Tablet Kalemleri

Tablet bilgisayarların kullanımını daha da pratik hale getiren ve bu cihazların daha verimli şekilde kullanılabilmesi sağlayan tablet kalemleri işlevsel özellikleri ile ön plana çıkarlar. Tablet ekranlarının parmak izi tutmasını engellemelerinin yanında bu ürünler; kolay not alma, hızlı düzenleme yapma ve dijital ortamda el yazısı kullanma gibi avantajlar sunarlar. Stylus da denilen bu ürünler, sahip oldukları özellikler sayesinde amatör ve profesyonel olması fark etmeksizin her türlü kullanıcıya hitap ederler.

Tablet Kalemi Fiyatları

Tablet bilgisayarların kullanımına işlevsellik katan kalem modelleri, sahip oldukları özelliklere ve malzeme kalitelerine göre farklı fiyatlara sahiptir. Ürün seçiminde ihtiyaç duyulan özelliklere ve bütçeye göre tercih yapılmalıdır.

Tablet kalemi seçiminde öncelikle sahip olunan tabletin ekran teknolojisi bilinmelidir. Rezistif ekrana sahip tabletler, uygulanan basıncı algılayarak çalıştıkları için neredeyse bütün tablet kalemi modelleri ile kullanılabilir. Bu nedenle, bu tip bir kullanımda daha uygun fiyatlı ürünlerin tercih edilmesinde bir sakınca yoktur. Kapasitif ekranlı tabletlerin kullanımı içinse iletken uçlu modeller tercih edilmelidir. Tablet kalemi modelleri farklı boyutlardadır. Ürünün not alma ve çizim yapma amacıyla kullanılması isteniyorsa standart ebatlarda veya çok küçük olmayan modeller tercih edilmelidir.

Tablet kalemlerinin uçları farklı kalınlıklarda olabilir. Daha rahat bir kullanım için uçları çok kalın olmayan stylus modelleri tercih edilmelidir. Bunun yanında tablet kalemi seçiminde kalemin cebe ya da çantaya takılabilmesi için bir klipse sahip olmasına, diğer ucunda normal bir kaleme sahip olmasına ve şık bir tasarıma sahip olmasına da dikkat edilebilir.

Tablet Kalemi Nedir?

Tablet kalemleri, dokunmatik ekranlara sahip olan bu elektronik cihazların parmak teması olmadan kullanılabilmesini sağlayan pratik araçlardır. Bu kalemlerin çalışma prensipleri ise tablette kullanılan dokunmatik ekran teknolojisine göre farklılık gösterir. Rezistif ekrana sahip olan tabletler, ekranlarına uygulanan basıncı algılayarak çalışırlar. Bu tip tabletler ekranlarına tek noktadan uygulanan basıncı algılayabilirler ve çoklu algılama özellikleri yoktur. Bu çalışma prensibine göre rezistif ekrana sahip tabletlerde, tablet kalemi modelleri ekran üzerinde sadece basınç yaratacak şekilde çalışır. Rezistif ekrana sahip olan ürünlerde bu işlev için herhangi bir tablet kalemi ürünü rahatlıkla kullanılabilir.

Günümüzde tabletlerde en çok kullanılan dokunmatik ekranlar ise kapasitif ekranlardır. Bu ekranlar ise elektriksel iletkenliğe sahip bir cismin temasını algılayacak şekilde tasarlanmıştır. İnsan vücudunun iletken olmasından dolayı parmak teması ile oldukça etkili şekilde çalışan ve birden çok noktaya teması da algılayabilen bu cihazlar, insan vücudu gibi iletken olan farklı maddelere karşı da duyarlıdır. Bu özelliklerinden dolayı kapasitif ekranlı tabletler için üretilmiş olan stylus kalemlerin uç kısımlarında, iletken özellikte ve ekranda statik elektrik oluşturabilecek çeşitli maddeler kullanılır.

Tablet Kalemi Nasıl Kullanılır?

Tablet kalemlerinin kullanımları oldukça basittir. Tablet kullanımında tek parmak dokunuşu ile yapılabilen her şey, tablet kalemi modelleri ile de rahatlıkla yapılabilir. Bunun için kalemin tablet ekranı üzerinde hareket ettirilmesi yeterlidir.

Rezistif ekranlar basınca duyarlı olarak çalıştıklarından dolayı, bu ekranlara sahip tablet modellerinde kalem kullanılırken kalemin bir miktar bastırılması gerekebilir. Tablet ekranının hassasiyetine göre uygulanması gereken basınç da değişiklik gösterir. Ancak kapasitif ekranlı tabletlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Tablet kaleminin ekrana temas etmesi, bu temasın cihaz tarafından algılanması için yeterlidir. Bu nedenle, kapasitif ekranlı tabletlerde kalem kullanımı diğer modellere göre çok daha kolaydır. Her iki ekran teknolojisinde de bu stylus çeşitleri kullanılarak ancak tek noktadan dokunuş yapılabilir. İki noktaya temas ederek yapılan ekrandaki görüntüyü büyütme, küçültme ve döndürme gibi fonksiyonlar ise tek başına bu kalemler ile yapılamazlar. Bunun haricinde tablet kalemleri; menüler ve sayfalar arasında dolaşmak, not almak, çizim yapmak ve uygulamalara girip çıkmak için oldukça pratik şekilde kullanılabilirler.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tablet Kalem Fiyatları

2023 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 2023 ürün
DSACategoryId/2147483646/42/60000203/60001183