Tesisat malzemeleri bina içindeki sıcak ve soğuk su donanımını kusursuz şekilde sağlamak için kullanılıyor. Donanımın kurulması genellikle bu konuda profesyonel olan kişiler tarafından gerçekleştirilse de sistemdeki ufak tefek aksaklıklar doğru ekipman ve parça kullanımıyla son kullanıcı tarafından da çözülebiliyor. Bu noktada hem tesisatçının hem de tamiri yapacak kullanıcının doğru malzemeyi ve ekipmanı seçmesinin önemi büyük oluyor. Tesisat malzemeleri dendiğinde akla ilk olarak; demir malzemeler, kaplin malzemeler, galvaniz fitting, vana, kelepçer, flex bağlantı hortumları, rakor, redüksiyon ya da flatör gibi ürünler geliyor. Malzemelerin teknik özelliklerini ve kullanıldıkları yerleri öğrendikten sonra tesisat malzemeleri arasından ihtiyaç duyduğunuz ürünleri kolaylıkla seçebilirsiniz.

Demir ve Kaplin Tesisat Malzemeleri

Demir tesisat malzemeleri içerisinde boru uzatmaları, te borular ve deve boynu gibi ürünler yer alıyor. Demir boru uzatmalarının kullanılacak alana uygun ölçü ve inçlerde olması gerekiyor. Bu ürünler genellikle boruları uzatmak için tercih ediliyor. Aynı şekilde boruların birleştirme noktalarında da mutlaka demir boru birleştirmeleri kullanmak gerekiyor.

Kaplin tesisat malzemeleri arasında ise kör tapalar, dirsek, adaptör, ve manşon gibi malzemeler bulunuyor. Ağırlıklı olarak poelsan kaplin olarak da bilinen bu tür tesisat malzemeleri genellikle bahçe sulama işlerinde gerek duyulan çalışmalar için tercih ediliyor. Kaplin borularını birleştirmek için de yine kaplin olan erkek veya dişi adaptörler kullanılıyor. Kaplin manşon ise farklı çaplardaki boruların uygun şekilde birleştirilmesi işlemine yardımcı oluyor. Tesisat çalışmalarınız sırasında iki boru arasında üçüncü bir çıkış almak için ise kaplin te tesisat malzemelerini kullanmak gerekiyor. 90 derecelik açılı dönüşlerde ise boruları birleştirmek için kaplin dirsek ürünlerini tercih edebilirsiniz. Sondaki borunun ucuna takmak ve su çıkışını engellemek için kaplin kör tapa adı verilen tesisat malzemelerinin farklı çeşitlerini bulabilirsiniz. 

Vana Çeşitleri

Küresel vana, şiber vana, çekvalf, filtreli pislik tutucu ve stop vana olmak üzere pek çok çeşidi bulunan vanalar, farklı özellikleriyle ayrı ihtiyaçlara hizmet ediyor. Örneğin küresel vanalar, sulamacılıkta ve ana basıncı yüksek olan su tesisatlarında kullanılıyor. Bina girişlerindeki ana hattın, tüm bina tesisat hattına bağlanması için ise stop vana tercih ediliyor. Şiber vanalar genellikle girişlerde kullanılan tesisat malzemeleri arasında yer alıyor. İşletme emniyeti oldukça yüksek olan ve bazı durumlarda komplike armatürler yerine de kullanılan çekvalf, sıvı ya da gaz akışkanlarının tek taraflı geçişine izin veriyor. Bu tesisat malzemesi bazı yerlerde çek vana ya da tek yönlü valf adıyla da anılıyor.

Boru hatlarında bulunan yabancı maddeleri filtrelemek için kullanılan pislik tutucular ise çok geniş bir kullanım alanına sahip. Pislik tutucuları özellikle, sistemde bulunan pompa, kontrol vanası ve su sayacı gibi pek çok ekipmanın hem sağlıklı hem de uzun ömürlü çalışabilmesi amacıyla kullanabilirsiniz. Hatta sökmeden, kolay bir şekilde temizleyebilir ve bakımını yapabilirsiniz. 

Yardımcı Tesisat Malzemeleri ve Kullanım Alanları

Plastik boruların birleştirilmesi amacı ile kullanılan kelepçelerin, ayarlı, somunlu, tel ya da trifon şeklinde farklı çeşitleri bulunuyor. Bu ürünler genellikle bir başka malzemeyi bir yere sabitlemek için kullanılıyor.

En fazla kullanılan tesisat malzemeleri arasında ise galvaniz fittingsler yer alıyor. Bu ürünün de galvaniz dirsek, galvaniz kör tapa, nipel redüksiyon, galvaniz te, konik rekor, nipel te, kuyruklu dirsek ve manşon redüksiyon olmak üzere farklı özelliklere sahip seçenekleri bulunuyor. Bu malzemeler bina içindeki sıcak su ve soğuk su tesisatında kullanılmakla beraber bina dışı ihtiyaçlarda da tercih ediliyor. 

Bunların yanı sıra iki boruyu birbirine ekleyerek birleştirmek için bağlantı parçası olarak rakor kullanabilirsiniz. Farklı çaplardaki boruları bağlamak için ise redüksiyon adı verilen ürünü seçebilirsiniz. Flatörler ise rezervuar içindeki su kullanımından sonra dolumu ayarlayabilmek için kullanılıyor. Bu malzeme takımı ile suyun hazneden taşması önlenebiliyor. 


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Tesisat Malzemeleri

4.184 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Artema Tesisat Malzemeleri
  2. Penta Tesisat Malzemeleri
  3. Grohe Tesisat Malzemeleri
  4. Hansgrohe Tesisat Malzemeleri
  5. Fırat Tesisat Malzemeleri
  6. E.C.A Tesisat Malzemeleri
  7. Aksesuaros Tesisat Malzemeleri
  8. Kalde Tesisat Malzemeleri
  9. Ennalbur Tesisat Malzemeleri
  10. hakan plastik Tesisat Malzemeleri
  11. Noyan Tesisat Malzemeleri
  12. Plastherm Tesisat Malzemeleri
  13. Profil Al Tesisat Malzemeleri
  14. Güney Tesisat Malzemeleri
  15. FEHASTEEL Tesisat Malzemeleri
  16. KAS Tesisat Malzemeleri
  17. BEZE Tesisat Malzemeleri
  18. Sukar Tesisat Malzemeleri
  19. MaxiFlow Tesisat Malzemeleri
  20. Aqua Tesisat Malzemeleri
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002028/455418/454873/460269
Başa dön