Stop Ampülü

Trafiğe çıkan her aracın tasarımda bulunan ışık sistemleri, daha güvenli bir şekilde seyahat edilmesini hedefler. Trafikteki bir sürücü diğer sürücülerin hareketlerini bu ışık sistemleri ile fark ederek kendi hareketlerine yön verir. Stop lambası da güvenlik kapsamında önemli olan araç ışık sistemlerinden biri olarak ön plana çıkar. Araçların arkasında yer alan stop lambaları, sürücünün fren pedalına basması ile birlikte yanarak arkadaki sürücülere öndeki aracın yavaşladığı bilgisini verir. Güvenli bir trafik deneyimi ve görsellik açısından önemli olan stop lambalarının içerisinde kullanılan ampullere ise stop ampulü adı verilir.

Stop Ampulü Çeşitleri Nelerdir?

Diğer sürücü ve yayalar için aracın görünürlüğünü artıran stop ampulleri aynı zamanda fren ampulleri olarak da bilinir. Araçlarda en çok kullanılan ampul tipleri led ampuller, H kodlu ampuller, T10, T20 ve 93’tür. Bu ampul çeşitleri arasında yer alan T10 tipi ampuller bazı araçların üçüncü stop lambalarında kullanılır. Stop ampulü olarak kullanılan T20 ampuller ise tek duy ve çift duylu olmak üzere iki farkı model olarak kullanıcılara sunulur. 93 tip ampuller ise tek duylu olup bir çok araç modeline stop ampulü olarak takılır.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte özellikle yeni model araçların stop lambası tasarımlarında led ampuller de tercih edilir. Led ampuller diğerlerine nazaran kuvvetli ışık verir ve daha uzun ömürlüdür. Led stop ampulleri arasında çakar şeklinde yanan tasarımlar da bulunur. Frene basıldığında oldukça hızlı bir şekilde yanıp sönen çakar led stop ampulleri, diğer sürücülerin dikkatini çekmeye yardımcı olur. Otomobil ve motosikletler de oldukça fazla tercih edilen çakarlı stop ampullerinin gövdeleri negatif, alt uçları ise pozitif olarak tasarlanır. Kendinden çakarlı olan bu stop ampul modelleri sahip oldukları tasarım sayesinde 360 derece aydınlatma sağlayabilir.

Led stop ampul modelleri arasında farklı renklerde yanabilen ampul tasarımları da vardır. Bu tip led ampuller aynı zamanda kablosuz bir kumanda ile de kontrol edilebilir. Farklı renk seçenekleri ile araçlarına daha özgün bir görünüm kazandırmak isteyen sürücüler için kullanıma sunulan led stop ampullerini kumanda üzerinden kontrol ederek istediğiniz zaman istediğiniz renkte yanmasını sağlaya bilirsiniz.

Stop ampulleri araçların türüne göre farklı güçler de üretilir. Binek tip araçlarda en yaygın stop ampulleri 93 tip olup ampulün gücü 12 volttur. Led stop ampulleri de genellikle 12 voltluk olarak üretilir. Ayrıca her stop ampulünün bir kullanım ömrü vardır. Saat üzerinden hesaplanan kullanım ömrü dolan stop ampullerinin yenileri ile değiştirilmesi gerekir.

Stop Ampulü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Stop ampulü alırken dikkat edilmesi gereken ilk konu kullandığınız aracın türü ve modelidir. Stop ampulleri her araç ve model için farklı boyut, renk ve güçlerde üretilir. Bu nedenle stop ampulü ihtiyacınız olduğunda eski ampulün üzerinde yazan değerleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Aracın elektronik sistemine uygun olmayan bir stop ampulü kullandığınız taktirde başka arızaların ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz. Aldığınız stop ampulünü kendiniz takmayı planlıyorsanız, ihtiyacınız olan aparatları da almayı unutmamalısınız. Aksi taktirde stop ampulünü değiştirmek isterken farklı sorunlar ortaya çıkabilir.

Stop ampullerinin çalışmaması durumu ciddi bir problem olup kendi güvenliğinizi ve diğer sürücülerin güvenliğini tehlikeye atar. Bu nedenle aracınızda fazladan yedek stop ampulü bulundurarak herhangi bir arıza durumunda derhal müdahale edebilirsiniz. Stop ampul fiyatları ise ampulün markasına ve çeşidine göre farklılık gösterir. Led ampuller diğer ampul çeşitlerine göre daha yüksek fiyatlıdır. Bu durum led ampullerin diğerlerine göre daha güçlü ışık vermeleri, daha az enerji harcamaları ve daha uzun kullanım ömrüne sahip olmalarından kaynaklanır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Stop Ampülü Fiyatları

517 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 37 / 517 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?