Pestil

Pestil

Pestil, Türk damak lezzetleri arasında yer alan vazgeçilmez bir üründür. Bu ürünlerin yapımı ise geleneksel bir şekilde gerçekleştirilir. Aynı zamanda, pestillerin yapılış tekniği sayesinde, görünümü ve tadı değişmeyerek sofralarda yerini almaktadır. Genellikle, mevsiminde toplanan meyveler ile pestiller yapılmaktadır. Bu ürünü kendileri yaparak tüketmek isteyen kişiler ise pestil yapımı konusunda çeşitli araştırmalar yapmaktadırlar. Pestil yapımı için meyve özleri çıkarılmaktadır. Daha sonra, meyvelerin kurutma aşamasına geçilmesi gerekir. Meyveler kurutulduktan sonra ise kış hazırlıkları yapılabilmesi adına meyvelerin şeker ile kaynatılması yeterlidir. Kurutulmuş olan meyve özleri ya da ezmelerine pestil ismi verilmektedir. Pestillerin yüksek besin değerine sahip olması, bu ürünlerin sık sık tüketilmesine olanak sağlar. Enfes bir tada sahip olan pestiller, farklı meyve özlerinden yapılabilmektedir. 

Günümüzde yapımı devam eden geleneksel lezzetler arasında pestiller de yer alır. Bu nedenle, yediden yetmişe her bireyin bu ürünleri tüketmesi faydalı olacaktır. Kullanılacak meyve ezmesi ve özlerine bağlı olarak pestillerin tatlarında değişkenlikler olabilmektedir. Pestillerin yapımı için en fazla tercih edilen meyveler arasında ise; üzüm, dut ve kayısı gibi seçenekler yer alır. Pestiller, sade olarak pişirebileceği gibi ceviz, badem, fındık ve benzeri kuru yemişlerle de zenginleştirilmektedir. Ek olarak katılan kuru yemiş gibi ürünler ise pestillerin besin değerini artırmaktadır. 

Pestillerin Vitamin Değeri

Pestil nedir? Çeşitli meyveler kullanılarak yapılan besin değeri yüksek yiyeceklerdir. Genel olarak, vitamin değerinin yüksek olması nedeniyle bu yiyecekler sık sık tüketilmektedir. Mineral ve vitamin değeri açısından zengin içeriklere sahip olan pestiller, soğuk kış günlerinde de vazgeçilmez olan ürünlerdir. Enerji deposu olarak da bilinen pestilleri, hasta olmamak adına tüketebilmeniz mümkündür. Çünkü pestillerin vücut için sayısız faydası olduğunu söyleyebiliriz. K, A, D, E gibi vitaminler ile çeşitli kalsiyum, potasyum, çinko, demir ve benzeri mineralleri pestillerden alabilmeniz mümkündür. Yüksek protein içeren pestillerde, kullanılan meyvelerin de farklı besleyici özellikleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, yapılan pestillerin vitamin değeri, içeriğinde kullanılan malzemelerin besin değerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çünkü meyve özlerinin doğal faydaları, vücut için son derece besleyici olmaktadır. Bu özlere katılan fındık, ceviz, badem gibi ürünler ise pestillerin besin değerlerini artırır. 

Yağ yönünden zengin olan ceviz, fındık ve benzeri ürünlerin, pestillere eklenmesi pestillerin vitamin, mineral ve protein açısından da zenginleşmesine yardımcı olur. Böylece pestilleri tüketen kişiler, oldukça zinde ve canlı hissederler. Aynı zamanda, pestiller, zihinsel açıdan gelişimi destekleyen özelliklere sahiptir. Yapımı esnasında, doğal glikoz ve bal gibi beyin işlevini artıran ürünler de kullanılmaktadır. Ek olarak kullanılan bu ürünler, üzüm pestili, dut pestili ya da kayısı gibi pestil yapımlarında kullanılır. 

Pestilin Bağışıklık Sistemine Faydaları

Pestil köme olarak da yapılarak tüketilebilen bir yiyecektir. Pestil gibi kömenin de bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri vardır. Bu doğrultuda ise özellikle kış aylarında pestillerintüketimi sık sık yapılır. Aynı zamanda, pestil ve kömelerin doku ve hücre yenilenmesi konusunda da yararları olduğunu söyleyebiliriz. Böylece çeşitli hastalıklara karşı da pestilleri tüketerek korunabilmeniz mümkündür. Pestilleri yemeye başladığınız andan itibaren kendinizi daha dirençli hissedeceksiniz. Çünkü bu ürünlerin içeriğinde, selenyum minerali yer aldığı için antioksidan görevi görmektedir. Antioksidan özelliğine sahip olan pestiller, kansere karşı da savunma mekanizması oluşturmanıza olanak sağlar. 

Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi adına pestilleri sık sık tüketmeniz gerekir. Pestilin bazı bilindik rahatsızlıklara da iyi geldiğini söyleyebiliriz. Örneğin, demir eksikliği, kansızlık ve kan hücrelerinde hastalığı olan bireyler için pestiller çok yararlı ürünlerdir. Çünkü pestillerin demir yönünden zengin içerikleri vardır. Bu sayede, kan eksikliği sorunu yaşayan kişiler için pestil tüketimi kan hücrelerinin artışına ortam oluşturur. Bazı durumlarda, demir eksikliğine bağlı olarak sinir sistemi problemleri de ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla pestil tüketimi sinir sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelen bir yiyecektir. Sinir sistemi rahatsızlıklarınızı en aza indirmek için farklı özlerden yapılan pestilleri tüketebilirsiniz. 

Pestilin Yararları

Pestil kalori açısından düşük olan yiyeceklerden bir tanesidir. Ancak vücut için sayısız faydası olan ürünler olduğunu da söyleyebiliriz. Uzun seneler, çeşitli hastalıklar için kullanılmış ve önerilmiş olan bir yiyecektir. Doğal olsa da şeker katılarak imal edilen gıdalardır. Evde yapılacak olan pestillere şeker katılmayabilir. Ancak hazır üretimli olarak piyasada yerini alan pestillere şeker katıldığı için şeker hastaları bu ürünleri dikkatli tüketmelidir. Pestilin kalori değeri içine koyulacak malzemeye göre değişmektedir. Dolayısıyla pestil tarifi doğrultusunda, ürünün kalori değeri belirlenmiş olur. Ancak pestillerin potasyum, sodyum ve fosfor içermesi, vücut için çeşitli vitaminlerin alınmasına olanak sağlar. İçerdiği potasyumun, damar ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiğini söyleyebiliriz. 

Genel olarak, pestillerin kalitesi, içinde yer alan ceviz, fındık, badem gibi ürünlerin katılmasına bağlıdır. İçermiş olduğu maddeler doğrultusunda, pestilin verdiği enerji düzeyi de değişkenlik gösterecektir. Bu yiyecekleri tüketmek isteyen bireyler, pestil nasıl yapılır? Gibi sorular yönlendirmektedir. Pestil yapımı fabrikasyon olabileceği gibi evde de rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Protein ve vitamin değeri yüksek olan pestilin, içinizi ısıtacak olan bir etkisi de vardır. Bu nedenle, soğuk kış günlerinde ısınmak amacıyla da bu gıdaları tüketebilirsiniz. Pestilin içermiş olduğu, dut, üzüm ve benzeri meyveler sayesinde, kansızlık ve demir eksikliği problemlerinize çözüm yolu bulabilirsiniz. Birçok hastalığın tedavi aşamasında da bu ürünlerin tüketimi önerilmektedir. Yüksek oranda demir içeren bu yiyecek, her yaşta bireyin rahatlıkla tüketeceği ürünlerden bir tanesidir. 

Pestil Fiyatları

Pestil fiyat aralıkları, taze toplanmış olan meyve özleri ve ezmelerinden imal edilerek yapıldığı için içeriğinde kullanılan malzemelere göre değişkenlik gösterir. Enerji ihtiyacınızın karşılanabilmesi adına bu ürünleri kullanmanız gerekmektedir. Meyve özlerinin pekmez veya farklı ürünler ile harmanlanmasıyla pestillerin yapımı gerçekleştirilir. Buna bağlı olarak da pestil fiyat aralıkları farklılık gösterir. Genel olarak, pestillerin fiyat aralıklarını etkileyen faktörler arasında; içeriğinde kullanılan ceviz, fındık ve badem oranı da yer almaktadır. Aynı zamanda, pestilleri üreten firmalar, pestil kalitesi ve gramajı da fiyatlar üzerinde etkilidir. 

Pestillerin yapımı, üzüm, dut, kayısı, incir ve benzeri meyveler kullanılarak gerçekleştirilir. Dolayısıyla kullanılan meyvenin kalitesi ve cinsi de pestillerin fiyat aralıklarını etkiler. Çocuklar için besleyici olan bu ürünler, yetişkinlerin de mutlaka tüketmesi gereken gıdalardan bir tanesidir. Özellikle, yaşlı ve sporcular için önerilen ürünler olduğunu da söyleyebiliriz. Besleyici içeriği ve lezzetli yapısı sayesinde, çay ya da kahvelerin yanında da rahatlıkla tüketilebilir. 

Pestil Neyle Yapılmaktadır?

Pestilin yapımı için genel olarak, dut, erik, üzüm, kayısı, incir ve benzeri meyve özleri kullanılır. Aynı zamanda, ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler de bu gıdaların yapımında kullanılmaktadır. 

Pestil Hangi Meyveden Yapılırsa Güzel Olur?

Pestil yapılacağı zaman, sıraladığımız meyveler kullanılabilir. Ancak pestilin damak tadına bağlı olarak da farklı meyveler kullanılarak yapılabileceğini söyleyebiliriz. Fakat genel olarak, üzüm ve duttan yapılan pestiller, daha fazla beğeni toplar. 

Pestil Sarıldığı Bezden Nasıl Çıkar?

Dökülen pestil iyice kuruduktan sonra, bezden rahatlıkla ayrılır. Eğer ayrılmıyorsa, ıslak bir bez ile pestil serili bezin arkasını silebilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pestil

568 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 25 / 568 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?