Transpalet; kısa mesafelerde ağır yük taşımak için kullanılan, insan ve motor gücü ile çalışan, çeşitli kapasitelere sahip taşıma aracıdır. Genel olarak iki çatallı olarak üretilir. Paletlerin ikili bölmelerine giren çatallar, hidrolik pompa gücü ile kaldırılarak paletin üzerinde yatay olarak yer alan yükleri bir noktadan başka bir noktaya taşır. Pek çok sektörde vazgeçilmez bir araç olan transpalet, özellikle ağır yük taşımacılığında büyük kolaylık sağlar. Manuel ve motorlu olarak iki çeşidi bulunur. Taşınacak yükün ağırlığına ve kullanılacak alanın büyüklüğüne göre farklı kapasitelerde birçok çeşide sahiptir. Yüklerin düz bir zeminde taşınması için ideal bir araç olan transpaletlerin taşıma kapasiteleri birbirinden farklıdır. Motorlu transpaletler 3 ile 5 ton arası yükleri rahat ve kolaylıkla taşımanıza yardımcı olur. Manuel olan hidrolik transpaletler ise 1000 kg’dan 5000 kg’a kadar yük taşır. Taşıma kapasitelerinin üzerinde yüklenmedikleri sürece uzun süre kullanılabilir. İstif makineleri arasında yer alan tranpalet, iş makineleri grubu içerinde yer alır. Depo ve benzeri iş alanlarında ağır ürünleri istiflemek ve düzenlemek için kullanılır. Kullanırken yatay bir şekilde ağırlığı ortalamak önemlidir. Ağırlık merkezini dengelemek transpaletin ve üzerinde yer alan yükün devrilmesini ve zarar görmesini engeller.

Transpalet Çeşitleri

Taşıma, depolama ve istifleme için kullanışlı bir araç olan tranpalet, zamandan tasarruf etmenizi sağlayarak işçilik maliyetini düşürür. Kullanım alanına göre uzun, kısa, dar ve geniş birçok çeşide sahiptir. Dik zeminlerde ve rampalarda kullanılan transpaletler, etkili bir fren sistemine sahip olduğu için frenli transpalet olarak adlandırılır. Çelik yapısıyla en zor çalışma şartlarına bile dayanıklıdır. Frenli transpaletin yanında standart transpalet, makaslı transpalet ve yengeç transpalet gibi çeşitleri de bulunur. Makaslı transpaketler belirli bir yüksekliğe kadar çıkarak yük kaldırma ve indirme işlevine sahiptir. Özellikle depolama alanında ürünleri düzenlerken büyük kolaylık sağlar. Manuel ve motorlu olarak iki çeşidi bulunur. Manuel makaslı transpaletler, mandal yardımı ile indirme, kaldırma ve taşıma işlevini yerine getirir. Elektronik düğme ve motor gücü ile yükleri kaldırıp indiren motorlu transpaletler ise daha hızlı ve pratik kullanım deneyimi sunar. Motorlu transpalet modellerinde aracı kontrol edilebilmesi için bir oturma veya ayakta durma bölümü bulunur. Bu bölüm tek bir kişinin aracın üzerinde durmasını sağlarken transpaleti kontrol etmesini kolaylaştırır.

Transpalet Kullanım Şekli

Transpalet seçerken yapılan işin büyüklüğü ve yük kapasitesi doğrultusunda seçim yapılması gerekir. Yük kapasitesinin aşılmaması önemli bir husustur. Aksi halde aşırı yükleme tekerlek ve mekanizmayı zorlayarak birtakım sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle transpalet alındığında kullanma kılavuzunda yer alan kullanım biçimine uygun davranmak gerekir. Aracı kullanan kişinin kılavuzda yer alan bilgilere uygun bir biçimde davranması, transpaletin performansını maksimum seviyede kullanmanızı sağlar. Fabrika, hangar, atölye ve depo gibi çalışma alanlarında sıklıkla tercih edilen tranpaletler; çatal şeklinde üretilen taşıma çubukları, hidrolik pompa ve yönlendirme kolundan oluşur. Tekerlekli düz bir tabana sahip olan transpaletlerin kullanımı ise oldukça kolaydır. İlk olarak aracın üzerinde yer alan çatallar, yük paletinin deliklerine yerleştirilir. Daha sonra üzerinde bulunan yük, hidrolik pompa yardımı ile kademeli olarak yukarı doğru kaldırılır. Ön kısımda yer alan yönlendirme kolu sayesinde transpalet, sağa ve sola doğru çekilir. Üzerinde bulunan yük istenilen yere geldiğinde hidrolik pompası serbest bırakılır ve sabitleme yapılır. Motorlu transpaletletler de ise bu işlem daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılır. Çatal çubuklar palet üzerinde yer alan deliklere geçirildikten sonra motor gücü ile kaldırılarak istenilen noktaya götürülür ve indirilerek sabitlenir.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Transpalet Fiyatları

Toplam 24 / 237 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003327/13003336