Yves Saint Laurent, YSL kısaltmasıyla ikonikleşmiş Fransız moda evidir. Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent tarafından kurulan modaevi, ünlü ismin moda kariyerinin zirvesidir. Genç adam moda dünyasının gözde isimlerinden Dior'da asistan olarak çalışmış, 1957 senesinde dünyanın en genç tasarımcı ödülünü almıştır. Ödülü aldığında yalnızca 21 yaşındadır. Pierre Berge ile beraber yeni bir moda evi kurma girişimine baş koyan Yves Saint Laurent, 60'lı yıllarda fırtınalar gibi esecek bir moda devinin açılışını yapmıştır. 

Özel dikimden hazır giyime uzanan kıyafetleri ile pazarda adından söz ettiren Laurent, "costume jewelry" tasarımıyla sektörde nam kazanmış ardından kendi markasıyla moda alanının büyük oyuncularından biri haline gelmiştir. Yves Saint Laurent’in costume jewelry tasarımları dünyanın en ünlü mücevher şirketleri tarafından üretilir. Nadir bulunan bu tasarımlar kıyafeti tamamlayan birer aksesuar olmanın ötesinde, kıyafetin önüne geçen kombinin yıldız parçaları olarak nitelendirilir. Zarif kadın kıyafetleri ile tanınan modacı ilk kadın smokinini yarattığını da başarılı kariyerine not düşmüştür. Hazır giyime adım atışının ardından YSL'nin ilk müşterisi Fransız aktrist Catherine Deneuve olur. Cinsiyet ayrımcılığına ve kıyafetin cinsiyet odaklılığına karşı duruş sergileyen marka, ırksal ayrıma karşı da önemli bir adım atarak podyuma ilk kez siyahi manken çıkaran modaevi olma unvanını taşır. “Légion d’Honneur” ödülüne layık görülen ünlü modacı, edebiyat tutkunu olmasından gelen esinle tasarımlarında sık sık edebi göndermelere de yer verir. Markanın ürünleri arasında Proust ve Aragon'a ithafen hazırlanan koleksiyonlar görmek mümkündür. Modanın anarşisti kabul edilen modacı, unisex kıyafetler, masülen stiller, asil ve seksi imajlar ile modayı adeta tamamen değiştirir. 

Yves Saint Laurent 2002 yılına dek tasarımlara aktif olarak devam eder. Bu süreçte YSL modaevi tasarımcılarının arasına Alber Elbaz, Tom Ford ve Stefano Pilati de katılır. 2008 yılında ünlü modası hayata veda eder ancak markası artık ölümsüzler arasındadır. Alber Elbaz üç sezon marka için tasarımlara imza atarken, 1999 yılında markanın bünyesine dahil olan Tom Ford hem kreatif hem de yönetimsel süreçleri bir bir değiştirerek adeta YSL'de devrim gerçekleştirir. Amerikan Moda Tasarımcıları Derneği, Tom Ford'un döneminde YSL'yi sayısız ödülle taçlandırmıştır. Stefano Pilati ise Tom Ford'un desteği ile markaya adım atmıştır. Farklı birçok kreatif direktörün, tasarımcının izlerini üzerinde taşıyan marka, modayı belirleyen özelliği ile her yıl podyumların takip edilen kanaat önderi olmuştur. Yves Saint Laurent markası, moda kariyerinin ilk yıllarından bu yana giyim kadar kozmetik endüstrisine de yatırım yapmıştır.

1964 yılında ilk parfümü Y'yi piyasaya süren şirket, hazırladığı makyaj serisini ise Yves Saint Laurent marka kıyafetleri tamamlamak üzere tasarladığını vurgulamıştır. "Giydirdiği kadınlar için yüz tasarladı" duyurusu ile lanse edilen makyaj ürünleri de markanın kıyafetleri kadar ilgi görmüştür. L'Oreal Group işbirliği ile parfümlerini üreten YSL, markalaşmış, klasikleşmiş pek çok kokuyla adını parfüm sektörüne altın harflerle yazdırır. Bugüne dek 193 parfüme imza atan şirket, dünyanın en ünlü burunları ile çalışmalar hazırlar. Karine Dubreuil, Jean Amic, Ralf Schwieger ve Cecile Matton'ın yanında Jacques Cavallier, Olivier Cresp ve Jean-Claude Ellena da ilk sayılabilecek isimler arasındadır. YSL parfüm koleksiyonunda imzası bulunan diğer ünlü parfüm uzmanları ise Jean-Francois Latty, Pierre Bourdon, Annick Menardo, Michel Girard, Olivier Pescheux ve Anne Flipo'dur. Pierre Wargnye, Dominique Ropion, Olivier Polge ve Carlos Benaim, YSL koleksiyonlarına tarz sahibi yeni kokular kazandırırken Juliette Karagueuzoglou, Calice Becker, Alberto Morillas, Amandine Clerc-Marie, Fabrice Pellegrin ve Julie Masse kompoziyonları ile markanın parfüm yolculuğuna yeni yol haritaları eklemişlerdir. Ilias Ermenidis, Hamid Merati-Kashani, Honorine Blanc, Mathilde Bijaoui gibi birçok isim 190'dan fazla kokunun tasarımında adı geçen parfümörlerdir. Marka geçtiğimiz yıllar makyaj ve parfüm ürünlerinin yanında cilt temizliği ve bakımı için kozmetik üretimlerine de başlamıştır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...