Her yaştan insanın gün içinde pratik bir şekilde balık tüketebilmesine olanak konserve ton balıkları, içerisine eklenen farklı çeşniler ve malzemelerle oldukça farklı çeşitlere sahip. Özellikle gün içinde sağlıklı beslenmek istiyor ama buna fazla vakit ayıramıyorsanız birbirinden leziz ve farklı ton balığı konservesi türlerini deneyerek güzel ve sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz. Ton balığı fiyatları genellikle standart olmakla birlikte içerisine eklenen bu çeşniler ve malzemelerle bir miktar değişiklik gösterebilir. Eğer sürekli ton balığı tüketecekseniz ve biraz daha ekonomik olmasını istiyorsanız ton balıklarının yüksek adetli olarak satılan paketlerinden satın alabilirsiniz.

Ton Balığı Hangi Balıktan Yapılır?

Her yaştan insanın severek tükettiği ton balığı taze ton balıklarından veya bir diğer adıyla orkinos balığından yapılır. Yağlı bir balık çeşidi olan orkinos yani ton balığının birkaç türü bulunur. En yaygın olan ve en çok kullanılan çeşidi ak orkinostur. Ton balığı da diğer deniz ürünleri ile benzer şekilde ortalama miktarda civa içerir. Buna karşılık içerisinde bol miktarda protein, vitamin, mineral ve omega 3 yağ asidi bulunur. Besin değeri olarak oldukça zengin bir balık olan ton balığı çok az miktarda da doymuş yağa sahiptir. 100 gram orkinos balığında taze ya da konserve olmasına bağlı olacak şekilde 23 gram ile 27 gram arasında protein bulunur. Orkinos balığının kılçıklarından ve derisinden ayrıldıktan sonra yalnızca et kısmının farklı yöntemlerle pişirilmesiyle hazırlanan konserve ton balıkları oldukça doyurucu, besleyici ve faydalı bir besindir.

Ton Balığı Nasıl Yenir?

Ton balığını dilediğiniz öğünde farklı besinlerle bir araya getirerek ve pişirme ihtiyacı duymadan tüketebilirsiniz. Özellikle diyet programı uygulayan kişiler salatalarının üstüne ton balığı ekleyerek hem doyurucu hem de kalorisi düşük bir öğün hazırlayabilirler. Bunun yanı sıra ton balığı makarnalara eklenerek ya da ton balığı ile sandviç hazırlanarak da tüketilebilir. Bazı konserve ton balıklarının içerisinde fasulye, zeytin, havuç, bulgur, pirinç, buğday, bezelye, mısır ve benzeri ilave gıdalar bulunur. Bu şekilde konserve haline getirilmiş olan ton balıklarını direkt olarak herhangi bir besinle karıştırmadan ve ısıtmaya ihtiyaç duymadan tüketebilirsiniz. Ton balığı pratik ve çok lezzetli olması sebebiyle özellikle yoğun çalışan ve evde ya da iş yerinde yemek hazırlamaya vakti olmayan kişiler için oldukça pratik ve bir o kadar da sağlıklı bir öğün alternatif olur. Siz de gün içinde yemek hazırlamaya uzun vakitler ayıramıyorsanız ton balığına ilave edeceğiniz farklı besinlerle son derece yaratıcı ve leziz öğünler hazırlayabilirsiniz.

Hangi Ton Balığı Daha Sağlıklıdır?

Elbette en sağlıklı balık taze olarak alındıktan sonra ızgara ve benzeri yöntemlerle pişirilen balıktır. Fakat bu tip balıkları her zaman bulmak ve pişirmek mümkün olmadığı için vücudun balıktan sağlayacağı faydayı alması adına konserve ton balıkları tüketilir. Genel olarak sağlıklı yöntemlerle üretilen ve diyet dostu olan ton balıklarının yağsız çeşitleri de bulunur. Bunlar içerisinde hiçbir şekilde yağ bulundurmadıkları için diyet programı uygulayan kişiler tarafından yalnızca protein ihtiyaçlarını karşılamak adına güvenle tüketilebilir. Eğer ton balığını salatanın üstüne ilave ederek tüketmeyi düşünüyor ve sağlıklı bir alternatif arıyorsanız içerisinde zeytinyağı bulunan ton balığı ürünlerine yönelebilirsiniz. Böylece ekstra zeytinyağı ilavesi yapmadan sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli bir öğün hazırlayabilirsiniz. Ayrıca piyasada light adıyla satılan ve suda sunulan ton balığı konserveleri de bulunur. Bu ton balıklarını da arkalarındaki kalori miktarlarını göz önünde bulundurarak rahatça tüketebilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Ton Balığı Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 214 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/80365057/60002199