Klavyeler; masaüstü, laptop ve tablet gibi bilgisayar için yazı yazma, komut verme ve hesaplama işlemleri tarzında farklı işlerin yapılmasına yardımcı olan ekipmanlardır. Klavye üzerinden verilen komutlar, bilgisayarın ön belleği üzerinde işlendikten sonra veri olarak ekrana aktarılır. Klavyelerin uzun ömürlü olmasını sağlamak ve onları daha spesifik alanlarda kullanmak için klavye aksesuarlarından faydalanabilirsiniz. Kullanım tarzına ve çalışma alanınıza uygun klavye aksesuarlarını kategori üzerinden kapsamlı olarak inceleyebilirsiniz.

Klavye Aksesuarları

Klavye aksesuarları, tuş takımlarının korunması ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayan parçalardır. Aynı zamanda, kullanım kolaylığı ve fonksiyonellik sunan aksesuar modelleri de bulunur. Notebook ve laptop bilgisayar modelleri üzerinde bulunan tuşlar, bilgisayar gövdesi üzerine montelidir. Herhangi bir sıkıntı durumunda bu tuşların yetkili servisler tarafından sökülmesi ve yenisi ile değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle eskidiği zaman yenisi ile değiştirilmesi son derece zahmetli ve pahalıdır.

Klavye üzerindeki numaraların silinmemesi, kirlenmemesi ve fonksiyonunu kaybetmemesi için geliştirilen şeffaf koruyucular işinizi kolaylaştırabilir. Tuşlar arasına kaçan yabancı maddeler, belirli bir süre sonra tuşların çalışmasını yavaşlatabilecek ve belli tuşların fonksiyonunu tamamen kaybetmesine yol açabilecektir. Şeffaf kılıflar; hem yazı ve rakamların silinmesini önler hem de yağlanma, kir ve deformasyonlara karşı bilgisayarınızı korur.

Klavye Aksesuarları Nelerdir?

Masaüstü bilgisayarı veya laptop bilgisayarlar için ekstra klavye kullanımı mümkündür. Uzun süreli yazı yazma ve oyun oynama gibi eylemler sonucunda bilek çevresinde ve kollarda ağrıların oluşması, kullanıcıların en çok şikayetçi oldukları konulardan biridir. Yazı yazma ergonomisine uygun olarak tasarlanan bilek yastıkları, hem daha rahat ve hızlı işlem yapmanızı hem de uzun süreli kullanımlarda bile yorgunluk hissetmemenizi sağlayacaktır.

Numerik fonksiyonlar her klavye üzerinde bulunmaz. Numerik kullanıma fazlası ile ihtiyaç duyuyorsanız, harici olarak edinebileceğiniz Numpad tuş takımları ile işinizi kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Numpad, ufak boyutlarda olması ve uzun kablosu ile kullanım kolaylığı sunar. Özellikle muhasebe ve hesaplama işlemlerini sıklıkla yapan kişilerin, ellerinin altında kullanabilecekleri fonksiyonel bir aksesuardır.

Laptop bilgisayarınız üzerine koruyucu kılıf kullanabileceğiniz gibi özel olarak tasarlanan stickerları da tercih edebilirsiniz. Stickerlar üzerinde bulunan Arapça, Rusça ve Çince gibi yabancı dillere ait yazı karakterleri olan modeller ilginizi çekebilir. Bu sayede yeni bir klavye almak zorunda da kalmazsınız. Klavye ayarlarında bulunan varsayılan dil seçeneğini, sticker üzerinde yer alan yazı fontu ile değiştirmek görsel açıdan da yerinde olacaktır.

Klavye Aksesuarlarının Sunduğu Faydalar

F serisi, print screen ve insert gibi fazla kullanılmayan tuşlar üzerinde herhangi bir eskime olmazken yazı bölümünde yer alan tuşlar kısa sürede yıpranmaya başlar. Klavye stickerları, yazı ve numaraların kullanıma bağlı olarak silinmesi veya çizilmesi gibi durumlara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Tuşların üzerine yapıştırıldığı için altta kalan yazı ve rakamlar üzerinde herhangi bir deformasyon veya renk kaybı yaşanmayacaktır.

Klavyeler yardımıyla yazı yazarken sesli ve sessiz harflerin daha koordineli bir şekilde seçilebilmesi için farklı tuş dizilimleri tasarlanmıştır. Klavyeler üzerindeki bu sıralama, uluslararası bir standart taşıyan Q ve F dizilimleridir. F klavyeler daha çok daktilolar üzerinde bulunduğu için bilgisayarın yaygın olarak kullanılmaya başlandığı ilk dönemlerde de F dizilime sahip tuş takımları kullanılmıştır. Ardından, yazım ergonomisi daha yüksek olan Q klavyeler bilgisayarlarda standart olarak sunulmaya başlanmıştır.

Laptopların klavye takımları bilgisayarın üzerine montelidir. Farklı klavye kullanımlarına alışık değilseniz, tuşların üzerine yapıştırılan stickerlar ile tuş kombinasyonlarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Opsiyonel olarak temin edebileceğiniz kullanışlı klavye stickerları sayesinde klavyenizi, F dizilimden Q dizilime çevirebilirsiniz veya tam tersi şekilde Q diziliminden F klavyeye dönüşüm gerçekleştirebilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Klavye Aksesuarları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 161 ürün
DSACategoryId/2147483646/42/115714/112970