Bilgisayarlarla yapılan birçok işlemde sayısal veri girişleri yapılır. Bu girişlerin en hızlı şekilde yapılabilmesi içinse klavyelerin numerik bölümleri kullanılır. Kullanılan klavyede veya taşınabilir bilgisayarda bu bölümün olmaması ise yapılan çalışmalarda bazı aksaklıklar yaşanmasına yol açar. Harici numerik klavyeler, fonksiyonel kullanımları ile bu tip problemlerin yaşanmasını engeller.

Numerik Klavye Fiyatları

Numerik klavye fiyatları, ürünün ergonomisi ve bağlantı çeşidi gibi özelliklerine göre farklılık gösterir. Numerik klavye tercihinde öncelikle ürünün bağlantı çeşidi göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı modeller bilgisayara USB girişi aracılığıyla kablolu olarak bağlanırlar. Bu ürünlerde kablolardan kaynaklanan kargaşanın önlenebilmesi için kablonun bir makaraya sarıldığı modeller tercih edilmelidir. Kablolardan kaynaklanan dağınıklığı ve hareket kabiliyetinin sınırlanması gibi durumları yaşamak istemeyenler ise kablosuz ya da bluetooth ürünleri tercih edebilirler. Bu ürünlerin fiyatları diğer modellere göre daha yüksek olmasına rağmen, çok daha işlevsel bir kullanım sağlarlar.

Numerik klavye tercihinde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da cihazda bulunan tuş sayısı ve çeşididir. Bu ürünler genellikle sayısal ve işlem tuşlarını içerirler. Bu tuşlar genel kullanım için yeterlidir. Ancak kimi durumlarda bu harici klavye üzerinde yön tuşlarına ve home, page up, page down, tab ve backspace gibi farklı fonksiyon tuşlara da ihtiyaç duyulabilir. Böylesi bir durumda tercih edilecek modelin bu tuşları da içerdiğinden emin olunmalıdır. Ayrıca çalışma esnasında dikkati dağıtmaması için ürün tercihinde numerik klavyenin bilgisayarla uyumlu bir renkte olmasına da dikkat edilebilir.

Numerik Klavye Neden Gereklidir?

Notebook bilgisayar modelleri, taşınabilir özelliklerinin arttırılabilmesi için olabildiğinde ince ve küçük ebatlarda olacak şekilde tasarlanır. Bu cihazların boyutlarının küçültülebilmesi içinse bazı modellerde klavyelerdeki numerik bölümler yer almaz. Bu cihazlarda numerik klavyede bulunan tüm sayılar, ancak diğer tuşlar aracılılığıyla kullanılabilirler. Faklı tuşlar aracılığıyla yapıldığı için sayılar, harfler ve semboller genellikle birbiri ile karıştırıldığı ve normal klavye ile numerik klavye aynı anda kullanılamadığı için bu tip bir kullanım işlevsel olmaz. Bu bilgisayarların klavyelerinde harflerin üzerinde soldan sağa tek sıra halinde sıralanan sayı tuşları da pozisyonları gereği, hızlı giriş yapılması gereken durumlarda çok kullanışlı değildir.

Sayı girişinin ve işlemlerin en etkili şekilde girilebilmesi için bu tuşların diğer tuşlardan ayrı şekilde olmaları ve bir arada konumlandırılmaları gerekir. Bu nedenle sayı girişinin yanında matematiksel işlemlerin yapılmasının sağlayan işaretlerin ve ondalık kısım belirten nokta işaretinin en hızlı ve etkili şekilde kullanılabilmesi için numerik klavyelere ihtiyaç duyulur. Kendi klavyelerinde numerik bölüm olmayan klavyelerde ise bu durum, harici bir numerik klavye kullanılarak kolaylıkla çözülebilir.

Numerik Klavye Kullanıcı Kitlesi

Numerik klavyeler, üzerlerinde numerik bölümü olmayan notebook bilgisayarlarla çalışan ve bu bilgisayarlardaki çalışmalarında sayı girişi gerektiren işlemleri oldukça sık şekilde yapan kişiler tarafından kullanılır. Notebook bilgisayarların yanında masaüstü bilgisayar modelleri ile kullanılan bazı klavye modellerinde de bu cihazların daha az yer kaplamaları ve daha estetik görünmeleri için numerik bölüm bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda masaüstü bilgisayarlarla çalışan kişiler de harici numerik klavye kullanımına ihtiyaç duyabilirler.

Numerik klavyeler bilgisayarlara sayı giriş ve işlem yapma hızını oldukça attırırlar. Bu cihazları en çok kullananlar arasında ise muhasebeciler gösterilebilir. Muhasebeciler yaptıkları gelir, gider ve vergi hesaplaması gibi hesap işlemlerinde bu cihazlara oldukça sık ihtiyaç duyarlar. Bunun yanında bankacılar, borsacılar, döviz büroları çalışanları, mühendisler, mimarlar ve öğretmenler de taşınabilir bilgisayarları ile birlikte numerik klavyelere ihtiyaç duyan meslek grupları arasında gösterilebilir Numerik klavyeler oldukça kolay takılıp çıkarılabildikleri için sayısal giriş gerektiren işlemler yapan birçok notebook kullanıcısı da bu ürünleri kullanmayı tercih eder.

Nümerik Klavye Fiyatları

1 ürün var
  1. Markalar
    1. LogiLink
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Ürün Puanı
  4. Satıcı

Nümerik Klavyeler Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/2147483646/42/115714/106856
BAŞA DÖN