Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Doğan Kitap
Dar Koridor - Daron Acemoğlu

Dar Koridor - Daron Acemoğlu

Doğan Kitap
175,00 TL %25
131,25 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (32)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

157,05 TL
158,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/1504149/1506245
Dar Koridor - Daron Acemoğlu

2013 yılında yazdıkları Ulusların Düşüşü kitabıyla birlikte, ülkeler arasındaki sosyo-ekonomik farkların köklerine inen Daron Acemoğlu ve James A. Robinson ikilisi büyük ses getirdi. Ortaya koyduğu çok yönlü bakış açısıyla ekonomi dışındaki bazı alanlarda bile neredeyse bir referans kaynağı hâline gelen kitap, feodal Avrupa'dan günümüze değin irdelerken açtığı çeşitli pencereler ile öne çıktı. 

Acemoğlu ve Robinson şimdi "Dar Koridor" kitabıyla okurlarını, daha zorlu bir sarmaldan çıkmaya davet ediyor. Demokrasi ve özgürlüğün kavramsal çerçevesine ve değişen dünya düzenindeki yerine bu kitapta yeniden bakan iki akademisyen, "otoriteryan yönetimlerin karşısına koydukları bir dengeleme mekanizması" olarak niteledikleri sivil toplum oluşumlarının rolü üzerinde duruyor ve baskı altındaki toplumların özgürlüğe ulaşma sürecini temsil eden bu "dar koridor"da izleyecekleri rotayı çizmeleri ve demokrasiye açılan kapıyı bulmaları adına yeni öneriler getiriyor. Dahası okurlara, demokratik toplum anlayışının sürdürülebilirliğinin nasıl sağlanabileceğini düşündürüyor ve bu yolda özgürlüğün oynadığı rolün önemine işaret ediyorlar. Acemoğlu ve Robinson tüm bunları yaparken dünyaya, gelenek ve inançlardan bürokratik ve ekonomik tercihlere uzanan geniş bir perspektiften bakıyor. 

Devletin ve toplumun aynı anda güçlü olabileceklerini, özgürlüğün ise tam da bu noktada serpilip gelişeceğini öne süren Dar Koridor; bunu sağlarken "karşılıklı güven" esasına odaklanıyor. Katılımcı ve çoğulcu demokrasiye, bireyin özgür iradesine, yasalar ile toplumsal pratikler arasındaki uçurumlara dikkat çeken yapıt, diğer yandan ise değişen normların, politik reformların ve tabandan tavana doğru gelişen toplumsal dinamiklerin gerekliliğine vurgu yapıyor. Daron Acemoğlu ve James A. Robinson bu kitapta, ülkelerin ekonomik verimliliğini de bağımsız yargı, özgür basın ve devletlerin kurumsal hafızasının bağlamında ele alıyor.

Daron Acemoğlu Hakkında

Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) ekonomi profesörü olarak görev yapan Daron Acemoğlu, IDEAS/RePEc araştırma veri tabanına göre dünyanın en çok atıf alan on ekonomistinden biridir. 

1986 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun olan Acemoğlu, York Üniversitesi'nden mezun olarak lisans derecesini almıştır. Yüksek lisans ve doktora öğrenimlerini derecelerini Londra Ekonomi Okulu'ndan alan akademisyen, 1992-1993 yılları arasında yine bu okulda ders vermiştir ve ardından MIT'deki derslerine başlamıştır. Ekonomi alanına en büyük katkıyı yapan 40 yaş altındaki bilim adamları arasından bir kişiye ve sadece iki yılda bir verilen John Bates Clark madalyasına 2005 yılında değer görülen ekonomist, aynı zamanda 2013'te Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün de sahibi olmuştur. Akademisyen ve yazar Daron Acemoğlu'nun başlıca ilgi alanları ekonomi politik, ekonomik kalkınma, iktisadi büyüme ile gelir ve ücret dengesi eşitsizliği olarak öne çıkmaktadır.

Son olarak Ulusların Düşüşü kitabında da birlikte çalıştığı James A. Robinson ile birlikte Dar Koridor: Devletler, Toplumlar ve Özgürlüğün Geleceği kitabını kaleme alan yazar, akademik çalışmalarını ABD'de sürdürmektedir.

James A. Robinson Hakkında

İngiliz ekonomist ve siyaset bilimci James A. Robinson, Chicago Üniversitesi Harris Kamu Politikaları Okulu'nda Küresel Çatışma Araştırmaları Profesörü ve Üniversite Profesörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Pearson Küresel Çatışmalar Çalışmaları ve Çözümlemesi Enstitüsü'nün yöneticiliğini yürüten akademisyen, 2004-2015 yılları arasında Harvard Üniversitesi ile Güney California Üniversitesi- Berkeley ve Avustralya'daki Melbourne Üniversitesi'nde de dersler verdi.

İktisat alanındaki akademik kariyerinde önce Londra Ekonomi Okulu'nda lisans öğrenimini tamamlayan Robinson; Warwick Üniversitesi'nden yüksek lisans ve  Yale Üniversitesi'nden ise doktora derecelerini aldı. 2004'te Harvard Üniversitesi akademik kadrosunda doçent olarak yer alan bilim insanı, farklı üniversitelerde akademik görevler üstlendikten sonra 2015 yılında, Chicago Üniversitesi Harris Kamu Politikaları Okulu'nun dokuz profesöründen biri olarak atandı.

Başlıca ilgi alanı Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika bölgelerinde karşılaştırmalı ekonomik ve siyasi kalkınma olan James A. Robinson bu amaçla; Botswana, Şili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Haiti, Filipinler, Sierra Leone, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Kolombiya gibi dünyanın farklı coğrafyalarında bilimsel çalışmalarda bulundu.

Yazar ayrıca, ekonomik refah içindeki ülkeler ile sürekli çatışma ortamındaki devletler arasındaki farkı, ekonomik ve politik kurumsal yapılar temelinde açıklayan Ulusların Düşüşü: Güç, Zenginlik ve Yoksulluğun Kökenleri ile Dar Koridor: Devletler, Toplumlar ve Özgürlüğün Geleceği adlı eserleri, bir başka ünlü ekonomist Daron Acemoğlu ile birlikte kaleme almasıyla da tanınıyor.

 


Bazı toplumlar özgürken, diğerleri neden otoriter yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar?

Özgürlük Batı’ya özgü bir durum mu?

Özgürlüğün ve demokrasinin akıbeti ne olacak?

Daron Acemoğlu ve James A. Robinson’a göre özgürlük “doğal” bir durum değil… Güçlü bir sivil toplum ile güçlü ama prangalanmış bir devletin birbirlerini dengelemesiyle, süreç içinde elde edilen bir kazanım. Bu zor şartlar sağlandığında girilen “dar koridor”da kalmak ise sürekli bir çaba gerektiriyor…
Dar Koridor okuru tarihte uzun bir yolculuğa çıkarıp özgürlüğün doğuşu, sürdürülebilirliği ve akıbeti hakkında çarpıcı sonuçlara ulaştırıyor…

Yazar Hakkında: 
Daron Acemoğlu MIT’de ekonomi profesörüdür. 2005 yılında ekonomik düşünce ve bilgiye yaptığı önemli katkıdan ötürü kırk yaşın altındaki iktisatçılara verilen John Bates Clark Ödülü’nü aldı. 2012’de Erwin Plein Nemmers Ekonomi Ödülü ile 2016 yılında ekonomi, finans ve işletme dalında BBVA Frontiers of Knowledge (Bilginin Öncüleri) Ödülü’nün sahibi oldu. Ayrıca 2013 yılında sosyal bilimler dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.
James A. Robinson siyaset bilimci ve ekonomisttir. Chicago Üniversitesi’nde profesördür. Latin Amerika ve Afrika üzerine uzmanlığı bulunan Robinson halihazırda Bolivya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Sierra Leone, Haiti ve Kolombiya’da araştırma yapmaktadır. Uzun yıllardır yazları Bogotá’daki Los Andes Üniversitesi’nde ders vermektedir.
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 648
Yayın Tarihi 2020
Yazar Daron Acemoğlu
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000Q3S0G
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön