ARA
Loading interface...
Loading interface...
Mitos Boyut Yayınları
Ödüllü Oyunlar 1 Ölü Törenler / Ormanda / Düşmanla Sevişenler / 3 Ekim'De Nostalji / Sapan-Derleme

Ödüllü Oyunlar 1 Ölü Törenler / Ormanda / Düşmanla Sevişenler / 3 Ekim'De Nostalji / Sapan-Derleme

Mitos Boyut Yayınları
%10 indirim 44,68 TL 40,21 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/215402/10011
Ödüllü Oyunlar 1 Ölü Törenler / Ormanda / Düşmanla Sevişenler / 3 Ekim'De Nostalji / Sapan-Derleme Yarışmanıın birincisi Aslıhan Ünlü''nün Ölü Törenleri, düşgücü ürünü, özgün bir kurguya dayalı gelişen gizemli bir oyun metni. Oyun örgüsünde, gündelik yaşam ile ritüelle yaratılan yaşam ve köylü ile kentlinin -önceleri birbirini çok dışlayan- dünyaları, sonraları tutarlı, giderek sürükleyici bir biçimde iç içe geçiyor. Bu iç içelikte de oyunun "sözü" belirginlik kazanıyor, yerine oturuyor. Düzgün tiyatro dili, ritüel bölümlerinde şiirselliğe de uzanan anlatımı, oyunun niteliklerini pekiştiriyor.

İkincilik ödüllü Ormanda ile Müzeyyen Engin Erim, oyun yazarlığımızda az rastlanan bir şeyi yaparak "evrensel bir olgu"dan (çıkardığı temalarla) bir oyun yaratmış. Bunu da yalın içtenlikli, giderek etkileyici bir anlatımla bütünlemiş. İlgiyi sürekli ayakta tutmayı başaran metin, insanoğlunun kötücül özelliklerine de yüreklilikle dokunuyor. Özenli dili ile titiz yazımı da, oyun niteliklerine ekler katıyor.

Üçüncülük ödülüne değer görülen Ender Çakmak''ın Düşmanla Sevişenler''inin hem ilginç hem şaşırtıcı özellikleri var. Oyun için seçilen "ülke-konum", "durum", giderek "kişilerin adları" çeşitli soru işaretleri uyandırıyor, düşüncelerde. Oyunun ilk bölümleri hedefsiz bir sürükleniş içinde görünürken, özellikle "düşmanla yatma" olgusunun dramatik bir eksene bir çatışmaya kavuşuyor; diyalog örgüsü olgunlaşıyor ve etkili bir sona ulaşıyor.

3 Ekim''de Nostalji (Filiz Sarıca - Almilla Alp), adı gibi, "nostalji"ye ve yaşanmışlıklara dayalı bir oyun. Yalnızca bu özelliklerin bir oyunu, söz konusu özellikleri besleyen içtenlikli bir "oyun yaratma" çabası dikkat çekti. Bunun yanı sıra insanı insan yapan değerlere yönelişiyle olumlu bulunan oyun, mansiyona değer görüldü.

Jüri Özel Ödülü''nü, Ufuk Ersoy iki ayrı oyunuyla kazandı: Örümceğin Yaşamı ve Sapan. Her iki oyun da, "köy oyunu"nun bildik ögeleri ve temalarıyla örülü olmalarına karşın, "nahif" ve içtenlikli olma; yer yer özgün ve çarpıcı dramatik yükselmelere ulaşma gibi olumlu nitelikler taşıyor. (Kanımca Örümceğin Yaşamında daha belirgin olan) trajik ögelerle örtüşmüş şiirsel dil ve anlatım da, önemli artılar katıyor.
(Kitabın İçinden)

Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 312
Yazar Derleme
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KMITOSBOYUTYA6592
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Göz kırparken - Walter Murch
Sinemam Ve Ben
Baba - Yılmaz Güney
Yazarın Yolculuğu - (Senaryo ve Öykü Yazımının Sırları) - Christopher Vogler
28,90 TL
19,30 TL
%50
15,00 TL 7,50 TL
%10
75,36 TL 67,82 TL
Satıcı
SÖZCÜ KİTABEVİ 9,1
SÖZCÜ KİTABEVİ 9,1
Hepsiburada
My Perla 9,7
Değerlendirmeler
(20)
(10)
(2)
(8)
Cilt Durumu Ciltsiz - Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 216 496 120 472
Yayın Tarihi 2019 2017 2020 2012
Başa dön