Genellikle inşaat sektöründe ve sanayide kullanılan büyük taşlama makineleri; yüksek hızlarda dönerek aşındırma, taşlama ve kesme işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Büyük taşlama makineleri kullanarak metal, paslanmaz malzemeler ve benzeri pek çok hammaddeyi zımparalayabilir, kesebilir ve taşlayabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun ve yüksek performanslı büyük taşlama makinesini seçmek için bazı detaylara da özen gösterebilirsiniz.

Büyük Taşlama Motor Gücü, Devir ve Elektrik Gerilimi

Taşlama makinelerinin genellikle 550 watt ile 2600 watt arasında motor gücü bulunuyor. Makineleri tam devir sayıları da dakika bazında 7.800 devir ile 1.500 devir aralığında oluyor. Hatta bazı taşlama makinelerinde devir ayarı yapmak da mümkün olabiliyor. Ancak devir ayarına imkan tanıyan makinelerin devir hızları minimum 2.800 devire kadar inebiliyor. Böylece bu makinelerde, üstünde küçük bir düğme sayesinde devir hızı yavaşlatabilir ve hızlandırabilirsiniz.

Büyük taşlama makineleri, tıpkı avuç taşlama makinelerinde olduğu gibi 220 volt yani monofaze ev elektriğiyle çalışıyor. Diskin takıldığı kısım ise M14 dişli şeklinde oluyor ve diskin çapına göre muhafaza ve yan kol tutamağı bulunuyor. Aleti güvenli bir şekilde kullanabilmek için bu tutamakları ve muhafazaları mutlaka kullanmak gerekiyor.

Avuç Taşlama ile Büyük Taşlama Farkı

Taşlama makinelerinin sunduğu 115 mm ve 230 mm arasındaki disk ölçüleri çalışılacak malzemeye ve bu malzemenin boyutuna göre değişkenlik gösteriyor. 115 mm ve 125 mm çapa sahip olan taşlama makineleri yani avuç taşlama makineleri ev kullanımı için ideal oluyor. Buna karşılık büyük taşları kesme ya da yoğun şekilde döküm taşlama ihtiyacınız bulunuyorsa büyük taşlama makinelerini tercih etmelisiniz. Bu yüzden disk boyutu seçerken mutlaka çalışma yapacağınız malzemeyi tekrar gözden geçirmeli ve ona uygun makine tercih etmelisiniz.

Taşlama Makinelerinde Motor Gücü Seçimi

Evde kullanılacak olan taşlama makinesinin minimum motor gücünün 600 watt ile 750 watt arasında olması gerekiyor. Ancak bu değer, yoğun şekilde metal kesme işlemi yapacak kişiler için geçerli oluyor. Yalnızca kesme işlemi değil aynı zamanda metal taşlama, parlatma ve zımparalama işlemlerini de yoğun bir şekilde yapmayı planlıyorsanız satın almayı düşündüğünüz taşlama makinesinin 1000 watt üstünde motor gücüne sahip olmasına özen göstermelisiniz. Yoğun taşlama yapmayı planlayan kullanıcılar için 600 watt ile 900 watt arasında motor gücü sunan taşlama makineleri ideal yeterlilikte oluyor.

Taşlama Makinelerinde Devir Ayarı Seçimi

Taşlama makinelerinde tek devirli ve ayarlanabilir devirli olmak üzere iki çeşit bulunuyor. Tek devirli makineler ile metal taşlama ve metal kesme işlemlerini yapmak mümkün oluyor. Fakat bunlara ek olarak zımparalama ve parlatma işlemlerini de yapmak istiyorsanız devir ayarlı taşlama makineleri tercih etmelisiniz. Çünkü kesme ve taşlama işlemini yapan bir devirde aynı zamanda daha az güç gerektiren bir işlem olan parlatma uygulamasını yanma sorunuyla karşılaşmadan gerçekleştirmek mümkün olmuyor. Nihayetinde makine üstündeki aksesuar yanacağı için devir ayarı yapabilen taşlama makinelerini tercih etmek gerekiyor. Böylece uygulama yaptığınız malzemenin hassasiyetine ve hatta kullanacağınız aksesuarların değerine göre devri pratik bir şekilde ayarlayabilir, uygulamanızı sorunsuz biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Taşlama makinesi seçerken aksesuar ya da aksesuar seti konusunda endişelenmenize gerek olmuyor. Çünkü bütün taşlama makinelerinde bulunan girişler belirli bir standarda sahip. Böylece her makinede dilediğiniz aksesuarı özgürce kullanabilirsiniz. Sadece kullandığınız aksesuarın sahip olduğu devir hızının taşlama makinesiyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde uyumsuzluk yüzünden hem aksesuarlarınızda, hem çalışma yaptığınız malzemenizde hem de taşlama makinesinde ciddi hasarlara yol


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Büyük Taşlama Fiyatları

127 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Bosch
  2. Osaka
  3. Makita
  4. Metabo
  5. Flex
  6. Dewalt
  7. KLPRO
  8. Stayer
  9. Ferm
  10. RBT
  11. Hikoki
  12. PROX
  13. Stanley
  14. AEG
  15. Hitachi
  16. Kawasaki
  17. Maktec
  18. AY
  19. Amex
  20. CatPower
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Disk Çapı
 5. Güç (W) A-Z
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003107/60000865
Başa dön