Özellikle ağaç ham maddeli imalat sektöründe yoğun olarak kullanılan planya makineleri, kesici bıçaklar yardımı ile ahşap veya ağaçtan talaş adı verilen parçalar kesiyor, rendeleme yapıyor, gerekli durumlarda cumba ya da yüz açıyor ve yüzey açma işlemi yapıyor. Özel bir uygulama sağlayan planya makineleri, kullanılacak sektör ve ham maddeye göre farklı özelliklere sahip olabiliyor. Ağaç işleme işlerinde şerit testereden sonra en çok kullanılan el aleti olan planya makineleri, kesim işlemlerinin ardından düzeltme işini başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Kullanım alanınıza ve imalat ürünlerinizin özelliklerine göre size en uygun planya makinesini seçerken ürünlerin teknik özelliklerini ve malzemelerini detaylı bir şekilde incelemenizde yarar var. Uzun ömürlü bir kullanım sağlamak ve teknik riskleri ortadan kaldırmak için daima yüksek kalitedeki ürünlere yönelebilirsiniz. Ürünü satın almadan önce planya makinelerinin çeşitleri, çalışma prensipleri ve kullanım süreçleri ile ilgili detaylı bilgi edinmenizde de büyük fayda olur.

Planya Makinesi Çalışma Prensibi

Planya makinelerinde motorla oluşan güç, kayışlarla kesici bıçağa aktarılıyor. Bıçaklar, yatay eksenle dönme hareketi yaparak uygulama kısmından talaş çıkarmak suretiyle kesim yapıyor. Bıçakların sabitlenmemesi halinde bıçakların fırlaması gibi teknik sorunlar ve tehlikeli durumlar ortaya çıkabiliyor. Bıçağın önünde ve arkasında yer alan hareketli tablalarla talaş kalınlığı ayarlanabiliyor. Ön tabla talaş miktarını ayarlarken arka tabla ise yatay gönye olarak kullanılabiliyor. Planya makinelerinde öncelikli olarak geniş olan yüzeyler rendeleniyor, ardından dar yüzey 90 derecelik açıyla dik bir şekilde rendeleniyor. 

Tüm Bölümleri ile Planya Makineleri ve Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Değerler

Planya makinelerinin sahip olduğu sayısal değerler kullanım alanı ve amacına göre değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle kullanacağınız makineyi seçerken değerlere dikkat etmeniz gerekiyor. Motorun gücü ve güç ile doğru orantılı olan kesme hızı ile sevk hızı güvenli çalışmak için oldukça önemli oluyor. Tabla yüksekliğinin 75 cm, tabla boyunun 100 cm ile 250 cm arasında ve tabla genişliğinin ise 20 cm ile 60 cm arasında olması gerekiyor. Tabla genişliği, planyayı tanımlarken 60’lık planya ya da 20’lik planya şeklinde adlandırılma esnasında kullanılıyor. Planyaların mil dönme hızları genellikle 3600 dev/dak ile 6000 dev/dak arasında oluyor. Kesme hızının 30 m/san ile 40 m/san arasında olması gereken planyaların bıçak genişlikleri 30 mm ile 40 mm arasında olurken bıçak kalınlıkları ise 3 mm ile 4 mm arasında değişkenlik gösteriyor.

Planya Bıçağı Takılması, Sökülmesi ve Bilenmesi

Planya bıçakları, mil uzunluğundaki bir sıkıştırma parçası kullanarak altı cıvatayla mil yuvasına sıkıştırma suretiyle takılıyor. Özellikle bıçakların çok sağlam bir biçimde takılması için vidaların kusursuz bir şekilde sıkılması ve gevşetilmesi gerekiyor. Bu noktada kesinlikle rastgele sıkıştırma işlemi yapmamalısınız. Çünkü uygulama yaparken bıçakların bir anda yerlerinden çıkması ciddi iş kazalarına yol açabiliyor. Sökme işleminde ise cıvataların sıkma yönünün tersinde çok nazik hareketlerle çevrilmesi gerekiyor. Bunun aksi bir uygulama yapılması halinde cıvatalar sıkıştırma parçalarının içine girebileceği için bıçakların sökülmesi gibi bir durumla karşılaşılabiliyor. 

Körleşmiş olan bıçakların takılmadan önce iyice bilenmesi gerekiyor. Eğer bıçaklar bilenseler dahi eksi performanslarına ulaşamayacak kadar çok yıprandılarsa yeni planya bıçakları takma yoluna gidebilirsiniz. Hareketli tabla ve bıçak bileme taşı ile bıçakların bilenmesi işlemini yapabilirsiniz. 

Üretim sürecinizin önemli aşamalarında kullanmak üzere bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun planya makinesini seçmek için planya kategorisindeki ürünleri detaylı olarak inceleyebilir, dilediğiniz ürünü kolayca satın alarak uygulamalarınıza başlayabilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Planya Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 300 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003389