Budama makası, bitkileri düzenlemek ve şekillendirmek, ölü ve zarar görmüş yaprakları, küçük dalları kesmek için kullanılan aletlerdir. Budama makaslarının bahçecilik, fidancılık, tarım, peyzaj alanlarında kullanımı yaygındır. Budama makası kullanılarak temizlenen bitkiler ve ağaçlar daha hızlı büyürler ve daha sağlıklı olurlar. Üreticiler tarafından profesyonel ve amatör kullanıcıların ihtiyaçları düşünülerek çeşitli tipte ve boyutta budama makasları üretilmektedir.

Bosch Budama Makasları

Budama makası seçiminde makasın kesme sistemi, yedek parça durumu, tasarımı, bıçakların üretildiği madde, emniyet kilidi, sökme kolaylığı ve ağırlığı önemlidir.

Kesme sistemine göre 3 farklı makas tipi bulunmaktadır.Bu sistemler bypass, örslü ve mandallı olarak adlandırılmaktadır. Bypass kesme sistemi, üreticiler tarafından makaslarda en fazla kullanılan kesme sistemidir. Bu sistemde kavisli iki bıçak budama işlemi için evde kullanılan makaslarda olduğu gibi birbirinin yanından geçerek kapanır. Örslü kesme sisteminin çalışma prensibi, mutfak bıçağının kullanımına benzemektedir. Kesme işlemini gerçekleştiren düz bıçak, keskin olmayan düz kenara doğru kapanır. Bu sistemi kullanan makaslar ölü dalların budanması için kullanılmaktadır. Mandallı sistemin örslü sistemden tek farkı, makasa daha hızlı açılıp kapanması için eklenen mekanizmadır. Kullanımında daha az güç gerektiren bu makaslar ince dalları kesmek için uygundur.

Kullanıcılara sunulan budama makaslarının bir kısmı zarar görmüş ya da kullanım ömrünü tamamlamış cihazların değiştirilmesine olanak sağlayan yedek parça desteğine sahiptir. Yedek parçası olmayan aletler daha ekonomik gözükmelerine rağmen bozulmaları durumunda kullanılamazlar ve yeni makas alınması gerekir. Distribütörleri ya da teknik servisleri aracılığı ile yedek parça desteği sağlayan markaların ürettiği aletler ise daha uzun süreli kullanım ömrüne sahiptir.

Ergonomik tasarıma sahip makaslar budama işlemi sırasında bileklerde oluşan baskıyı azaltarak daha rahat kullanım sağlar. Bu tip makasların genel özellikleri yumuşak tutacaklara, açılı bıçaklara ve kıvrımlı yapıya sahip olmalarıdır.

Budama makaslarının bıçakları genel olarak karbon çeliğinden üretilmektedir. Bu sayede bıçaklar daha uzun ömürlü olurlar. Ayrıca daha rahat budama için makasın açılıp kapanması sırasında bıçakların birbirlerine olabildiğince yakın olması gerekir. Ayarlanabilir bıçaklar daha fazla kullanıcı deneyimi sağlamaktadır.

Makasın emniyet kilidinin bulunması kullanılmadığı zamanlarda bıçakların korunması, istenmeyen kesiklerin oluşmasını engellemek için gereklidir. Özellikle küçük yaştaki aile bireylerinin kendilerine ve çevreye zarar vermesini engelleyen emniyet kilidinin kolayca uygulanabilmesi önemlidir.

Budama makasının parçalarının sökülebilir olması aletin parçalarının daha kolay temizlenmesini ve bakımlarının daha kolay yapılmasını sağlar. Düşük ağırlığa sahip makaslar taşınabilirlikleri ve kullanım kolaylığı sağlamaları nedeni ile avantajlıdır.

Bosch Budama Makasları, budama işlemini kolaylaştırmak amacı ile üretilmektedir. Patentli Power Blade sistemi ve lityum iyon akü teknolojisi ile makaslar tek akü şarjı ile yüksek miktarda kesime olanak vermektedir. Şarj edilebilir, her an kullanıma hazır entegre lityum iyon akü teknolojisine sahip ürünler, uzun şarj süresine sahiptir. Makasların üzerinde bulunan şarj seviyesi göstergesi sayesinde pilin doluluk oranı rahatça görülebilmektedir. Ürünler, cep telefonu tipi şarj kablosu ile şarj edilmektedir. Şarj cihazının taşınabilir olması makasın mekândan bağımsız olarak kullanımını sağlamaktadır.

Cihazların üzerinde yer alan emniyet kilidi, istenmeyen kesimleri ve aletlerin yanlışlıkla çalışmasını önlemektedir. Güvenli kullanım için budama makaslarının koruyucu maske ve gözlük ile kullanılması önerilmektedir. Bypass kesme sistemi ile çalışan makasların üzerindeki karbon çeliğinden yapılmış bıçaklar kolay çıkarılabilir ve temizlenebilir özelliktedir. Yaygın teknik servis ağı sayesinde cihazların yedek parça desteği bulunmaktadır.

Bosch budama makasları, hafif yapıları ve ergonomik tasarımları sayesinde el ve bilek hareketlerini kısıtlamayan, kullanıcıyı yormayan bir yapıya sahiptir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bosch Budama Makası Fiyatları

6 ürün listeleniyor
Felco
Tekno Trust
Fiskars
Al-Fa Green
Bahco
Ars
Löwe
Gardena
Wolf-Garten
Palmera
SCHUTZENGER
Wolf Garten
İtal
İzeltaş
Eltu
Spear and Jackson
Germany Steel
King Tiger
Go İthalat
Altuna
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Fiyat Aralığı
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?