Ağda Bezi

Ağda Bezi Nedir?

Ağda, vücuttaki istenmeyen tüylerin alınmasında kullanılan bir malzemedir. Daha önce şeker ya da benzeri yapışkan maddelerin karamelize edilmesiyle elde edilen ağda, birçok farklı yöntem ve karışımlarla da hazırlanır. Yapışkan bir madde olan ağdanın, işlevini yerine getirebilmesi ve ele yapışmaması için ağda bezi kullanılır. Ağda bezi, vücuttaki kıl ve tüylerin çekilme yönünün daha düzgün olmasını, çekilirken kırılmamasını ve işlemin daha pratik bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Ağda Bezi Ne İşe Yarar?

Vücudun çeşitli bölgelerindeki tüy ve kılların temizlenmesi işlemi çoğu zaman acı verici olabilir. Bu işlem sırasında ağda bezi kullanımı ise bu acının daha hafif olması ve kısa sürmesi konusunda yardımcı olur. Türüne bağlı olarak sıcak ya da soğuk bir şekilde vücuda yapıştırılan ağdadan iyi bir sonuç alabilmek için çekme işleminin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Aksi halde ağda yavaş yavaş çekildiğinde bazı tüyleri almaz ve yapıştırılan ağdanın bir kısmı da o bölgede kalır. Çekilen tüylerin büyük bir kısmı da kökten çekilemez ve kırılmış olur. Aynı bölgeye tekrar ağda yapıştırılması gerekebilir. Bu da o bölgeye tekrar yapıştırılan ağdanın, kırılan kısa tüyleri çekememesine neden olur.

Ağda bezi kullanımı işlem sırasında oluşabilecek bu tür sorunların önüne geçerek yapıştırdığınız ağdayı daha düzgün ve hızlı bir şekilde çekebilmenizi sağlar. Aynı zamanda ağda işleminde çok önemli olan tüylerin çekilme yönünün aynı olması konusunda da yardımcı olur. Tüylerin çekilme yönü birbirinden farklı ve düzensiz olduğunda, o bölgede tekrar çıkan tüylerde batık, kıl dönmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Tüm bu sorunların gerçekleşme oranının en az seviyeye indirilmesinde destek sağlayan ağda bezi çekme işlemi sırasında elinize ağda bulaşmasını da önler. Elin kirlenmesinin yanı sıra vücuda yapıştırılan ağdanın, el ile temas etmesinin farklı sakıncaları da vardır. Ağda, ısı ile birlikte genleşen ve kendini bırakan bir malzemedir. El ile temas ettiğinde ısınarak kendini bırakır ve yapıştığı tüyleri tamamen çekmesi zorlaşır. Bu nedenle tüyleri alma işlemi sırasında ağda bezi kullanmak, daha verimli bir sonuç almayı ve cildinizde istediğiniz pürüzsüzlüğü sağlamayı kolaylaştırır.

Ağda Bezi Nasıl Kullanılır?

Ağda, vücuda yapıştırılmadan önce türüne bağlı olarak değişen ısıtma ve soğutma işlemlerinden geçer. Ciltte tahriş ve yanıklar oluşmaması için genellikle ılık sayılabilecek bir sıcaklıktayken tüylerin alınacağı bölgeye yapıştırılır. Bu ısıtma işlemi için ağda makineleri de kullanılabilir. Ağda makinesi fiyatları büyüklük ve kalitelerine göre değişir. Bazı ağda türleri, vücuda yapıştırıldıktan çok kısa bir süre sonra kurur ve katılaşır. Bu tür ağdalar kullanılırken ağda bezi birkaç saniye içerisinde o bölge üzerine yapıştırılmalıdır.

Ağda bezinin birkaç farklı kullanım şekli vardır. Bunlardan biri önce ağdayı tüylerin alınacağı bölgeye sürmek ve üzerine ağda bezini yapıştırarak el ile biraz baskı uygulamaktır. Baskı uygulayarak hem bezin ağdaya tamamen yapışması hem de çekilecek olan tüylerin daha iyi kavranması sağlanır. Ardından ağda bezi uç kısmından tutularak tüylerin alınma yönüne yönüne doğru hızlı bir şekilde çekilir. Bu esnada tüyleri kırılmasını önlemek için çok dikkatli davranmak gerekir.

Diğer bir kullanım şekli de önce hazırlanan ağdayı beze sürmek ve iyice yaymaktır. Bu şekilde hazırlanan bez, doğrudan ağda ile birlikte cilde yapıştırılır. Yine bu yöntemde de cilde yapıştırılan ağda bezine el ile baskı uygulanır. İyice yapıştığından emin olduktan sonra da hızlıca çekme işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntemi uygularken ağda miktarının gereğinden fazla olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer beze sürülen ağda kalın bir tabaka oluşturursa el ile baskı uygulama sırasında bezin dışına taşabilir. Bu da taştığı bölgedeki yapıştığı tüylerin kırılmasına neden olur. Bez üzerine sürülen ağda, öncelikle küçük miktarlarda alınmalı ve iyice yayıldıktan sonra kalan boş kısımlara yeniden aynı işlem yapılmalıdır. Bu sırada ağda bezi üzerinde ince sayılabilecek bir tabaka oluşturulmalıdır.

Ağda sırasında bir spatula kullanmak işlemi kolaylaştıracaktır. Hem cilde hem de beze ağda sürerken ellerin yanmaması ve kirlenmemesi için spatula kullanılır. Bu şekilde ağdayı cilde ya da beze iyice yaymak ve ince bir tabaka elde etmek mümkündür.

Ağda bezi, tüylerin alınacağı bölgenin genişliğine ve uzunluğuna uygun ölçülerde kesilmelidir. Piyasa genellikle rulo halinde ya da belirli bir boyutta kesilmiş şekilde satılan ağda bezi, kullanılacağı bölgeye uygun olarak yeniden şekillendirilebilir. Bezi kesmeden önce ağdanın yapıştırılacağı bölgenin alanı belirlenir. Ağda bezi ise bu alandan biraz daha uzun olacak şekilde kesilir. Bunun nedeni çekme işlemini daha kolay yapabilmek için belirli bir tutuş payı bırakmaktır. Bezin çekilme yönünün aşağısında kalan bölgede, ağdanın bulaşmadığı ve tutulabilecek genişlikte bir pay bırakılır. Ağda bezi, bu pay kısmından tutularak çekilir.

Ağda Bezi Çeşitleri

Günümüzde çok çeşitli fonksiyonlara sahip ağda bezleri bulunur. Bunlardan bazıları klasik sir ya da şekerli ağda ile uygulanan ağda bezleridir. Bazı bezler ise ağdaya yapıştırılmış şekilde ve kullanıma hazır olarak satılır. Ağda bezi fiyatları kullanım şekillerine göre farklılıklar gösterir. En çok tercih edilen ağda bezi türleri şu şekilde listelenebilir:

  • Yeniden kullanılabilen ağda bezi: Bu tür ağda bezleri, işlem sonrası yıkanıp kurutularak yeniden kullanılabilir hale getirilir. Ancak pratik olmaması ve hijyen konusunda sorun yaşatabileceği için sık tercih edilen bir bez değildir.
  • Kullan - at ağda bezi: Tek kullanımlık olan bu ağda bezleri, en çok tercih edilen türlerden biridir. Pratik ve kolay bir kullanımı vardır. Tek bölgeye sadece bir kez uygulanan bu bez, sonrasında direkt atılabilir. Aynı zamanda sağlamlık bakımından da daha avantajlı olan kullan - at ağda bezlerinde yırtılma, kopma gibi durumlar yaşanmaz. Genellikle rulo ağda bezi şeklinde satıldığı için istenilen boyutlarda kesildikten sonra kullanılır. Rulo ağda bezi fiyatları ise paket içeriğindeki bez miktarına ve kalitesine göre değişiklik gösterir.
  • Sir ağda bezi: Sir ağda türü için özel olarak üretilen bu bezlerin, kullan - at ve yeniden kullanılabilir seçenekleri vardır. Sir ağda bezi fiyatları marka ve kullanım miktarına bağlı olarak değişir. Sir ağda bezi nerede satılır sorusunun birçok cevabı vardır. Kozmetik ürünlerin satıldığı birçok yerde sir ağda bezlerine ulaşmak mümkündür.
  • Hazır ağda bezi: Elle ısıtılarak kullanılan bu ağda bezleri, tüy alma işleminin süresini oldukça kısaltır. Aynı boyutlarda olan iki bezin arasında ağda bulunur. Birbirine ağda ile yapıştırılmış olan bezler, el ile ısıtılarak açılır. Birbirinden ayrılan bezlerin ikisinde de ince bir ağda tabakası bulunur. Her bir ağda bezi tek kullanımdan sonra atılır. Kendinden yapışkanlı olduğu için ağda bandı olarak da bilinir.

Rulo ağda bezi nerede satılır?

Kozmetik ve kuaför malzemeleri satan mağazalar üzerinden satın alınabilir. Ağda bezi nereden alınır diye düşünüyorsanız, online alışveriş yöntemlerini tercih ederek kolayca sipariş verebilirsiniz.

Ağda bezlerinin tümü rulo haline mi satılır?

Hayır, piyasada belli ölçülerde kesilmiş veya top ağda bezi şeklinde satılan ürünler de vardır.

Ağda bezi kullanımının zararları var mıdır?

Ağda bezi kullanmak işlem sırasında oluşabilecek birçok sorunu önlemeye yardımcı olur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ağda Bezi

297 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 27 / 297 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/80216049/26012146/80216057