Nivo

Nivo Fiyatları Ve Modelleri

Nivo sayesinde değişik yüksekliklere sahip olan çalışma sahası alanlarında kot farkı hesaplaması için yüzeyini nivelmanı yapılmaktadır. Böylece bu Nivo ölçü cihazı seviye ölçmeye yaramaktadır. Tüm şantiyelerde mutlak suretle olması gereken bu ölçüm cihazı oldukça önemlidir. Sahip olduğu çalışma prensibi ile hem yukarı hem de aşağı yönde ölçüm yapmaya yarayan bir cihazdır. Nivo kurulum ve kullanım aşamasında yardımcı ekipmanlara da sahiptir. Ormancılıktan mimarlığa, tapu kadastrodan inşaat ve tarım gibi sektörlere kadar geniş bir kullanım alanına sahip bir nokta farklı seviyelerde hatasız bir şekilde ölçün yapmak için tek bir dokunuş ile Nivo cihazlarını kullanmak yeterli olacaktır. Böylece hassas ve doğru bir şekilde hatasız ölçüm yapmak mümkün hale gelmektedir.

Nivo Çeşitleri

Nivo cihazları kullanım türlerine göre farklı yapılarda olabilir. Bu yüzden, kullanacak kişinin Nivo çeşitleri hakkında uzman olması ve yeterli seviyede bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir. Optik Nivo, cihazını kullanan kişilerin iki arazi arasındaki kot farkını bulması için geliştirilen bir cihazdır. Optik Nivo kullanımı sayesinde yüzlerce metre uzunluğunda olsa bile iki nokta arasındaki kot farkının olup olmadığı ölçülebilmektedir. Böylece varsa iki nokta arasındaki kod farkı uzun mesafeye rağmen ortaya çıkarılmaktadır. Bu tip Nivo ölçüm cihazı kullanımına genellikle belediyelerde yol yapımı sırasında rastlanmaktadır. Optik Nivo üzerinde bir dürbün bulunur ve ölçü amaçlı olarak bu dürbün kullanılmaktadır. Mevcut iki nokta arasındaki kot farkı bu cihazın üzerinde bulunan yönergeler kullanılarak hesaplanmaktadır. Bu sayede iki nokta arasındaki mesafenin kot farkını ölçmek mümkün hale gelmektedir. Na324 optik Nivo seti cihazları sağ ya da sola dönme kabiliyetine sahip olmamasına rağmen yukarı ve aşağı yönde hareket etme kabiliyetine sahiptir. Bununla birlikte lazer Nivo elektronik pazarlama yapmak amacıyla bulunduğu yerin civarına lazer ışığı yayar. Bu şekilde yapılmak istenen ölçü işlemi kolay şekilde tamamlanmaktadır. Lazer Nivo cihazları bu açıdan oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Dikey ya da yatay çalıştırılma özelliğine sahip olmakla birlikte hassas bir şekilde ölçüm yapmayı sağlayan özelliği de bulunmaktadır.

Dijital Nivo kullanımı da oldukça basit ve pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Hedeflenen nokta üzerine sabitlenen Nivo tek bir tuşa basılarak çalıştırılmaktadır. Kot farkını ölçmeye yarayan ve bu amaçla kullanılan dijital Nivo cihazı yapay durumlar nedeniyle ortaya çıkan hataların minimalize edilmesini sağlamaktadır. Ergonomik bir şekilde konumlandırılan vidalar sayesinde bu cihazı çok kolay bir şekilde hareket ettirebilirsiniz. Hedef ana menzili 1.5 metreden başlayan bu cihaz 100 metrenin üzerine kadar bu amaçla çıkabilir. Yaklaşık 3 saniyelik bir okuma hızı ortalamasına sahip olan bu cihazın merceğini 32x'e kadar büyütmek mümkündür. Nivo cihazları gözlem yapılmak istenen kot farkını yatay konuma getirmek istenildiği zaman da farklı tipler üzerinden hizmet vermektedir. Fenkalaj vidalı Nivo modelleri bu kategoride yer almaktadır. Bir video vasıtasıyla dürbünün uç kısmının aşağıya doğru çok az hareket ettirilmesinin ardından düzeç kabarcığı ortalamasını elde etmek amacıyla kullanılmaktadır. Fenkalaj vidasız Nivo çeşitlerinde ise tesviye aleti dürbüne tespit edilmektedir. Dürbün ise alete tespit edilmektedir. Bu modelde dürbün ve tesviye üst kısmı meydana getirir. Altyapı konumlandırılırken 3 adet tesviye vidası kullanılmaktadır. Kompansatörlü Nivo modelleri ise aynı zamanda otomatik Nivo olarak adlandırılmaktadır. Bu Nivo tiplerinde rastgele düzeç üzerinden sonar optik eksen, kompansatör tarafından oluşturulan düzenin yardımı ile konumunu yatay olarak ayarlamaktadır. Otomatik Nivo kurulumu da optik hizalama optik Nivo çeşitleri gibi diğer Nivo çeşitleri ile benzerleridir. Nivo kurulumunu gerçekleştirdikten sonra çalışma prensibi diğer Nivo çeşitlerinde de benzer bir yapıda olmaktadır. Nivo çeşitlerini tamamı fark etmeksizin aynı işlemi yapmaktadır.

Nivo Kullanımı Nasıldır?

Nivo cihazının kullanımı konusunda yapılan araştırmalar bu cihazları kullanmak isteyen kişilerin merak ettiği sorulara cevap sağlamaktadır. Otomatik optik Nivo seti kullanmak için öncelikli olarak cihazı kurmak gerekmektedir. Daha sonrasında gerekli ölçümleri yapmak adına bazı uygulamalar bulunmaktadır. Öncelikli olarak ihtiyaç duyulan malzemelerin toplanması ve elde edilmesi gerekmektedir. Eğer sağlıklı ve doğru bir ölçü gerçekleştirmek istiyorsanız Nivo dışına sehpa olması gerekmektedir. Kullanılan sehpanın uzunluğu tercihe göre değiştirilen üç ayaktan oluşmaktadır. Böylece bu sehpa üzerine Nivo cihazını sabitleyebilirsiniz. Bu sehpa özellik olarak alüminyum ya da ahşaptan yapılmış olabilir. Hassas bir ölçüm gerçekleştirileceği sırada titreşimi minimum seviyeye indirecek bir ahşap sehpa tercih edilmelidir. Sehpanın sahip olduğu yükseklik, üzerine Nivo koymasının ardından bu cihazı kullanacak olan kişinin göz seviyesi ile uyumlu olmalıdır. Nivo set ölçüm cihazı koruma kutulu sahip olduğu ayarlar ile profesyonel kullanıcının göz seviyesine uygun olarak ayarlama yapılabilir. Sehpa başlığının en önemli özelliği yatay bir şekilde açılmasıdır.

Nivo sehpa üzerine koyulduktan sonra alt kısmında bulunan vida ile sehpaya bağlanmaktadır. Bu işlem sırasında düzeç vidaları kullanımı tercih edilmektedir. Böylece hava boşluğunun ortaya getirilmesi sağlanmaktadır. Hava kabarcığı ayarının ortada olmasını sağlamak için göz seviyesine düzeç aynası kullanılmaktadır. Böylece hava kabarcığı seviyesinin ortada olup olmadığı takip edilebilmektedir. Nivo dürbünü bakılması gereken noktaya çevrildikten sonra dürbün ile gözün uygunluğu dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır. Netleştirme vidasını kullanarak bu ayarı sağlayabilirsiniz. Böylece Nivo içerisindeki görüntü net olarak ayarlanacaktır. Çok az bir şekilde hareket vidasını kullandıktan sonra yanlamasına çizilmiş olan gözlem çizgisinin mira kısımları kesmesi sağlanmaktadır. Böylece düşey gözleme çizgisi ile bu kısımlar istenildiği gibi hizalanmaktadır. Çok ince bir şekilde yönlendirme yapılması da bu açıdan önemli özelliklerden biridir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Nivo çalışma prensibi tüm Nivo çeşitlerinde aynı olmaktadır. Profesyonel optik Nivo kullanarak yükseklik farkı ölçümünü yapılması jalon yardımı ile gerçekleşmektedir. 7 tane jalon uygulama sahası içerisine belirlenen mesafelerde aralıklı bir şekilde yerleştirilmektedir. Jalonlar yerleştirildikten sonra her birinin arasında kalan bölge orta bölge olarak adlandırılır ve buralara Nivo yerleştirerek daha önceki ve daha sonraki miralar üzerinden ileri ve geri okuma işlemi gerçekleştirilir. Daha sonrasında yapılan ölçümlerde elde edilen sonuçlar ölçü karnelerine kaydedilmektedir. Nivo ile mira okulu yapılırken ölçümlerin milimetre cinsinden olması oldukça önemlidir.

Geometrik nivelmanlarda da en fazla Nivo kullanımı olduğu görülmektedir. Nivo kullanılırken iki noktada kurulduğu yer üzerinden sehpanın göz yüksekliğine uygun ve uyumlu bir biçimde yükseltilmesi ve Nivo için sabitleme işleminin buraya yapılması mümkün olmaktadır. Kabarcık söz konusu olduğunda da yine aynı şekilde merkeze konumlandırma yapılmalıdır. Nivo sayesinde noktalar arasındaki yükseklik farkını belirlemek mümkün olmaktadır. Bunu gerçekleştirmek amacıyla nivelman denilen ölçme işlemi gerçekleştirilir. Nivo sayesinde yapılan ölçümlerde de bu işlem aynı adı almaktadır. Nivelman adı verilen bu işlemin de farklı türleri bulunmaktadır.

Nivo Ölçümü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nivo ölçümü yapmak istediğimizde istenilen sonucu elde edebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bu ölçüm aletleri ile yapılan ölçümlerde her zaman bir hata payı olma ihtimali vardır. Her ne kadar farklı Nivo çeşitleri kullanırken bile aynı çalışma prensibi üzerinden ölçümler yapılsa da yapılan ölçümü etkileyen bazı kriterler bulunmaktadır. Nivo çeşitleri ile ölçüm yapılan yere ait atmosferi koşullar veya ölçüm yapan kişinin kişisel dikkatsizliği ve hatası nedeniyle ölçüm sorunu yaşanılabilir. Herhangi bir haritanın oluşturulması anında ya da taş ocağı gibi bir yere sınırları belirlenme aşamasında ölçüm yapıldığı sırada hata payı oluşabilir. Nivo ölçü aleti ile yapılan ölçüm işlemleri esnasında yapılan hatalar incelendiğinde 3 farklı sınıfta kategorize edilmektedir. Bunlar düzenli hatalar, düzensiz hatalar ve kaba hatalar olarak ayrılmaktadır.

Düzenli hatalara örnek vermek gerekirse, Nivo kalibrasyon zamanı gelmesine rağmen düzeç sisteminde ayarlama yapılmadığı için bu durumdan kaynaklı ortaya çıkan şahsiyet hataları meydana gelebilmektedir. Düzensiz hataları örnek vermek gerekirse, Nivo ölçüm aletlerinin arıza yapması veya bozulması ile ilgili durumlardır. Kaba hatalar ise Nivo ölçüm aletlerinin düşmesi, çarpması ya da darbe alması nedeniyle hasar oluşması ve cihazın kırılması gibi durumlarla oluşan hatalardır. Nivo çeşitleri genel olarak 1 milimetre, bir buçuk milimetre, 2 milimetre ve 2,5 milimetre boyutları içerisinde yer alırken duyarlılıklarına göre incelendiğinde 20, 24, 28 ve 32 x olarak artan sayılara sahiptir. Bu büyütme oranı artış gösterdikçe cihaz daha uzun ve uzak mesafeler içerisinde nivelman ölçümü yapabilmektedir. Bu işlemler yapılırken havanın açık ve güneşli olduğu dönemlerde Nivo ölçümü yapılması tavsiye edilmemektedir. Yapılan bu ölçü işlemleri sırasında miralara her zaman mira payandaları vasıtasıyla destek verilmelidir. Ayrıca Nivo için eksenler ve mevcut eksenlerin kontrol altında tutulması da önemli hususlar arasında yer almaktadır. Bunların dışında küresel tesviye mihver için düşey mihver ilerlemesi paralel bir şekilde gerçekleşmelidir. Gözlem ekseni incelendiğinde ise düzeç ekseni ile paralel bir konumda olması gerekmektedir.

Otomatik optik Nivo seti kalibrasyonlu çeşitlerinde bu şart gözlem ekseni kompansatörü çalışma alanı içerisinde yer alır ve yatay bir biçimde ifade edilir. Bu yüzden Nivo ölçümü yaparken en az bu konu kadar Nivo seçimi sırasında da dikkatli bir şekilde seçim yapılmalıdır. Bu konuda da dikkat edilmesi gereken çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Nivo hassasiyeti ve büyütme durumu farklı hassasiyet seviyelerinde gerçekleşebilir. 

Nivo Çeşitleri Nelerdir?

Genel kullanım amacıyla uygun olan Nivo çeşitleri incelendiğinde çoğu zaman 2 milimetre duyarlılık ve 24 X otomatik Nivo zoom özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bu duyarlılığa sahip olan Nivo çeşitleri daha fazla kullanılmaktadır. 

Nivo Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nivo aletinin bozulma ihtimali göz önünde bulundurularak gerekli müdahaleyi garanti kapsamında yapacak teknik servis olacağı için de yaygın bir teknik servis ağına sahip olan Nivo ürünü seçilmelidir. Nivo ürünü seçilme aşamasında bu ürünün imal edildiği yer ve marka da iyi incelenmelidir. 

optik Nivo fiyatları ve optik Nivo set fiyatları, üretimi gerçekleştiren marka ve bu markanın ürettiği modellere göre değişkenlik gösterecektir. Ayrıca bu markaların üretim kalitesi de değişkenlikleri gösterecektir. Son dönemlerde gelişen teknoloji sayesinde birbirinden kullanışlı çapraz çizgi lazer otomatik ve sayısal Nivo çeşitleri gibi çok sayıda farklı Nivo fiyatları ve modelleri seçenekleri ile satışa sunulmaktadır. Bu ürünler arasında karşılaştırma yaparak inceleyebilir ve ihtiyacınız olan Nivo ürününde hızlı, pratik ve kaliteli bir şekilde satın alabilirsiniz. Üstelik farklı kampanya dönemlerinde uygun koşullar ile bu ürünleri satın alma fırsatımızda bulunmaktadır. Avantajlı bir şekilde Nivo ölçü cihazlarına sahip olmak istiyorsanız hemen şimdi ihtiyacınız olan modeli belirledikten sonra güvenli bir şekilde sipariş verebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Nivo Fiyatları ve Modelleri

82 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Marka
Toplam 24 / 82 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?