ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Alfa Yayınları
Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar - Stephen Hawking

Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar - Stephen Hawking

Alfa Yayınları
%33 indirim 29,00 TL 19,43 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/211846
Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar - Stephen Hawking

Tanrının varlığı ve Ddünya dışı yaşam gibi "büyük sorular" 21. yüzyılda da aklımızı meşgul ediyor. Yaşamın kaynağını sorgulayan ve insanoğlunun ilk anından günümüze değin geçtiği aşamaları merak eden zihnimiz, Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar kitabını okurken "Her Şeyin Teorisi"nin fikir babasına kulak veriyor. Mitolojinin, efsanelerin ve batıl inançların etkisini yitirdiği günümüz dünyasında bu sorulara tatmin edici cevaplar bulmak, bugün daha da önemli hâle geliyor.

Kitap, ölümünden önce ‌Stephen ‌Hawking tarafından yazılan son metinleri bir araya getirmesiyle öne çıkıyor ve dünyaca tanınmış astronomun, içinden çıkamadığımız sorulara verdiği cevaplardan oluşuyor. Alfa Yayınları sayesinde okurlarıyla buluşan eser, bilim kurguyla yetinmeyen 21. yüzyıl insanının bir anlam arayışı olarak da nitelendirilebilir. Nitekim ‌Hawking de bir anlamda hayatın başlangıcı, yapay zekâ ‌ve benzeri konulardaki görüşleriyle tatmin edici yanıtlar veriyor. Ünlü bilim insanının yaşamını anlatan "Her Şeyin Teorisi" filminde ‌‌Hawking'i canlandıran ‌Eddie ‌Redmayne'in önsözü ve ‌‌Hawking'in kızı ‌Lucy ile ‌Nobel ödüllü bilim insanı Kip ‌Thorne'un yazdığı sonsöz ise kitabı daha da özel kılıyor.

Yazar hakkında

1942 yılında dünyaya gelen ‌Stephen ‌‌Hawking, ‌St. ‌Albans okulunu bitirdikten sonra ‌Oxford Üniversitesi'ne girdi ve fizik eğitimi almaya başladı. Üç yılın ardından doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirilen ‌‌Hawking, daha sonra ‌Cambridge'e geçti. Bu dönemde kozmoloji üzerine odaklandı ve doktorasını aldıktan sonra akademik kariyerinde hızla yükseldi. ‌1973'ten itibaren çalışmalarını uygulamalı matematik ve kuramsal fizik bölümünde sürdürdü.

Modern çağın en büyük dehalarından biri olan ‌Stephen ‌‌Hawking,  ‌ALS hastalığına yenilerek ‌2018'de hayatını kaybetti. İnsanlığın geleceği, diğer gezegenlerde yaşam, kara delikler, evrenin oluşumu ile muhtemel sonu gibi birçok konuya getirdiği özgün bakış açısı ile tanındı.


İnsanlar her daim büyük sorulara yanıt bulmak istemiştir:
Tanrı Var mı? Nereden geldik? Her Şey Nasıl Başladı? Evrende Bizden Başka Akıllı Yaşam Var mı? Zamanda Yolculuk Mümkün mü? Yapay Zekâ Bize Üstün Gelecek mi? Her şeyin gerisinde duran anlam ve tasarı nedir? Geçmişin yaratılış üzerinden açıklamaları bugün artık çok daha az uygun ve güvenilir görünüyor. Bu açıklamaların yerini New Age’ten Star Trek’e uzanan kendilerine yalnızca hurafe diyebileceğimiz çeşitli şeyler aldı. Gelgelelim gerçek bilim, bilimkurgudan çok daha tuhaf ve tatmin edici olabilir. Günümüzde bilim bütün bu sorulara yanıt
bulmaya başladı.Hawking’in ölümünden önce yazdığı son yazıların derlemesi olan bu kitap,tarihin en önemli zihinlerinden birinin büyük sorulara verdiği yanıtlardan oluşuyor.
Her Şeyin Teorisi filmindeki performansıyla Oscar kazanan Eddie Redmayne’in önsöz, Nobel Ödüllü bilim insanı Kip Thorne’un giriş ve Hawking’in kızı Lucy’nin sonsöz kaleme aldığı Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar bir dehanın dünyaya bıraktığı son mesaj niteliğinde. 

“Hawking, insan zihninin artan gücünün bir sembolü.” The Washington Post

“Hawking’in okuyuculara son mesajı insanlık için umut olduğu yönünde.” CNN

“Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar bilimin ve insanlığın geleceğine son derece açık ve anlaşılır bir bakış sunuyor.” The Wall Street Journal

“Bu olağanüstü kitap, görkemli bir yıldızın son parıltısı.” The Telegraph
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 200
Yazar Stephen Hawking
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000GTLB0
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Başa dön