Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigoriy Petrov

Koridor Yayıncılık
55,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (46)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

74,06 TL
75,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501750
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigoriy Petrov
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuştu. Derhal kitabın ülkedeki okulların, özellikle askeri okulların müfredatına dahil edilmesini emretti. Türk askerleri ülkelerindeki “yaşamı yenilemek” için mutlaka bu kitabı okumalıydılar. O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline geldi.

Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir.

Kendini "Küçük bir burjuva çocuğu, aynı zamanda bir çobanın oğlu." olarak tanıtan Grigory Petrov tarafından yazılan ve Rusça dilinde olan ilk orijinal baskısı 1898 yılında yapılan Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı, Koridor Yayıncılık etiketi ile okurlarıyla buluşuyor. 2007 yılında Elnur Osmanov’un Türkçe çevirisiyle raflarda yerini alan kitap, 239 sayfadan oluşuyor. Eksiksiz ve tam metin olarak yayımlanan kitap, etkileyici kapağıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Kapakta yer alan, "Atatürk'ün askeri okulların müfredatına konulmasını emrettiği kitap" ifadesi ise tarihi roman-öykü kategorisindeki kitabın değer ve önemini kanıtlıyor.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının Türkiye'de yayımlanarak raflarda yer alışı, oldukça etkileyici bir geçmiş taşıyor. Kitabın Türkçeye ilk defa çevrildiği tarihler, Mustafa Kemal Atatürk zamanına tekabül ediyor. Çevirisi ilk defa yapılan kitabı okuyan Atatürk, kitaptan çok etkileniyor ve duyduğu hayranlığı açıkça belli ediyor. Kitabın okullarda ders olarak işletilmesinin uygun olacağını düşünen Mustafa Kemal Atatürk, okulların, bilhassa askeri okulların müfredatına bir an önce "Beyaz Zambaklar Ülkesinde" alınması emrini veriyor. Çünkü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e göre, Türk askerinin, ülkesindeki yaşamı yenilemeyi başarabilmek için bu kitabı mutlaka okuması gerekiyor.

Yayımlandığı tüm ülkelerde derin yankılar getiren Beyaz Zambaklar Ülkesinde, bataklıkta bitap düşmüş bir ülke olan Finlandiya'nın, tüm olumsuz şartlara rağmen bir beyaz zambaklar ülkesine dönüşümünü konu alıyor. İnce çizgilerle işlenen kitabın içeriğinde halktan aydınlara, aydınlardan iş adamlarına kadar her sınıfa hitap ve mesajlar bulunuyor.

Finlandiya'nın bu mucizevi değişiminin kahramanı Snelman adını taşıyan bir aydın olarak öne çıkıyor. Yazar; kitabın ilk bölümünde yer alan "Ulusun kahramanları da tıpkı bir mercek gibidir. O, kendi kişiliğinde bir ulusun tüm güçlerini ve iyi niteliklerini toplar. Böylece milyonlarca insanın ruhunu ateşler." cümlesiyle Snelman gibi aydınların esas görevi de okura aşılıyor. Toplum yapısından eğitim sistemine kadar, her alanda köklü bir değişim için çabalayan aydının mücadele ve yöntemlerini okur, en önden izliyor. Snelman'in ve ona yardımcı olan halkın yoğun, meşakkatli, anlamlı çabasına tanık olurken hayranlık duymamak pek mümkün olmuyor.Kitabın olay örgüsü; verimsiz doğa şartları, hastalıklar, yoksulluk, imkansızlık neticesinde bir bataklığa dönmüş Finlandiya'nın mevcut durumunu aktarmakla başlıyor. Daha sonra, Snelman başta olmak üzere birkaç aydın önderliğinde her meslekten insanın bir araya gelme süreci ile olaylar gelişiyor. Köylüden aydına, işçiye, memura, askerlere, din adamlarına kadar her kesim ve grubun bir araya gelerek Finlandiya'yı omuzlarında yükseltmelerini ayrı ayrı bölümlerle ele alan kitap; Türk Edebiyatında "çağdaş bir destan" olarak da tanımlanıyor.Bir mücadelenin edebiyata destansı yansıması olan eser; 15 ayrı bölümden oluşuyor. Her bir bölümü bir ders ve mesaj niteliği taşıyan kitabın bölüm başlıkları şu şekilde; Tarihten İbret Almak, Kahramanlar ve Millet, Suomi'nin Tarihi, Yükseliş Önderi Bir Lider Snelman, Eğitimci Memurlar, Halk Okulu: Kışla, Futbol, Anne-Baba ve Çocuklar, Halk Üniversitesi, Jarvinen'in Söylemi, Kaydut Karokep, Jarvinen, Okunen ve Gulbe Nasıl Kral Oldular, Köylüler, İşçiler ve İmalatçılar, Satılmış Yazar, Kendini Halkın Sağlığına Zorlayan Doktor.Başlıklardan da anlaşılacağı gibi, her bölüm kendi içerisinde bir mesaj iletiyor.

Yaşam şartlarını değiştirerek, kuralları baştan yazmanın ipuçlarını taşıyan kitap, yayımlandığı günden bugüne Türkiye'de de aydınları ve gençleri büyük ölçüde etkilemeyi başarıyor.Koridor Yayınları tarafından "eksiksiz, tam metin" olarak hazırlanan Beyaz Zambaklar Ülkesinde fiyatı ile de her kesime hitap ederek içeriğindeki "omuz omuza vererek yaşam şartlarını değiştirme" umudunu yaymayı hedefliyor.
Boyut Normal Boy
Yazar Grigory Petrov
Basım Dili Türkçe
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KKORIDOR49
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat

Popüler aramalar

Başa dön