Tebeşir

Tebeşir, günlük ve profesyonel hayatta kullanılan ürünlerden biridir. Yaygın kullanımı okullar ve eğitim kurumlarıdır. Yazı tahtası üzerine yazı yazmayı ve şekil çizmeyi sağlayan bu ürünün bileşeninde farklı malzemeler kullanılır. Silinebilir yapısıyla pratik bir kullanım deneyimi sunar. Anasınıfı öğrencilerinden üniversite öğrencilerine kadar geniş bir aralıkta kullanılır. Ofisler ve işyerleri gibi farklı alanlarda da bu ürüne ihtiyaç duyulur. Evlerde dekoratif bir detay oluşturmak için mutfak ve balkon gibi alanlarda kara tahta ve tebeşir kullanılır. Yemek menüsü, küçük notlar, alışveriş listesi ve anlamlı mesajlar yazmak için bu ürünler kullanılır. Çeşitli markalar tarafından üretilen tebeşir, kullanıcılara farklı seçenekler sunar. Farklı şekillerde üretilen bu ürünlerin tasarımları çeşitlilik gösterir. Silindir ve kare tebeşir çeşitleri sıklıkla tercih edilen seçenekler arasında yer alır. Aynı zamanda üretiminde kullanılan malzeme çeşitlerine göre farklı içeriklerde kullanıcıların karşısına çıkar. Kullanıcıların farklı beklentilerini yanıtlayan bu ürünler, özelliklerine göre farklı fiyatlarda satılır. Tekli veya çoklu paketlerde satılan ürünlerin fiyatları sunduğu geniş yelpazeyle farklı bütçelere hitap eder. Kullanımı kolay ve pratik olan bu ürünü ihtiyaç duyduğunuz her alanda değerlendirebilirsiniz.

Tebeşir İşlevi

Kalem yerine kullanılan tebeşirler, yazı yazmak ve resim çizmek için kullanışlıdır. Eğitim kurumları başta olmak üzere ofisler, kafeler ve evlerde kullanılan bu ürün, farklı şekillerde üretilir. İçeriği bakımından tebeşir farklı ürünlerin yapımında da kullanılabilir. İçeriğinde kireç taşı ve çamur bulunur. Ayrıca kalsit ve mil ürün formülünde yer alır. Yumuşak bir yapıya sahip tebeşir, yüzeylerde iz bırakacak bir yapıya sahiptir. Kullanımı kolaylaştırmak için genellikle kalem formunda üretilir. Ele tam oturan ve kalem gibi tutularak kullanılan tebeşir, yapısıyla ön plana çıkar. İnce ve kalın olarak ayrılan ürünler genellikle silindir şeklindedir. Kalın tebeşir çeşitleri kreş ve anaokulu çağındaki çocuklar için uygun olabilir. Kalın ve kısa yapılara sahip bu ürünleri çocuklar kolayca kavrayabilir. Evdeki veya okuldaki tahta üzerine çizim yapmak için kalın yapılı çeşitler konforlu bir kullanım deneyimi sunar. İnce uzun yapıdaki kaleme benzer çeşitler; okullar, iş yerleri gibi mekânlarda kullanım için uygun olabilir. Yüzeye temas edince iz bırakan bu ürün genellikle beyaz renkte üretilir. Üretim sürecine dâhil edilen malzeme çeşidine göre renk alternatifleri artabilir. Renkli seçeneklere sahip ürünleri çeşitli markalarda bulabilirsiniz. Eğitim kurumlarında renkli tebeşirler, çocukların dikkatini çekmek için tercih edilebilir. Farklı renklerde yazılan yazılar ve çizilen şekiller öğrencilerin dikkatini çekebilir. Ayrıca göze hitap etmesi için de bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Kullanım alanı oldukça yaygın olan tebeşir, yalnızca yazı yazmak için kullanmaz. Hammadde olarak da tebeşire ihtiyaç duyulur. Kireç ve çimento gibi malzemelerin üretiminde toz tebeşir kullanılır. Bu ürün aynı zamanda ortamı temizlemek veya leke çıkarmak için de tercih edilebilir.

Tebeşir Çeşitleri

Kullanımı yaygın kırtasiye ürünleri arasında tebeşirler bulunur. Doğadaki malzemelerin çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bu ürün, kullanıcılarına çeşitlilik sunar. Yazı yazmak için yüzeyler üzerine uygulanan tebeşirler, silinebilir bir yapılarıyla ön plana çıkar. Kara tahta üzerindeki izleri tahta silgisi kullanarak silebilirsiniz. Yazı tebeşiri çeşitleri kolay silinebilir ve silindir şekliyle tanınır. Bu çeşit kullanımı yaygın alternatifler arasında yer alır. Silindir yapıda tasarlanan bu ürünler farklı kalınlıklarda kullanıcıların tercihine sunulur. Üretiminde kullanılan malzemeler ve şekillerine göre tebeşirler birbirinden ayrılır. Yapısı gereği oldukça sert bir yapıya sahiptir ancak işlendiği için yumuşak bir hâldedir. Yenilebilir tebeşir, doğal yapısıyla tanınır. Sert bir yapıya sahip bu ürün doğal tebeşir olarak da bilinir. Topaklı ve kremsi bir yapıya sahip bu çeşit, Avrupa ülkelerinde popüler ürünler arasında yer alır. Bu çeşidin ana bileşeninde kalsiyum karbonat bulunur. Kireçli plakaların birikmesiyle oluşan tortul tabakalar ürünün topaklı olmasını sağlar. Sunduğu çeşitlilikle bu ürünler farklı alanlarda kullanım imkânı sağlar. Yazı için kullanılan çeşitlerin haricinde profesyonel alanlarda tebeşire ihtiyaç duyulur. Toz halindeki çeşitleriyle inşaat malzemeleri üretimi yapılır. Genel olarak sert bir yapıya sahip kireç taşı, suyla yumuşatılır. Bu sayede şekillendirebilir ve diğer malzemelerle birleştirebilir. Üretim süreçlerine göre değişen tebeşirler kullanıcıların farklı beklentilerini karşılar.

Rengarenk Tebeşir Çeşitleri

Doğal formülün işlenmesiyle oluşan yazı tebeşirleri kaleme benzer bir şekilde üretilir. Bu sayede ele kalem gibi yerleşen ürünlerle; yazı yazmak ve şekil çizmek kolaylaşır. Silindir formunda bir yapısı farklı kalınlıklara sahiptir. Küçük çocukların kullanımı için kalın ve kısa tebeşir çeşitleri tercih edilir. Kalın yapısıyla çocuklar ürünü daha kolay bir şekilde kavrar. Kalın tebeşir çeşidine bir diğer alternatif ise ince yapılı olan ürünlerdir. Bu ürünler; yaklaşık 8 cm uzunluğunda ve 8 mm genişliğindedir. Okul, ev, ofis ve işyeri gibi alanlarda kullanılır. Yazı tebeşiri çeşitleri kullanıcılarına farklı alternatifler sunar. Beyaz ve renkli tebeşir çeşitleri kullanıcıların ilgisini çeken ürünler arasında yer alır. Üretim sürecinde formüle eklenen renklere göre farklı renk seçenekleri oluşturulur. Kırmızı, mavi, turuncu, pembe, sarı ve mor gibi farklı renkler vardır. Renkli tebeşirler, çoklu paketlerde satılır. Beyaz tebeşirler gibi kolayca yüzey üzerinden silinebilir. Mutfak, balkon, ofis ve iş yeri gibi alanlarda kullandığınız dekoratif tahtaların üzerine bu ürünlerle renkli notlar yazabilirsiniz. Eğitim kurumlarında da renkli tebeşir çeşitleri sıklıkla kullanılır. Öğretilen konuyu detaylı bir şekilde anlatmak için tahta üzerinde renkli yazılar ve şekiller oluşturur. Ayrıca renkli yazılar öğrencilerin dikkatini çeker. Zengin renk kartelası sunan çeşitler, farklı markalar tarafından üzerilir. Kalem formundaki yapısıyla ön plana çıkan bu ürünler canlı renkleriyle tahta üzerinde istenilen performansı gösterir.

Resim Çalışmasında Kullanılan Tebeşirler

Tebeşir, yaşamın her alanında kullanılan ürünler arasında yer alır. Yapısal olarak değişen özelliklerine göre bu ürünleri farklı işler için kullanabilirsiniz. Tozlu bir yapıya sahip tebeşirleri yazı yazmanın yanı sıra resim çizmek için de değerlendirebilirsiniz. Beyaz tebeşir çeşitlerinden farklı olarak pastel tebeşirler hobi işleri ve resim çizimi için kullanılır. Kâğıt üzerinde yayılması kolay olan ürünler, renkli seçenekleriyle çizimle uğraşanların kullandığı materyaller arasında yer alır. Pastel tebeşir olarak bilinen bu çeşit, uçucu özelliği ve kâğıt üzerinde kolay dağıtılabilmesiyle ön plana çıkar. Canlı renk seçenekleriyle göze hitap eden bir görüntü oluşturur. Ayrıca, uçucu özelliği sayesinde istediğiniz kısıma gelen ürünü silebilirsiniz. Resminizi tamamladığınızda sabitleme yaparak kalıcılığını arttırabilirsiniz. Pastel tebeşir yerine renkli ürün çeşitlerini kullanarak resim yapabilirsiniz. Boyama işlemi için farklı renk seçenekleri sunan bu ürünler, kullanıcı beklentilerini karşılayacak yapıdadır. Boyama yapılacak veya resim çizilecek yüzeyin hafif dokulu olması yeterlidir. Çubuk, kare gibi farklı şekillerdeki ürünleri tercih ederek farklı yüzeylerde sanatsal çalışmalar yapabilirsiniz. Koyu renkli ahşap yüzeyler, duvarlar ve kâğıt üzerinde kullanıma uygundur.

Tebeşir Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tebeşir, farklı alanlarda kullanılan bir malzemedir. Üretim sürecinde hammadde olarak kullanılan bu ürün yüzeylere yazı yazmayı sağlayan bir özelliğe sahiptir. Tebeşir çeşitleri içeriklerine göre değişir. Tekstil, eğitim, otomotiv gibi farklı sektörlerde kullanılan bu ürünleri satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur.

  • Tebeşirin kullanım alanına uygun seçim yapmak ürünlerden istediğiniz performansı almayı sağlar.
  • Kara tahta üzerinde kullanım için beyaz ve renkli yazı tebeşirleri ideal bir kullanım deneyimi sunar. Yazı yazmaya uygun silindir yapıdaki tasarımı konfor sağlar.
  • Çizim yapmak için pastel özellikli ürün çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Kağıt üzerinde kolay dağılan bu ürün silinebilir yapıdadır.
  • Leke çıkarma ve temizlikte kullanım için işlem görmeyen toz tebeşirleri kullanabilirsiniz.
  • Tozsuz tebeşir olarak bilinen ürünler ise yağmur ve nemden etkilenmez. Toz oluşturmayan yağ bazlı ürünü; metal, cam ve sac gibi yüzeylerde kullanım için tercih edebilirsiniz.
  • Toz halindeki ürünler kilogramlık paketlerde, katı hâldekiler ise çoklu kutularda satılır. Farklı çeşitlerde satışa sunulan tebeşirleri satın alırken paket içeriğini inceleyebilirsiniz.

Markaların sunduğu farklı alternatifleri inceleyerek günlük veya iş hayatınızda ihtiyacınıza uygun çeşidi kolayca bulabilirsiniz.

Tebeşir Fiyatları

Çok çeşitli alanlarda kullanılan tebeşirler, her yaştan kullanıcıya hitap eder. Çocuklar, öğrenciler, öğretmen ve farklı meslek profesyonelleri iş veya gündelik hayatta tebeşirleri kullanır. Kara tahta üzerine yazmayı sağlayan yazı tebeşirleri başta olmak üzere bu ürün farklı alanlarda kullanılır. Toz halindeki formuna çimento üretimine yer verilir. Aynı zamanda toz ürün; leke çıkarma, ortamı dezenfekte etme ve kireç üretimi gibi farklı alanlarda tercih edilir. Tebeşir fiyatları, ürünlerin özelliklerine göre farklılık gösterir. Kırtasiye ve ofis ürünleri arasında yer alan yazı tebeşirleri genellikle paket hâlinde çoklu olarak satılır. Beyaz ve renkli olarak ayrılan paketlerin fiyatları ürün sayısına ve markalara göre değişir. Yağ bazlı bir formüle sahip yağlı tebeşir çeşitleri sanayi işlerinde kullanılır. Cam, metal ve sac gibi yüzeylerde kullanılan yağlı tebeşir fiyatları markalara göre değişir. Ayrıca paket içerisindeki parça sayısına göre fiyatlar değişiklik gösterir. Üretim sürecinde kullanılan toz tebeşir çeşitleri ise genellikle kiloyla satılır. Paketlerin ağırlıklarına göre değişir. Her bütçeye ve ihtiyaca hitap eden tebeşir çeşitlerini Hepsiburada’dan inceleyebilirsiniz.

Tebeşir Ne Zaman İcat Edildi?

Tebeşirin farklı alanlarda kullanımı çok yaygındır. Özellikle eğitim alanında tebeşirler sıklıkla kullanılır. Yapılan tarih çalışmalarında tebeşirlerin, tarih öncesi çağlara ait mağara çizimlerinde kullanıldığı görülür. Sürtündüğü yüzeye renk veren bu malzemenin geçmişi oldukça uzağa dayanır. Doğal bir malzeme olduğu için doğada bulması oldukça kolaydır.

Tebeşir Nasıl Yapılır?

Doğada bulunan malzemelerden elde edilen tebeşirin yapımında kireçtaşı birikintileri kullanılır. Kalsiyum sülfatın yoğun kullanıldığı bu ürün, yüzey üzerinde silinebilme özelliğine sahiptir. Gevşek bağlı tozlarıyla yumuşak bir yapıya sahip olan bu ürün, yüzey üzerinde silinebilme özelliğine sahiptir. Üretim sürecine göre şekillerinde ve renklerinde değişiklik yapılabilir.

Kimler Tebeşir Kullanır?

Kullanım alanı çok geniş olan tebeşire herkes ihtiyaç duyar. Öğretmenler ve öğrenciler okullarda eğitim sürecinin bir parçası olarak bu ürünü kullanılır. Kara tahta üzerine yazmayı mümkün kılan tebeşir, zemin üzerine işaretleme yapmak içinde tercih edilir. Yere oyun işaretleri çizmek, sıra için hiza çizmek gibi farklı işlemler için tebeşirler kullanılır.

Tebeşir Ne ile Yapılır?

Tebeşir kullanımı tarih öncesi çağlara kadar uzansa da kullanım amacı benzerlik gösterir. Yüzeyler üzerine resim çizmek ve yazı yazmak için bu ürün kullanılır. Özellikle koyu renkli yüzey ve zeminlerde işaretleme yapmayı sağlayan tebeşirler, silinebilir özelliğiyle kullanıcılara pratik bir deneyim sunar. Ayrıca toz haline getirilen tebeşir kullanarak leke çıkarma ve ortamda hijyen sağlamak için çeşitli temizlik işlemleri yapılır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tebeşir Fiyatları ve Modelleri

Seçimlerinize uygun ürün bulunamadı
DSACategoryId/2147483643/21005491/21030723