Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Moğolistan Seyahatnamesi:13. Yüzyılda Avrupa’dan Asya’ya Yolculuk (12451247) - Plano Carpini

Kronik Kitap
131,96 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (22)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

118,18 TL
131,23 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510774
Moğolistan Seyahatnamesi:13. Yüzyılda Avrupa’dan Asya’ya Yolculuk (12451247) - Plano Carpini
“DÜNYANIN MOĞOL ÇAĞI”NA DAİR
BİRİNCİ ELDEN YAZILMIŞ BİR KAYNAK…

 

Tarihin en kudretli ordusuna sahip Moğollar, yalnız Doğu dünyasını değil Batı dünyasını da her adımlarıyla sarsmışlardır. Özellikle Moğol ordularının Macaristan’ı geçip, Adriyatik kıyılarına kadar dayanması, başta Papa olmak üzere Batı dünyası bu sel gibi büyüyen istila karşısında dehşete düşmüştür. Papa Innocentius (12431254) derhal Moğollara elçiler yollayıp bu elçilerin barış teşebbüsünde bulunmalarını emretmiştir.

13. yüzyılın ünlü seyyahı Plano Carpini büyük bir cesaret örneği gösterip Moğol imparatorluk sarayındaki hükümdarın ayağına kadar gitmiş, Moğol topraklarında aylarca kalmış, onları etraflıca tanımış ve tekrar Papa’nın huzuruna sağ olarak dönebilmiş bir keşiştir. Carpini, elçilik görevi sonrasında yazdığı seyahatnameyle sadece Moğol topraklarında gördüklerini anlatmamıştır. Moğolların örf ve âdetlerini, yaşantılarını, inançlarını, ibadetlerini, geleneklerini, tarihlerini, savaş usullerini ve diğer uluslarla olan ilişkilerini kayda geçirmiştir. Moğol tehlikesine karşı Batılıların nasıl tedbirler alması gerektiği konusundaki somut önerileriyle de seyahatnamesini bir aşama öteye götürmüştür.

Prof. Dr. Ergin Ayan’ın tercümesi ve notlarıyla yayıma hazırlanan bu çalışmada, coğrafyasıyla ve iklimiyle Moğol yurdu, kılık kıyafetlerinden mülkiyet düşüncelerine Moğol halkı, Ritus adı verilen Moğol dinî törenleri, yasalarından yiyeceklerine Moğol yaşayışı, kuruluşundan hükümdarlarına, harp sanatlarından ordularına Moğol İmparatorluğu, zapt ettikleri ülkelerden püskürtülüşlerine dek tarihi delip geçen “Dünyanın Moğol Çağı” ortaya konuyor.

Moğolistan Seyahatnamesi: 13. Yüzyılda Avrupa’dan Orta Asya’ya Yolculuk (12451247) adlı eser, dünya tarihi boyunca insanlığın ortak hafızasından ve bilinçaltından hiç çıkmayacak Moğolların en önemli zamanlarına dair birinci elden yazılmış bir kaynak özelliği taşımaktadır.
Yazar Plano Carpini
Boyut Normal Boy
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 176
Yayın Tarihi 2018
Cilt Durumu Ciltsiz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000DHI69
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat

Benzer ürünler

Hannibal - Nic Fields İngiliz Arşiv Belgelerinde Arap İsyanı Tanzimat Ve Bulgar Meselesi(Ciltli Özel Baskı) - Halil İnalcık Alparslan - Orhan Yeniaras Selçuklu Çağında Yaşamak - Tülay Metin Tanzimat - Değişim Sürecinde Osmanlı İmparatorluğu - Halil İnalcık Dünyayı Yöneten Gizli Örgüt Illuminati Nin Şifresi - Ahmet Tahir Can Ufo Dosyası: Dünya Dışı Yaşamın İzleri-Semra Şalvan Cezlan Modern Felsefenin Tarihi - Alfred William Benn Türk Yunan İlişkileri ve Türk-Rum Nüfus Mübadelesi Medici Ailesi - Tim Parks Mit İn Gizli Tarihi-Tuncay Özkan 13 Şeytani Kan Bağı Dünyayı Yöneten Aileler - Robin De Ruiter Savaş Çalışmaları El Kitabı - Mesut Uyar İç Asya Tarihi: Cengizliler Çağı - Nıcola Di Cosmo Misyon: Arap Baharında Akp-Hüsnü Mahalli Ak-Koyunlu Devleti Siyasî Tarihi ve Yönetim Yapısı - Ilhan Erdem Antikçağ İmparatorlukları Doğu Illeri ve Varto Tarihi - M. Şerit Fırat Beyaz Harp - Süleyman Tekir Roma Askeri Teşkilatı - Flavius Vegetius Renatus Anadolu Türk Beylikleri - Muharrem Kesik Cumhuriyet’in Sonbaharı - Merdan Yanardağ Eski Türk Tarihi - Ahmet Taşağıl Iı. Abdülhamid : Zamanı Ve Şahsiyeti - Yılmaz Öztuna Türk Savaş Sanatı Kutadgu Bilig'e Göre Asırlara Uzanan Türk Sanatı: Savaş… - Erkan Göksu Türkiye’de Siyasal Partiler Cilt 1 / Ikinci Meşrutiyet Dönemi (1908-1918) - Tarık Zafer Tunaya Tarihteki Dindar Zalimler - Sinan Eskicioğlu Türkokratia-Avrupa'da Türk İmajı -  Esra Özsüer Savaş Rüzgarları Urla 19141919 - Nejdet Karstarlı
Başa dön