Xenon Ampuller

Xenon Ampul

Araçlarda kullanılan farklı özelliklere sahip ürünler vardır. Bu ürünlerin bazıları araçların fabrika çıkışında olmayıp, araç sahipleri tarafından sonradan eklenmiş olabilir. Xenon ampul bu açıdan en çok kullanılan ürünlerden biridir. Güvenli yapısı ve yaydığı ışık nedeniyle, pek çok kullanıcı araçlarının farına bu ampulü takmaktadır. Daha az elektrik tüketimi sağlayan ürün, bu açıdan da sürücülerin takdirini kazanmıştır. Sürekli gündemde olan ve yasak olup olmadığına dair tartışılan Xenon farların kullanımı için bazı prosedürler getirilmiştir. Bu bağlamda açıklanan yönetmeliklere uyan her far modeli, rahat bir şekilde kullanılabilir. Belki de en çok tercih edilen ampul olan Xenon, son zamanlarda araçların fabrika çıkışlarında yerini almaya başlamıştır.

Xenon Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Araçlarımızda kullanmayı tercih ettiğimiz ürünlerin farklı çeşitleri olabilir. Özellikle bu ürünler sıklıkla tercih ediliyorsa, sahip olduğu çeşitlilik daha fazla olacaktır. Bu kapsamda karşımıza çıkan modellerden biri h4 Xenon ampul modelidir. Bu modelin içerisinde iki adet flaman bulunmaktadır. Yani, tek bir ampulun içinde iki tane tungsten şeklinde flaman mevcuttur. Bu iki flamanın görevleri farklıdır. Biri kısa ışık huzmesi içinken diğeri uzun ışık huzmesi için kullanılır. Farların yapmış olduğu uzun-kısa görevleri, bu açıdan aynı ampule opsiyonlanmıştır. Bu ampul çeşidi ‘Can-Bus’ ve ‘BSI’ kontrol sistemleri için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ayrıca H4 Xenon ampullerinde, ısınmaya karşı yüksek performans durumunda soğutma özelliği de devreye girmektedir. Xenon farların bir başka modeli de d1s ampul şeklinde olanlardır. Bu ampulun ateşleyicisi, metal bir kutu içerisinde yer almaktadır. Ayrıca ateşleyici, cam kısmına entegre vaziyettedir. Bu özelliği sayesinde, birkaç saniye içinde ampulun en yüksek parlaklık seviyesine ulaşması mümkün olur. Bu bakımdan, bu ampulun olduğu araçlarda far kapalıyken selektör atılması durumunda, ampul parlaklığına çok hızlı ulaşır. Böylelikle atılmış olan selektör, işlevini daha iyi şekilde yerine getirir. Bu ampul, çoğunlukla 2004 sonrası üretilen araçlarda sıklıkla tercih edilir. Ampulun form itibarıyla D3S ampullerine benzediği söylenebilir. Ancak iki ampulün soket kısımları ve voltajları birebirinden farklıdır. Dolayısıyla bu iki ampulu birbirinin yerine kullanmak mümkün değildir. Xenon farlar özelinde sunulan bir başka model de h7 Xenon ampul olarak belirmektedir. Bu ampul, tek filamente sahip bir ampul olarak karşımıza çıkmaktadır. H7 ampul modeli, büyük oranda kısa farlarda tercih edilen bir ampul türüdür. H7 ampul soketinin olduğu farların yerine, başka bir ampul modeli takılamaz. Dolayısıyla H7 sokete sahip araçlarda, yalnızca bu model bir farın kullanılabileceğini söylemek gerekir. Xenon ampullerin bağlamında var olan bir başka model de led Xenon ampul modelidir. Bu üründe son teknoloji kullanılmaktadır. Genelde led ampullerde şimşek etkisi mevcuttur. Bu ampullerin pek çoğunda yeni nesil turbo olduğundan, far beyni bulunmamaktadır. Uygulamasının çok kolay olduğu bu ampulleri, rahatlıkla aracınıza monte edebilirsiniz. Xenon farların muayenelerden geçip geçmeme konusundaki durumu göz önüne alınca, bu farların sürücülere problem yaşatmadığı da söylenebilir. Bir başka önemli özelliği de neredeyse hiçbir zaman aracın arıza lambasını yakmamasıdır.

Xenon Far Nedir?

Farlarla ilgili olarak araştırma yapan insanların karşısına ilk çıkan far modellerinden biri şüphesiz Xenon fardır. Bu karşılaşmayla bağlantılı olarak pek çok insan Xenon far nedir şeklindeki temel soruyu sormaktadır. Xenon far, içerisinde oldukça yüksek ölçüde xenon gazı olan, mikro deşarj lambasıdır. Xenon far ampulu, normal bir ampulun yaydığı ışığın yaklaşık olarak üç kat daha fazlasını yaymaktadır. Buna ek olarak, yaygın olarak kullanılan halojen ampullerin kullandığı gücün de yaklaşık olarak yarısı kadar güç harcar. Bu far tipinin düşük güç ile çalışıyor olması, bağlı olduğu aracın elektrik sisteminden daha az enerji harcanmasını sağlar. Xenon far, sürüclerin özel olarak tercih ettiği bir üründür. Çünkü bu far, yolcuklarda oldukça net bir görüş alanı sağlar. Normal farlara kıyasla gözü yormayan ve güvenli bir yapıya sahiptir. Araçlarına sonradan, kendi istekleri doğrultusunda Xenon far ekleyen sürücüler tarafından bu ürünle ilgili bazı sorular sorulmaktadır. Bunlardan biri Xenon far yasak mı sorusudur. Araçların fabrika çıkışında bu ürün kullanılmışsa, Xenon farların kullanımı bütünüyle serbesttir. Zaten yeni model olan pek çok aracın farlarında Xenon model tercih edilmektedir. Dolayısıyla bu konuyla ilgili sürücülerin dikkat etmesi gerekir. Yalnızca fabrika çıkışında Xenon ampulü takılı olan araçların kullanımı serbesttir. Diğer araç sürücüleri için, yani aracının fabrika çıkışında Xenon olmayıp sonradan eklemek isteyen sürücüler için farklı bir süreç söz konusudur. Sonradan Xenon far takılan araçların pek çoğu, prosedürü ihlal ettiği gerekçesiyle ceza almıştır. Bu konuda karışıklığı gidermek amacıyla devletin yetkili kurumları tarafından bir açıklama yapılmıştır. Açıklamaya göre, araçlara daha sonradan takılan farklı farların tip onayının alınmış olması gerekir. Yani farın ilk hali ile uyumlu olması, farın üzerinde (E) işaretinin olması zorunludur. Xenon farları bu yönetmelik doğrultusunda güvenli bir şekilde kullanmak mümkündür.

Xenon Far Fiyatları Nasıldır?

Xenon far fiyatları konusunda yapılan araştırmalar sonucunda insanların karşısına farklı fiyat seçenekleri çıkmaktadır. Bu oldukça doğal bir durumdur. Çünkü bu farların yapıldığı malzeme, marka vs. değişiklik göstermektedir. Bu unsurların hepsi fiyatı etkilemektedir. Dolayısıyla da satış fiyatlarında farklılık olmaktadır. Ürün geniş bir fiyat skalasına sahip olsa da, yine de uygun fiyatlı ürünleri bulmak mümkündür. Bunun için daha popüler olan ve kullanımının iyi olduğu belirtilen ürünlere yönelmekte fayda vardır. Klasik modellerde olduğu gibi Xenon far fiyatları beyaz olanlar için de araç sahipleri tarafından bazı araştırmalar yapılır. Bu bakımdan yine net bir fiyat bilgisi vermek mümkün olmaz. Çünkü farlar renklerine göre de fiyat farklılığı göstermektedir. Ampullerin içinde yer alan renklerin, mekanizmanın gücünün vs. fiyat üzerinde doğrudan etkisi vardır.

Xenon Far Muayenede Problem Yaratır mı?

Araçlarına Xenon model far takan insanların en çok sordukları sorulardan biri, Xenon far muayeneden geçer mi 2020 sorusudur. Bu sorunun yanıtı başlangıç aşaması için hayırdır. Fakat uygun şartlar sağlandığı takdirde, Xenon marka fara sahip araçlar muayeneden geçmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, son birkaç yıldır araçların fabrika çıkışlarında tamamıyla Xenon ampuller kullanılmaya başlanmıştır. Bu ampuller hem enerjiyi az kullanmasıyla hem de sürücülere daha iyi bir sürüş deneyimi sağlaması nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak 2004-2005 sonrasında üretilen araçların bir kısmının fabrika çıkışlarındaki hallerinde Xenon far yoktur. İnsanlar bu farın avantajlarından yararlanmak için aracın kendisinde olan farın yerine Xenon far takarlar. Bu durumda muayene istasyonlarından geçmek mümkün olmaz. 2014 yılından itibaren, Xenon fara sahip araçların otomatik far yükseklik ayarlayıcısı ile mercek ve far yıkama sistemlerinin olması zorunlu hale getirilmiştir. Bu tarihe kadar far yıkama sistemi olmayan araçlar hafif kusurlu sayılıyorken, 2020 TÜV yasalarınca bu kategoride yer alan araçlar ağır kusurlu sayılmaktadır. Dolayısıyla standartlara uymayan bir Xenon far kullanımı muayeneden geçmeyecektir. Ancak ilgili kategoride yer alan araca sahip sürücüler, aracın orijinalindeki fara uygun olacak şekilde bir Xenon far kullandıkları takdirde muayeneden geçebilecektir. Bu nedenle muayeneye gitmeden önce iki far arasındaki uygunluğu, teknik olarak kontrol etmek gerekir. 

Xenon Ampul Nerelerde Kullanılır?

Xenon ampul, genellikle kara taşıtlarının farlarında kullanılmaktadır. Görüş kalitesini arttırdığı için pek çok araç sahibi farlarında Xenon ampulleri tercih etmektedir.

Xenon Ampuller Pahalı mıdır?

Xenon ampullerin farklı modelleri bulunmaktadır. Bu nedenle fiyatların ucuz ya da pahalı olması modele göre değişmektedir. Araştırmalar sonucunda araç sahipleri bütçelerine uygun Xenon ampul bulabilmektedir.

Xenon Ampul Değişimi Kolay Mıdır?

Evet, farlarda bulunan ampulun yerine Xenon bir ampul takmak oldukça kolaydır. Buradaki montaj işlemi birkaç dakikada tamamlanır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Xenon Ampül Fiyatları

4503 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 48 / 4503 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?