Büyük Taşlamalar

İnşaat, imalat ve hobi işleri için kullanılan taşlama makinelerinin fiyatları oldukça geniş bir skalaya sahip oluyor. Modelin özelliklerine, fonksiyonuna ve set içeriğine göre fiyatlandırma yapılarak, kullanıcının avantajına olacak şekilde sunuluyor. Markaya ve model çeşidine göre, herkesin bütçesine uygun olan bir büyük taşlama makinesi bulunabiliyor. Kesme, taşlama ve zımparalama işlemlerinde kullanılan büyük taşlama makinelerinin yanı sıra oldukça farklı seçenekler de ürün skalasında yer alıyor. Ağız çapına göre, 115 ile 230 mm arasında değişen ağızların kullanıldığı makineler; büyük taşlama ve avuç içi taşlama olarak adlandırılıyor. Halk arasında canavar motoru olarak da ünü yayılan makineler birçok farklı yüzeyi kesebilmesi ile tanınıyor. Büyük taşlama makine seçenekleri ise motor gücü, kullandığı volt, devir sayısı değiştiren kademe sistemi ve tutma şekli gibi farklı özelliklere göre çeşitleniyor. Her ürünün başarılı olduğu ayrı bir alan olan büyük taşlama makinesi modelleri hem profesyonel hem de amatör insanlar tarafından kullanılabiliyor. Modele göre tutma sapı tek, ikili ya da ayaklı olabiliyor. Taşlama makinesi modelleri gravür yapımında kullanıldığı için farklı tasarımlara da sahip olabiliyor. Ürünlerin taş olarak adlandırılan ve işlemi gerçekleştiren bölümünün formu da çeşidin kullanım şekline göre değişiyor. Gravür için daha küçük ağız kullanılırken, büyük taşlama tasarımlarında devasa diskler yer alıyor. Dakikada ne kadar dönüş gerçekleştirdiği de yine modelin özelliğine göre değişiyor ve kademe fonksiyonu bulunan tasarımlarda bu ayarlanabiliyor. Elektrik ve hava ile çalışan farklı stillere sahip modeller aynı amaca hizmet ediyor ve dayanıklı materyallerden üretiliyor.

Büyük Taşlama Makinesi Parçaları

Spiral ve taş motoru gibi isimlerle anılan makineler belli başlı parçalardan oluşuyor. Tasarımın cinsine göre parçaların formu ve büyüklüğü değişse de temelde aynı mantıkla çalışmaya devam ediyor. Makine parçalarına hâkim olmak kullanım, seçim ve gerekli durumlarda yedek parça sağlayabilme açısından kullanıcısına avantaj sağlıyor. Taşlama makinesinde asıl işi gerçekleştiren kısım disk olarak adlandırılıyor. Yüzeye temas eden ve kesim ya da zımparalama işlemini yapan diskler dayanıklı malzemelerden üretiliyor ve farklı çaplara sahip oluyor. Diskin farklı hızlarda dönmesini sağlayan kısım ise “endüvi” olarak adlandırılıyor. Endüvi, diskin ortasına takıldığı zaman tıpkı bir dişli mantığı ile onun dönerek, çalışmasını sağlıyor. Endüvi üzerinde bulunan akım iletkenleri sayesinde motordan aldığı elektriğin dönüş hızına çevrilmesini sağlıyor. Bir nevi motor olarak adlandırılan endüvi, belirli aralıklarda temizlendiğinde formunu uzun süre koruyor. “Ayna mahruti dişli” ya da “spiral konik dişli” gibi farklı dişli çeşitleri de dönüşü sağlama amacıyla kullanılıyor. Modele göre kullanılan dişlinin çeşidi, boyutu ve dönüş hızı değişken oluyor. Formu yine modele göre değişen gövde tasarımında da kullanımı kolaylaştırmak için ele tam oturan, ergonomik dizaynlar tercih ediliyor. Kolay ulaşılabilir ve parmak altında kalan bölüme yerleştirilen tetik mekanizması ise ürünün çalışmasını sağlıyor. Tetiğe basıldığında çalışan, parmak çekildiğinde ise duran tasarımlar hâkimiyeti artırıyor. Modellerde, genellikle acil durumda kullanmak ve cihazın voltaj değişimlerinden etkilenmemesi için özel bir şalter sistemi yer alıyor. Büyük taşlama makinesi kullanımı sırasında işlem yapılan yüzeyden çapak ve parçaların insana ulaşıp, zarar vermemesi için muhafaza siperliği kısmı kullanılıyor. İndüksiyon ve asenkron motorlar da asıl gücü sağlayan ve manyetik kuvvetlerle çalışan sistemlerden biri olarak anılıyor.

Güvenli Kullanım İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyut ve tutma şekilleri değişken olsa da taşlama makineleri , genelde aynı şekilde kullanılıyor. Büyük taşlama makinesi kullanmadan önce her daim çalışmanın yapılacağı yüzeye uygun özelliklere sahip bir disk seçilmesi gerekiyor. Makinenin sıkma anahtarı ve ay anahtar olarak adlandırılan parça ile düzgün bir şekilde sabitlenmesi ve kontrol edilmesi öneriliyor. Makine ile kesim, zımparalama gibi farklı işlemler yapılabiliyor. Metal, beton, mermer, karbon gibi farklı materyallerden üretilen diskler kullanılıyor. Paslanmaz çelik yüzeylerde inox malzemeden üretilen metal diskler kullanılıyor. Farklı yüzeylerde uygulama yaparken üzerinize ve gözlerinize çapak, kıvılcım gelmemesi için koruyucu ekipman kullanımının yanı sıra muhafaza satın almanız tavsiye ediliyor. Çapak alma taşı, flap disk gibi farklı parçalar duruma göre gerekli olabiliyor. Malzemenin türüne göre çapak alma taşı seçimi yapılıyor. Örneğin, paslanmaya dirençli çelik için inox birçok açıdan uygun olurken flap disk seçiminde seramik kullanımı tavsiye ediliyor. Zirkonyum da yine flap disklerde kullanılan materyaller arasında bulunuyor. Makine ve disk uyumunda boyut ve özellikler kontrol edilerek, işlem güvenliği sağlanabiliyor. Topraklı priz kullanımı, prizlerin emniyeti, açma-kapama tuşları, sökme anahtarının makinede bulunmaması gibi noktalarda da güvenlik için kontrol sağlanması gerekiyor.

Kullanım Tavsiyeleri

Farklı yüzeyler üzerinde çalışma yapmaya başlamadan önce tüm güvenlik testlerini yaparak, makinenin ve sizin hazır olmanız gerekiyor. Öncelikli adımlar gerçekleştirildikten sonra büyük taşlama makinesinin kullanımına geçilebiliyor. Spiral yani taşlama makinesinin kullanımından önce yüzeyin temizlenmesi genellikle çalışma alanının görüşünü artırdığı için, gerekli olmasa da tavsiye ediliyor. Katı parçalar ve zarar görmesini istemediğiniz eşyaların ortalıktan kaldırılması ise gerekli bir adım oluyor. İşlem öncesi yüzeyin sabitlenmesine de rahat kullanım için oldukça dikkat etmeniz öneriliyor. Kesme işlemi yaparken ve zımparalarken ürünün tutuşunda bazı noktalar farklılaşıyor. Kesme işlemleri yapılırken her daim dik tutulması gereken disk, kesmek istediğiniz açıya göre ayarlanıyor. Hızlı kesebilmek için makineye bastırmak ve güç uygulamak işe yaramadığı gibi, dişli ve disklere de zarar veriyor. Taşlama işlemi yaparken ise üründe yer alan disklerin yaklaşık olarak 30 derecelik bir açı ile yüzeye yaklaştırılması gerekiyor. Kesme işlemlerinde zamanla diskin tamamı yüzey içine girebilirken, taşlama işlemlerinde sadece uç kısım kullanılıyor. Çalışma sırasında tutuş pozisyonu kişiye göre değişse de genellikle baş yukarısında çıkarmamak ve her daim dirsek seviyesinden aşağıda kullanmak güvenlik ve işlemin başarısı için önemli oluyor. Yüzeylerde kullanım sırasında yüksek hızda sürtünme nedeniyle alevli çapaklar çevreye saçılıyor. Bu durumun yangın riski oluşturmaması için ekstra önlem alınması, kâğıt ve plastik gibi çabuk alev alan malzemelerin yakında tutulmaması gerekiyor.

Büyük Taşlama Makinesi İpuçları

Sahip olduğunuz taşlama makinelerini zaman içerisinde temizlemek ve bakımını yapmak istediğinizde bazı güvenlik önlemlerine dikkat etmek gerekiyor. Kullanımdan hemen sonra ağız değişimi ya da temizlik yapmak istiyorsanız öncelikle fişin çekili olduğundan emin olmak gerekiyor. Oldukça sert ve güçlü yüzeylerde çalışan bu aletler ufak kazalarda bile büyük sonuçlar doğurabiliyor. Her daim güvenliği ön planda tutmanız öneriliyor. Çalışma sırasında elektrik iletimini sağlayan kordonun, uygulama yüzeyinden ve ondan çıkan kıvılcımlardan uzak tutulması öneriliyor. Her üründe kullanılan diskin devir sayısı ve boyutu farklı olabiliyor. Disk değişimi yaparken cihazın izin verdiği maksimum seviye üzerine çıkmanız bozulmaya yol açabiliyor. Çalışma sonrasında ürünün ısınacağı ihtimalini düşünerek, yüzeye ve diske dokunmadan önce soğuması için bir süre beklemeniz gerekiyor. Bir heyecanla yapılan dokunma hareketi yanıklara neden oluyor. Kullanılan disklerin her daim tam oturması, aşırı sıkılmaması ve bol bırakılmaması gerekiyor. Disk değişimlerinden sonra kullanmadan önce gözle kontrol etmeniz ve boşta çalıştırarak, ürüne kulak vermeniz gerekiyor. Kıvılcım çıkması ya da sürtme sesi gelmesi diskin yanlış takıldığı anlamı taşıyor. Yaklaşık olarak 30-40 saniye kadar bir süre aleti boşta denemek ve gözlemlemek için yeterli oluyor. Değişim sırasında elinizde yenisi bulunmadığı için eski taşları takmamak gerekiyor. Disk taşları fazla aşındığı ya da yamulduğu zaman değiştirilmesi, hem alet hem sizin güvenliğiniz için önem arz ediyor.

Büyük Taşlama Makinesi Tavsiyeleri

Birçok farklı işlem için kullanılabilir olan makineler elektrikli ve hava motorlu olarak ayrılıyor. Hava ile çalışan taşlama makineleri, devir sayısı değişken olan ve fonksiyonel ürünler arasında yer alıyor. Hobi işleri ve gravür gibi sanat dallarının üretimlerinde kullanılan farklı taşlama modelleri bulunuyor. Ev tipi kullanım için avuç içi, profesyonel ve kişisel atölye işlerinde büyük taşlama ve gravür için özel setler kullanılabiliyor. Gravür işlemlerinde genellikle hobi amaçlı minik taşlama makineleri tercih ediliyor. Küçük yapısı ve farklı uçları ile detaylı ve ince çalışmaya izin veren makineler özelliklerine göre farklılaşıyor. Taşlama taşları, zımparalar, farklı uçlar, polisajlar, fırça ve bıçak gibi farklı ürünlerin içerisinde bulunduğu setler gravür yapımı sırasında sıklıkla tercih ediliyor. Eğlenceli bir hobi arayışı içerisinde iseniz, yüzey üzerinde şekil vermeye ve desen çizmeye olanak tanıyan gravür taşlama makinelerini seçmeniz öneriliyor. Birbirinden farklı motor gücü ve içeriklere sahip setler, kolay kullanımı ve hafif yapısı ile öne çıkıyor. Detaylı ve değişik formlarda çalışmaya izin veren uç setleri sayesinde oldukça güzel işler başarılıyor. İnsanlar büyük ve avuç içi taşlama makineleri ile ahşap kesimi konusunu merak ediyor. İçerikte bulunan uçlar ahşap kesimine uygun değilken, model gücü izin veriyorsa testere dişli diskler ile kesim yapılabiliyor. Ahşap zımparalama ise basit bir işlem olduğundan genellikle birçok taşlama makinesi ile rahat bir şekilde yapılıyor.

Büyük Taşlama Makinesi Aksesuarları

Büyük, avuç içi ya da gravür taşlama makinelerinin kullanımı sırasında farklı diskler ve uçlara ihtiyaç oluyor. Kişinin yapacağı işleme göre boyutu, özellikleri ve materyali değişen bu uçlar oldukça fazla seçenekte bulunuyor. Ahşap, metal ya da mermer kesimlerinde kullanılan disk çeşitleri ile gravür oymalarında kullanılanlar birbirinden farklılaşıyor. Taşlama aksesuar seçimi, makineye karar vermek kadar dikkat isteyen bir durum olarak değerlendiriliyor. Doğru aksesuar seçimi yapacağınız işlemin başarısını ve makinenin uzun ömürlü olmasını direkt olarak etkiliyor. Taş motoru kullanılan aletlerde parçalar zamanla eskiyor ve eskisi kadar iyi performans gösteremez hale geliyor. Taş yoğunluğuna göre farklı seçeneklerin bulunduğu parçalar, taşlama işlemleri sırasında kullanılıyor. Spirallerde de zaman içerisinde diskler formunu ve özelliğini kaybettiğinden değiştirilmesi gerekiyor. Metal kesme, mermer kesme ve yüzeyleri zımparalayarak düzeltme için kullanılan diskler amacına göre farklı özelliklere sahip oluyor. Çap ve üretim materyaline göre farklı disk aksesuarları ile eskiyen parçalar yenilenebiliyor. Ahşap kesimi için de testere dişli disk aksesuarları kullanılıyor. Farklı yüzeylerde ve işlemlerde kullanılan diskin değişken olması sebebiyle birden fazlasına sahip olmanız öneriliyor. Metal kesme diskleri arasında yer alan elmas uçlu bıçaklar, beton ve tuğla kesiminde de kullanılıyor. Fırçalama diskleri genellikle temizlik ve yüzey üzerinde kalan çapakların giderilmesi için kullanılan aparatlar arasında yer alıyor. Hobi işlemlerinde ve farklı yüzeylerde kullanılabilir olan makinelerin özelliklerine ve amacına göre uygun aksesuar kullanımı ile başarılı sonuçlar elde ediliyor. Büyük taşlama makinelerinde profesyonel işlemler için boyutuna uygun ve dayanıklı aksesuarlar kullanılıyor. Büyük taşlama makinesi set olarak aksesuarları ile beraber, tek başına makine ya da sadece aksesuar olarak bulunabiliyor. İşlevsel ve dayanıklı modelleri inceleyerek, ihtiyacınız olan ürüne avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Büyük Taşlama Fiyatları

304 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 304 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003107/60000865