Türk Klasikleri

Türk edebiyatının farklı dönemlerinde kaleme alınan ve yüzyıllar boyunca okunmaya devam eden Türk klasikleri, her yaştan insanın okuması gereken eserlerdendir. Geçmiş kültürleri günümüz insanlarına aktaran Türk klasikleri, her döneme hitap eder ve her okuyuşta kişilere yeni bakış açıları sunar.

Türk Klasikleri Nelerdir?

Türk edebiyat tarihi yüzyıllar boyunca sürer ve pek çok farklı dönemi içinde barındırır. Birbirinden değerli olan ve gelecek kuşaklara edebiyat birikimlerini bırakan bu dönemler içerisinde yüzlerce klasik eser yazılmıştır. Ancak günümüzde en çok okunan ve bilinen Türk klasikleri Tanzimat, Servet-i Fünun, Fecr-i Ati, Milli Edebiyat ve Cumhuriyet döneminde yazılan eserler arasındadır.

Bir eserin klasik olması için üzerinden uzun zaman geçmiş ve bu zamana rağmen yok olmamış olması gerekir. Her döneme hitap eden bu klasikleri belirleyen okuyucular olsa ve yüzlerce Türk klasiği bulunsa da belli aralıklarla Türk klasikleri listesi yayınlanır. 100 eserden oluşan bu listede hemen her yıl değişiklikler yapılır. Türk klasikleri listelerinde değişmeyen kitaplar arasında iç çatışmaları çok başarılı şekilde yansıtan Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı, en sevilen yazar ve şairlerden birisi olan Nazım Hikmet Ran’ın Memleketimden İnsan Manzaraları, Sabahattin Ali’nin yazdığı ve aşkı anlatan en güzel kitaplardan birisi olan Kürk Mantolu Madonna yer alır. Ayrıca İnce Memed, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Huzur, Kara Kitap, Aşk-ı Memnu, Çalıkuşu ve Eylül kitapları da en bilinen Türk klasiklerindendir.

Türk Klasikleri Nasıl Seçilir?

Türk edebiyatı, dünyadaki en geniş ve zengin edebiyatlar arasında yer alır. Bu nedenle farklı dönemlerde yazılmış pek Türk klasiği bulunur ve bu eserler kişisel gelişim için son derece önemlidir. Ancak klasikler arasından seçim yaparken okuma motivasyonunuzun kaybolmaması için bazı noktalara dikkat etmenizde fayda bulunur.

Okuyacağınız Türk klasiklerinin seviyenize uygun olması gerekir. İlköğretim öğrencisi ile bir yetişkinin okuma seviyeleri aynı değildir. Bu nedenle erken yaşlar için klasiklerin sadeleştirilmiş ve kısaltılmış olanlarını tercih etmek gerekir. Yoğun ve üst düzey anlatımı olan Türk klasikleri çocuklar tarafından okunduğunda anlaşılmaz ve çocukların kitap okumaktan soğumalarına neden olabilir.

Pek çok farklı türde Türk klasikleri mevcuttur. Okuyacağınız klasikleri seçerken kişisel zevklerinize uyumlu olmasına özen gösterebilirsiniz. İlgi duyduğunuz alanlara ve dönemlere uygun klasiklerden başlayıp zaman içerisinde farklı türde klasikleri de okuyabilirsiniz.

Türk Klasikleri Hangi Yayınevinden Okunmalı?

Türk klasikleri Türkçe yazılmış olsa da üzerinden uzun zaman geçtiği için anlaşılması kolay değildir. Türk klasiklerinin herkes tarafından anlaşılması ve okunması için bu eserler sadeleştirilir. Her yayınevi eserleri farklı çevirmenlere çevirtir. Bu nedenle yayın evlerinin çevirileri arasında farklılıklar bulunur. Ancak klasiklerin okunacağı yayınevi kişiye göre değişiklik gösterir. Sade ya da yoğun anlatımı bulunan eserler arasından kişisel zevkinize uygun yayınevinin kitaplarını tercih edebilirsiniz.

Türk Klasikleri Neden Okunmalı?

Türk edebiyatının en seçkin eserleri arasında yer alan Türk klasikleri geçmiş ile bağ kurmak ve geçmiş kültürleri daha iyi anlamak için mutlaka okunması gereken kitaplardır. Her okunduğunda farklı bakış açıları sunan Türk klasiklerini bir kere okumakla yetinmeyip tekrar tekrar okumak ve her okuyuşta yeni bir eser okuyor hissinin keyfine varmak gerekir.

Türk klasikleri okuma alışkanlığı kazanmak için başlanabilecek en iyi kitapların başında gelir. Yazılmasının üzerinden uzun zaman geçmiş klasikler dahi hala yeni nesle hitap etmeyi başarır ve eskimez. Zengin anlatımları ile hayal dünyanızı genişleten eserler aynı zamanda genel kültürünüzün artmasını da sağlayan, her kitapseverin okuması gereken kitaplardandır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araştırma-İnceleme

2453 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın