Kumaş boyaları, doğal veya sentetik boyalarla; liflerin, ipliklerin veya kumaşların renklendirilmesine yardımcı olur. Boyama, iplik, kumaş veya hazır giyim de dahil olmak üzere bitmiş bir tekstil ürününün imalatının herhangi bir aşamasında yapılabilir. Öte yandan tüketici ürünleri kategorisindeki kumaş boyaları, boyanmış kumaşı yeniden renklendirmeyi sağlar. 

Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır?

Siyah, mavi, koyu mavi, sarı, yeşil ve kırmızı gibi popüler kumaş boyası renkleriye solmuş kumaşlar hızlı ve ekonomik bir şekilde yenilenebilir. Bölgesel renklendirme için sprey kumaş boyaları, desen uygulamaları için kalem kumaş boyaları tercih edilebilir. Kumaş boyaları, boyanacak malzemenin türüne göre seçilir. Örneğin pamuklu kumaşlar için üretilen kumaş boyaları, sentetik liflerden dokunmuş kumaşlarda genellikle kullanılamaz. Sentetik kumaşlar için daha farklı pigmentlere ve formüllere ihtiyaç duyulur. Boya türüne göre kumaşa farklı sabitleme işlemleri uygulanabileceğinden, ''Boya nasıl sabitlenir?'' gibi soruların cevabı oldukça değişkendir. Bazı boyalar sıcak, bazı boyalar soğuk suda, bazıları ise sadece havayla temas ettiğinde bile sabitlenebilir. Kullanılan boyanın özelliklerine göre kumaş boyası fiyatları değişiklik gösterir. Yoğun renk pigmenti içeren ve yüksek kalıcılık sunan profesyonel ürünler genellikle daha pahalı olma eğilimindedir. 

Hangi Kumaş Boyası Hangi Kumaşlara Uygulanır?

Asidik kumaş boyaları, yoğun olarak yün gibi hayvansal liflerden dokunmuş kumaşlarda kullanılan bir boya türüdür. Öte yandan mordan yardımıyla pamukta ya da ketende de kullanılabilir.

Bazik ya da katyonik olarak bilinen kumaş boyaları, suda çözünür ve esas olarak akrilik lifleri boyamak için kullanılır. Çoğunlukla bir mordanla (boyasaptar) birlikte tercih edilir. Mordan, boya ile çözünmeyen bir bileşik oluşturarak, boyanın kumaşa sabitlenmesini sağlayan kimyasal bir maddedir. Akrilik dışında bazik boyalar; ışık, yıkama veya terlemeye karşı dirençli olmadığından diğer kumaş türleri için çok uygun değildir..

Doğal kumaş boyaları, doğrudan baskı tekniklerinde daha çok kullanılır. Arzu edilen desen, boyanın kumaş üzerine macun formunda basılmasıyla üretilir. Baskı macununu hazırlamak için, suya koyulaştırıcı bir madde ilave edilerek boyanın çözülmesi sağlanır.

Kumaş Boyasıyla Neler Boyanır?

Sentetik kumaş boyaları, kimyasal bileşimlerine ve uygulama yöntemlerine göre sınıflandırılır. Direkt boyalar, selüloz liflerini doğrudan mordan kullanılmadan renklendirir. Yün, ipek, naylon, pamuk ve ipek boyamak için kullanılabilir. Bu boyalarla elde edilen renkler çok parlak değildir ve yıkamaya karşı çok hassastır.

Dispers boyalar sentetik kumaşların boyamasında yoğun olarak kullanılır. Sülfür kostik soda ve sodyum sülfür yardımı ile çözünür. Suda dağılmış bir macun veya bir toz halinde bulunur. Bu parçacıklar kumaşla temas ettiğinde çözünür ve kumaşa renk verir. Boyama, yüksek sıcaklıkta, büyük miktarlarda tuzla yapılır. Böylece renk, kumaşın içine nüfuz eder. Boyamadan sonra kumaş, havaya maruz bırakılarak veya kimyasallar kullanılarak istenen tonları elde etmek için oksitlenir. Dispers boya çeşitleri; ışığa, yıkamaya ve terlemeye karşı dirençlidir.

Pigment gerçek anlamda boya olmasa da mükemmel ışık haslığı nedeniyle pamuk, yün ve diğer yapay elyaflar gibi kumaşları renklendirmek için yaygın olarak kullanılır. Liflerle doğrudan yapışmadığı için reçine yardımıyla kumaşa yapıştırılır. Boyamadan sonra kumaşlar yüksek sıcaklığa maruz bırakılarak reçinenin kumaşa iyice yerleşmesi ve boyanın sabitlenmesi sağlanır.

Krom kumaş boyaları, asidik boya türlerinden biridir. Boya banyosunda veya boyama işlemi tamamlandıktan sonra sodyum veya potasyum bikromat eklenir. İlave maddeler kromun bağlayıcı hareketini elde etmek için kullanılır. Krom boyalar, iyi bir renk haslığı sağladığından genellikle yün boyamada tercih edilir. Ayrıca pamuk, keten, ipek, suni ipek ve naylon için de kullanılır. Öte yandan bu kumaşlarda yün kadar verimli değildir.

Kazan boyaları, su içinde çözünmez ve kumaş liflerini doğrudan boyayamaz. Bununla birlikte, liflere yapışmalarına izin veren alkali çözelti ile çözülebilirler. Kumaşın havaya maruz kalması, boyanın sabitlenmesine yardımcı olur. Bu boyalar; pamuk, keten ve ipek için kullanılabilecek en etkili ürünlerden biridir. Yün, naylon, polyester, akrilik gibi diğer kumaşları boyamak için mordan ile kullanılır.

 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Kumaş Boyası Fiyatları

787 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Viktoria
  2. Marabu
  3. Cadence
  4. Zig
  5. Edding
  6. Pebeo
  7. Tek Yıldız
  8. Nerchau
  9. Creall
  10. Marvy
  11. Lefranc&Bourgeois
  12. Artdeco
  13. Artline
  14. Liquitex
  15. Rayher
  16. Yıldız
  17. Rich
  18. Giotto
  19. Sharpie
  20. Südor
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Renk A-Z
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/21027386/80158003/292971
Başa dön