Teknik resimler, bir şeyin nasıl çalışacağını, üretileceğini ya da inşa edileceğini belirleyen ölçekli çizimlerdir. Bu çizimlerin en önemli özelliği proje ile ilgili teknik personel arasında iletişimi kolay ve doğru şekilde sağlamasıdır. Teknik resmin temelini çizgiler oluşturur. Çizimlerin kâğıda ya da farklı malzemelere aktarılması çizici kullanılarak mümkündür.

Çizici Nedir?

Çizici, büyük boyuttaki kâğıt üzerine görüntü kalitesi yüksek görseller çizen özel amaçlı bir yazıcıdır. Bu ürünler grafiklerin yanı sıra mühendislik ve mimari alanındaki çizimlerin tam boyutlu baskısı için kullanılmaktadır. Yazıcıdan farklı olarak çiziciler, kâğıt üzerinde seviyesi ayarlanabilen bir kalem aracılığı ile kesintisiz çizgiler çizebilmektedir. Çizicilerden elde edilen çıktıların bir diğer özelliği kâğıt ne kadar büyük olursa olsun çıktının yüksek çözünürlüğünü kaybetmemesidir.

Çizici modelleri, baskı üretmek için bilgisayar yazılımı ile birlikte çalışırlar. Baskı için ilk adım görüntünün kâğıtta görünmesinin istendiği noktanın koordinatlarının girilmesidir. Görselin şeması tamamlandığında bilgisayar kalem ve kâğıt için en verimli yolu hesaplayarak çiziciye koordinatları iletir. Modern çiziciler, sabit kalemin karşısında kâğıdı hareket ettiren sürgülü bir silindir kullanır. Çizici kalemi; ucu bilenmiş, içi boş fiber çubuktan yapılmaktadır. Mürekkep kalemin içindeki kanaldan geçer ve sivri uç vasıtası ile kâğıda geçer. Kâğıt, baskı bitene kadar düşey ve yatay olarak hareket ettirilir.

Çizici Fiyatları

Çizici fiyatları; hız, baskı yapılabilecek malzemelerin çeşitliliği ve çizim özellikleri gibi etkenlere göre belirlenmektedir. Standart yazıcıların gelişmiş versiyonu olan çiziciler, daha yüksek renk kalitesi ve daha fazla grafiksel hassasiyet gerektiren büyük boy baskı ihtiyacı olan tüketiciler için uygundur. Bilgisayar destekli çizim programlarıyla uyumluluk, kullanım kolaylığı, internet bağlantısı ile uzaktan erişim özelliği ve farklı renklerde baskı seçeneklerinin olması çizici seçimini etkileyen diğer unsurlardır.

Mürekkep püskürtmeli çizici modelleri, en iyi çıktıyı elde etmek için yumuşak renk geçişi ve baskı performansı gibi özellikleriyle diğer ürünlere göre daha fazla tercih edilmektedir. Bu özellikleri ayrıca kullanıcılara yüksek görüntü çözünürlüğü imkânı verir. Solmaya karşı dirençli, UV korumalı ve solvent bazlı mürekkep kullanılabilme seçeneği nedeni ile mürekkep püskürtmeli çiziciler; kumaş ya da vinil gibi malzemelere baskı yapmak isteyen kullanıcılar için uygundur.

Çizici Kullanım Alanları

Çizici ürünler; inşaat projesi, mühendislik çizimi, mimari plan ve iş çizelgeleri gibi büyük grafiklerin veya tasarımların kâğıt üzerine çıktılarının alınması amacı ile kullanılmaktadır. Çizici ürünler, bir bilgisayara bağlanarak bir çevre birimi olarak kullanılabileceği gibi kendinden işlemcili olanlar tek başlarına da kullanılabilirler. Piyasada dört farklı çizici bulunmaktadır.

Silindir çizici, kâğıdı iğneler aracılığı ile silindir etrafına saran kalem çizicilerdir. Silindir döndüğünde kalemler kâğıdın üzerinde dolaşarak görüntüyü çizerler. Bu çiziciler grafiksel ve büyük mühendislik çizimlerin baskısı için kullanılan ilk baskı aygıtıdır. Dış ve iç olmak üzere iki çeşit silindir çizici bulunmaktadır. Dış silindirli çizicide kâğıt silindirin dış yüzeyine sarılırken iç silindirli versiyonunda kâğıt silindirin iç yüzeyine sarılır.

Yataklı çizici modelleri, tasarımcılar için geliştirilen birçok bilgisayar destekli çizim programı ile kullanılabilen mekanik çizim cihazlarıdır. Bu çizicilerde kalem yatay ve dikey hareket ederken kâğıt düz bir yüzey üzerinde sabit kalır. Yataklı tipler, teknik çizimlerin baskısı için farklı renklerde kalemler kullanılabilmesine olanak sağlar.

Mürekkep püskürtmeli çizicilerde kullanılan yöntem, kâğıt üzerine mürekkep damlacıkları püskürtülerek çizimin basılmasıdır. Bu ürünler, reklam ajansları ve grafik tasarımcılar tarafından üretilen; afiş, reklam alanları ya da tabelalar için büyük ölçekli çıktıların elde edilmesi için kullanılırlar. Mürekkep püskürtmeli çizicilerin kullanım kolaylıkları sayesinde diğer çizilere göre daha kaliteli çizimler üretilebilir. Termal çizici olanları, en fazla tercih edilen tipidir. Termal çizici, mürekkep damlacıklarının kâğıda uygulanmasında ısıyı kullanır.

Bıçaklı çizici modelleri, kullanıma hazır mylar ya da vinil harf ve şekillerin üretilmesi için kullanılan geniş ölçülerdeki kesme aletidir. Otomatik bıçaklar, çizicide yatay olarak duran malzemeyi keser ve bilgisayardaki tasarıma uygun olarak kesilen parçalara şekil verir. Bu ürünler tabela yapımı, afiş üretimi gibi işlerde daha hızlı ve hassas oldukları için geleneksel üretim yöntemlerine nazaran daha fazla tercih edilmektedir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Çiziciler

HP
Teneth
Graphtech
Konumseçilmedi
DSACategoryId/2147483646/3013118/90909