Şalgam Suyu

Kökleri, çoğu kişi tarafından besin olarak tüketilen şalgam, yararlı sebzelerden biridir. Bu bitki pek çok yiyecek için güzel bir malzeme olarak kullanılır. Şalgamlar genellikle her mevsim ekilebildiğinden kullanım oranı fazla ve ulaşılması olan kolay bir sebzedir. Turpgillerin gözde sebzelerinden olan bu bitki garnitürlerde, bazı sebze çorbalarında ve sosların yapımında kullanılır. Tadı ve lezzeti dolayısıyla pek çok yemeğe değişik bir lezzet verir. Ayrıca bu bitkiden elde edilen şalgam suyu da birçok insan tarafından severek içilen içeceklerden biridir. Özellikle Adana, Mersin ve Osmaniye illerinde epey meşhur olan şalgam suyu, bu bölgelerin bolca tüketilen meşrubatları arasında yer alır. Bünyeye ferahlık veren ekşimsi ve lezzetli tadı sayesinde birçok restoranda ve kafede kendine özel bir yer edinir. Birçok yiyeceğe güzel bir eşlikçi olan bu meşrubat hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde tüketilebilen türde bir lezzettir. Yapılan incelemeler ışığında bu lezzetin kaynağı olan şalgam bitkisinin anayurdunun Asya ve Kuzey Avrupa olduğu düşünülür. Ancak bu gıdanın kökleri uzun yıllardır Anadolu’da yiyecek ve içeceklerde kullanılır. Ayrıca geniş köklere sahip bu sebzenin tohumları hayvanlara yem olarak da verilir. Her bakımdan faydalı olan bu geniş köklü bitkiden elde edilen şalgam suyu, 20. yüzyılın başlarında seri üretim ürünlerinden biri haline gelir. Meşrubatın hazırlanmasında kullanılan sebzeler ve bunların miktarları farklı tatlarda şalgam sularının oluşmasına olanak tanır. Bu içecek ilk kez, İngiliz bir diplomatın ülke ziyareti esnasında kendisine ikram edilmesiyle yurtdışına açılır. Diplomatın bu tadı beğenmesinden sonra şalgam suyu Avrupa’ya da taşınır. Geçmişten günümüze uzanan bu yöresel tat, bugün el değmeden steril bir biçimde üretilir. Sofraları süsleyen güzel görünümü ve ekşimsi lezzeti ile beğeni toplar.

Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam faydaları saymakla bitmeyen yararlı bir sebze türüdür. Özellikle bu bitkiden elde edilen şalgam suyunun içeriğindeki maddeler kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine katkı sağlayabilir. Ağız sağlığına olan faydası dolayısıyla bu problemlerden kaynaklanan belirli rahatsızlıkların da vücudunuzu etkilemesini önler. Ayrıca şalgam suyunun barındırdığı diğer faydalı unsurlar, vücudun stres, kaygı ve endişe gibi psikolojik sorunlarla savaşmasına yardımcı olur. Bünyeye kazandırdığı afrodizyak ile bireylerin hayat kalitesinin güçlenmesine de olanak tanır. Meşrubat, içeriğinde bulunan maddeler aracılığıyla kişilerin bünyesinde bulunan bazı kötü mikroorganizmaların salgıladığı zararlı toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına destek olur. Şalgam suyu ayrıca vücut için yararlı miktarda laktik asit yani diğer adıyla süt asidi barındıran bir içecektir. Laktik asit, bazı mayalanan besinlerde zararlı organizmaların üremesini engellemek için kullanılır. Ayrıca bu asit türü, kaslarda biriken ve bir süre sonra karaciğere iletilerek enerjiye çevrilen bir maddedir. Bununla birlikte bazı cilt bakım ürünlerinde yaşlanma karşıtı madde olarak da değerlendirilir. Yeterli oranda laktik asit barındıran şalgam suyu sindirim konusunda destekleyici olabilir. Bünyedeki kan dolaşımına ivme kazandıran şalgam suyu, organların beslenmesine destek olan ve kan miktarını olumlu yönde etkileyen bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra içeriğinde glikoz olmaması pek çok kişi için de ideal bir meşrubattır. Şalgam fiyatları ve lezzet çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak ve içecekleri tatmak için sunulan ürünler arasından bir tercihte bulunabilirsiniz. Doğal şalgam suyu elde etmek için kullanılan malzemeler havuç, pancar ve şalgam bitkileridir. İçine eklenen kaya tuzu ve içme suyundan sonra ürün bir miktar karıştırılır. Ardından hazırlanacak olan şalgam suyu bir müddet bekletilir. Ancak şalgam suyunun bekletildiği ortamın serin olması gerekir. Yaklaşık iki ay sonra şalgam suyu hazır hale gelir. Sonrasında içecekler şişelere doldurulur ve böylece doğal bir meşrubatın ekşimsi lezzeti sofralarınıza kadar ulaşır. Kalorisi az ve sağlığa yararlı besin özellikleri barındıran bu gıda kendine has lezzeti ile beğeni toplar. Lif bakımından zengin olan şalgam suyunu sevdiklerinize, misafirlerinize ve çocuklarınıza gönül rahatlığıyla ikram edebilirsiniz.

Ekşimsi Lezzetini Sofralara Taşıyan Acılı Şalgam Suyu

Şalgam çeşitleri arasında yer alan acılı şalgam suyu, birçok yemek çeşidi ile birlikte içilebilen bir lezzete sahiptir. Onun ekşimsi tadı yemeklerin lezzetiyle buluştuğunda ağızda güzel bir tat bırakır. Bu tadın hazırlanmasında genellikle bulgur, havuç, şalgam ve turp kullanılır. Ancak acı olması istenen şalgam suyuna ayrıca süs biberi ilave edilir. Acılı şalgam suyunu etli ya da sebzeli pek çok yemeğin yanında tüketebilir ve onları misafirlerinize de ikram edebilirsiniz. Şalgam suyunu serin bir ortamda bekletip soğutarak sıcak yaz günlerinin içeceği olarak kullanabilirsiniz. Probiyotik bir gıda olduğundan şalgam suyunu sindirim sistemi açısından elverişli bir meşrubat olarak kullanabilirsiniz. Şalgam suyunun tek başına yararlı bir içecek olmasının yanı sıra birçok faydalı gıda ile birlikte tüketilmesi de bir avantajdır. Örneğin sodyum açısından son derece zengin olan balıkların yanında şalgam suyu içilir. Geleneksel et yemeklerinin, kebapların yanında tüketilebilen şalgam suyu, yenen gıdanın hazım sürecine de katkıda bulunur. Ayrıca çiğ köfte gibi fresh lezzetler ile birlikte şalgam suyu tüketilebilir. Çiğ köftenin hafif ekşi tadının şalgamla buluştuğu lezzetli sofraları, gerek misafirleriniz ile paylaşabilir gerekse ailenize sunabilirsiniz. Bunun haricinde bazı tatlar hamur işinin ve etin bir araya geldiği diğer lezzet grubunu oluşturur. Bunlar pek çok restoranda, kafede sunulan favori yiyecek türleridir. Tatları şalgam suyuyla uyum sağlayan tatların bir araya geldiği sofralarda sunulan lahmacun ya da pide gibi yiyecekler sıkça tüketilen geleneksel gıdalardandır. Bu yemekleri şalgamla birlikte servis ederek yemek saatlerinizi güzelleştirebilir ve pişirdiğiniz yiyecekleri farklı bir tat ile zenginleştirebilirsiniz. En iyi şalgam suyu seçeneklerine ulaşarak ve ürünlerin lezzet türlerini, gramajlarını inceleyerek ihtiyacınıza ve damak tadınıza uygun bir tercihte bulunabilirsiniz.

Ferah Tatları Sevenlerin Tercihi: Acısız Şalgam Suyu

Şalgam markaları, içecekleri en iyi koşullarda hazırlayıp müşterilere sunmak ister. Bunun için gereken malzemelerin kalitesini, organik dokusunu ve salamura süresini dikkatle gözlemler. Çünkü bu unsurların sağlıklı ve lezzetli bütünlüğü, şalgam suyunun ekşimsi, güzel tadının kaynağıdır. Bu içecekleri pek çok yemekle birlikte tüketebilir ve dilerseniz serinlemek için de içebilirsiniz. Şalgam suyu, düşük kalorisiyle sıcak yaz günlerinde içilebilecek bir ürün olmasının yanı sıra neredeyse tüm yemeklerle birlikte tüketilebilen bir lezzete sahiptir. Bu lezzeti evinizde bulundurarak gerektiğinde sevdiklerinize servis edebilirsiniz. Onlarla yemeklerin tadını zenginleştirebilir ve ayrıca sevdiklerinizin de serinlemelerine yardımcı olabilirsiniz. İçecekleri hem zeytinyağlı hem de limonlu bir tada sahip yemek türleriyle birlikte gönül rahatlığıyla servis edebilirsiniz. Acısız şalgam suyu, acılı olanlarının aksine süs biberi katılmadan hazırlanan içeceklerdir. Bunların içerisinde havuç türleri, turp, tuz ve şalgam bulunur. Tüm bu malzemeler bir araya getirildiğinde iyice yıkanır. Eğer malzemeler bir şişede ya da kavanozda fermente edilecekse bunların dibine bulgur taneleri yerleştirilir. Ardından malzemeler tuzlanır ve şişeye konur. Kavanoz bu şekilde bekletilerek bir süre içindekilerin mayalanması beklenir. Bazen 1 ay bazen de 2 ay sonra fermente olan şalgam suları bulunduğu yerden çıkarılarak müşterilerin damak tadına sunulur. Böyle doğal yöntemlerle hazırlanan ürünler en fazla 25 gün içerisinde afiyetle tüketilir. Birçok kişinin severek içtiği ekşimsi lezzetiyle beğeni toplayan şalgam suyunu akşam yemeklerinde günlük olarak tüketebilirsiniz. Probiyotik özelliği ve mineral barındıran bileşenleri dolayısıyla bu içeceği çocuklarınıza gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Onlara içebilecekleri bir miktar acısız şalgam suyu ikram ederek bu lezzeti çocuklarınızın da denemesini sağlayabilirsiniz. Şalgam suyu fiyat indirimlerini takip ederek istediğiniz türde ve miktarda şalgam suyuna sahip olabilirsiniz.

Leziz Havuç Taneli Şalgam Suyu

Taneli şalgam suyu, acılı ve acısız şalgam suyu türleri arasından beğenilerek tüketilen diğer bir içecek çeşididir. Bu tür taneli şalgam suyu seçenekleri Adana usulü tariflerle elde edilir. Bu tarife göre kara havuç, şalgam turpu veya kırmızı pancarın yarısı, limon tuzu, sarımsak, köftelik ince bulgur, içme suyu ve toz şeker malzemeleri birlikte kullanılarak klasik şalgam suyunu oluşturan unsurlar özenle bir araya getirilir. Bulgurlar tülbent içinde bir araya getirilerek sıkılır. Havuçlar ve diğer sebzeler iyice yıkanarak temizlenir. Kara havuçlar çubuk şeklinde doğranarak fermenteye hazır hale getirilir. Pancarlar ince ince kesilerek tıpkı havuçlar gibi hazırlanır. Ardından toz şeker, kaya tuzu, limon tuzu, içme suyu ve sarımsak bir kavanoz veya genişçe plastik bir şişe içerisinde yerleştirilen havuç, pancar gibi malzemelere eklenir. Bunlara tülbent içindeki köftelik ince bulgurla da eklenerek suyun içerisine konur. Sonrasında çubuk şeklinde dilimlenen havuçlar ve ince ince doğranan pancarlar da bu kavanoza yerleştirilir. Bütün bu malzemeler yaklaşık bir ay kadar serin ve ışık almayan karanlık bir alanda bekletilir ve böylece mayalanması sağlanır. Mayalanan şalgam suyu bu şekilde 20-25 gün bekletilir. Şalgam suyu markaları tarafından özenle hazırlanan bu içecekler, 25 günün ardından tüketilmeye hazır hale getirilir ve müşterilere sunulur. Bu kavanozların içerisinde bulunan havuç dilimlerini şalgam suyundan ayırıp başka bir kap içine alarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Sakladığınız havuçları şalgam suyunu servis ettiğinizde çıkararak yanına koyabilirsiniz. Şalgam suyu içerisinde fermente olan havuç dilimlerini hem salatalarla hem de yemeklerle servis ederek ailenizin farklı lezzetleri denemesini sağlayabilirsiniz. Hazırlama biçimleri ve malzemeleri dolayısıyla birbirinden farklı tatlara sahip olan şalgam sularını değerlendirerek değişik lezzette bir meşrubat sunumu yapabilirsiniz.

Cam Şişe ve Plastik Şişe İçerisinde Hazırlanan Şalgam Suları

Eğer şalgam suyunu seviyorsanız ve sıklıkla kullanıyorsanız şalgam suyu nasıl saklanır sorusunun cevabını merak edebilirsiniz. Aslında bu tür içecekleri muhafaza etmek oldukça kolaydır. Onları, kiler gibi serin ve ışık almayan bir alanda saklayarak bozulmasını önleyebilirsiniz. Diğer yandan şalgam suyunu sakladığınız şişelerin ham maddeleri de bu bakımdan önemlidir. Cam şişe şalgam ve plastik şişe şalgam saklama kaplarının veya şişelerinin her birinin birbirinden farklı kullanışlı özellikleri vardır. Örneğin plastik şişeler fazla miktarda şalgam suyu alma kapasitesine sahiptir ve taneli şalgam suyu çeşitleri için özellikle kullanılır. Bunun haricinde cam şişede saklanan gıdalar, camın doğal bir malzeme olmasından dolayı lezzetlerini bir süre muhafaza eder. Ayrıca su ve diğer içeceklerin cam şişede tüketilmesi de içeriğindeki sıvıda pek çok mikroorganizmanın üremesinin önüne geçer. Eğer içecekleri son kullanma tarihine kadar iyi koşullarda saklamak isterseniz, cam veya plastik şişelerde hazırlanan şalgam sularını tercih edebilirsiniz. Bu ürünler nem ve hava geçirmesini engeller, bu sayede suyun bozulmasını da mümkün olduğunca önler. Bu şekilde ürünlerinizi sevdiklerinize ve ailenize sunabilirsiniz. Ambalajları uygun saklama koşullarında ve saklama süresini göz önünde bulundurarak muhafaza ettiğinizde, içeceğinizi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ayrıca türleri içerisinden tuzsuz şalgam suyu seçeneklerini de deneyebilirsiniz. Tuz kullanmadan hazırlanan sarımsaklı içecekler, geleneksel şalgam sularından farklı bir yöntemle hazırlanır. Tuzsuz hazırlanan şalgam suları özellikle tuz tüketmeyi sevmeyen veya formunu korumaya çalışan kişiler için iyi bir seçenektir. Şalgam suyu çeşitlerini ve içerdiği tuz miktarını dikkatle inceledikten sonra ihtiyacınıza uygun ürünleri deneyerek bir tercihte bulunabilirsiniz. Ürün çeşitleri içerisinden seçtiğiniz şalgam suyunu uygun yöntemlerle muhafaza ederek en fazla 20-25 gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Uygun Fiyat Avantajlarıyla Sunulan Şalgam Suları

Şalgam sularının fiyatları ürünlerin sahip olduğu özellikler ile eşdeğerdir. Onları kullanarak sofralarınıza farklı tatlar katabilir veya yemeklerinizin lezzetini artırabilirsiniz. Ürünlerin adetleri, gramajları ve hazırlanma yöntemleri birbirinden farklı olduğundan fiyatları da değişkenlik gösterir. Örneğin bazı ürünler tekli şişeler halinde sunulur. Bunların fiyatları 2’li veya 3’lü şişeler halinde satılanlardan farklıdır. Diğer yandan bazı ürünler 5 lt şalgam şişeleri içerisinde sunulur. Bunların fiyatları 1 litrelik ürünlerin fiyatlarından farklıdır. Bazı ürünler 1 litrelik ve 5 litrelik seçeneklerle birlikte sunulur. Dolayısıyla ürünlerin türüne, miktarına ve ihtiyacınıza uygun seçimler yaparak bu içecekleri ailenizle birlikte tüketebilirsiniz. Bunun haricinde 1 litreden az şalgam suyu seçenekleri de vardır. Bunlar tek içimlik pratik ürünlerdir. Onları çantanızda taşıyarak dilediğiniz zaman içebilirsiniz. Bunlarda 330 ml şalgam, 300 mililitre, 250 mililitre seçenekleri de mevcuttur. Tek kişilik öğünlerde şalgam suyu içebilirsiniz. Eğer diğer içecekler gibi yalnızca tek bir öğünde ailenizle birlikte içebileceğiniz miktarda bir ürün arıyorsanız 1,5 litrelik veya 2 litrelik seçenekleri tercih edebilirsiniz. Her ihtiyaca uygun şalgam suyu gramajlarını inceleyerek bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Bazı ürünler 1 litrelik şişelerin set halinde sunulduğu seçeneklerdir. Eğer birden fazla öğünde şalgam suyu tüketmek isterseniz tercihinizi bunlardan yana yaparak ürünleri satın alabilirsiniz. Şalgam sularının hazırlanma yöntemleri birbirinden farklıdır. Örneğin acılı şalgam suyuna süs biberleri ilave edilir. Bunlarla hazırlanan ürünler birçok et yemeğinin lezzet çeşnisi olarak kullanılır. Bunları satın alarak evinizde veya işletmenizde misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Acısız şalgam suyu çeşitleri de biber kullanılmaksızın tuzsuz çeşitleri de deneyebilirsiniz. İndirim fırsatlarından faydalanarak ürünleri satın almak için Hepsiburada’ya göz atabilirsiniz.

Çok Sevilen Şalgam Suyu Nasıl Bir İçecektir?

Şalgam gibi sebzeleri ve onun yemeklerini severek tüketiyorsanız şalgam suyu nedir sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Bu ürünler şalgamın, havucun ve diğer malzemelerin bir araya getirilerek fermente edildiği bir içecek türüdür. Ekşimsi tadıyla beğeni toplayan bu içeceğin fermantasyon süresi 1, 2 aydır. Bu sürenin ardından içecek çıkarılır ve severek tüketilir.

Şalgam Suyu Nasıl Muhafaza Edilir?

Organik şalgam suyu gibi seçenekler doğru malzemelerin bir araya getirilip hazırlanması ile elde edilir. Bu ürünler fermantasyon işleminden geçirilir. Bu işlemin yerine getirilebilmesi için şalgam suyunun serin alanlarda bekletilmesi gerekir. Kiler gibi bölgelerin uygun olduğu yerlerde bekletilen şalgam sularını 25 gün içerisinde tüketebilirsiniz. Dilerseniz şalgam suyu sipariş ederek ürünleri tadabilirsiniz.

Şalgam Suları Hangi Malzemeler Kullanılarak Hazırlanır?

Şalgam suları hazırlanırken öncelikle tüketicilerin ihtiyaç duyduğu litre seçenekleri değerlendirilir. Çünkü içme suyu, kaya tuzu, havuç, şalgam ve süs biberi gibi malzemeler bu litrelere uygun miktarda bir araya getirilir. Örneğin 1 lt şalgam seçeneğinde kullanılan malzemelerin oranı, bu litreden elde edilen şalgam suyu miktarına eşittir. Çeşitleri inceleyerek litre seçimleri yapabilirsiniz.

Farklı Lezzetteki Şalgam Suyu Çeşitleri Nelerdir?

Şalgam suyu tavsiye seçeneklerinde sıklıkla tercih edilen tür, geleneksel şalgam suyudur. Ancak geleneksel şalgam suları acılı ve acısız çeşitlere sahiptir. Sindirim sorunlarından mustaripseniz acısız olanları tercih edebilirsiniz. Bunların haricinde havuç taneli şalgam suyu gibi leziz seçenekler de mevcuttur. Ayrıca tuzsuz şalgam suyu türlerini de deneyerek damak tadınıza uygun tercihler yapabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Şalgam Fiyatları ve Çeşitleri

175 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 38 / 175 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?