Dalgıç Pompa

Dalgıç pompalar, çekme hareketi kullanan diğer pompa türlerinin aksine, sıvıları yüzeye doğru itmek için çalışır. Çoğu model oldukça hafiftir ve kolayca taşınabilir. Bu pompalar havuz, kanalizasyon benzeri alanlarda bulunan ve başka bir yere pompalanması gereken sıvıların doğrudan içine daldırılır. Dalgıç pompaları, sıvıyı doğrudan çekerek ya da içinde toplayarak, başka bir yere pompalar. Pompa gövdesine takılan motor ve pompaya güç sağlayan elektrik kablosu tamamen sızdırmazdır. Bu contalar, pompanın sıvı içindeyken sorunsuz çalışmasını sağlar. Yapılış biçimleri nedeniyle, kanalizasyona daldırılmaya dayanabilirler veya bir kuyunun en derin noktalarında çalışabilirler. Dalgıç su pompası hem tuzlu hem de tatlı suda çalışır ve işlevsellik için birden fazla pompa seçeneği içerebilir. Şiddetli yağmur veya sel olasılığının yüksek olduğu bir bölgede çalışıyorsanız, bir dalgıç pompa almayı düşünebilirsiniz. İster yollarda ister binalarda çalışın, pompanız işinizin önemli bir parçası haline gelebilir. Dalgıç pompalar, su için bir birikme alanı oluşturmaya meyilli, alt geçitleri de kapsayan yol çalışmaları için kullanışlıdır. Ayrıca bodrum içeren inşaat projeleri için de harikadırlar. Kazdığınız çukura henüz bir tavan inşa etmediyseniz ve bir fırtına veya sel ihtimali varsa, dalgıç bir pompa kurtarıcı olur. Pompanızı yolunuza çıkan su veya tortuları temizlemek için kullanabilirsiniz, böylece çalışmanız büyük kesintilere uğramak zorunda kalmaz. Nerede olursanız olun, kir, çakıl, kum veya benzeri bir şeyin birikme ihtimali varsa, elinizde bir dalgıç pompası olmalıdır. Bir kanalizasyon hattıyla ilgili bir sorunla karşılaşırsanız, çözüm bir dalgıç pompasıdır. Bu lağımı dışarıdan pompalamaya çalışmaktan çok daha kullanışlıdır.

Dalgıç Pompası Nasıl Seçilir?

Dalgıç pompalar, iki tip karter pompasından biridir. Diğer modeller ayaklı pompa olarak adlandırılır. Her iki karter pompası türü de su veya diğer sıvıların biriktiği bir alandaki atıkları başka bir yere pompalarlar. Dalgıç pompalar tamamen su altındayken çalışır. Ancak ayaklı pompalar suyun dışında kalır ve suya ulaşmak ve dışarı pompalamak için borular kullanırlar. Hidroforlu bir dalgıç pompası, işinizi kıyaslanmayacak ölçüde kolaylaştırır. Bir dalgıç tipi su pompası seçerken, göz önünde bulundurmanız gereken unsurlar vardır. İlk olarak, pompanızın nasıl bir güç kaynağı kullanması gerektiğine karar vermeniz gerekir. Pompalar elektrikli veya dizel olabilir. Çalışma sahanızda hangi güç seçeneklerine sahip olacağınızı bildiğinizden emin olmalısınız. Suyun yanı sıra küçük parçalı malzemeleri de dışarı pompalamanız gerekiyorsa, bu artıkları çekebilen bir pompa seçebilirsiniz. Ayrıca doğru boyutta ve tipte bir pompa almanız gerekir. Taşıyacağınız su veya atık miktarı ne kadar hızlı hareket ettirmeniz gerektiği ve ne kadar uzağa taşınmasını gerekeceği dikkate alınmalıdır. Yükseklik gibi unsurlar da önemlidir. Pompanızın suyu ne kadar yükseğe çıkarabileceğini hesaba katarak alışverişe başlamanız faydalı olabilir. Dalgıç kuyu pompası genelde suyu daha yüksek seviyelere pompalamak için tasarlanır. 25 metre derinliğindeki bir alandan su almak için pompaya ihtiyacınız varsa, pompanın kafa basıncının bunu karşılaması gerekir. Ayrıca ihtiyaçlarınız için doğru kablo uzunluğuna sahip bir pompa seçebilirsiniz. Dalgıç pompalar sadece çok yönlü olmakla kalmaz, aynı zamanda pratiktir. Asla ihtiyacınız olmayacağını düşünseniz bile, bir tane satın almak kötü bir fikir değildir. Bu pompalar, bodrumlarda veya zemin katta yükselen yeraltı suyu, su basmış tekneler veya alanlar için kullanılabilir. Dalgıç pompalar farklı modellerde tasarlanır ve temel olarak pompalanması gereken materyal bakımından farklılık gösterirler. Yağmur suyu, kum, toprak ve kalıntı içeren suyu işleyebilen kirli su veya atık su dalgıç pompaları veya büyük katı parçacıklar gibi daha kaba malzemeleri bile işleyebilen ağır hizmet modelleri vardır. Katı atıklar için tasarlanan pompanın altında bir çark bulunur ve katı partikülleri kolayca tahliye edilebilmesi için keserek dışarıya atar. Dalgıç pompalar şamandıralı veya şamandırasız olarak tedarik edilebilir. Pompanın otomatik olarak açılması veya kapanması gerekiyorsa bir şamandıra kullanışlı olabilir. Bazı modellerde hem manuel hem de otomatik moda sahip şamandıralı şalter bulunur.

Dalgıç Pompası Çeşitleri

Temiz su dalgıç pompası su kaynağını azaltmak, içme veya yangın söndürme suyu olarak kullanılacak yeraltı suyunu pompalamak, kirli suyu dışarı atmak ve atık suyu boşaltmak için kullanılır. Bahçenizde bir yüzme havuzunuz varsa, su seviyesini düşürmek veya temiz su eklemek isterseniz bu pompayı kullanabilirsiniz. Sızıntı nedeniyle su basmış bir mahzenle uğraşıyorsanız, temiz su pompaları suyu tahliye etmek için kullanılabilir. Pompa, suyun doğrudan pompa başının içine çekildiği, tabana monte edilmiş bir emme ızgarasına sahiptir. Daha sonra su, pompa gövdesi üzerinden çıkabileceği dağıtım bağlantısına aktarılır. Dağıtım bağlantısına, suyun tahliye edebilmesi için bir tahliye hortumu veya boru takılıdır. Pompa, pompaladığı su ile kendini soğuttuğu için kısmen veya tamamen suya daldırılabilir. Sonuç olarak, kuru çalıştırmanız durumunda dalgıç pompanız zarar görebilir. Bu nedenle hiçbir dalgıç pompa, otomatik modda ve şamandıra kullanarak bir yüzeyi tamamen kuru olarak tahliye edemez, ancak bazı modeller bunu manuel modda yapabilir. Yine de alanı yalnızca birkaç damlanın silinmesi gereken noktaya kadar boşaltabilirler. Prensip olarak, bazı pompalar kategorideki en basit modeldir. Hortum pompaya vidalanır, tapa prize takılır, pompa işini yapar ve şamandıra devreye girer girmez çalışmayı durdurur. Pompalanması gereken su ve sıvı tipine göre kolayca ayarlanabilen farklı tipte dalgıç pompalar vardır. Zaman zaman suyun boşaltılmasını zorlaştıran durumlar ortaya çıkabilir, ancak genellikle bunun basit bir çözüm vardır. Örneğin, bir alanın tamamen kuru olarak boşaltılması gerekiyorsa, sığ su dalgıç pompası bu iş için mükemmeldir. Bazen bu alanlar boyut açısından çok sınırlıdır ve bu nedenle pompanın otomatik olarak çalışmaya devam edebilmesi için özel dahili şamandıralar geliştirilmiştir. Bu pompalar ayrıca bir karter çukuruna yerleştirilebilmeleri için boyut olarak küçük tutulmuştur. Bu serideki diğer spesifik modeller, tuzlu su dalgıç pompalarıdır. Genellikle kuyu içindeki kirli suyu boşaltmak için kullanılırlar ve bu durumları içeren sorunlar için birçok ek çözüm sunarlar. Dışkı maddesi pompayı ve lastik contalarını etkileyebilecek yakıcı maddeler içerdiğinden, bu özel dalgıç pompalar bu maddelere karşı tam korumalıdır.

Dalgıç Pompası Nasıl Kullanılır?

Bir dalgıç pompası arıyorsanız ve bunun yatırıma değdiğinden emin olmak istiyorsanız, en iyi modeli belirlemek zorlaşabilir. Öncelikle pompa kapasitesini kontrol etmeniz önemlidir. Bir pompa saatte 7.500 litre kapasiteye sahip olabilirken, diğeri saatte 18.000 litre atık su işleyebilmektedir. Kendinize hangi kapasiteye ihtiyacınız olduğunu sorarak, bu kapasiteye sahip bir pompa arayabilirsiniz. Ayrıca basma yüksekliği, bir pompanın suyu yükseltebileceği maksimum seviyeyi ifade eder. Bazı pompalar sekiz metre basma yüksekliğine sahipken, diğerleri beş metre basma yüksekliğine sahiptir. Neye ihtiyacınız olduğunu tekrar kontrol ederek, gereksinimlerinizi karşılayan bir pompa bulabilirsiniz. Pompanın otomatik olarak açılıp kapanması gerekip gerekmediğini değerlendirin. Bu işlem genelde bir şamandıra ile yapılır. Bu dalgıç su pompası çeşitleri tamamen kuru bir yüzeyi pompalama yeteneğine sahip değildir. Bu yalnızca manuel modda mümkündür ve zamanında cihazı kapatmanız gerekir. Pompayla birlikte hangi aksesuarların verildiğini kontrol edebilirsiniz. Bazı pompalar, daha fazla aksesuarla satılabilir. Bu modeller diğerlerinden daha kullanıcı dostudur. Kullanım kolaylığının çok önemli olduğunu düşünüyorsanız, pompa ile birlikte hangi aksesuarların standart olduğunu kontrol etmeniz gerekebilir. Dayanıklı ve yalıtımlı yapıları sayesinde, dalgıç su pompaları ev sahipleri için ciddi tehlikeler arz etmez, fakat işlem sırasında içinde insan bulunan bir atık alanına daldırılmaları sakıncalıdır. Dalgıç su pompası özellikleri gereği elektrik ve su kaçağı yaratmaz. Bu etmenlerin oluşabilmesi için, darbe almaları ve zarar görmeleri gerekir. Yine de su bahçeleri, doğal göletler veya havuzlar için elektrikli bir dalgıç su pompası kullanırken çekim yapılan alnın içinde canlı olmamalıdır. Üreticiler dalgıç pompaları güvenli olacak şekilde tasarlar. Örneğin, üniteler, elektrik ve çalışan parçalarını yalıtmak için tasarlanmış dökme demir bir muhafaza içine yerleştirirler. Tüm kablolar korumalı ve standart kauçuk ile kapatılmıştır. Ancak hem gövde hem de kauçuk koruma, dalgıç su pompasının asla su ile temas etmeyeceğini garanti etmez. Dalgıç pompa üzerindeki kauçuk su contaları yapıştırıcı içermez. Bunun yerine, pompa içindeki bileşenleri sıkıştıran bir sıkma yöntemi sayesinde sızdırmazlığı oluştururlar. Conta, pompanın içini su, nem ve dış havadan yalıtır. Bu, yüksek düzeyde bir yalıtım sağlarken, ara sıra conta arızaları meydana gelebilir. Küçük bir arıza, pompanın içini su bahçesi veya doğal havuz suyuyla temas ettirebilir. Bu arızanın sonucu, havuz içindeki elektrikli bir su oluşur. Düşük bir olasılık olsa da gerekli önlemeleri alarak olası kazaların önüne geçebilirsiniz.

Dalgıç Su pompası Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir derin kuyu dalgıç pompası tasarlarken, üreticiler kabloları düzgün bir şekilde yalıtmak için büyük çaba harcarlar ve suyun üniteyi işgal etmesini önlemek için boşlukları epoksi ile doldururlar. Ayrıca kabloları hem hava hem de su geçirmez olan bir neopren ile sararlar. Epoksi, su geçirmez bir conta oluşturmada inanılmaz derecede etkilidir. Bu conta, çatlamasına neden olacak bir tür darbeye maruz kalmadıkça bozulmayacaktır. Conta çatlarsa, kablonun içine su girebilir. Aynısı neopren için de geçerlidir. Sonuç olarak, bir elektrikli su pompasını normal bir prize takmak, onu güç dalgalanmasına karşı savunmasız hale getirebilir. Ayrıca elektrik çarpması riskini de artırabilir. Bu nedenle, bir elektrikli pompa kullanıyorsanız, onu bir toprak prize takmanız gerekir. Eğer devamlı kullanıyorsanız, pompanızı sulak alanın içinde bırakmadığınızdan emin olmalısınız. Kış aylarında, su pompasını su bahçenizden veya doğal göletinizden çıkarmak iyi bir fikirdir. Sonuç olarak, doğal bir gölet veya su havuzu mevsim boyunca donmuş kalabilir. Donmuş su, dalgıç su pompasına zarar verir. Tek bir donma, kasanın veya kabloların çatlamasına ve elektrikli parçaların açığa çıkmasına neden olabilir. Kasanın çok katmanlı olması nedeniyle çatlakları fark etmeyebilirsiniz. Bu nedenle, ilkbaharda pompayı açtığınızda elektrik çarpmasına karşı savunmasız kalabilirsiniz. Foseptik dalgıç pompası daha az risk içeren işlerde kullanılsa da, benzer güvenlik adımları takip edilerek üretilirler. Çoğu doğal gölet veya su bahçesi kayalar, bitkiler, kum ve diğer nesneleri içerdiğinden, bunların su pompasıyla temas etmemesini sağlamak önemlidir. Pompanızı yerleştirirken, ağır kayalardan, keskin nesnelerden veya metal nesnelerden ayırdığınızdan emin olun. Ayrıca kum kullanıyorsanız, pompayı mümkün olan en az miktarda kumu filtreleyecek şekilde konumlandırın. Kum aşındırıcı olduğu için zamanla pompanın iç kısımlarına zarar verebilir. Dalgıç su pompası olan bir gölet veya havuzda asla yüzmemeli veya beklememelisiniz. Bu pompalar birçok güvenlik özelliği ile tasarlanmış olsalar da riske girmeye değmez. Bu riski taşımayan yüzme havuzları ve göletler için tasarlanmış özel pompalar bulunmaktadır. Havuzunuza veya havuzlarınıza bir şey almak veya rutin bakım yapmak için dalgıç su pompası ile girmeniz gerekiyorsa, dalgıç pompanın elektriğini kapatmanız ve dikkatli bir şekilde girmeniz çok önemlidir.

Farklı Boyda Dalgıç Pompaları

Piyasada her biri kendi özellikleri ve işlevleri olan birçok pompa türü vardır. Farklı tipteki pompaların özellikleri ve işlevleri kafanızı karıştırabilir. Piyasadaki çeşitli pompa türleri hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz ürün özelliklerini incelemek bu açıdan kullanışlı olabilir. Bir dalgıç pompa, bir pompa ve bir motoru birleştiren ve sulak alana daldırmaya uygun bir ünitedir. Dalgıç pompalar, sıvıları çeken jet pompaların aksine sıvıları yüzeye iter. Sonuç olarak, çoğu insan dalgıç pompaların jet pompalarından daha etkili olduğunu düşünür. Piyasada iki tip dalgıç pompa vardır: tek kademeli ve çok kademeli pompalar, çok kademeli pompalar en yaygın olanıdır. Tek kademeli pompalar mini dalgıç su pompası olarak da bilirin ve sıvıyı belli ölçülere kadar kaldırabilirler. Bununla birlikte, çok kademeli pompalarda, sıvıların 125 metreden fazla kaldırılmasına izin verecek iki veya daha fazla çarklı pompa bulunur. Dalgıç pompaları birden fazla endüstride kullanabilirsiniz. İnsanlar genellikle drenaj, genel endüstriyel pompalama ve kanalizasyon pompalama için tek kademeli pompaları kullanır. Buna karşılık, genellikle ticari, konut ve endüstriyel su çıkarma için çok aşamalı pompalar tercih edilir. Dalgıç pompaları kanalizasyon arıtma tesislerinde ve hatta maden susuzlaştırmada da sıklıkla kullanılırlar. Ticari cihazlar yüksek derinliklere daldırılabilirler ve oldukça verimlidirler. Bu pompalar ile kısa sürede büyük miktarda su çekebilmenizi sağlar. Sel acil durumları için veya dış mekan su alanlarının genel bakımı için uygundur. Bu pompa aynı zamanda portatiftir ve takılı şamandıralı şalter sayesinde bağımsız olarak çalışabilir. Daha ufak modeller, bahçelerden ve küçük bodrum taşkınlarından sıvı toplamak için daha uygundur. Çoğu daha ufak boyda olmasına rağmen 16.000 litreye kadar sıvı çekebilir. Bu bahçe dalgıç pompası, bahçe alanlarının sulanması ve genel drenaj için uygundur. Taşınabilirliğine rağmen, bu pompa akıllı özelliklere sahiptir. Bahçe pompası, sıvıların yükselmesini ve akışını izleyerek kendini otomatik olarak ayarlayabilen çeşitli çıkış borularına sahiptir. Ayrıca motorun aşırı ısınmasını önlemek için su soğutmalı bir tasarımı vardır. Bu, pompayı daha uzun süre kullanabilmenizi sağlar ve aynı zamanda bakımını kolaylaştırır. Bazı özel pompalar, çeşitli endüstriyel ve ticari uygulamaların yanı sıra evlerde ve okullarda kullanılmaktadır. Doğrudan motora güç sağlayan su geçirmez kablolarla donatılmış sistemde, motor ve türbin çanağı doğrudan birbirine bağlı olacak şekilde üretilir. Bu dalgıç pompa, bir çerçeve ve kapak içine alınmış motor ile mekanik ve elektrik kontrollerini içeren eksiksiz bir ünitedir. Dalgıç su pompası fiyatları boyutlarına ve teknik özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

Dalgıç Pompası Nasıl Daha Etkili Çalışır?

Etkili bir şekilde çalışması için, pompanın herhangi bir anda içinden önemli miktarda sıvı geçmesi gerekir. bu, doğru sıcaklığı korur ve sistemin aşırı ısınmasını önler. Pompa tamamen suya daldırılamayacağından bunun gerçekleşemeyeceği bazı durumlar vardır. Bu durumlarda, üstü kapalı bir örtü takılabilir, bu sıvının pompaya yönlendirilmesine yardımcı olacaktır. Aşırı sıcaklıklar için sıcak su dalgıç pompası tercih edilmelidir.

Aynı Anda iki Dalgıç Pompası Kullanmak Mümkün mü?

Dalgıç pompalar, farklı uygulamalara uyacak şekilde çeşitli boyutlarda üretilir; ya tek bir ünite olarak ya da ikili bir sistem olarak kurulabilirler. Endüstriyel uygulamalarda, ünitelerden birinin çalışmayı durdurması durumunda bir dereceye kadar fazlalık sağladığından, iki pompayı birbirine takmak genellikle tercih edilen seçenektir; bireysel pompalardaki aşınma ve yıpranma derecesini azaltır ve gerekirse daha fazla kapasite sunar.

Otomatik Dalgıç Pompası Nasıl Çalışır?

Kontrol sistemi, sıvının seviyesini önceden tanımlanmış parametreler dahilinde doğrudan yönetir ve böylece sıvı önceden ayarlanmış seviyeye ulaştığında pompayı başlatır veya durdurur. Bir pompa içinde genellikle üç farklı kontrol vardır, bunlar pompaları açar veya kapatır ve ayrıca sıvının tanımlanmış bir seviyeyi aşması durumunda alarm verir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dalgıç Pompası Fiyatları

3896 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Satıcı
Toplam 52 / 3896 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?