Pafta, inşaat sektöründe ve mimaride haritaları, planları ve modelleri oluşturan aynı parçalardan birisine verilen isimdir. Aynı terime bazı sanat dallarında da denk gelebilirsiniz. Farklı alanlarda kullanılan iri başlı çivilere de pafta adı verilir. Ancak elektrikli alet olarak paftalar, başka bir deyişle pafta makinaları elektrikli pafta olarak isimlendirilir. Silindir şeklindeki meral çubuklara ve borulara dışarıdan diş veya yiv açan, vida çekme işleminde ihtiyaç duyulan makinalardır. İçeriden diş açan makineler ise kılavuzudur.

Hem aletin kendisi hem de somun şeklinde uçları kasteden bir terim olan pafta, büyük ve endüstriyel bir aletken, elektrikli el paftası modelleri daha ufak yapıya sahip olan pratik aletler olarak ön plana çıkar. Üstelik bu modellerle de aynı işlevsel özelliklerden pratik bir şekilde yararlanabilirsiniz. Pafta takımı olarak satışa sunulan modeller ise bir adet elektrikli el paftasının yanı sıra farklı çaplara sahip olan somun uçları ve bu uçları çevirmeye yarayan kolu da içerecek şekilde sunulur.

Takım içerisindeki parçaların, matkap ve tilki kuyruğu testereye benzer mantığı vardır. Fakat yaptıkları kesme işlemi karot makinesi ve kanal açma makinasını andırabilir. Pek çok farklı özelliğe sahip olan pafta makinası modelleri içerisinden sizler de ihtiyaçlarınıza yönelik uygun olanları tercih ederek çalışmalarınıza hız ve güvenilirlik kazandırabilirsiniz.

Pafta Makinası Nedir?

Pafta makinası gerek inşaat sektöründe gerekse elektrik ve elektronik sektöründe boru malzemelerine ve borulara diş açılabilmesini sağlar. Boruların üst kısımlarına ve dış taraflarına diş açmaya yarayan pafta makinaları tümüyle yüksek alaşımlı çelikten üretilmiş gövde kısmıyla dikkat çeker. Kesici ağızları da bulunan bu aletler silindirik yapılı el aletleridir. Paftaların çapları dişlerin açılacağı malzemelere göre değişkenlik gösterebilir.

Pafta, silindirik bir parça olarak ön plana çıkar ve elde kullanılmaya uygundur. Bu sebeple, kullanımı kolaylaştırması için gövdesine kollar da entegre edilebilir. Ayrıca seri üretim yapılabilmesi için makinalara da bağlanabilen makina paftaları da üretilir. Çalışmalarınıza en uygun olan pafta makinaları işlevsel özellikleri ve dayanıklı yapılarıyla tercih sebebi olur.

Pafta Makinası Ne İşe Yarar?

Boru kesme ve diş açma gibi işlemlerin yanı sıra boru üzerine kanal açabilme ve çapak alma gibi işlevsel özelliklere de sahiptir. Boru pafta makinası modelleri pek çok farklı sektörde kullanılır. Doğalgaz tesisatı yapan firmalardan su ile ilgili borular üreten firmalara kadar farklı alanlarda bu ürünler tercih edilir. Pafta diş açma makinaları, değişik borulara uygun olabilecek çaplarda tasarlanır.

Seyyar olarak iş yapılabilecek yerlere rahat bir şekilde taşınabilen ufak boyutlu mini pafta makinası modellerinin yanı sıra, büyük işletmelerde sabit kullanılma uygun olabilecek şekilde tasarlanan tezgahlı pafta çekme makinası modelleri de bulunur. Elektrikli el tipi pafta ise pratik kullanımı ve düşük elektrik tüketimi sebebiyle tercih edilir.

Pafta Makinası Fiyatları

Pafta makinalarını doğru ve güvenilir şekilde kullanabilmek için güvenlik önlemlerinin alınmış olması gerekir. Rayba bıçağına çıplak elle temas etmemeniz ve olası silkelenmeler için elinize talaş vb. maddelerin gelmemesi için eldiven takmanız da gereklidir. Makinalar taşınacağı zaman içerisinde yer alan yağın tamamen boşaltılması gerekir. İlk etapta içine kısa bir boru geçirilmelidir ve ayna sıkıca kapalı konuma getirilmelidir. Daha sonra kesim aşaması için kesici ile boru sıkılmalıdır. Kol sabitleştirildikten sonra el ile taşınma işlemine başlanabilir.

Pafta makinası modelleri ve fiyatları geniş bir yelpazede sizlere sunulur. Fiyatlandırmalar ürünün marka, model ve teknik özellikleri gibi detaylarına bağlı olarak değişebilir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pafta Makinası Modelleri ve Fiyatları

Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Hırdavat
Yapı Market / Hırdavat
Elektrikli El Aletleri
Elektrikli El Aletleri
Pafta Makinesi
Pafta Makinesi
Mekanik
Mekanik
Elektrikli
Elektrikli
Aksesuarlar
Aksesuarlar
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 931 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/60005224