Taşlama

Avuç taşlama makineleri, kesme, çapak alma, parlatma, taşlama vb. gibi çeşitli işlevleri yerine getiren el tipi cihazlardır. Avuç taşlamalar çalışırken mükemmel verimlilik sağlayan çok yönlü bir alettir. Demir testeresinden daha düzgün kesim sunarlar. Sadece muazzam miktarda güçle dolu olmakla kalmazlar, aynı zamanda gerekli güvenlik aparatlarına sahip olmanız koşuluyla kullanımı daha güvenlidir. Avuç taşlama makineleri üçe ayrılır:

 • Elektrikli avuç taşlama makinesi
 • Pnömatik avuç taşlama makinesi
 • Gazlı avuç taşlama makinesi

Kablolu olanlar, taşınabilir olmamalarına rağmen genellikle çok daha güçlüdür. Bir avuç taşlama makinesindeki farklı ataşmanlar arasında disk, pedler, kesiciler ve tekerlekler bulunuyor. Ve bunları değiştirerek açılı taşlama makinesi çeşitli amaçlar için kullanılıyor.

Avuç Taşlama Makinesi 

Avuç taşlama piyasada bulunan en çok yönlü aletlerden biridir. Birçok cihazın yerine kullanılıyor ve herkes biraz pratik yaparak onu kullanmayı öğreniyor. Kaynakçılar ve zanaatkarlar, oldukça yoğun işleri hızlı bir şekilde yapabildiği için genellikle avuç taşlama makinesini kullanılıyor. Sapı değiştirilebilir, bu da onu hem sağ hem de sol elini kullananlar için ideal hale getiriyor. Avuç taşlama makineleri farklı boyutlarda mevcuttur, ancak en yaygın kullanılanları 4 ve 4,5 inçtir. Ancak bu, onu hangi iş için kullandığınıza bağlıdır. 

Avuç Taşlama Makinesi Kullanım Alanları

Oto kaporta işleri

Boya Çıkarma

Avuç taşlama makineleri geniş yüzeylerden boya çıkarmak için mükemmeldir. Birçok atölyede yeni boyaya zarar vermeden eski boyayı çıkarmak için kullanılıyor. Boya çıkarıldıktan sonra, yeni boya kaplamadan önce yüzey parlatılır.

Pas Giderme

Avuç taşlama makineleri pası gidermede mükemmeldir. En çok pas tabakası nispeten ince olduğunda ve altındaki metal gövdeye zarar vermek istemediğinizde yardımcı oluyor. Ayrıca, tamamen paslanmış yüzeylerde çalışmak için de faydalı olabilirler.

Duvarcılık

Seramik karoların kesilmesi

Genellikle taş veya seramik karoları standart karo kesicilerle kesmek oldukça zordur. Ancak, elmas taşlı bir açılı taşlama makinesi bu malzemeleri zahmetsizce kesebilir. Bununla birlikte, hassas olmanız gerekir, aksi takdirde yüzeye zarar verebilirsiniz.

Kesme işleminde size yardımcı olması için aşağıdaki adımları izlemenizde fayda vardır.

 • Karonun arkasında ve önünde kesimin doğru bir astarını oluşturun.
 • Ardından bir çalışma tezgahına kelepçeleyin. Bu, operatörün olası yaralanma ihtimalini en aza indirir.
 • Açılı taşlama makinesini çalıştırın ve yüzeyin 1/8'ini çizin.
 • Karoyu ters çevirin ve tekrar kelepçeleyin. Şimdi arka kısmı tekrar kesin.

Eski Harcı Çıkarma

Kalın elmas tuck point taşları kullanmanız şartıyla eski harcı açılı taşlama makinesi ile kesmek mümkündür. Bu, tuğlalara zarar vermeden harcı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aslında, geleneksel yöntem olan keski ve çekiç kullanmaktan çok daha kolay olduğunu gördük. Çıkan toza dikkat etmeniz gerekir ve bu nedenle maske kullanmak daha iyidir. Taşlama yaparken uyulması gereken bazı güvenlik ipuçları vardır. Öğütücüyü yanıcı maddelerden uzak tutun. Ayrıca, düzgün çalıştığından emin olmak için tekerlekleri test edin.

Taş Kesimi

Taş Kesme için en iyi seçenek elmas bıçak kullanılıyor. İşlem nispeten basit ancak zaman alıcıdır. Düzgün bir şekilde gerçekleştirirseniz, ortaya çıkan kesimler oldukça pürüzsüz olacaktır. Eğimli kesimler yapmak için, ekstra hareket kabiliyeti sağladığı için küçük bir portatif açılı taşlama makinesi kullanmanızı öneririz.

Metal İşleme

Metallerin Temizlenmesi

Öğütücünün diski metal yüzeyleri temizlemek için kullanılabilir, ancak bundan kaçınmak en iyisidir. Disk yüzeyi değiştirebileceğinden, metal yüzeyleri temizlemenin etkili yolu temizleme tekerleklerinin yardımıdır. Tel tekerlekli fırça, metal yüzeylerdeki pas ve boyanın çıkarılmasında oldukça faydalıdır. Yüzey diskteki gibi temiz olmasa da daha hızlıdır ve etkisi çok daha uzun sürer. Tekerlekten teller fırlayıp gözünüze çarpabileceğinden gözlük kullanmanız önemlidir.

Diğer bir alternatif ise, baştan sona silikon karbürle kaplı yumuşak naylondan oluşan plastik soyulmuş diskler kullanımıdır. Bu düzenleme metal yüzeyle kaynaşmamış her türlü kaplamayı kaldırabilir.

Metal Kesme

Demir testeresi metalleri kesmek için kullanılır, ancak işlem acı verici derecede uzundur. Bu nedenle, işlemi çok daha hızlı ve kolay hale getirdiği için kesme tekerleği ile donatılmış bir avuç taşlama makinesi kullanmanızı öneririz. Taşlama makinesi çoğu metalde kullanılabilir, ancak en çok sert metaller üzerinde etkilidir.

Metal Parlatma

Öncelikle, çizik izlerini gidermek için bir zımpara taşı kullanın. Yüzeyi pürüzsüz ve temiz hale getirmek için parlatma diskleri de kullanılabilir. Parlatma sırasında, taşlama makinesinin yüksek gücü malzemeye zarar verebileceğinden sabırlı olmalısınız.

Alet Bileme

Aletleri bilemek için açılı taşlama makinesi kullanılması önerilmez. Bu şekilde kullanmak mümkündür. Bunun nedeni, işlemin çok fazla beceri ve kontrol gerektirmesidir. Açılı taşlama makinesi balta bıçaklarını bilemek için de kullanılabilir. Aşağıda verilen adımları izlemenizde fayda vardır.

 • Bıçağı sıkıca sabitleyin ve kıvılcımı kendinizden uzağa yönlendirmek için koruma plakasını ayarlayın.
 • Taşlama makinesini bıçak açısına uyacak şekilde ayarlayın. Ayrıca, tekerleğin bıçağa doğru olduğundan emin olun.
 • Öğütücüyü kullanarak küçük bir geçiş yapın. Bir kez daha, aynı yönde, bir geçiş daha yapın.
 • Daha fazla hassasiyet ve keskinlik için bir freze testeresi kullanabilirsiniz.

 

Marangozluk

Ahşap Oyma

Açılı taşlama makinesi, ince ve hassas kesimler yapmak için gereken mükemmel güce sahip olduğundan ahşabı şekillendirmek için en iyi şekilde kullanılır. Ahşabı kesmek için aşındırıcı bir oyma diski donatmanız gerekir. En iyi şekilde bir masanın ayaklarını şekillendirmek için kullanılır.

Ahşap Planyalama

Eğer bir ahşap düzleminiz varsa, ahşap planyalama için en iyi seçim budur. Ancak, oyma çarklı bir açılı taşlama makinesi de iyi bir alternatiftir. Oyma tekerleği, motorlu testerede bulunanlara benzer dişlere sahiptir. Sonuç olarak, yalnızca uygun miktarda güç kullanın. Aksi takdirde, yanlışlıkla fazla malzeme çıkarabilirsiniz.

Ahşap Zımparalama

Aşındırıcı flap diskler zımpara yüzeyi olarak kullanılabilir. Aradaki fark, bunların zımpara kağıdına kıyasla çok daha hızlı olmasıdır. Bu diskler farklı yüzeyler üzerinde çalışmak için farklı boyutlarda mevcuttur. Ayrıca, elle zımparalama ile yapılan yüzeyi ayırt etmek oldukça zordur.

Avuç Taşlama Makinesi Güvenliği

Avuç taşlama makinesi güvenliği bir zorunluluktur. Avuç taşlama makineleri elektronik aletlerdir ve güç motorları tarafından tahrik edilirler. Bıçakları keskin kenarlara sahip olabilir. Elektrikli aletleri kullanmak bazı önlemler almayı gerektirir çünkü kayma ve düşmeler tehlikeli kazalara yol açabilir.

İşte çalışma ortamınız için bazı güvenlik ipuçları:

 • Çalışma alanını düzenleyin.

Avuç taşlama makinesini kullanacağınız alandaki tüm aletleri, kabloları ve alet kutularını kaldırın. Bu şekilde, dağınıklık yaratacağınızdan endişe etmeden rahatça hareket edebilirsiniz. Herhangi bir şeye ihtiyacınız olması ihtimaline karşı aletleri kolay erişilebilir bir yerde tutun.

 • Güç kablolarına dikkat edin.

Kabloları kesmemek veya zarar vermemek için arkanızda tutun. Kabloları takılıp düşmeyeceğiniz bir konuma yerleştirin.

 • Yanıcı maddeleri uzaklaştırın.

Yangın tehlikesini önlemek için benzin, mazot, yağ, kağıt ve diğer yanıcı maddeleri uzaklaştırın. Avuç taşlama makinesi çalışırken kıvılcım üretir ve bu kıvılcımlar bu malzemeleri tutuşturabilir.

 • Takıları, kulaklıkları, ipleri ve avuç taşlama makinelerinin arasına sıkışabilecek her şeyi çıkarın
 • Elinizde bir yangın söndürücü bulundurun.

Yangın tehlikelerine karşı hazırlıklı olun. Her tür yangın için uygun bir yangın söndürücüye sahip olmak birçok kazayı önleyecektir.

 • Asla ıslak bir alanda çalışmayın.

Yağmur sırasında veya ıslak alanlarda çalışmaktan kaçının. Durum ne olursa olsun tamamen kuru olmayan bir aleti kullanmayın.

 • Koruyucu ekipman kullanın.

Gözlerinizi, kulaklarınızı, ciğerlerinizi ve ellerinizi korumak için her zaman kişisel koruyucu ekipman kullanmalısınız. Gözlerinizi kıvılcımlardan ve farklı malzemelerden gelen parçacıklardan korumak için güvenlik gözlükleri takılmalıdır. Kıyafet ve gözlükler doğru bedende olmalı ve üzerinize tam oturmalıdır. Kulaklarınızı korumak için kulak tıkacı ve ellerinizi kesiklerden, kıvılcımlardan ve sıcak, keskin metal kenarlardan korumak için kalın eldiven giymeniz önerilir.

Avuç Taşlama Makinesinin Başarılı Kullanımı

Bir avuç taşlama makinesini başarıyla kullanmanın sırrı, doğru kesme diski türünü seçmektir. Hasarlı veya kırık diskleri kullanmaktan kaçının çünkü kullanım sırasında parçalar fırlatabilir veya parçalanarak tehlikeli bir tehlike yaratabilirler. Kesme ve taşlama diskleri arasında da fark vardır. Kesme diskleri ince ve keskindir ve taşlama için kullanılamaz.

 • Taşlama makinesinin doğru şekilde takıldığından ve cıvataların sıkıldığından emin olun. Bu size garip gelebilir, ancak disklerin de bir son kullanma tarihi olduğunu biliyor muydunuz? Bunun nedeni nem ve pasın diske zarar verebilmesidir.
 • Diski kesmeye zorlamak için malzemenin içine itmeyin. Bu, elektrikli aleti aşırı yükleyebilir. Bunun yerine, taşlama makinesini kıvılcımların sizden farklı bir yöne fırlayacağı şekilde açın ve aletin maksimum hıza ulaşmasına izin verin ve kestiğiniz malzemeye hafifçe bastırın. Diski her zaman 90 derecede tutun ve bükmekten kaçının çünkü bükülebilir veya kırılabilir.
 • Malzemeyi sonuna kadar kesin. İşiniz bitmeden diski durdurmayın çünkü disk malzemeye yapışabilir. Kestiğiniz parçanın yere düşmesine izin verin ve ardından aleti durdurun. Parça sıcak olacaktır, bu nedenle dokunmadan önce birkaç dakika soğumasını bekleyin.

Elektrikli el aletlerinin boyutları, türleri ve markaları farklıdır, bu nedenle her zaman kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun ve açılı taşlama makinesinin nasıl kullanılacağını öğrenmenizde fayda vardır. 

Neden Avuç Taşlama Makinesi Satın Almalıyız ?

Çok Yönlü ve Kolay Kullanım

Avuç taşlama makineleri oldukça fonksiyonlu ve kullanımı kolay olan aletlerdir. Her evin ve her atölyenin vazgeçilmezi haline gelen bu aletler sayesinde oldukça mükemmel çalışma alanlarına sahip olabilirsiniz. Doğru diske sahip bir avuç taşlama aleti çok sayıda aletin yerini alabilir ve en sıkıcı, emek yoğun işleri daha hızlı ve kolay hale getirebilir. Daha da iyisi, kontrol edilmeleri kolaydır ve doğru güvenlik önlemlerine sahip herhangi bir acemi, bir açılı taşlama makinesini alıp çalışmaya başlayabilir. Bu da onları kendin yap projeleri için mükemmel kılar.

En Çok Kullanılan Avuç Taşlama Boyutu Nedir ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok avuç taşlama boyutu bulunuyor. En yaygın olarak kullanılan avuç taşlama boyutu 115 mm’dir. Bu boyuta sahip model hassas, hafif ve genelde kullanımı oldukça kolaydır. Bu boyuttaki model hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için en iyi seçim olacaktır. 

Çok çeşitli açılı taşlama modelleri ve markaları mevcuttur

Birçok özel alet ve aşındırıcının aksine, dünyanın herhangi bir yerindeki nalbur dükkanına girdiğinizde satılık bir avuç taşlama makinesi bulmanız oldukça kolay olacaktır. Farklı fiyat noktalarında seçim yapabileceğiniz çok sayıda farklı model ve marka vardır. Bütçeniz, kullanım düzeyiniz ve deneyiminiz, hangi avuç taşlama makinesini satın alacağınız konusunda temel etkenler olmalıdır. Yılda yalnızca iki kez kullanacağınız üst düzey bir model için gereğinden fazla harcama yapmayın.

Avuç taşlama makineleri çok popüler elektrikli aletlerdir. Bunları inşaatlarda, otomobillerde ve normal metal işlerinde kullanırız. Çeşitli avuç taşlama makinesi boyutları vardır ancak 4-1/2" ve 7" seçenekleri çok yaygın ve popülerdir. 

Taşlama Motoru

Taşlama motoru, belirli bir malzemeyi aşındırma ya da kesme işlemini gerçekleştiren alete verilen isimdir. Taşlama motorunun bir diğer ismi canavar motorudur. Taşlama motoru bir zımparalama aracı olarak da işlem yapar. Tezgah tipi taşlama motorlarının kurulumları oldukça basittir. Kauçuk yapıya sahip ayakların üzerine konularak, cıvatayla sabitlenir. Her alanda yapacağınız işin kolaylaşmasını sağlar. Sadece elektrikle çalışan taşlama motorları yoktur. Aynı zamanda havayla da çalışan modeller bulunuyor. Küçük ve büyük yapısı sayesinde kullanacağınız alana ve iş yüküne göre çeşitlilik gösteriyor. Kullanıcıların hayatını oldukça kolaylaştıran taşlama motorları pek çok zımparalama ve kesme işini basit bir şekilde halleder. 

Taşlama Motoru Fiyatları

Tüm sert materyallerin kişilerin isteklerine uygun büyüklüğe getirilmesi ve sahip olduğu tüm pürüzlerin yok edilmesi için taşlama motorları oldukça faydalı bir üründür. Özellikle şantiye ve sanayi bölgelerinde sıkça kullanılan taşlama motorları, evler içinde uygun modellere sahiptir. Kesme ve boyutları küçültme işlemlerinin yanında materyal yüzeylerinin parlamasını ve pürüzsüz bir hal alabilmesi için tercih edilen aparatlar işinizi kolaylaştıracaktır. Bu aparatlar disk olarak adlandırılır.  Disklerin materyallere uygun olabilecek pek çok çeşitli maddeden üretilen modelleri bulunuyor. Kullanıcılar isteklerine göre bu diskleri ayrıca satın alabilmektedir. Taşlama motorları ve diskler her kişinin bütçesine uygunluk gösterebilir. Boyut olarak küçük, uygun fiyatlı ve oldukça faydalı bu ürünlerin seçiminde, satın almadan önce iyice araştırma yapılması gerekir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Taşlama Fiyatları

2690 ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Hırdavat
Yapı Market / Hırdavat
Elektrikli El Aletleri
Elektrikli El Aletleri
Taşlama
Taşlama
Avuç Taşlamalar
Avuç Taşlamalar
Büyük Taşlamalar
Büyük Taşlamalar
Kalıpçı Taşlamalar
Kalıpçı Taşlamalar
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 46 / 2690 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?