Kumaş Boyası

Farklılıkları ile Kullanışlı Kumaş Boyaları

Kumaş boyaları çeşitli üretim teknolojilerinin kullanmasıyla kullanıcıların ihtiyacına göre satışa sunulur. Böylece birçok farklı şekilde sınıflandırılan boyalar farklı tarzlarda kullanıma uygun hale getirilir. Boyalar içeriğinde yer alan güçlü kimyasal bileşenler ve farklı ürün formu seçenekleriyle öne çıkar. Ayrıca ürünler kullanılacak yüzeyin şekline göre de sınıflandırılır. Çeşitli markanın ürettiği kumaş boyaları, farklı yüzeylerin üzerine sürülen boyanın iyice emilip kalabilmesi ve kalıcılık sağlayabilmesi için özenle üretilir. Bu sayede üzerinde çalışılmak istenilen her kumaş türü için farklı boyalar üretilir. Ürünler hobi işlerin yanında boya endüstrisi içerisindeki önemli talebi ile de tüm dikkatleri çeker. Kumaş boyalarının çeşitli kullanımlarının yanında farklı renk seçenekleri kumaşın yüzeyine göre farklı biçimlerde hazırlanır. Birbirinden farklılık gösteren bileşenler ve formüller kullanıcılara tercih yapma şansı sunar. Özenle üretilen ve titizlikle dikilen desenlerin izlerinin ya da içinin boyanmasına yardım eden boyalar, tasarımların daha göz alıcı görünmesini sağlar. Seri üretimlerdeki sanayi ürünlerinin yanında kumaş boyaları ev hanımlarının da önemli bir uğraşı haline gelir.

Boyama sanatının en temel ana öğesi olan kumaş boyaları, farklı bileşen ve renklerinin yanı sıra toz ya da sıvı halde de üretilir. Ürün alternatifleriyle dikkatleri üzerine çeken boyalar farklı şekillerde kullanıma hazır olur. Toz karışımlar su ile aktif hale gelirken, sıvı formdaki çeşitler özel olarak hazırlanmış formüllerle kullanıma sunulur. Hangi ürünün hangi kumaş türlerinde uygulanabileceğini öğrenmek için boyaların üzerinde yer alan talimatları ve içerikleri okunabilir. Böylece boyadan alınan verim ve beklentiler yüksek ortanda istenileni karşılar.

Elbiseleri boyamak için üretilen boya çeşitleri, oldukça yoğun ve güçlendirilmiş bir kıvamda olur. Bu özelliği sayesinde polyesterden naylona, naylondan akrilik kumaşa kadar birçok kumaşı rahatlıkla boyar. Belirtilen kumaş modellerinin dışında sentetik olan kumaşların ve yüzeylerin boyanması diğerlerine göre biraz daha zor olur. Bunun için zorlu bileşenlere karşı üretilen etkili kumaş boyaları sayesinde sentetik modeller de rahatlıkla renklendirilir.

Kumaş boyama esnasında boyama fırçası gibi kullanımı kolaylaştıracak materyallerin kullanılması yapılan işin daha profesyonel seviye olmasına imkan tanır. Farklı uç tiplerine sahip olan fırçalar, küçük alanlarda dahi istenilen kontur tekniklerinin ve rötuşların yapılmasını sağlar. Tekli fırçaların yanında en çok kullanılan fırçaların bir arada olduğu setler de satışa sunulur. Bunun yanında fırçalarla birlikte kumaş boyaların bulunduğu setlere de yer verilir. Farklı kumaş renklerinin olduğu setlerin içerisinde sıvı haldeki boyaların dışında kalem halinde bulunan boyalar da kullanıcılara sunulur. Bu ürünler kullanıcıların ihtiyacına ve kullanım şekline göre kolaylık sağlar. Kumaşların yetenekli ellerde özgün ve eşsiz parçalara dönüşmesini sağlayan boya modelleri, kalıcılığın sağlanabilmesi için ekstra olarak güçlendirilir. Böylece solma yaşamadan uzun yıllar boyunca farklı biçimlerde kullanılabilir. Her kullanıcının kendisine uygun rengi bulabileceği kadar çeşitliliğe sahip olan kumaş renklendirme boyaları, ihtiyaca göre farklı miktarlarda üretilir.

 Birbirinden Farklı Kumaş Boyalarının Özellikleri

Kumaş boyaları sıvı, toz, sprey ve kalem gibi farklı formlarda kullanıcıların karşısına çıkar. Ürün çeşitleri arasında bulunan sprey kumaş boya modelleri, kontür tekniği ya da düz boya biçiminin kullanıldığı durumlarda alanın çok daha kısa bir sürede boyanmasını sağlar. Aynı şekilde naylon, yün, akrilik ve polyester gibi kumaş türlerinin verimli ve kalıcı bir şekilde boyanmasını sağlayan boya çeşitleri, dikkatleri üzerine çeken çarpıcı tasarımların ortaya çıkmasına yardım eder. Sadece yeni kumaşların değil aynı zamanda eskiyen ürünleri de boyanmasını sağlayan kumaş boyalar, herhangi bir zararlı madde içermez. Kumaş boyalarının kumaş üzerinde rahatlıkla sabitlenmesini ve akma ya da solma gibi faaliyetler göstermesini engellemek için sabitleyici ürün alternatifleri de bulunur. İşe yarar bileşenlerin bir araya getirildiği bu ürünler yapılan çalışmasının ve emeğin boşa gitmesini önler. Böylece çalışmalar için kullanılan boyaların güvenliğini de sağlar.

Sprey kumaş boyaları püskürtülebilir su bazlı yapısı ve kolay kullanabilir olmasıyla herkesin yaratıcılığını konuşturmasına izin verir. Kötü kokmayan modellerinin de bulunduğu sprey boyalar, basit kumaşların, tişörtlerin, şortların ve pantolonların kolayca boyanmasını sağlar. Ayrıca çeşitli şablonların renklendirilmesinde de kullanılır. Sık yıkanan kıyafetlerden keten ve pamuklu yüzeylere kadar birçok kumaş çeşidinde dayanıklılık gösteren sprey boyaların en çok 100 ml’lik kutuda satılan çeşidi tercih edilir. Belli başlı renklerin yer aldığı ve 6’lı set halinde satılan 70 ml’lik sprey boyalar ise aranılan renk ihtiyacını bir arada sunar. Sprey boya modellerinin yanında toz formülünde üretilen kumaş boyaların da 6’lı ve 12’li olarak avantajlı paketleri de bulunur. Bu boya setleri, cam göbeği, menekşe, koyu mor, koyu mavi, bej, siyah, tütün ve kurşuni renklerden oluşur.

Kumaş boyaların sentetik kumaşlar için geliştirilmiş özel formülü sayesinde solan ve eski görünen birçok kıyafet yeniden cazipleşmeye başlar. Boyalar naylon, pamuk, ipek ve yün kumaşları boyayabilmeleriyle de kalpleri fetheder. Çizimlerde ve tasarımlarda ince iş gerektiren detayların boyanmasını kolaylaştırmak için kumaş boyaları kalem formunda üretilir. Aynı zamanda tekstil kalemi, tişört kalemi ve çamaşır kalemi olarak da bilinen kalem formüllü boyalar, ince uçlu yapıları sayesinde çalışırken büyük kolaylık sunar. Mavi, pembe, mor, yeşil, gri ve siyah gibi tek renkli kalem çeşitlerinden 6’lı olarak takım halinde bulunan setlere kadar birçok ürün bulunur. Boyama şekline ve ihtiyaca göre değişik biçimlerde ve boyutlarda satılan kumaş boyalarının fiyatı, her kullanıcının bu sanatı daha kolay yapabilmesi adına makul şekilde fiyatlandırılır.

Performansa Etki Eden Kumaş Boya Kalitesi

Sıvı ve toz gibi farklı formüllere sahip olan kumaş boyaları, her kullanıcının kendi arzusu doğrultusunda çeşitli yöntemleri kullanmalarına imkan tanır. Aynı şekilde kullanım esnasında tekniksel bilgiye ihtiyaç duyulmadan uygulanan sprey boyalar, istenilen alana kolay bir şekilde sıkılarak boyama işlemini gerçekleştirir. Sprey boya çeşitleri özellikle bez ayakkabı ve bez çanta gibi hobi amaçlı ürünlerin boyanmasında tavsiye edilir. Kaliteli püskürtme başlığı boyanmayı hedeflenen bölümlere direkt etki eder. Kullanımı kolay olan sprey ürünlere göre daha iyi kontrol edilebilirlik sağlayan kalemli kumaş boyaları ise çocukların bile kullanabileceği boyalar arasında yer alır. Kalem kumaş boyaları tekstil kumaşlarının renklendirilmesinde herhangi bir işleme tabi tutulmadan doğrudan uygulanabilmesiyle de kullanıcıların gönlünü fetheder. Böylece zaman ve hareket kabiliyeti konusunda oldukça fayda sağlar. Kumaş boyaları hangi şekilde olursa olsun; kaliteli bileşenlerden oluşan boya ürünleri, kullanılan kumaş ile doğru seçildiği takdirde ortaya her zaman beklentileri karşılayan ve görsel olarak şık olan tasarımlar ortaya koyar. Böylece kalitesi ile parmak ısırtan boyalarla yapılan kusursuz işler her bakıldığında gurur duyulmasını sağlar. Kullanıcıların sağlığını tehlikeye atmayan birçok marka, boya bileşimlerinde kimyevi içeriklerden uzak durur. Temiz ve hijyenik ortamlarda üretilen boyalar her açıdan güvenle çalışma hissini verir. Solmayan yapısıyla verimliliğin artmasını sağlayan kumaş boyaları, farklı formlardaki ürünlerin karıştırılarak çalışılmasına da fırsat tanır.

Göz Alıcı Renklere Sahip Kumaş Boyaları

Kumaş boyaları sarı, kırmızı, mavi, mor, beyaz ve siyah gibi standart renkleri ile dikkat çektiği gibi ara renk seçenekleriyle de kullanıcılarına adeta bir renk cümbüşü sunar. Koyu tonlardan üretilen kumaş boyası renkleri, arzu edilen keskin tonların yaratılmasına olanak tanır. Yumuşak, pastel ve ara geçişli renk alternatifleri ise koyu tonların aksine farklı desen ve motiflerin ortaya çıkmasına kolaylık sağlar. Fırça yardımıyla çeşitli desenlerin ve çizimlerin yapılmasına fırsat tanıyan kumaş boyaları, çocukların dahi yapabileceği bir aktive şansı sunar. Ebeveynlerle yapılabilecek bu etkinlik bir yandan aile ile çocuğun arasındaki bağın kuvvetlenmesine yardımcı olurken bir yandan da çocuğun hayal gücünün gelişmesine destek olur.

Çeşitli kumaşların, giysilerin, çantaların ve ayakkabıların tamamının ya da bölgesel alanları renklendiren kumaş boyası çeşitleri, birçok kumaş üzerinde oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Temel boyamadan yüksek pigment içeren tasarımların yapılmasına fırsat tanıyan kaliteli boyalar, farklı renkleriyle birçok kumaş parçasının özgün tarzlarda renklendirilmesini sağlar. Hem eğlendiren hem de el becerilerinin gelişmesini destekleyen bu aktivite dakikalar içerisinde ortaya güzel boyanmış tasarımlar kıyafetler koyar. Kalıcılığı ile tüm desenlerin çizimlerinin yapılabileceği kumaş boyası renkleri, modası geçmiş olan kıyafetlerin yeni sezona uygun hale bürünmesine yardım eder.

Direkt olarak kullanıma hazır olan boya çeşitleri hobi olmaktan öte birçok okul, sanat merkezi ve iş yerlerinde de bolca kullanılır. Kumaşların farkı malzemelerden üretilen yapısına karşı uygun olan boyama malzemelerinin ve renklerin bulunması bu nedenle büyük ölçüde önemli olur. Elbise boyası olarak da bilinen boyaların farklı özellikleri ve neredeyse her yüzeyin gözeneklerine kadar nüfus eden içeriği, istenilen renklerde boyanmayı ve yenilenmeyi sağlar. Bazı renk alternatiflerinin kullanıcıların isteklerine göre belirlenmesi adından söz ettirecek çalışmasına ortaya çıkmasına fırsat verir. Ayrıca renklerin tek tonunun dışında koyu lacivert, orta lacivert, açık lacivert ve mor lacivert gibi farklı çeşitte seçenekleri de bulunur. Aynı şekilde canlılığı ile adeta gerçekmiş havası uyandıran renklerin metalik olan alternatifleri de kullanıcıyla buluşur. Geniş renk koleksiyonuna sahip olan renklerin birbirleriyle karıştırılmasıyla farklı tarzların ortaya çıkarıldığı çoklu renk şeklinde setler de sanatçıların beğenisine sunulur.

Kumaş boyaları arasından seçilen rengin yapılmak istenilen desen ile uyumlu olması sonra derece önem taşır. Ortaya çıkan işin monoton bir havada olmaması için çalışmanın hangi renk, hangi stilde ve hangi kumaş boyası türüyle yapılacağının önceden planlanması önemli detaylardan biridir. Ayrıca renklerin kumaş üzerinde hangi oranlarda ve alanlarda yapılacağının belirlenmesi kumaş boyanın nasıl performans gösterdiğinin görülmesini sağlayarak memnuniyeti artırır.

Shibori Tekniği ile Kumaş Boyama

Kumaş boya ile renklendirme işlemi sırasında kullanılabilecek birçok teknik bulunur. Bunlardan biri olan Shibori tekniği, kumaşları yenileyerek eskisinden daha da canlı renklere ulaşmasını sağlar. Tekniği uygulamadan önce istenilen rengin ortaya çıkması için üzerinde var olan lekelerin temizlenmesi gerekir. Renklendirme aşamasında ürünün lekeli ya da pis olması boya yapılan yerlerdeki rengin eşit bir şekilde dağılmasını engeller. Yıkama esnasında ılık ve sabun kullanılması yer alan pürüzlerin kaldırılmasına da yardımcı olur. Boyamanın temiz ve boş alanda yapılabilmesi için evin uygun yerinde boyama yapılacak alanın ayarlanması gerekir. Eğer boyanacak olan ürün temiz ise ıslatılmalı ve 4 defa akordeon gibi kıvrılmalıdır. Bu işlem sayesinde kıyafetin üzerinde uzun dikdörtgen çizgiler oluşmaya başlar. Ürünün üzerinde daha fazla desen uygulanacaksa, kıyafetin daha çok katlanması tavsiye edilir. Uzun bir dikdörtgenin içine katlana kıyafet ucu lastik bantla bantlanarak uzun bir sopanın üzerine sabitlenir. Bu işlem sonrasında isterseniz kumaşı sopanın etrafında döndürebilir ve diğer ucunu da lastik yardımı ile sabitleyebilirsiniz. Hazırlanan boya banyosunun içerisine ise 60 derecelik olan su eklenir. Kullanılan rengin koyuluğunun artması için suni ipek, pamuk ve keten gibi kumaşlarda bir bardak tuz; naylon, ipek ve yun gibi kumaşlarda ise bir bardak sirkenin eklenmesi gerekir. Uygulama sırasında çay kaşığı olarak eklenen deterjan, kumaşın boyayı daha iyi emmesini sağlar. Hazırlanan karışımlar sonrasında boyanmak istenen kıyafet boya banyosunun içine konur. İstenilen renk tonlarının elde edilebilmesi için 3 ila 5, daha yoğun tonların olması için de 10 ila 20 dakika arasında bekletilmesi gerekir. Arzu edilen renk ortaya çıktığında ürün sopadan çıkartılır. Renklerin daha kalıcı olmasını sağlayan kumaş sabitleyicisinin boya işleminden hemen sonra uygulanması tavsiye edilir. Boya sabitleyiciden sonra soğuk su ile durulanan ürün sopadan çıkarılır ve deterjan ve ılık suyla yıkanır.

Kumaş Boyası Uygulamasının Püf Noktaları

Kumaş boyayı doğru bir şekilde değerlendirme ve kullanmak için öncelikle seçilen kıyafetin hangi bölümlerinin boyanacağına karar verilmesi gerekir. Bu belirlemenin sonucunda uygulama çeşitliliklerinde de farklılıklar gözlenir. Boyamak istediğiniz ürünün belirli bir kısmına desen işlemek istiyorsanız, yapmak istediğiniz deseni seçmelisiniz. Deseni belirledikten sonra aydınger adı verilen transparan kağıtlarla deseni kıyafetin üzerine aktarabilirsiniz. Aktarma sırasında kalemle çizilen yerin kumaşa gelmesi en çok dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alır. Doğru aktarma sayesinde desenin tekrar üstünden geçildiğinde kalemden gelen kömür tişörtün üzerine geçer. Böylece boyanması gereken yerler çok daha net ortaya çıkmış olur. Boyanacak alanlar belirlendikten sonra kumaş boyasını kullanmadan önce kumaşın arasına karton ya da benzer bir materyal koymalısınız. Bu işlem kumaş boyasının alt kısma geçmesini önler. Boyama işleminin profesyonel durması için el yerine fırçaların kullanılması tavsiye edilir. İşlem bittikten sonra belli bir süre ürünü kurumaya bırakılmalı ve kuruduktan sonra ters çevirip boyalı bölümün üstünden ütü ile boyayı sabitlemelisiniz. Genel olarak yapmak istediğiniz her işlem ve boyalar için bu yöntem izlenir. Fakat yine de işleme başlamadan önce farklı çeşitteki boyaların yanında yer alan talimatları okumanız daha verimli ve sağlıklı sonuçlar elde etmeniz de faydalı olur.

Satın alına kumaş boyasında hangi özelliklerin olması gerekir?

Kumaş boyası seçiminde en önemli bokta ürünün cilt sağlığına uygun olup olmadığıdır. Yanlış seçilen boya, kullanıcıların sağlığını tehdit eder. Kullanım kolaylığı sağlaması ise ürünün tercih edilmesini sağlayan özelliklerden bir diğeridir. Ayrıca boyanın kumaşlar üzerinde yıpratıcı bir etkiye neden olabilecek içerikte de olmaması gerekir.

Kumaş boyası ile her türlü kumaş boyanabilir mi?

Kumaş boyaları genellikle eskiyen ve rengi solan kıyafetler için kullanılır. Ayrıca sade olan düz kıyafetlerin hareketlendirilmesi için de tercih edebilir. Boyalar yün, naylon ve polyester gibi birçok kumaş türünü boyayabilecek özelliklerde üretilir. Ancak boya kumaş ile ne kadar uyumlu olursa olsun desenli olan kumaşların boyaması bir hayli zor olur. Bunun için de kumaş boyalardan istenilen verimin alınabilmesi için desenli kumaşlarda kullanılması önerilmez. Ayrıca boyanın tutmama ihtimaline karşı saten ve ipek gibi kumaş türlerinde uygulanmaması da doğru bir seçim olur.

Kumaş boyaların fiyatını belirleyen unsurlar nelerdir?

Kumaş boyaların fiyatını etkileyen birçok neden bulunur. Boyaların fiyatı, ürünün miktarına ve içerik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Boyanın sabitlenmesinde kullanılan sabitleyicilerin fiyatı ise toz ya da sıvı olmasına göre değişir. Ancak kumaş boyaları genel olarak uygun seviyelerdedir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kumaş Boyası Fiyatları

6913 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 37 / 6913 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?