Motosiklet kullanımı, 150 yıllık geçmişi ve elde ettiği gelişmeler ile dikkat çekici bir noktada yer alıyor. 1900'lü yılların başında motosikletin seri üretime geçmesiyle birlikte yaygınlaşması, beraberinde çeşitli sorunları da ortaya çıkarıyor. Kazalardan korunma yöntemleri de motosikletlerle birlikte gelişmeye başlıyor. Motosikletlerin gösterdiği inanılmaz gelişim, artan hızlar ve kullanım oranları, motosiklet kazalarında da artış olmasına neden oluyor. Artan ekipman ihtiyaçları ile birlikte çeşitli teknolojiler ve kalite standartları gündeme geliyor. Önemli olanın, her zaman can güvenliği olduğunun düşünüldüğü dünyada bir motosiklet sürücüsünün kaza anından yaralanabilecek her noktası korunmaya çalışılıyor ve buna göre geliştirmeler yapılıyor.

Motosiklet kaskı, artık hem yolcu hem de sürücü için kullanım zorunluluğu bulunan, kullanılmaması durumunda cezai uygulamaları olan bir ekipman olduğundan dolayı yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Motosiklet koruma ekipmanları; giysiler, dizlik, bellik, sırtlık, baldırlık gibi farklı odaklı koruma sağlayan ürünler olarak çeşitlilik gösteriyor. Motosiklet koruma ekipmanları, sürücüler veya yolcular tarafından genellikle iki temel amaçla kullanılıyor. Bunlardan ilki, olası bir kaza anından koruma sağlamak; ikincisi ise dış faktörlerden minimum düzeyde etkilenmek olarak biliniyor. Motosiklet kullananların araba kullananlardan en önemli farkı, onları koruyan bir şasinin bulunmuyor olmasından dolayı her koruyucu ekipman, hayati önem taşıyor. Şasinin bir diğer etkisinin dış faktörleri engellemek olduğu da düşünüldüğünde motosiklet sürücüleri ve yolcuları için koruyucu ekipmanlar, konforlu bir yolculuğun da anahtarı oluyor.

Motosiklet koruma ekipmanlarının özellikleri, kullanım alanlarına göre farklılık gösteriyor. Bellik, baldırlık, dizlik, "motocross" kıyafetleri, olası bir kaza anında sürücünün veya yolcunun en az hasarla kazayı atlatmasını sağlamaya yönelik çözümler sunuyor. Bu ekipmanların hepsinin üretiminde kaza anında ortaya çıkan darbeleri emen malzemeler kullanılıyor. Herhangi bir kırık ya da kesik olmaması için kullanılan ekipmanların koruduğu bölgeler, vücudun en hassas ve kolay zarar gören bölgeleri arasında yer alıyor. İnsan vücudunda en kolay kırılan kemikler arasında yer alan eller için mutlaka eldiven kullanılması öneriliyor. Motosiklet kullanırken rüzgara karşı herhangi bir koruma olmaması, ellerin dış faktörler sebebiyle uyuşmaması ve sürüş kontrolünün kaybolmaması için eldiven kullanımını gerektiriyor. Dış faktörlerden dolayı sürüş hakimiyetinin kaybolmaması için gözlük, boyunluk, eldiven gibi hava şartlarının etkisini azaltan motosiklet koruma ekipmanları tercih ediliyor. Kafa, boyun, kol, bacak yaralanmalarının önüne geçmek için üretilen ekipmanların sağladığı koruyuculukla ile kaza anında riskler en aza indirgenmiş oluyor.

Zırhlı koruyucu olarak da bilinen koruyucu ekipmanların hepsinin kullanım alanına özgü kalite standartlarını sağlaması gerekiyor. Sırt ve omurga bölgesini koruması için kullanılan bellik ya da sırtlık gibi ekipmanların EN-1621-2 standardına sahip olması gerekiyor. Vücudun en hassas noktaları arasında yer alan ve olası bir kaza anından kalıcı hasarların meydana gelmesine sebep olan bölgelerin korunmasında tercih edilen ürünlerin mutlaka denetimden geçmiş olması öneriliyor. Sırt ve omurga dışında kalan bölgelerde tercih edilecek motosiklet koruma ekipmanlarında ise EN-1621-1 kalite standardı aranıyor. Bu iki kalite standardının belirlenmesinde motosiklet kazaları ile ilgili yapılan çalışmalar, bölgelere uygulanan basınçların şiddetine göre meydana gelen komplikasyonlar kullanılıyor. Motosiklet koruma ekipmanlarının kaza anında darbeye karşı dayanıklı olmasının ve darbeyi düzgün bir şekilde dağıtmasının yanı sıra herhangi bir yanma ya da kesilmeye karşı da korunaklı olması gerekiyor. Motosiklet kazalarında meydana gelen asfalta sürtünme olayları sonucunda ortaya çıkan yanıkların önüne geçen ekipmanların, bu korumayı sağlaması için CE belgesine sahip olması gerekiyor.

Güvenli motosiklet sürüşü ve yolculuğu için hayat kurtaran tüm aksesuarların eksiksiz olarak kullanılması çok büyük önem taşıyor.

Motosiklet Koruma Ekipmanları

123 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Zandona
  2. Prc
  3. Tex
  4. Revit
  5. Prohel
  6. Armode
  7. Scoyco
  8. Shad
  9. Venom
  10. Clover
  11. Dahice
  12. Durt
  13. Motospartan
  14. Yerli üretim
  15. Dainese
  16. KNT
  17. Kappa
  18. Loco Active
  19. MTS
  20. My Gear
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483631/20029247/60005666
BAŞA DÖN