet alması işi için herhangi bir katkıda bulunmayacaktır. Bu nedenle tabletin öncelikle profesyonel bir iş yaşantısı için mi, ev hayatında kullanılmak üzere mi yoksa bir ajanda olarak mı kullanılacağına karar vermek en başta gelen kararlardan olacaktır. Bu ayrım yapıldıktan sonra alınacak olan tabletin kaç inç, kaç GB ya da ekstra hangi özelliklere sahip olmasını istediğimize bakmak işi daha kolaylaştıracaktır. Örneğin, Samsung tablet 10 inç ya da üzerindeki inç seviyesindeki tabletler tasarım ya da grafik çizimleri için geniş bir ekran sunabilmektedir. Bu alanda çalışmalarda bulunan kişilerin Samsung tablet Pro gibi tabletleri seçmeleri de işlerinde oldukça kolaylaştırıcı bir etki yaratacaktır. Bu tablet sayesinde ekranı hem dikey hem de yatay olarak kullanmak mümkün kılınmıştır.

Sadece işlevsel fonksiyonları değil dış görünümü de şık ve sadedir. Bu tablet depolama kapasitesi açısından da oldukça yeterlidir. Samsung tablet 16 GB ya da bunun üzerinde bulunan depolama kapasitesine sahip tablet modelleri bulundurmaktadır. Samsung Pro tablet geniş depolama kapasitesi ve uzun süren pil ömrü ile, tableti iş hayatında kullanmak isteyenler için oldukça uygundur. Şarj olma süresi yalnıza 2,5 saat süren Samsung Pro tablet zamandan tasarruf etmeyi de kolaylaştırmaktadır. İş hayatında kullanmak üzere tablet almak isteyen kişiler için dikkat edilmesi gereken özellikler kısaca bunlardan oluşmaktadır. Bu faktörler tableti sadece profesyonel hayatta kullanmak isteyen kişiler için değil diğer amaçlarla kullanmak isteyen kişiler için de dikkat edilebilecek özelliklerdir ancak iş hayatında tablet kullanmayı isteyen kişilerin daha fazla dikkat etmeleri gereken faktörler olarak göze çarpmaktadır. İş hayatında kullanmanın dışında ev içinde, film ve dizi izlemek için ya da oyun oynayabilmek için tablet temin etmek isteyen kişilerin de dikkat etmesi gerekenler bulunmaktadır. Örneğin, spesifik olarak oyun oynamak amacıyla edinilecek olan bir tablette öncelikle oynanacak olan oyunun herhangi bir konsol ya da benzeri araç ile bağlanması gerekiyorsa bu bağlantıları tabletin destekleyip desteklemediği kontrol edilip, ardından satın alınabilir.

Samsung Tablet Modelleri ve Özellikleri

Samsung tabletler kullanıcıların çeşitli ihtiyaçları çerçevesinde birçok farklı modelde bulunmaktadır. Bu modellerde ayrımlar hem işlevsel fonksiyonlar sebebiyle hem de görünüm ve tasarım yönüyle yapılabilmektedir. Tablet seçerken fonksiyonel özellikleri kadar tasarımı da göz önünde bulundurulmaktadır. Samsung marka tabletlerde bu iki açıdan da birçok farklı modele ulaşmak mümkün olmaktadır. İşlevsel fonksiyonlar açısından ayrıma tabii tutarak tablet modelleri incelendiğinde, karşımıza ilk kıstas olarak ekran büyüklüğü çıkmaktadır. Samsung tablet ekran büyüklüğü açısından farklı inçte tablet modellerine sahiptir. Kişi hangi boyutta bir tablet kullanmak istediğine karar verdikten sonra, hangi amaçla kullanmak istediğini de bilerek içlerinden birini seçebilmektedir. 7 inç büyüklüğünden 12.2 inç büyüklüğe kadar ekran kapasitesine sahip tablet modelleri bulunmaktadır. Samsung tablet büyük ya da küçük modellerde de bulunmaktadır. Bu durum inç kavramıyla ilintili olmakla birlikte kişinin kullanım amacından bağımsız düşünülmesi mümkün olmamaktadır.

Samsung tablet modellerinin kullanım amacına göre farklılaştığı belirtilmişti. Özellikle fotoğraf depolamak ve yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek amacıyla kullanılmak isteniyorsa alınacak olan tabletin çözünürlük ve MP’nin kaç olduğuna dikkat edilmelidir. Samsung tabletlerde sadece bu amaçla üretilmemiş olan modeller de dahi çözünürlük ve yüksek MP seçenekleri bulunmakla birlikte spesifik olarak fotoğraf çekimi için temin edilecek bir tablette daha özelleştirilmiş seçenekleri bulmak da mümkündür. Samsung tablet batarya açısından da tüm modellerinde uzun süre kullanımı vadetmektedir. Garanti süresi boyunca da kullanım hatası olmaksızın ortaya çıkan tüm hataların temini yapılabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra, ekranı ikiye bölebilme özelliğine sahip olan Samsung tablet modelleri de bulunmaktadır. Bu modeller sayesinde kişi, aynı anda kullanmak istediği iki uygulamayı ekranında aynı anda görme şansını yakalayacaktır. Bu da eş zamanlı yapılması gereken işler için kolaylık sağlayan bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem zamandan hem de kişinin sarf etmesi gereken enerjiden tasarruf sağlayan bu özellik Samsung markalı birçok tablette bulunmaktadır. Kişinin tüm bu özellikler içinden kendisi için en gerekli olanları belirleyip tercihine yansıtması en doğrusu olacaktır.

Tabletin Kullanılabildiği Alanlar ve Kullanım Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Samsung marka tabletler birçok alanda kişinin hayatını kolaylaştırmak üzerine kurulmuştur. Tabletin tüm özelliklerinin verimli şekilde kullanılabilmesi, kişinin de tablet kullanım alışkanlıklarıyla yakından ilgilidir. Tablet seçimi yaparken birçok önemli faktör bulunduğu gibi tablete erişim sağlandıktan sonra da, uzun ömürlü ve verimli bir kullanım sağlayabilmek için kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken faktörler bulunmaktadır. Örneğin Samsung tablet fiyatları kullanıcının tableti seçim esnasında dikkat edeceği bir özelliktir. Tabletin özelliklerine göre değişiklik gösterebilen bu kıstas, daha sonrasında tabletin kullanımında dikkat edilmesi gereken bir özellik değildir. Bu esnada daha çok tabletin kim tarafından kullanıldığı önemli olmaktadır. Yetişkin bireyler tarafından tablet kullanımı esnasında, dikkat edilmesi gereken noktalar genellikle işlevsel fonksiyonlardan oluşmaktadır.

Küçük yaşta çocukların tablet kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken faktörler değişiklik göstermektedir. Bu yaştaki kullanıcılar için internetteki birçok içeriğin rahatsız edici olabileceği düşünülerek, buna uygun olarak Samsung model tabletlerde çocukların kullanımına uygun olacak şekilde Çocuk Modu bulunmaktadır. Bu sayede ebeveynler içleri rahat bir şekilde tableti bu moda alarak çocuklarının kullanımına sunabilmektedir. Bunlar tablet kullanımı esnasında çocuğun ve bireyin kötü etkilenmemesi için gerekli olan noktaları oluşturmaktadır. Bunun dışında bir de tabletin kendi işlevsel fonksiyonlarını en üst düzeyde ve uzun vadeli şekilde yerine getirebilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunların en başında pil ömrü gelmektedir. Tablet kullanımı esnasında pil ömrünün uzun sürelerde kullanımı önemli olmaktadır. Bir iş üzerinde çalışırken yarıda kalmaması ve kaydedilmemiş herhangi bir belgenin kaybolmaması için uzun ömürlü bataryası bulunan bir tablet edinmek gerekmektedir. Bu durumun ilk alındığı gibi kalabilmesi için de, tablet tam olarak şarj olmadan şarj aletinden çıkarılmamalıdır. Samsung tablet modelleri birçok kullanıcının ihtiyacı doğrultusunda geliştirilmiş ve pratik eklentileri bulunan modeller olarak kullanıma sunulmuştur. Şarj eklentileri de, doğru kullanım uygulandığında aynı amaca hizmet edecektir.

Samsung Tablet Kaç GB?

Samsung tabletlerde alınacak olan modele göre arttırılabilir hafıza seçenekleri de değişmektedir. Bu seçenekler arasında; 32 GB, 200 GB, 400 GB, 512 GB, 1024 GB, 1 TB’a kadar arttırılabilir hafıza bulunmaktadır.

Samsung Tablet Kaç Saatte Şarj Olur?

Samsung tablet modellerinin her birinde farklı şarj olma süreleri görülebilmektedir. Bu durum tabletin kapasitesi ile ilintili olmakla birlikte genellikle, tablet kapalı haldeyken 3 - 6 saat arasında şarj edilmesiyle sağlanmaktadır.

Samsung Tablet Nasıl Açılır?

Samsung tablet bilgisayar için açılım ve kapanım oldukça kolay olmaktadır. Bunun için ayarlanmış tuş yardımı ile tablet rahatça açılıp kapanabilmektedir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Samsung Tablet Fiyatları ve Modelleri

67 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ekran Boyutu
Toplam 36 / 67 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
AndroidAndroid, Google firması tarafından 2007 yılında geliştirilmiştir. Sürekli yeni güncellemeler olur ve bu güncellemeler çeşitli isimler ile kullanıcılara sunulur. Sistem patenti Google’a ait olmakla beraber cihaz üreticileri, bu sistemi satın alarak ürünlerinde kullanır. Android, günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi ve cep telefonları ve tabletlerde kullanılır. Ayrıca çeşitli akıllı cihazlarda da yer alır. Android işletim sistemi, 3 aşama hâlinde geliştirilmiştir. İlk bölüm, işletim sistemi olup sistemin ana kodları bu bölümde yer alır. İkinci bölüm, katmanlar bölümü olup, sistemin en önemli kısmı kabul edilir. Wi-Fi, GPS, Android kitaplıkları bu bölümde bulunur. Son aşama ise uygulama bölümüdür. Bu bölüm, Android kullanıcılarının cihazlarını daha verimli kullanabilmeleri için bulunur ve çeşitli uygulamalardan oluşur. Android, Linux tabanlı olarak kodlanmıştır ve açık kaynak kodları ile paylaşılmıştır. Açık kaynak kodlu olması sayesinde kullanıcılar, sistem üzerinde istedikleri değişimleri yapabilir. Android işletim sistemi, tek bir yazılım dili ile kodlanmıştır. Çeşitli diller bir arada kullanılmakla beraber sistem, büyük bölümünde C+ kodları ile geliştirilmiştir. Android uygulamalarda ise Java kullanılır. Ancak, Java dilinin geliştiricisi ile Google arasında yaşanan sorunlar sonrasında Google, kendi dilini geliştirmiştir. Google tarafından geliştirilen Kotlin, 2017 yılı itibarı ile Android işletim sisteminin dillerine eklenmiştir. Android cihazların daha işlevsel kullanılabilmesi için sunulan Java tabanlı programlara Android uygulama adı verilir. Android uygulamalar, Google apk marketi olan Google Play üzerinden indirilebileceği gibi apk olarak da indirilip yüklenebilir. Android uygulamalar için hazır Java kütüphaneleri bulunur ve Google tarafından açık kaynak kodlu olarak yayınlanır. Uygulama geliştirmek isteyenler tarafından Android resmî İnternet sitesi üzerinden gerekli araçlar ve Java kullanım kılavuzu indirilebilir. Böylece Java diliyle isteyen herkes uygulama geliştirebilir.
Detaylar
İkisi Bir Aradaİkisi bir arada, en temel anlamıyla hem dizüstü bilgisayar hem de tablet gibi kullanılabilen çok fonksiyonlu bilgisayarları tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. 2'si 1 arada veya 2in1 şeklinde de yazılabilen bu fonksiyonel bilgisayarlar, farklı boyutları ve özellikleri sayesinde eğitimden işe, günlük kullanımdan profesyonel kullanıma kadar uzanan geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmektedir. İkisi bir arada bilgisayarların tarihi uzun bir geçmişe dayanmıyor olsa da üretim ve kullanım oranının hızla artmasında çok amaçlı yapısı etkili rol oynamaktadır.  Genellikle 2 farklı formda satışa sunulan ikisi bir arada bilgisayarlar, dokunmatik ekranla bütünleşik, 360 derece dönebilen klavyesi ile ekranı birbirinden ayrılabilen seçeneklerden oluşur. Tablet bilgisayar boyutlarında pratik bir cihaz kullanmak isteyen ancak fiziksel klavyenin konforuna da ihtiyaç duyanlar için geliştirilmiş olan bu hibrit cihazlar, günümüzün hızla gelişen mobil teknolojisine bağlı olarak çeşitlenmektedir.  2'si 1 arada bilgisayarlarda, ekran ve klavye katlandığında ya da birbirinden ayrıldığında otomatik olarak devreye giren dokunmatik ekran, aynı zamanda fiziksel klavye aktifken de kullanılabilme özelliği içerir. Bazı ikisi bir arada cihazların klavyesi de dokunmatik şekilde tasarlanmaktadır. Oldukça pratik bir kullanım imkânı sunan bu ürün grubu, ergonomik boyutları nedeniyle özellikle mobil kullanım için sıkça tercih edilmektedir.  Özellikle yüksek performans gerektirmeyen internet, ofis ve diğer temel işlemler için ideal olan 2in1 bilgisayarlar, yüksek mobiliteleri sayesinde her yerde kolayca kullanılabilme ayrıcalığı sunar. Başta öğrenciler, üst düzeyde taşınabilirliğe ihtiyaç duyan çalışanlar ve benzer beklentilere sahip tüm tüketicilere hitap eden bu bilgisayarlar, genellikle 10 ve 14 inç boyutlarında ekranları ve mekanik ya da dijital klavyelerden oluşan ikisi bir arada cihazlar, dizüstü bilgisayarlardaki gibi ayrı bir batarya içermez; dahili batarya ile gelirler.
Detaylar
Uçuş Modu"Uçak Modu" olarak da bilinen; akıllı telefonlar, tabletler, laptop'lar gibi farklı elektronik cihazlarda bulunan "Uçuş Modu", temelde elektronik cihazların dış dünya ile olan ilişkisini kesmek için kullanılan bir özelliktir. 2000'li yılların başlarında hayatımıza girmeye başlayan bu özelliğin ortaya çıkmasının nedenlerinin başında uçuş sırasında uçakların, elektronik cihazların sinyallerinden olumsuz etkilenme riskine karşı kapalı tutulması ve bu durumun yolcular için oldukça sıkıcı bir hâl alması gelmektedir. Gelinen noktada ise artık uçakta seyir hâlindeyken İnternet erişimi mümkün olmaktadır. Uçuş Modu özelliğinin en yaygın olarak kullanıldığı cihazlar, akıllı telefonlardır. Uçak simgesiyle gösterimi yapılan bu özellik, tek bir dokunuşla aktif hâle getirilebilir. Böylece Wi-Fi, mobil veri, radyo bağlantıları, Bluetooth, GPS ve NFC olarak olarak adlandırılan Yakın Alan İletişimi özellikleri devre dışı kalır. Telefon ekranındaki GSM operatörünün simgesinin yerini bir uçak simgesi alır. Yeni nesil akıllı telefonların büyük çoğunluğu, Uçuş Modu aktif olduğunda kapanmış olan Wi-Fi ve Bluetooh gibi özelliklerin yeniden açılabilmesine izin verir. Bu sayede Wi-Fi özelliği aktif olduğundan İnternet erişimi sağlanabilir ve Bluetooth özelliği sayesinde de kablosuz kulaklık gibi cihazlarla bağlantı kurularak bu cihazların da kullanılabilmesi mümkün olur. Adı her ne kadar Uçuş Modu olsa da, günlük hayatta uçuş modu farklı amaçlar için de birçok kullanıcı tarafından tercih edilir. Bunlardan ilki, yaşanılan ağ erişim problemini çözmektir. Telefonun uçuş modunu açıp kapatmak, her zaman olmasa da genellikle bu sorunun çözümü olmaktadır. Ya da çocuklar telefonla vakit geçireceği zaman uçak modu açılabilir ve bir ebeveyn kontrolü yöntemi olarak İnternet'teki zararlı içeriklere erişim engellenebilir. Birçok kullanıcı, kimse tarafından rahatsız edilmek istemediği için de bu özelliği sıklıkla tercih eder. İnternet kullanılarak yazışmaların yapıldığı Whatsapp, Instagram ve Facebook Messenger gibi uygulamalarda karşı tarafa mesajın okunduğuna dair bilgi gitmemesi için bile uçuş modu kullanılabilir. Ayrıca telefon, uçuş modundayken birçok özellik kapalı olduğu için şarjı normalden daha uzun süre dayanır ve çok daha hızlı şarj olur.
Detaylar
Amoled EkranSektörel gelişmeler ile birlikte hayatın içerisine daha fazla dâhil olan teknolojik ürünlerin donanımsal özellikleri de her geçen gün gelişiyor. Bağlantı ve iletişim konusundaki en büyük konfor sağlayıcı akıllı cep telefonları ve evlerin vazgeçilmez parçalarından olan TV modellerinde sıklıkla görülen "amoled ekran" teknolojisi, kullanım kalitesini artıran faktörlerin başında geliyor.  Amoled kelimesi, "Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode" ifadesinin kısaltılmış hâlinden oluşuyor. Bu ifade ise "aktif matrisli organik LED" anlamına geliyor. Amoled ekran teknolojisinde ekrandaki her bir piksel, diğerlerinden bağımsız bir şekilde aydınlatılıyor. Her pikselin ayrı ayrı aydınlatılmasıyla oluşturulan görüntü, böylelikle arka aydınlatma işlemine de gerek duymamış oluyor. Arka aydınlatma işleminden bağımsız çalışan donanım, aynı zamanda pil tüketim düzeyini azalttığından şarj ömrünü de uzatıyor. Amoled ekran teknolojisi, ilk olarak TV modellerinde piyasaya sürülürken yıllar geçtikçe akıllı cep telefonlarında da kendisine yer bulduğu görülüyor. Amoled ekran teknolojisine sahip olan TV modellerinin diğer modellere oranla daha ince ve daha hafif olmaları ise bir başka detay olarak dikkat çekiyor. Renk ve görüntü kalitesinin yanı sıra ağırlık ve kalınlık konusunda da avantajlı bir konumda bulunan amoled ekran teknolojisi, görsel deneyimi de maksimize ediyor. Yatay ya da dikey fark etmeksizin izleme açısı ne olursa olsun netlik ve berraklık niteliğinden bir şey kaybetmeyen amoled ekranlar, bu sayede ayrıcalıklı hâle geliyor. Avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurulduğunda bir adım öne çıkan amoled ekranlar, renk çözünürlüklerinin daha realistik ve daha canlı bir şekilde sunulmasına olanak tanıyor. Her bir bileşenin ışık yayma işlemini otonom bir şekilde sağlaması, tepki hız düzeyini de artırıyor. Amoled ekranların video tepki hızı, 1 mikrosaniyeye yakın bir değer gösteriyor. Bu durum da olası netlik kayıplarının önüne geçiyor.
Detaylar