Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Yapı Kredi Yayınları
Üç Anadolu Efsanesi - Yaşar Kemal

Üç Anadolu Efsanesi - Yaşar Kemal

Yapı Kredi Yayınları
46,00 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (58)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

47,90 TL
48,50 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501764/1501758
Üç Anadolu Efsanesi - Yaşar Kemal

Türk edebiyatının usta yazarlarından biri olan Yaşar Kemal'in Üç Anadolu Efsanesi adlı kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından okuyucularının karşısına çıkıyor.

Efsanelerle Anadolu'ya Yolculuk

Yaşar Kemal eserlerinde anlattığı olayları, kendine has anlatım tarzıyla ve güçlü kalemiyle resmen okuyucuya yaşatır. Yaşar Kemal'in kalemi Anadolu'nun ta kendisinden oluşur. İşte Üç Anadolu Efsanesi adlı bu kitabında da Yaşar Kemal, Anadolu'ya dair betimlemeleriyle ve destansı anlatımıyla birlikte sizi Anadolu'ya götürür. Üç Anadolu Efsanesi, adından da anlaşılacağı üzere halk efsanelerini konu alan bir kitaptır. Kitap üç halk efsanesi üzerine kurulmuştur. Bunlar; Köroğlu, Karacaoğlan ve Alageyik efsaneleridir. Herkesin, hayatında en az bir kere duyduğu bu halk kahramanlarının hikayelerini Yaşar Kemal'den dinlerken, Yaşar Kemal'in kendine has anlatımı sayesinde kendinizi bir anda Karacaoğlan'ın, Köroğlu'nun ve Alageyik'in yanında bulursunuz. Yaşar Kemal'in destansı anlatımından ve Anadolu'nun özünden oluşan kaleminden Karacaoğlan'ı, Köroğlu'nu ve Alageyik'i dinlemenin, onların türkülerine kulak asmanın, yiğitliklerine ve aşklarına tanık olmanın verdiği haz paha biçilemez. 

Anadolu'nun yetiştirdiği en usta kalemlerden biri olan Yaşar Kemal, kimi yerlerde okuyucunun Köroğlu'nun yaşadıklarından dersler çıkarmasını sağlarken, kimi yerlerde de Karacaoğlan'ın hayatından yola çıkarak kaybolan kültürel değerlerin önemini vurguluyor. 

Yaşar Kemal Hakkında

Yaşar Kemal 1923 yılında Osmaniye'de doğmuştur. Tam adı Kemal Sadık Gökçeli'dir. Eğitimini düzenli bir biçimde tamamlama imkanı bulamayan Yaşar Kemal, hayat okulunda edindiği tecrübelerle edebiyat dünyasında özel bir konum elde etmiş usta bir yazardır. Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türk yazar olması nedeniyle Türk edebiyatının dünyaya açılan en önemli isimleri arasında sayılmaktadır.. Türk edebiyatının en önde gelen kalemlerinden biri olan Kemal, 28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği sebebiyle yoğun bakımda olduğu hastanede vefat etmiştir.

 


  • Halk söylencelerine, efsanelere duyduğu hayranlıkla Köroğlu, Karacaoğlan ve Alageyik efsanelerini kendine has tarzıyla kaleme alan Yaşar Kemal, anlatım gücünü besleyen bereketli topraklara olan vefa borcunu da Üç Anadolu Efsanesi ile öder. "Kilometrelerce yürüyüp, dağ bayır koşup ne kurtarırsa kardır kuralınca, öne ağıtları, sonra da türküleri, koşmaları, destanları, Çukurovanın tüm uyaklı uyaksız söz çeşitlerini, tekerlemelerini, küfürlerini avlıyordu. Folklor derlemesi filan değildi, bu iş hayat memat işiydi, özbeöz malını kurtarıyordu Çukurovanın, sorumluydu kurda kuşa karşı, şaka değil."
  • Abidin Dino, Milliyet Sanat- "Yaşar Kemal, Anadolu aşık-hikayecilerinin geleneğine göbek bağıyla bağlanmış bir yazar. Onu ta çocukluğundan başlayarak Anadolu sözlü geleneğinin destansı türleri büyülemiş."
  • Pertev Naili Boratav, Folklor ve Edebiyat I
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar Yaşar Kemal
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KYAP211
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Üç Anadolu Efsanesi - Yaşar Kemal
Kimseye Etmem Şikayet - Mehmet Öklü
Gülistan'dan Seçmeler
Mehmet Zaman Saçlıoğlu: Seçme Öyküler - Mehmet Zaman Saçlıoğlu
46,00 TL
%30
22,22 TL 15,55 TL
23,00 TL
28,83 TL
Satıcı
ikikitap 9,4
Hepsiburada
Kitap Vadisi 9,4
KitapAbi 9,5
Değerlendirmeler
(225)
(7)
-
(2)
Basım Dili Türkçe - Türkçe -
Yazar Yaşar Kemal Mehmet Öklü Sadi-i Şirazi Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Cilt Durumu - Ciltsiz Ciltsiz -
Sayfa Sayısı - 240 144 -
Yayın Tarihi - 2013 2019 -
Başa dön