Fitings Fiyatları ve Modelleri

Fittings genellikle sıhhi tesisat uygulamalarında kullanılan bağlantı aksesuarlarıdır. En yaygın kullanılan standart boru bağlantı parçaları arasında adaptör, dirsek, kapak, tapa, kaplin, flanş ve burç gibi çeşitler yer alır. Aynı ya da farklı tipteki boruları bağlamak veya borunun akış tipini değiştirmek için kullanılır.

Fitings Fiyatları ve Modelleri

Kullanım amacına bağlı olarak çok sayıda fittings çeşidi bulunur. Adaptörler, bağlantıyı uzatmak veya bir borunun sonundaki bağlantı türünü değiştirmek için kullanılır. Böylece daha kapsamlı bir kuruluma gerek kalmadan farklı boruların bağlanmasına izin verir. Adaptörler ABS, pirinç, bakır, CPVC, PVC ve paslanmaz çelik gibi çoğu standart malzemede mevcuttur. Paslanmaz çelik burçlar, genellikle daha büyük bir bağlantı parçasını daha küçük bir boruya indirgeyerek, farklı boyutlardaki boruları birleştirmek için kullanılır. Burç tasarımı hem içten hem de dıştan dişli olabilir. Aynı amaç için tasarlanan kaplin veya rakor çeşitleri ile karşılaştırıldığında çok az yer kaplar.

Kapaklari, Tapalar ve Kaplinler

Kapaklar, bir boru ucunu kapatmak için kullanılır. Tapalar da hemen hemen aynı şeyi yapmakla birlikte genellikle fitingin içine sığar ve borunun ileride kullanılmasına izin vermek için dişli bir tasarıma sahiptir. Malzemesine bağlı olarak kapaklar boruya vidalanabilir, yapıştırılabilir veya lehimlenebilir. Kaplin, bir borunun akışını uzatmak veya boru boyutlarını değiştirmek için kullanılır. İndirgeme kaplini durumunda, şekli nedeniyle bazen "çan" redüktör olarak da adlandırılır. Dişi vidalı veya plastik yapıştırma (solvent kaynağı) veya bakır lehimleme için dişsiz olarak da mevcuttur. En çok kullanılan bağlantı parçaları arasında yer alır.

Dirsekler ve Flanşlar

Akış yönünü değiştirmeniz gerekirse, dirsekler en iyi alternatiftir. Sıhhi tesisatta kullanılan en önemli bağlantı parçalarından biridir. 90 ve 45 derece açılarda üretilen dirsekler 22,5 ve 60 gibi çeşitli boyutlarda mevcuttur. Farklı boruları veya bağlantı parçalarını kolayca bağlamak için erkek ve dişi dişli uçlara sahiptir. Bazı özel tasarımlı dirseklerin ayrıca bir yandan çıkışı daha bulunur.

Flanş, boruları bağlamak için kullanılır. Boru, flanşlara vidalanır veya kaynaklanır ve daha sonra genellikle cıvatalar yardımıyla birbirine sabitlenir. Flanş bağlantıları, yüksek basıncın söz konusu olduğu endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Ayrıca çeşitli pompa sistemlerini bağlarken de tercih edilir. 

Yaygın Fitting Malzemeleri

ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren) drenaj, kanalizasyon, atık ve havalandırma deliklerinde kullanılan siyah bir plastiktir. ABS boru bağlantı parçaları dökme demir, kurşun ve çelik boruların çoğunun yerine kullanılır. Pirinç, çoğunlukla bakır ve çinko ile az miktarda kurşun, kalay, manganez, nikel, alüminyum veya demir metal alaşımlarının bir karışımından yapılır. İçme suyu için kullanılan pirinç bağlantı parçaları yaklaşık %62-65 bakır, %30-35 çinko ve çok küçük yüzdelerde kalay ve kurşun içerir. Pirinç, özellikle sıcak su uygulamalarında iyi çalışır ve korozyona karşı oldukça dayanıklıdır. Bakır, ev tipi sıhhi tesisat borularında yaygın olarak kullanılan kırmızımsı kahverengi, demir içermeyen bir metaldir. Bakır nispeten yumuşak ve genellikle ince bir malzemedir ve diş açmayı zorlaştırır. Çoğu bakır bağlantı parçası dişli değildir ve bakır boruya lehim gerektirir. CPVC (Klorlu Polivinil Klorür) 180 dereceye kadar sıcaklıklar için tasarlanmış plastik bir üründür ve genellikle standart PVC'den daha yüksek sıcaklıklara dayanabilir.

PVC ve Çelik Fittigns Çeşitleri

PVC, sert ve genellikle beyaz plastik bir malzemedir. Atık ve havalandırma sistemleri ile ev dışındaki soğuk su (yer altı) tedariklerinde ve ayrıca yağmurlama ve sulama boruları, kanalizasyonlar, drenajlar, atıklar, havalandırma boruları ve bağlantı parçaları için kullanılır. Sıhhi tesisat sektöründe kullanılan PVC genellikle beyazdır, ancak bazen başka renklerde de gelir. Gri en popüler ikinci renktir. Paslanmaz çelik, demir alaşımları ve kromun bir kombinasyonu olarak çok dayanıklıdır ve mükemmel pas ve korozyon direnci sunar. Sıhhi tesisatta en çok kullanılan 304 ve 316 olmak üzere birçok türde gelir. Kimyasal korozyona karşı daha fazla koruma sağlayan tip 316 çelik ile her ikisi de 150 PSI basınçla derecelendirilmiştir.

Soru 1: Rakor nedir?

Cevap 1: Rakorlar, borunun daha sık sökülmesinin gerekli olduğu düşük basınçlı küçük çaplı borularda flanş bağlantısına alternatif olarak kullanılır. Dişli uç veya soket kaynak uçları olabilir. Bir birleşimde üç parça, bir somun, bir dişi uç ve bir erkek uç vardır. Dişi ve erkek uçlar birleştirildiğinde, somunlar eklemi kapatmak için gerekli basıncı sağlar.

Soru 2: Yarım kaplin nedir?

Cevap 2: Yarım kaplin, bir kaptan veya büyük bir borudan küçük çaplı dallanma için kullanılır. Dişli veya soket tipi olabilir. Sadece bir tarafında bir soket veya iplik ucuna sahiptir.

Soru 3: Boru nipeli nedir?

Cevap 3: Nipel, düz boru hatlarını bağlamak için kullanılan, her iki ucunda erkek dişli olan kısa bir boru saplamasıdır. Özellikle sıkı bağlantılar için yakın nipeller tüm uzunlukları boyunca her iki uçtan dişli olacak şekilde tasarlanır. Düşük basınçlı borularda boru nipelleri kullanılır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Fitings Fiyatları ve Modelleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1471 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003264/60000414/60001265