Nivo

Nivo, arazi üzerinde iki nokta arasındaki kot farkını belirlemek için kullanılan bir topografik ölçü aletidir. Genel olarak inşaat şantiyelerinde ve toprak işlerinde kullanılan nivo, belirli bir alanda yüzey nivelmanı yapılarak harita oluşturmaya yarar. Doğrudan ya da dolaylı olarak düşey mesafeleri ölçen cihaz, aşağı yukarı yönlü ölçüm yapar. Bir dürbün ile yapılan ölçümler, sehpa ve mire ile birlikte yapılır. Aletin alt tarafında üç düzeçleme vidası ve az hareket vidası bulunur. Üst kısım döner bir biçimde alt bölgeye bağlıdır. Üç düzeçleme vidası ile küresel düzeç nivonun yataylanmasına yardımcı olur. Az hareket vidası ise nivoyu kolayca hedefe odaklamak için kullanılır. Cihazın en önemli bölgesi olan dürbünün işlevi ise yakın veya uzak hedefi odaklayarak ölçüleri belirlenmesini sağlar. Optik eksenin yataylığını sağlayan kompansatör ise düzeçten kaynaklanan yatay eksen bozulmalarını otomatik olarak düzeltir. Optik eksen yatay bir düzlem oluşturur. Bu düzlem referans alınarak kot çalışması yapılabilir. Öküler, gözle bakılan bölümdür. Ölçüm yaparken kıllar şebekesini netleştirmek için kullanılır. Ökülerin ön kısmında artı şeklinde yer alan kıllar şebekesi, yatay ve dikey çizgiden oluşur. Nivo ile bakıldığında ölçüm yapılacak hedef ile artı şeklinde yer alan bu çizgiler görülür. Bu çizgilerin yatay olanı yatay düzlem olarak dikey olanı ise dikey düzlem olarak adlandırılır. Kompansatör, dürbün, öküler ve küresel düzeçten oluşan nivo, harita mühendisleri tarafından da sıklıkla tercih edilen bir cihazdır.

Nivo Çeşitleri

Nivolar; optik, lazerli ve dijital olmak üzere üç sınıfa ayrılır. Optik nivolar; belirli bir açı ekseninde dönebilen, optik dürbün ile bakıldığında yön belirtmek için kullanılan geometrik biçimli tahta olan mirayı görebilen basit düzenekli bir sistemdir. Optik sistemin en önemli özelliği içinde bulunan kompansatördür. Kompansatör, düzeçlenen nivonun her zaman yatay kalmasını sağlar. Dürbünden bakıldığı zaman karşı noktada yer alan mirayı dik keserek yüzeye paralel bir hat oluşturur. Hassas bir sisteme sahip olan kompansatörün bakımı bu nedenle önemlidir. Bu nedenle kompansatör ve nivoların bakımı ve tamiri hassas kolimatör ile yapılır.

Lazerli Nivo Özellikleri

Lazerli nivolar, elektronik düzeçlemeye sahiptir. Üst kısmı dönerek lazer ışığı yayar ve yatay ekseni oluşturur. Lazer ışığının gözle görülmediği noktalarda miraya takılan bir dedektör yardımı ile tespit edilir. Lazer ışığına yakınlaştıkça görsel ok işaretleri ve sesler ışığın seviyesi hakkında bilgi verir. Lazer nivoların kullanımı oldukça basittir. Yatay ve düşey olarak kullanılabilen lazer nivolar, açma tuşuna bastığınız zaman elektronik olarak düzeçler ve döner. Ayrıca kumanda ile de çalışabilen alet pek çok fonksiyona sahiptir. Tarama modları, değiştirilebilir kafa hızları gibi özelliklerin yanı sıra kırmızı lazer, nokta halinde kullanılabilir, istenilen uzaklığa eğim verilerek sağa veya sola taşınabilir. Toz ve su geçirmeyen özelliğe sahip olan birçok lazer nivolar ayrıca alkalin veya şarj edilebilir pille kullanılabilir.

Dijital Nivo Özellikleri

Dijital nivolar ise tamamen elektronik bir sistemle donatılan aletlerdir. Okumalar tek bir tuşla elektronik olarak yapılır. Barkotlu miraları okuyabilir. Sonuçlar genel olarak ön panele yerleştirilen LCD ekrandan takip edilir. Ancak netleştirme optik nivolardaki gibi netleştirme vidası ile yapılır. Kullanımı son derece basit olan dijital nivolar ile görüntü destekli ölçüm yapılabilir. Çoğu işlemin elektronik olarak yapılması kullanıcı hatalarını en aza indirir. Nivolar ayrıca çeşitli hassasiyet ve büyütme oranlarına sahiptir. 24x, 26x ve 32x gibi büyütme oranlarına sahip olan aletler genel olarak 1.5 mm ile 2 mm arasında hassasiyete sahiptir. Genel kullanıcılar için en ideal büyütme ve hassasiyet oranı 24x ile 2 mm’dir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Nivo Fiyatları ve Modelleri

78 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 78 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003083/13003192