YGS - LYS

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de bazı iş kollarına başvuru yapabilmeniz ve kabul edilebilmeniz için sizden teorik yeterlilik bekler. Bu teorik yeterlilik kimi meslekler için sertifika programları olurken kimileri için de ön lisans veya lisans diplomasıdır. Meslek grubu özelinde farklı fakültelerde, farklı bölümlerde verilen yeterlilik diplomaları için de üniversiteye giriş sınavları düzenlenir. Her yıl düzenlenen bu sınavlar ise 2 gruptan oluşur. Bu sınavlar: Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı YGS ve Lisans Yerleştirme Sınavı LYS sınavlarıdır.

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı Nedir?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı YGS; ön lisans veya lisans eğitimi almak isteyen herkesin girmek zorunda olduğu 1. aşama sınavıdır. Öğrenimine ön lisansta devam edeceklerin yalnızca Yüksek Öğretim Geçiş Sınavı'na girmeleri yeterlidir. Bununla birlikte bazı lisans bölümleri de YGS puanına göre alım yapmaktadır. YGS'ye giren öğrenciler, bu sınavda aldıkları puana göre bir sonraki sınava girmeye hak kazanırlar. Sınava en az liseden mezun olanlar girebilir. Giriş sayısında herhangi bir sayı veya yaş sınırlaması yoktur. Her yıl 1 kez düzenlenir. Sorular çoktan seçmeli, test şeklindedir.

YGS'de Hangi Derslerden Soru Sorulur?

Genel yorum yeteneğinin ağırlık olarak sorgulandığı Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı, toplamda 160 sorudan oluşur. Ağırlıklı olarak 9 ve 10. konularının sorulduğu sınavda Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanlarından 40'ar soru bulunmaktadır. Türkçe testinde yoruma dayalı paragraf soruları ve dil bilgisi soruları sorulur. Sosyal Bilimlerde ise adaylara Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yöneltilir. Adaylar, dilerseler Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine ilave olarak verilen Felsefe sorularını yanıtlayabilirler. Temel Matematik soruları ise 9 ve 10. sınıf konuları ağırlıklı olmak üzere mantık, problem ve basit geometriye dayalı sorulardır. Üniversiteye giriş sınavlarının 1. etabı olan YGS'nin diğer grubu olan Fen Bilimlerinde ise Fizik, Biyoloji ve Kimya soruları yer alır. Bu dört soru grubu da tercihi ne olursa olsun bütün üniversite adaylarına yöneltilir ve onlardan bu sorulara cevap vermeleri beklenir. 4 ders grubunda yapılan netlerin üniversite tercihlerinde ise puan ağırlıkları değişiklik gösterir. Tercih edilen bölümün puan türüne göre her dersin fakülteler için puan kat sayı ağırlığı farklıdır.

Lisans Yerleştirme Sınavı Nedir?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Lisan Yerleştirme Sınavı (LYS), 1. etap olan YGS'de barajı geçme başarısı gösteren adayların girmeye hak kazandığı, alanında uzmanlık sorularının yöneltildiği sınav türüdür. Adaylar LYS'de girmek istedikleri fakülteye yönelik soruları yanıtlarlar. Bu sebeple de Lisans Yerleştirme Sınavı alanlarına göre 5'e ayrılır. 

LYS Türleri Nelerdir?

  • LYS 1: Matematik ve Geometri sorularından oluşan, eşit ağırlık ve sayısal bölüm okuyan öğrencilerin katıldığı sınavdır.
  • LYS 2: Fizik, Kimya ve Biyoloji sorularından oluşan, sayısal bölümü tercih edecek öğrencilerinin girmesi gereken bir sınavdır.
  • LYS 3: Türkçe ve Coğrrafya sorularından oluşan, eşit ağırlık ve sözel bölmü tercih edecek öğrencilere yönelik yapılan bir sınavdır.
  • LYS 4: Tarih, Coğrafya ve Felsefe sorularından oluşan, sözel bölümlerde okumak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavıdır.
  • LYS 5: Dil sorularının yöneltildiği, dil ile ilgili bölümleri tercih edecek öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır.

Üniversite Sınavına Evde Çalışılır mı?

Üniversite sınavı, sizin lise döneminde gördüğünüz konulara yönelik soruların sorulduğu sınavdır. Edineceğiniz kaliteli kaynaklarla evinizde kendi başınıza çalışarak gerekli donanımı kazanabilirsiniz. Konu anlatımlı kitaplarla daha önce gördüğünüz dersleri tekrar hatırlayabilir, soru bankalarıyla bu bilgilerinizi test edebilirsiniz. Daha önceki dönemlerde çıkmış soruların bulunduğu kaynaklardan da güncel bilgi durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Çözümlü soru bankalarıyla soruların doğru yanıtlarını bulurken izlenen yollardan size uygun olanını öğrenerek sınavda uygulayabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ygs Lys Kitapları

377 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 377 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213021/1518794/1518795