Vücut Koruma Ekipmanları

Kayak ve snowboard gibi kış sporlarını yaparken mutlaka giyilmeleri gereken bazı ekipmanlar vardır.  Bu ekipmanlar, vücudun çeşitli bölgelerini darbelere karşı korur. Kış sporunun yapıldığı bölgede hava en azından -1 derece olduğu için oldukça soğuktur. Koruma ekipmanları, vücudu soğuklara karşı da korur. Her vücut tipi için farklı boyutlarda ekipmanlar bulunur. Koruma ekipmanları, kişisel zevklere göre sert, yumuşak, esnek veya dar olabilirler. Keyifli bir kış sporu deneyimi için koruma ekipmanları özenle seçilmelidir. Ürünler hem darbelere karşı hem de soğuk havaya karşı korumalıdır. 

Vücut Koruma Ekipmanlarının Türleri Nelerdir?

Tüm vücut bölgesinin korunması esastır. Bu doğrultuda sırt ve göğüs bölgelerini koruyan bir ekipman, dizleri koruyan bir ekipman, bacakları koruyan bir ekipman, baldırları ve elleri koruyan bir ekipman parçası vardır. Bunların dışında soğuktan korunmak için bazı kıyafetler de tercih edilebilir. 

Vücut Koruma Ekipmanını Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sırt ve diz gibi hassas bölgeleri koruyan ekipmanlar, oldukça iyi seçilmelidir. Darbe emici özellikleri en üst düzeyde olmalıdır. Spor esnasında en fazla yük bu 2 bölgededir. Tercih edilen ekipmanlar, dizleri sıcak tutup desteklemelidir. Vücut koruma ekipmanlarının hepsi giyilerek test edilmelidir. Uzun bir süre kullanıldığında bile terleme yapmamalıdır. Göğüs ve sırt bölgesi spor esnasında sürekli esnek ve hareket halindedir. Bu yüzden üst vücut üzerinde esnek duran bir ekipman tercih edilmelidir. Hem esnek hem de rahat bir kıyafet olmalıdır. Yüksek hızda hareket ederken düştüğünüzde esnek kıyafet sizi iyi bir şekilde korur. Diz ve baldır bölgesi ise spor esnasında ağır bir yük taşır. Bundan dolayı alt vücut üzerinde ise sıkı bir ekipman tercih edilmelidir. Böylece eklem noktalarına binen yük en aza indirilir. Eldiven ise esnek bir yapıda olmalıdır. Kış sporlarında hava sıcaklığı genelikle -10 ve daha düşük seviyelerde olur. Giyilen kıyafet veya aksesuar, vücudu sıcaktan tam olarak korumalıdır. En önemlisi ise terletmemelidir. Koruma ekipmanları, vücut ısısını sabit tutmalı ve vücudun hava alışverişine izin vermelidir. Bu hava alışverişi yeterli miktarda olmazsa vücut fazlasıyla terler. Bunun sonucunda vücut ısısı önce yükselir sonra hızlıca düşer. Dikkat kaybı ve denge sorununa yol açar. Kış sporu esnasında vücut üşümemelidir. 

Kış Sporlarında Ekipman Kullanımı Neden Önemlidir?

Ekipman kullanımı, asla vakit kaybı olarak görülmemelidir. Konuya mutlaka gerekli özen gösterilmelidir. Zorlu dağ şartlarında ekipmansız spor yaparken en ufak bir denge kaybı, vücutta ciddi burkulmalara ve yaralanmalara neden olur. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar meydana getirir.

Yeterince kalın ve terletmeyen bir kıyafet de oldukça önemlidir. Kış sporunda tek tehlike düşmek değildir. Vücut ısısının düzenli olmadığı durumlarda adrenalin dengesiz biçimde artar. Bu durum, denge kaybı yaşanmasına neden olur. Vücut ısısı dengesinin bozulması ise soğuk çarpmasına neden olur ve hasta olma durumlarına yol açabilir. Ekipman kullanımı göstermelik olmamalıdır ve kaliteli bir ekipman kullanımı çok önemlidir. Vücut uzuvlarına göre sertlik ve esneklik tercihleri yapılmalıdır. Spor esnasında dikkat kaybına yol açabilecek her türlü durum engellenmelidir. Ani terleme hissi de bunlardan biridir. Kaliteli bir vücut koruma ekipmanı kullanılmadığında, vücudun hava alışverişi kesilir. Bu da spor esnasında ani terleme hissi oluşturur. Dizlerde uyuşma durumu ise oldukça tehlikelidir. Bu durum dikkat dağınıklığına ve düşmeye sebebiyet verebilir. Genellikle diz koruması kullanılmayan durumlarda meydana gelir. Kullanımı ihmal edilmemesi gereken bir ekipman parçasıdır. Hava soğukluğunu hissetmek de kalitesiz ekipman kullanıldığını gösterir. Vücudun hareket kabiliyeti ve refleksleri düşer. Bu da konsantrasyon kaybına yol açar. Kış sporu yaparken dikkat, azami düzeyde olmalıdır. Vücut koruma ekipmanları doğru bir şekilde seçilmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Vücut Koruma Ekipmanları

115 ürün listeleniyor
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 115 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?