Türk damak tadının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan pestil, geleneksel yapılış yöntemleri sayesinde değişmeyen tadı ve görünümüyle sofralarda yer alır. Mevsiminde toplanmış meyve özlerinin çıkarılması ve kurutulması sonucu elde edilen pestiller, en tatlı kış hazırlıkları arasında yer alır.

Kurutulmuş meyve ezmesi ya da kurulmuş meyve özü olarak da tanımlanan pestil, yüksek besin değeri ve enfes tadı ile geçmişten günümüze devam eden geleneksel ürünlerden biridir. Yediden yetmişe hemen hemen herkesin damak tadına hitap eden bu ürünler, kullanılan meyveye göre farklı çeşitlerde sunulur. En bilinen çeşitleri dut, kayısı ve üzüm pestilleridir. Sade çeşitlerinin yanı sıra fındık, ceviz, bal, çikolata ilaveleriyle lezzetine lezzet katılan pestiller, yediden yetmişe herkes tarafından sevilerek tüketilir.

Vitamin ve mineral açısından zengin içeriğiyle, soğuk kış günlerinin enerji deposu pestil, bu sayede vücuda pek çok fayda sağlar. A, D, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, çinko gibi mineraller barındıran pestiller, aynı zamanda yüksek oranda protein içerir. Meyve özlerinin doğal faydalı içeriklerinin yanı sıra fındık, ceviz gibi yağ yönünden zengin tohumların eklenmesi, ürünün protein, vitamin ve mineral açıdan zengin olmasını sağlar. Bu sayede tüketen kişilere zindelik ve canlılık vererek, zihinsel gelişime destek olur. Ayrıca yapımı sırasında eklenen bal, doğal glikoz salgısı ile beynin daha işlevsel çalışmasına destek verir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi doğrultusunda özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen pestiller, hücre ve doku yenilenmesinde de faydalıdır. Bu sayede, hastalıklara karşı daha dirençli olmaya yardımcı olan ürünler, içeriklerindeki selenyum minerali sayesinde antioksidan özellik göstererek, kansere karşı savunma mekanizmasını güçlendiren besin maddeleri arasında yer alır. Demir yönünden zengin olması sayesinde, kansızlık problemi yaşayan kişilerde kan hücrelerinin oluşumunu destekleyen pestil, demir eksikliğine bağlı sinir sistemi problemlerini de azaltmaya yardımcı olur.

Pestil Fiyatları

Mevsiminde taze toplanan meyvelerin kışın tüketilebilmesi ve enerji ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla hazırlanan pestiller, meyve özlerinin pekmez ya da pestil özü olan şıra ile harmanlanması sonucu ortaya çıkar. Fındık ya da cevizin yanı sıra eklenen bal özü, pestilin yumuşak olmasını ve uzun süre kurumamasını sağlar. Bu sayede uzun süre bozulmadan tazeliğini ve formunu koruyan ürünler, yazın taze meyvelerinin tadını ve enerjisini kış aylarına taşır.

Enerji değeri oldukça yüksek olan pestiller, doğal olarak sundukları vitamin, mineral ve protein desteğiyle, çocukların bedensel ve zihinsel gelişiminde önemli rol oynar. Bu nedenle, özellikle çocukların tüketmesi önerilen gıda maddeleri arasında yer alırlar. Kalsiyum ve C vitamini içeren pestil, çocuklarda diş ve diş eti gelişiminin yanı sıra, güçlü bir iskelet yapılanması konusunda da fayda sağlar. Pestil, çocuklar kadar, ağır ve yoğun iş temposunda çalışanlar, sporcular ve yaşlılar gibi enerjiye daha fazla ihtiyaç duyan kişiler için de oldukça faydalıdır.

Besleyici içeriği ve lezzeti ile hem bedensel, hem de zihinsel açıdan pek çok fayda sunan pestiller, ara öğünlerde ya da atıştırmalık saatlerinde tüketildiğinde vücudun enerji ihtiyacını karşılarken, aynı zamanda dengeli beslenmeye de yardımcı olur. Bu doğrultuda pestilin olumlu etkilerini daha hızlı ve etkin görebilmek için düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

Pek çok çeşidi ve sunduğu farklı lezzetleriyle farklı damak zevklerine hitap eden pestil fiyatları, ürünün içeriğinde yer alan fındık, ceviz gibi ilaveler, marka ve meyve özüne göre değişiklik gösterir. Bu anlamda, çeşitli markalarca sunulan ürünler, hem çeşit hem de fiyat bakımından seçim yapma olanağı verir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Pestil

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 866 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/60000310