Elektrik devrelerinde, iki nokta arasındaki gerilimi ölçmek amacıyla kullanılan voltmetre, bu doğrultuda, elektrikli cihazların hem güvenliği hem de performansı açısından önem taşır. Gerilimölçer olarak da bilinen voltmetreler, farklı çeşitleri sayesinde doğru akımda ve alternatif akımda ölçüm yapmaya olanak tanıyan cihazlardır.

Elektrikli aletler ve bu aletlerin içerisinde yer alan motor aksamları, belli bir voltaj ve güç ile çalışacak şekilde tasarlanır. Her bir elektrikli cihaz, çalışma prensibine göre farklı kapasitede akım çeker. Bu doğrultuda, voltmetreler farklı ölçümlemelerin yapılabilmesi için çeşitli modellerde sunulur. Bu cihazların volt, milivolt ya da kilovolt cinsinden ölçeklendirilmiş seçenekleri vardır. DC ve AC akımına göre farklılaşan türlerinin yanı sıra devre fazlarına göre tek fazlı ve 3 fazlı seçeneklerini de bulmak mümkündür.

Voltmetreler temelde analog ve dijital olmak üzere iki çeşittir. Dijital voltmetreler, analog (ibreli) olanlara göre daha yüksek bir teknolojiyle üretilmekte olup; bu açıdan mikroişlemciye sahip olmaları yönüyle daha hassas ölçümleri en az hata payı ile yapabilirler. Elektronik dijital modeller, ölçüm yapılan noktalardan neredeyse hiç akım geçmeyen aygıtlardır. Bu doğrultuda, ölçü noktaları arasında gerilim değişikliğine neden olmazlar. Ölçülen direncin hatasız çıkması amacıyla en sık kullanılan voltmetre çeşidi ise elektrostatik modeller olup, bu cihazlar, elektrik yüklü iki cisim arasında oluşan elektrostatik kuvvetten yararlanılması prensibi ile çalışır.

Analog voltmetreler, döner bobinli ve döner demirli seçeneklere sahiptir. Kalıcı bir mıknatıs kutupları arasına yerleştirilen bobinin, içinden geçen akım seviyesine göre dönmesinden yararlanılan döner bobinli voltmetreler, en fazla tercih edilen modeller arasında yer alır. Döner demirli modeller ise, bobin içerisine yerleştirilen iki yumuşak demir kanatçığın, akım etkisiyle mıknatıslanıp birbirini itmesi ile gerçekleşen dönme hareketi ile akımı ölçülmesini sağlar. Her iki modelde de bobine seri bağlı yüksek bir direnç bulunur. Bu sayede, aygıttan geçen akımın çok küçük olması sağlanarak, elektrikli cihazların akımdan zarar görmesi önlenir.

Voltmetre Fiyatları

Voltmetre fiyatları cihazların modeline göre değişmekte olup, bu doğrultuda, dijital voltmetreler daha hassas ölçümlemeye olanak tanıdığından, analog modellere göre daha yüksek fiyatlara sahiptir. Yanı sıra, fiyat açısından belirleyici olan bir diğer faktör de marka ve ek ölçümleme özellikleridir. Bu noktada, veri bağlantısı, hassasiyeti belirleyen ek teknolojiler ya da frekans ve gerilim ölçme değerleri, fiyatların değişkenliğini etkiler.

Analog voltmetre çeşitlerinde gerilim değeri örnekseldir. Gerilim değeri volt üzerinden belirlenmiş bir ölçek üzerinde hareket eden gösterge sayesinde belirlenir. Dijital voltmetrelerde ise gerilim değerini gösteren sayısal bir gösterge bulunur. Bu aygıtlar ölçme duyarlılığı daha fazla olan modeller olup, aynı zamanda bilgisayar ve yazı makineleri çalıştırabilir ve ölçüm değerlerini bu cihazlara veri olarak gönderme olanağı sunar.

Devrelerde voltaj gerilimini ölçmeye yarayan voltmetreler, ince teli ve çok spiralli yapısıyla iç direnci çok yüksek aygıtlardır. Bu açıdan, devreye paralel olarak bağlanmaları gerekir. Seri bağlanmaları durumunda aygıt direncinin yüksek olması ile devre direnci azalarak kısa devre oluşur ve cihazlar düzgün çalışamaz. Yanı sıra, kullanım sırasında, özellikle de yüksek gerilim ölçümlerinde elektrik akımımın olası riskleri göz önünde bulundurulmalı ve bu yönde güvenliğe dikkat edilmelidir. Güvenlik açısından seçilecek voltmetre sınırı, devre için tahmin edilen gerilimin 1,5 - 2 katı olmalıdır.

Gerek güvenlik, gerekse performans ve doğru ölçümleme açısından voltmetrelerin doğru seçilmesi gerekir. Gerilim ölçümü sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri doğru frekansta bir aygıt kullanmaktır. Özellikle yüksek frekanslı gerilim ölçümlerinde, hatalı ölçüm yapılmaması açısından, aynı değeri karşılayacak bir voltmetrenin seçilmesi gerekir. Bu nedenle, bağlandığı devrenin ölçme alanını aşacak ölçümlerde kullanılmaması önem taşır. Aksi takdirde, yüksek gerilim ölçümü esnasında doğru kademenin seçilmemesi akım etkisiyle voltmetrenin yanmasına neden olacaktır.

Voltmetre

23 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Trotec
  2. Holdpeak
  3. Mastech
  4. Akıllıphone
  5. Benetech
  6. Kangtai
  7. Modacar
  8. Polaxtor
  9. Pro's Kit
  10. Unı-T
  11. WERT
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003083/60006739
BAŞA DÖN