Vinçler

Elektrik enerjisiyle çalışan ve ağır iş makinesi olarak kullanılan elektrikli vinçler, insan gücüyle taşınamayacak kadar ağır olan yüklerin taşınması için pek çok sektörde kullanılıyor. Farklı fiyat aralıklarında pek çok farklı modelin sunulduğu elektrikli vinçleri seçerken bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Kaldıraç tiplerine, kaldıraç uzunluklarına ve kaldırma kapasitelerine göre değişkenlik gösteren bu ürünler arasında ihtiyacınıza en uygun olanını bazı detaylara dikkat ederek kolayca seçebilirsiniz.

Elektrikli Vinç Çalışma Prensibi

Elektrikli vinçlerdeki en önemli bölüm, el ile ya da vites koluyla hareket eden ve dişli çark sisteminden meydana gelen şanzıman bölümü oluyor. Elektrikli vinç, kuvvet mekanizmasını bu dişli çark sistemini oluşturan şanzımandan alıyor. Sonrasında elektrik motorundan gelen hareket enerjisi, şaft adı verilen ve metal malzemeden üretilen parçayla şanzımana aktarılıyor. Ardından şanzımandan gelen güçle de vincin ucundaki çelik halat, dikey şekilde hareket ettirilebiliyor. Yatay yönde hareket ettirebilme kabiliyeti ise vincin üretim şekline göre değişkenlik gösteriyor. Bazı vinç çeşitleri kısmi şekilde yatay yöne doğru hareket edebilirken bazı vinç çeşitleri ise tamamen yatay yönde hareket edebilir durumda oluyor. Bu fark elektrikli vincin tasarımına da direkt olarak etki ediyor. 

Elektrikli Vinç Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Elektrikli vinçlerin pek çok çeşidi bulunduğu için kullanım alanlarında da farklılıklar bulunuyor. Bazı vinç çeşitleri yalnızca belirlenen yükü kaldırırken bazıları ise yükü istenilen alana taşıma görevini pratik bir şekilde yerine getiriyor. Elektrikli vinç ağırlıklı olarak makine ve inşaat sektörlerinde kullanılıyor. Özellikle inşaat sektörünün ve teknolojinin gelişimiyle beraber son yıllarda elektrikli vinç kullanımı da büyük bir artış gösteriyor. İnşaatların şantiye alanlarında kullanılan vinçlerin yanı sıra enerji üretim santrali vinçleri, gemilerde kullanılan güverte ya da makine dairesi vinçleri ve maden kuyuları için geliştirilen vinçler de piyasada farklı vinç modelleri olarak satışa sunuluyor. Hacim ve ağırlık açısından yüksek olan parçalar, yüksek noktalara vinç sayesinde çok kolay bir şekilde taşınabiliyor ve bu durum emek, zaman ve iş gücü bakımından işletmelere tasarruf sağlıyor. Dolayısıyla elektrikli vinçler pratiklik sağlamanın yanı sıra işletmeler için maliyet açısından da avantaj yaratıyor.

Elektrikli Vinçlerin Yük Taşıma Kapasiteleri ve Bakımları

Elektrikli vinç satın alacağınız zaman ürünün teknik özellikler kısmında taşıyabilecekleri maksimum yük, detaylı bir şekilde belirtiliyor. Ancak güvenlik dolayısıyla ortalama %10 oranında bir emniyet ağırlığı yer alıyor. Yani 1.000 kg kaldırabildiği belirtilen bir elektrikli vinç, esasen 1.100 kg yükü çok rahat bir şekilde kaldırabilecek yapıya oluyor. Yine de neredeyse tüm ağır iş makinelerinde bu %10 oranındaki emniyet katsayısı hesaba katılıyor ve mühendislik hesaplamalarında da yerini alıyor. Bunların yanı sıra elektrikli vinçlerin düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekiyor. Vincin güvenliği ve uzun ömürlü olması için bu bakımları kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Elektrikli vinçlerin tüm bakımlarının elektrik mühendisleri ya da makine mühendisleri yönlendirmesiyle belirli bir deneyime ve uzmanlığı sahip olan makine ya da elektrik teknikerlerine yaptırılması büyük bir önem taşıyor. Aynı zamanda elektrikli vinçler bazen yanlış kullanıma bazen de kullanım süresine bağlı olarak arıza oluşturabiliyor. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında elektrikli vincin kullanımının durdurulması ve vakit kaybetmeden arızanın giderilmesi için önlemlerin alınması gerekiyor. Aksi takdirde ürünün tamiri zorlaşabiliyor ya da iş güvenliği açısından ciddi sorunlar yaratabiliyor. Bütün bu önemli detayları göz önünde bulundurarak siz de ihtiyaçlarınız doğrultusunda iş planınıza en uygun olan elektrikli vinci kolayca seçebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Vinç Fiyatları ve Modelleri

534 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 534 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003327/13003338