Taşlama / Kesici Diskler

Kesici diskler; taşlama makinelerinde kullanılan, kesme ve aşındırma işleminden sorumlu temel aksesuarlardır. Kesilecek malzemenin türüne göre farklı kesme kapasitelerine ve kullanım ömrüne sahip diskler arasından seçim yapabilirsiniz. Beton yüzeyler için elmas kaplama diskleri tercih edebilirsiniz. Metal yüzeylerde güçlü ve temiz bir kesim için bakalit kesici disk modellerini inceleyebilirsiniz.

Kesici Disk Nasıl Seçilir?

Kullanmayı planladığınız disklerin makinenizle uyumlu olması gerekir. Taşlama makineleri, genellikle kesebilecekleri maksimum çapa göre sınıflandırılır. Dört ortak kesici disk çapı 115 mm, 125 mm, 180 mm ve 230 mm’dir. Profesyonel taşlama makineleri, 350 mm disk çapına kadar ulaşabilir. Kesici diskin ortasında yer alan delikler, diskin makineye sabitlenmesini sağlar. Standart çap 22 ‌mm'dir. Her çap maksimum dönme hızına karşılık gelir. Bu nedenle, makinenize uygun olmayan çapta diskler takmamalısınız. Disk boyutunu belirledikten sonra, uygulamanızın ihtiyaçlarına göre farklı malzemelerden yapılmış kesici diskler arasından seçim yapabilirsiniz. Sert malzemeleri kesmek için elmas diskleri, rutin kullanım için bakalit diskleri, zımparalama için aşındırıcı diskleri tercih edebilirsiniz. Düz olmayan yüzeyleri taşlamak için yarı sert diskleri kullanabilirsiniz. Taşlama makinenizden en yüksek performansı almak için taşlama makinesi tezgahı satın alabilirsiniz. Hassas ya da tekrarlanan kesim işlemlerinde sabit kullanım için tasarlanan tezgahlar genellikle 125 ve 230 mm makinelerle uyumludur. Kesici disklerle çalışırken tezgah kullanmak, çalışma güvenliğini arttırır ve kesme hattını izlemekte zorluk çekenler için faydalı bir alternatif sunar.

Bakalit Disk Ne İşe Yarar?

Bakalit, taşlama makinelerinde kullanılan klasik kesme diskidir. Bununla birlikte kullanım amacına ve kesilecek malzemeye bağlı olarak birkaç farklı modele sahiptir. Çok amaçlı ‌universal bakalit diskler, metalik olmayan malzemelerin (yumuşak taş, kaldırım taşları, fayanslar, tuğlalar) kesilmesini sağlar. Elmas disklere kıyasla uygun maliyetlidir. Metal kesme diskleri yapısal metal bileşenlerin temiz, hassas bir şekilde kesilmesi için boru, sac veya alüminyum kesiminde kullanılan uzun ömürlü bir disktir. Paslanmaz çelik diskleri, sert bileşiminden dolayı paslanmaz çelik üzerinde kullanım için özel olarak tasarlanır. Metal çapak alma diskleri, kesme disklerinden daha yumuşak olup, tüm çelik ve alaşımlı yüzeylerin kesilmesi, kaplanması ve çapak alma işlemi için kullanılır.

Elmas Disk Ne İşe Yarar?

Elmas kaplama diskler betonarme yapılar başta olmak üzere üstün kesme ve dayanıklılık performansı ile taşlama makinelerinde en çok kullanılan disk çeşitlerinden biridir. Beton, fayans, mermer, taş ya da tuğla kesmek için özel olarak tasarlanmış elmas diskler bulunabilir. Standart elmas diskler, amatör kullanıcıların çeşitli yapı malzemelerini kolayca kesmesini sağlar. Beton kullanımı için önerilmez. Betonarme yapılarda kullanmak için tasarlanan elmas kaplama genellikle profesyonel uygulamalar için tercih edilir. Beton kesilirken demirle karşılaşılması durumunda disk değişimi gerektirmediği için şantiye gibi ortamlarda genellikle elmas kaplama beton kesme diskleri tercih edilir. Bazı diskler sadece betonun kuru zımparalanması için tasarlanır. Çok dayanıklı olmalarına rağmen dikkatli kullanılmaları gerekir. Fayans kesmek için tasarlanan elmas diskler, standart disklere benzer. Herhangi bir fayans tipini hassas ve hızlı bir şekilde kesmek için idealdir. Bununla birlikte diğer malzemelerde kullanılması disklere zarar verir.

Aşındırıcı Disk Ne İşe Yarar?

Aşındırıcı diskler metalleri, plastikleri ve ahşap yüzeylerde, parlatma, zımparalama veya çapak alma gibi görevler için tasarlanmış özel disklerdir. Uygulamaya bağlı olarak, farklı aşındırma kapasitelerine sahip disk modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Disk üzerindeki tane ya da girinti sayısı büyüdükçe, yüzeyden çıkarılan malzeme miktarı artar. Hassas işler için ince girintili modelleri tercih edebilirsiniz. Çok miktarda malzemeyi çıkarmak istiyorsanız zımpara disklerini inceleyebilirsiniz. Hassas bir yüzeyi parlatmak istiyorsanız keçe veya yün kapaklı bir disk seçebilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kesici Disk Fiyatları

2438 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 2438 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003149/13003154