Tebeşir dendiğinde ilk akla gelen okuldur. Okul sınıflarında kullanılan ve çapı yaklaşık 9 milimetre ve uzunluğu 80 milimetre ebatlarında olan tebeşir, ince çubuklar halinde tasarlanır. Kara tahta denilen yazma araçları üzerinden kullanılan tebeşirlerin geçmişi tarih öncesi zamanlara kadar dayanır. Arkeologlara göre en eski mağara çizimlerinin bazıları tebeşir yardımıyla oluşturulmuştur. Daha sonra özellikle eskiz çalışmaları için sanatçılar tarafından kullanılan doğal tebeşirler, pudra gibi öğütülüp içine su, kil ve renkler ilave edilerek yapılırdı. Tebeşirin okullarda öğretmenlerin öğrencilere bilgi aktarımı için kullanılması ise 19. yüzyılda başlar.

Tebeşir Nedir?

Tebeşir, ana bileşeni bir kalker karbonat olan kalsiyum karbonattır (CaC03). Kireçtaşı birikintileri kokkolitler (plankton iskeletlerinin ayrışması ile yaratılan az miktarda kireçli plakalar) birikir ve tortul tabakalar oluşturur. Kireç taşları birbirine gevşek bir şekilde bağlı tozlardır. Tebeşir içinde kalsiyum karbonatın yanı sıra çakmak taşı tozu, düşük miktarda balık mineralleri ve silis tanecikleri de yer alır. Küçük bir deniz organizması olan Plankton, deniz suyunda doğal olarak bulunan kalsiyumu yüzde 0,04 ile yüzde 40 arasında yoğunlaştırır. Plankton öldüğünde deniz dibine çöker. Forominifere ve kokolit gibi mikroorganizmaları kapsayan planktonların kabuklarından meydana gelen tebeşir, özellikle Avrupa’da Fransa, İngiltere ve İsveç’te Kuzey Amerika’da Alabama ve Teksas’ta bol miktarda bulunur. Sert cisimler üzerinde yazı yazmak için kullanılan tebeşirler, tahta silgisi ya da su ile kolayca temizlenir. Son zamanlarda tozsuz şekilde üretilen formları ile kullanım kolaylığı sağlayan ürünlerin kalem şeklindeki çeşitleri de vardır.

Tebeşir Nasıl Yapılır?

Tebeşir yapmak için, kireçtaşı, genellikle açık ocak yöntemiyle pişirilerek serleştirilir ve daha sonra çeneli kırıcılar yardımıyla küçük parçalara ufalanır. Öğütülen kireçtaşı bilyeli değirmende (tebeşiri daha fazla toz haline getirmek için içinde çelik bilyeli dönen bir çelik tambur) su ile ıslatılır. Bu adım kirli maddeleri temizler ve kireç taşını ince bir toz haline getirir. İçine kil, yağ ve pigmentler eklenerek yazımı kolay hale getirilir. Tebeşir her ne kadar yabancı maddeden temizlense de içerisinde bazı yabancı maddeler kalır. Bunların başında silis, alüminyum, demir, fosfor ve kükürt vardır. Okullarda yazı yazmak için kullanılan tebeşirler, pudra haline getirilen kireçtaşının içine suda eriyen yapıştırıcı, renkli maddeler ve yağlar karıştırılarak elde edilir. Karışım silindir çeklindeki kalıplara dökülür. Son yıllarda hazırlanan tebeşirler zehirli madde içermeyen maddeler kullanılarak tasarlanır. Kâğıt kalıplara dökülen bu tebeşir çeşitleri aynı zamanda tozsuzdur. Taş ve metal üzerine yazı yamak için tasarlanan tebeşirler ise balmumu, lamba karası, reçine ve sabundan yapılır.

Tebeşir Hangi Alanda Kullanılır?

Temizlenip pudra haline getirilen kireçtaşı dezenfektan olarak ya da portland çimento yapımında da kullanılır. Aynı zamanda diş macunu, marley, kozmetik sanayi, cam macunu ve seramik alanlarında da dolgu maddesi görevi yapar. Son yıllarda ev dekorasyonunda da önemli rol oynayan tebeşirler, mutfak, antre, salon gibi yaşam alanlarına yerleştirilen tahtaların üzerinde not almak, resim ve mesajlar yazmak için kullanılabilir. Beyaz tebeşirle kumaştaki lekeler ovalanıp biraz bekletildiğinde yağ lekesi ortadan kaybolur. Kireç taşının nemi çekme özelliği vardır. Bir kesenin içine tebeşir koyulup elbise dolabına asarak çamaşırların nemden ve küften etkilenmesi önlenebilir. Aynı şekilde alet kutusundaki aletlerin paslanmasını engellemek için de kutuya birkaç adet tebeşir koymak yeterlidir. Gümüşleri parlatmada da etkili olan tebeşir tozu aynı zamanda karıncalardan kurtulmak için de kullanılabilir. Karıncaların geldiği yerlere tebeşir tozu dökerek onları öldürmeden ortamdan uzaklaştırabilirsiniz. Duvarda oluşan çıkmayan lekeler için duvar ile aynı renk tebeşirden faydalanabilirsiniz.


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tebeşir Fiyatları ve Modelleri

.
.
Konumseçilmedi
Seçimlerinize uygun ürün bulunamadı
DSACategoryId/2147483643/21005491/21030723