Notebook Kilitleri

Sahip oldukları maddi değerin yanı sıra bilgisayarlar, sabit disklerinde yer alan programlar ve çeşitli dosyalar açısından da oldukça kıymetlidirler. Bu nedenle genellikle bilgisayarların hasar görmemeleri için çeşitli önlemler alınır ancak bilgisayarlar çalınmaya karşı da risk altındadır. Özellikle de notebook bilgisayarlar kötü niyetli kişilerin ilk hedefleri arasındadır. Bu gibi istenmeyen durumları önlemek için dizüstü bilgisayarlara yönelik olarak üretilmiş notebook kilitleri kullanılabilir.

Notebook Kilidi

Notebook bilgisayarlar, daha kolay taşınabilmeleri için hafif ve ince yapıdadır. Her ne kadar kullanıcısı için olumlu özellikler olsa da bu durum notebook bilgisayarları, çalınmaya karşı daha riskli bir duruma sokar. Kolaylıkla taşınabilmeleri ve dikkat çekmeden saklanabilmelerinden dolayı bu bilgisayarlar en çok çalınan elektronik eşyalar arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle de işyeri, ofis, okul, otel ve yurt gibi çok sayıda kişinin bir arada bulunduğu ortamlarda bu cihazlar daha büyük tehlike altındadır. Bu gibi durumlarda bilgisayar eğer kilitli dolaplarda ya da güvenli alanlarda saklanamıyorsa çalınmasının engellenmesi için notebook kilitleri kullanılabilir. Bu kilitler, bilgisayar kasasında bulunan özel bir girişe bağlanılırlar ve takıldıkları bilgisayarı, hareket ettirilmesi zor olan ya da mümkün olmayan masa veya sıra gibi eşyalara sabitleyecek şekilde kullanılırlar.

Notebook kilitleri, metal bir kablo ve bu kablonun ucundaki kilit mekanizmasından oluşur. Kilidin kalitesini bu iki bölümün kaliteleri ve özellikleri belirler. Metal kablo ne kadar kalın ve sağlam bir malzemeden yapılırsa kilidin güvenliği o kadar yüksek olur. Kilit mekanizması ise anahtarlı ve şifreli olmak üzere 2 çeşittir. Şifreli ürünlerin anahtarlı ürünlere göre güvenlik seviyelerinin biraz daha yüksek olduğu söylenebilir.

Notebook Kilidi Nasıl Takılır?

Notebook kilidi, bilgisayar kasasın üzerinde bulunan kilit yuvasına takılarak kullanılır. Kensington olarak adlandırılan bu kilit yuvaları, notebook bilgisayar modeline göre değişiklik gösterir. Ancak dar, uzun ve küçük bir delik olan bu kilit yuvası, hemen yanında bulunan kilit sembolü ile de kolaylıkla fark edilebilir.

Notebook kilidinin kullanılması için öncelikle kilit mekanizmasındaki çıkıntının, bilgisayardaki kilit yuvasına sokulması ve döndürülmesi gerekir. Bu işlemin ardından ürün modeline göre anahtar ya da şifre kullanılarak kilitleme işlemi gerçekleştirilir ve notebook kilidi bilgisayar kasasına sabitlenmiş olur. Bilgisayara sabitlendikten sonra notebook kilidinin ayrıca sabit bir eşyaya da bağlanması gerekir. Bunun için masa, dolap ya da ranza gibi kolaylıkla yerinden hareket ettirilemeyecek bir eşya seçilmesi gerekir. Kilit, çıkartılmayacak şekilde ve sıkıca seçilen eşyaya sabitlendikten sonra kontrol edilir. Bu kilitlerin bağlandıkları yuvalar, bilgisayar kasasının metal bölümleri üzerinde bulunduğu için, bilgisayarın kilitten ayrılması oldukça zordur. Hatta belirli bir orandaki darbelere karşı da dayanıklı olduklarından dolayı bu ürünler, bilgisayarların çalınma teşebbüslerinde ciddi derecede caydırıcı etkiye sahiptir.

Notebook Kilidinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Notebook kilitleri, öncelikle görsel olarak bilgisayarın korunduğu izlenimi verir. Bundan dolayı çoğu zaman hırsızlık girişimleri başlamadan sona erer. Bunun yanında bu ürünler bilgisayar kasalarına çok sağlam şekilde tutunurlar. Bu da bilgisayarları kilitten ayırmayı oldukça zorlaştırır. Her ne kadar güvenli olsalar da notebook kilitleri, demir kesme makasları ile kolaylıkla kesilebilir. Ancak bu kesme araçları dikkat çeken araçlar olduğundan dolayı notebook bilgisayarın kilitlerinin bu araçlarla kesilmesi çok nadirdir. Bu kilitler, çok büyük kuvvet uygulandığında da bilgisayardan ayrılırlar. Ancak bu durumda bilgisayarın kilit yuvası zarar görür. Kilit yuvası bu şekilde zarar gören bilgisayarların çalıntı olması ise satın alan kişi ya da firma tarafından kolaylıkla anlaşılabilir. Bu durum bilgisayarı satan kişinin başını derde sokabileceğinden dolayı hırsızlar bu tip durumlarla karşılaşmamak için kilitli bilgisayarları çalmayı tercih etmezler. Bu özelliklerinin yanında kilitlerin doğru şekilde kullanılması ile notebook bilgisayarların kapaklarının açılması da önlenebilir ve bu şekilde bilgisayarların izinsiz kullanımı da önlenebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Notebook Laptop Kilit Fiyatları

30 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 30 ürün
DSACategoryId/2147483646/42/115714/106855