Taşlama olarak da geçen taş motorları; kesim, parlatma ve taşlama yapan elektrikli el aletleri arasında yer alıyor. Piyasada spiral ya da canavar olarak da adlandırılan bu aletlerin ev tipi ya da sanayi tipi çeşitleri bulunuyor. İhtiyaçlarınıza uygun olan taş motorunu bazı detaylara dikkat ederek kolayca seçebilirsiniz.

Taş Motoru Çeşitleri

Taş motorlarının 115 mm, 125 mm, 150 mm, 180 mm ve 230 mm olarak farklı ağız çapları bulunuyor. 115 mm ve 150 mm arasında ağız çapına sahip olan taş motorları avuç taşlama, canavar motoru ya da avuç içi taşlama adıyla geçiyor. Ağırlıklı olarak kullanılan taş motoru ölçüleri ise 115 mm, 180 mm ve 230 mm oluyor. 

Normal boyutlardaki taş motorları iki el ile kullanılabiliyor. Ancak daha kolay şekilde kullanmak isterseniz daha küçük ebatlardaki ve tek elle kullanıma uygun olarak üretilmiş olan modelleri de tercih edebilirsiniz. Taş motorlarının hava ile ya da elektrikle çalışan farklı türleri de bulunuyor. Yüzeye baskı yapmadan taşlama işlemini gerçekleştiren taş motorlarının devir hızları 115 mm çapına sahip bir disk için 12.000 devir şeklinde oluyor. Bu tip yüksek devirlerde taş, metal ya da granit gibi oldukça sert malzemelerin kolay bir şekilde işlenmesini sağlıyor. Özellikle taş motoru seçerken taş ve disk çapı arttıkça makinenin zorlanmaması için taşlama gücünü de yüksek seçmek gerekiyor.   

Taş Motoru Çalışma Prensibi ve Kullanım Alanları

Taş motorları su kullanmadan mermer, mozaik ve metal gibi yüzeyleri hafifçe taşlamaya, çapakları almaya ve kesmeye olanak tanıyor. Küçük boyutlara sahip olan taş motorları ebat avantajlarıyla dar alanlarda çalışma konusunda avantaj sağlıyor. Taş motorlarının performansını direkt olarak sahip olduğu elektrik motorunun gücü etkiliyor. Elektrik motorunun mili, dişlileri kullanarak spiralin ucunda yer alan yuvayı yüksek devirlerde döndürerek çalışıyor. Ancak yuvaya amaca ve malzemeye uygun bir taş takmak gerekiyor. 

İnşaat sektöründe ve sanayide yoğun olarak kullanılan taş motorları, ev tipi modelleriyle de hobi maksatlı amacıyla kullanılabiliyor. Hobi amaçlı kullanımlar için 115 mm’lik taş motorları yeterli oluyor. Çok daha büyük taşlama işlemleri için ise taşlama tezgahları kullanılıyor.

Hava basınçları ile çalışan taş motorlarının diskleri de küçük oluyor. Bu nedenle bu taş motorları hafif yapılarıyla detaylı özen gerektiren işlerde kullanılıyor. Hava basınçlı taş motorları küçük diskler ile de güçlü biçimde çalışabilirken elektrikli taş motorları için bu durum geçerli olmuyor. Bu nedenle elektrikli taş motorlarını büyük ve ağır işlerinizde kullanabilirsiniz. Hava basınçlı taş motorları genellikle elektrikli modellere göre daha yüksek fiyatlarla satılıyor. Yine de havalı olan tipler, metal parçaları zımparalamak konusunda daha iyi performans gösterebiliyor.

Taş Motoru Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taş motoru kullanırken dikkatli olunması gereken el aletleri arasında yer alıyor. Özellikle taşlama işlemine başlamadan önce elektrik kordonunu işlemin yapılacağı bölgeden uzakta tutmanız gerekiyor. Taşlama ya da kesme işlemlerinde kullanılan diskler, çalışma esnasında fazlaca ısındığı için zımpara taşlarını tam olarak soğuduğundan emin olmadan tutmamalısınız. Zımpara taşını takarken sıkıştırmamaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda zımpara taşını taktıktan hemen sonra taş motorunu çalıştırmamalı ve taşın doğru bir şekilde takıldığından emin olmalısınız. Zımpara taşınızın hiçbir yere sürtmemesi ve serbest biçimde dönebilmesi gerekiyor. Eğer zımpara taşının kusursuz şekilde takıldığından emin olduysanız aleti öncelikle boşta 30 saniye kadar denemek için çalıştırabilirsiniz. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamanız halinde taş motorunu kullanmaya başlayabilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Taş Motoru Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 338 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003132