Tesisat Malzemeleri

Tesisat Malzemeleri

Tesisat malzemeleri, dünyanın her yerinde oldukça büyük öneme sahiptir. İnsanoğlunun olmazsa olmazı su; bulaşık, çamaşır ve banyo gibi noktalarda bir günlüğüne bile yok olsa çok büyük aksaklıklar meydana gelecektir. Bunun yanı sıra en birincil besin kaynağı olan su olmadan 2 gün bile geçirmek büyük bir meydan okuma haline gelebilmektedir. Bu noktada tesisat malzemeleri suyu eve taşıma noktasında hayati önem taşır. Tesisat malzemelerinin önemli olmasının yanı sıra kaliteli de olması gerekmektedir. Her evde, ofiste ve çalışma alanlarında kullanılmakta olan tesisat malzemelerinin plastik veya metal olacak şekilde ikiye ayrılmış hammadde parçalarının son derece kaliteli bir şekilde üretilmiş olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kaliteli olarak üretilen tesisat malzemeleri verimli ve işlevini %100 aktif bir şekilde yerine getirebilen tesisat malzemeleridir. Tesisat malzemeleri sadece ev ve iş yerlerinde kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra otellerde, havuzlarda ve işin içine suyun girdiği her ortamda bu malzemelere rastlamak mümkündür. Tesisat malzemelerinin pek çok yerde olduğunu göz önünde bulunduracak olursak da tesisatçılık mesleği ile ilgilenenlerin öneminin bir hayli arttığını görmek mümkün olacaktır. Tesisatçılara da bu noktada büyük bir iş düşmektedir. Nitekim onlar da doğru tesisat malzemelerini seçmenin yanı sıra kaliteli olanlardan yana tercihlerini kullanmaları gerektiğini bilmelidir. Ülkemizde de gelişen tesisatçılık mesleği ile birlikte tesisat malzemelerinin öneminin bir hayli artışa geçtiğini gözlemlemek mümkün olacaktır. 

Su Tesisat Malzemeleri İsimleri

Su tesisat malzemeleri birden fazla parçadan oluşmaktadır. Bu parçaların birleşmesi ile ortaya çıkan toplam sistemin tümüne ise tesisat denilmektedir. Su tesisatında kullanılan malzemelerin herhangi bir tanesi eksik olursa ortaya istenmeyen görüntülerin çıkması muhtemel olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken belli başlı su tesisat malzemeleri isimleri şu şekildedir; 

  • Gaz Boruları
  • Sulama Pompaları
  • Tatlı Su Boruları
  • Atık Drenajı
  • Musluk
  • Salmastra
  • Sifon
  • Lavabo
  • Duş Setleri
  • Küvet

Bu parçaları oluşturan ufak tesisat malzemeleri de bulunmaktadır. Tesisat yalıtım malzemeleri ile birlikte sunulan bu parçalar, galvaniz kaplama veya plastik kaplama gibi tercihe bağlı çeşitli alanlarda da değişiklik göstermektedir. Tesisat malzemeleri aparatları ile birlikte bu maddelerin bir arada tutulması için kullanılan kaynak malzemeleri de bulunmaktadır. Bu malzemeler eğer tercih edilen aparatlar plastik ise yapıştırıcı vb. ürünler olmakta iken metal parçalar için kaynak metal önerilmektedir. İnternet üzerinden satılan son derece kaliteli ve bir o kadar da uygun fiyatlı olan su tesisat malzemeleri Türkiye standartları düşünüldüğünde ise son derece yüksek kalibrede olmaktadır. Bu sayede özellikle de tesisat aksamlarında sürekli olarak sıkıntı çeken siz değerli müşterilerin kolay bir şekilde bu sorunlarına çözüm bulabilmeleri hedeflenmektedir. Farklı model ve renk seçenekleri ile sunulmakta olan su tesisat malzemeleri, en değerli varlığımız olan ve de yokluğunda çok büyük sıkıntıların oluşacağı tahmin edilen suyu korumak ve en iyi şekilde iletebilmek için piyasadaki yerini korumaya devam etmektedir. 

Sıhhi Tesisat Malzemeleri Nelerdir?

Tesisat malzemeleri pek çok yönden farklı sınıflara ayrılmaktadır. Bu noktada havuz tesisat malzemeleri de kendi alanını temsil etmektedir. Havuz tesisat malzemelerini kısa bir şekilde özetlemek gerekirse; 

Manşon: İçten dişli bir bağlantı aparatı olan manşon, iki borunun birbirine kenetlenmesini sağlar. Bu şekilde dayanıklı bir yapı ortaya çıkar.

Dirsek: Suyun akış yönünü değiştiren en önemli parçalardan bir tanesidir. Özellikle de suyun farklı yöne yönlendirilmesi istendiğinde iş görmektedir. 

Nipel: Dıştan bağlantılıdır ve iki borunun birbiri ile bağlanması için ihtiyaç duyulur.

Hortum Rekoru: Sızıntıyı engelleyen bu aparat, borunun başına bağlanır ve ilerleyen günlerde ortaya çıkabilecek olası su baskınlarının önüne geçer.

Te Aparatı: Giriş ve çıkış aparatı olarak kullanılır. T harfine benzer ve suyun yönünü değiştirmek için kullanılır.

Pislik Tutucu: Tesisatın arasına sızan ve suyun akışını engelleyen pislikleri uzaklaştırmak için kullanılmaktadır. 

Küresel Vana: Suyun tek bir yönde akmasını sağlar. Aynı zamanda da suyun açılıp kapanmasına ve de akış yönünün belirlenmesini sağlar.

Tüm bunlar tek tek küçük parçalar olmasına rağmen hep bir araya geldiklerinde son derece sistematik bir şekilde çalışan ve suyu en iyi şekilde ileten bir tesisata dönüşmektedir. Bu parçaların en kaliteli ve uygun fiyatlarına erişmek için ise online alışveriş internet sitesini veya mobil aplikasyonlarını ziyaret etmek yeterli olacaktır. Bu sayede hem parçaları tanımış hem de tesisat sıkıntıları çözülmüş olur.

Tesisat Yalıtım Malzemeleri

Tesisat döşeme kısmında en önemli unsurlardan bir tanesi de yalıtım konusudur. Özellikle de dört mevsimin belirgin bir şekilde yaşandığı ülkemizde, tesisat malzemelerinin yalıtımı önem arz eder. Örnek vermek gerekirse ülkemizin doğu bölgesinde yaşayan insanların özellikle de kış aylarında aşırı soğuktan dolayı su sistemlerinde yaşadıkları sıkıntılar bilinmektedir. Bu sıkıntılar suyun donma derecesine erişen şebeke suyunun tesisat malzemeleri içinde donması ile başlar. İlerleyen dönemlerde ise tesisat borularının patlaması, musluğun basınca dayanamayarak hasar görmesi gibi durumlara yol açabilmektedir. Yine aynı şekilde ülkenin yaz aylarında aşırı sıcak ve nemden dolayı sıcak su rezervini yapmada sıkıntı yaşadığı görülmüştür. Durum bu şekilde olunca da tesisat yalıtım malzemelerinin yapım aşaması bir hayli önemli hale gelmektedir. Yalıtım kelime anlamı olarak aşırı sıcak ve aşırı soğuktan söz konusu maddenin korunması anlamına gelmektedir. Çok yüksek sıcaklıkta kimyasal olarak bozulma meydana gelebilir. Bu nedenle tesisat malzemelerinin yalıtımında güvenilir bir ustaya ve ürün kalitesine başvurmak gerekmektedir. Tesisat malzemeleri, yalıtım noktasında her ne kadar üst düzey bir seviyeye erişmiş olursa olsun havuz tesisat malzemeleri için de bir o kadar ilerleme kat etmektedir. Metal su tesisat malzemeleri hem daha dayanıklı oluşları hem de yalıtım noktasında plastik olanlara kıyasla daha dayanıklı oluşları nedeniyle çokça tercih edilmektedir. Yalıtımın en büyük dostu olan metal malzemeler hem erime hem de donma noktalarının yüksek oluşu nedeniyle tercih sıralamasında ilk sıralardaki yerini sürekli olarak korumaktadır. 

Tesisat Malzemeleri Dayanıklı Mıdır?

Tesisat malzemeleri elbette ki taşıdığı tonlarca su ve gider atıkları dolayısıyla son derece dayanıklı bir şekilde üretilmek zorundadır. Aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı olan tesisat malzemeleri, aynı zamanda ağırlık bakımından da tonlarca ağırlığı kaldırabilecek kapasitede üretilir. Bununla beraber uzun vadeli olarak kullanım garantisi sunulur.

Tesisat Malzemeleri Tesisatçı Olmadan Kullanılır Mı?

Tesisat malzemelerinden en iyi anlayanlar her alanda olduğu gibi tesisat ustalarıdır. Tesisat ustaları herhangi bir parçayı israf etmeden montaj işlemlerini gerçekleştirebilir. Elbette ki siz değerli kullanıcılar kendi başınıza da tesisat malzemelerini monte edebilirsiniz. Ancak uzun sürecek bir zaman ve nakitten kayıp yaşanacaktır.

Tesisat Malzemeleri Uygun Fiyatlı Mıdır?

Tesisat malzemeleri diğer onarım ve montaj malzemelerinin yanında uygun fiyatlı kalmaktadır. Özellikle de yurt içinde üretilen tesisat malzemeleri, hem ulaşım giderleri hem de diğer unsurların çoğu içeriden karşılandığı için daha da cazip fiyatlara sunulmaktadır. Bu sayede de her bütçeden siz değerli kullanıcılar istediğiniz tesisat malzemelerini satın alabilir, zevkinize göre dizayn ederek keyfini sürebilirsiniz..."

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tesisat Malzemeleri

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 46 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?