Ülkemizde olduğu gibi dünyanın her ülkesinde büyük bir romancı olarak tanınan Victor Hugo’nun ismi memleketi Fransa’da en büyük şairler arasında anılır. 26 Şubat 1802'de Besançon'da doğan Fransız Edebiyatı’nın dev kalemi, romantizm akımının önde gelen şair ve yazarı olarak ünlenmiştir. Napolyon'un generallerinden Joseph-Leopold Sigisbert Hugo'nun oğlu olan yazarın kaleme aldığı eserlerde, Latin edebiyatı ve hukuk üzerine aldığı eğitim etkisini yoğun şekilde hissettirir.

Fransız edebiyatına en çok eser kazandıran isim olan Victor Hugo, romantizm akımının güçlü beyni olarak nitelendirilir. Edebiyat hayatının ilk dönemlerinde şiire verdiği ağırlık nedeniyle Fransa'nın ulusal şairi olarak görülen yazar, popüler Fransız edebiyatının babası olarak anılır. Légion d'Honneur nişanının sahibi Victor Hugo kaleme aldığı Notre Dame'ın Kamburu ve Sefiller isimli romanları ile de dünya edebiyatının saygı duyulan üstatları arasına adını yazdırmayı başarmıştır.

Yazarın kaleme aldığı "Marion de Lorme" isimli oyununun yasaklanması peşinden karşılık olarak "Hernani" adlı oyununu yazması, ününün artmasında etkilidir. 1831 yılında yayımlanan ve on birinci Louis döneminin atmosferinde geçen Notre Dame’ın Kamburu, başarıyı yakalayan Victor Hugo kitapları arasında ön plana çıkar. Yazar, romanın ana karakteri güzeller güzeli Esmeralda’nın yardım elini uzattığı Quasimodo isimli kamburun toplum tarafından aşağılanışını ve reddedilişini ağır bir dille eleştirir. Yakaladığı başarı grafiğinin ardından 1841 yılında Fransız Akademisi'ne seçilen ve 1845 yılında Soylular Meclisi'ne aday gösterilen Victor Hugo, 1851 yılında III. Napolyon’un iktidara gelişi ile Brüksel’e kaçmak zorunda kalır. 1870 yılına kadar Fransa’ya dönemeyen yazarın dönem içinde değişen politik görüşleri, Sefiller başta olmak üzere yazdığı eserleri toplumu eleştiren ve ağır iğneleyici hale getirir.

Sefiller isimli romanı ile edebiyat eleştirmenlerinin olumsuz yorumlarına maruz kalan Victor Hugo, Avrupa ve Amerika kıtalarında yakaladığı satış grafiği ile başarısını perçinleyerek edebiyat dünyasındaki yerini sağlamlaştırır. Dizilere, filmlere ve müzikallere konu olan bu eser, eski bir mahkum olan Jean Valjean’ın toplumun tüm baskısına rağmen hapisten çıktıktan sonra dürüst bir hayata tutunmaya çabalarını anlatır. Adalet sisteminden ahlak felsefesine, dini duygulardan aile bağlarına kadar pek çok yönüyle Fransa’nın toplumsal hayatını ele alan roman aradan geçen onlarca yıla rağmen halen dünya edebiyatının başyapıtlarından biri olarak kabul görmektedir.

Soylular Meclisi'ne aday gösterildiği sırada, kızının eşiyle birlikte boğulması, 1870 yılında Fransa’ya döndükten sonraki iki yıl arayla da iki oğlunu kaybetmesi yazarın edebiyata bakış açısını ve kalemini etkilemiştir. Bu nedenle son dönemlerde kaleme alınan Victor Hugo eserleri oldukça karanlık bir hava taşır ve genellikle ölüm, Tanrı ve Şeytan temaları ile okuyucuyu karamsar bir dünyanın içine çeker.

Fransızların aklına ilk gelen şairlerden bir tanesi olan Victor Hugo’nun şiir dünyasına kazandırdıkları arasında; Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı, Asırların Efsanesi, Aşk Dilencisi, Aşkımın Aşkı, Bu Çiçek Senin İçin, Cezalar, Dalıp Gitmeler, Dede Olma Sanatı, Diana, Dilenci, Doğulular, Fransa, Gelin Böceği, Kadına Sitem, Müthiş Fil, Odlar ve Çeviriler, Uçurumun Dibindeki Doğrular, Sonbahar Yaprakları, Söylesem Söyleyebilsem Ah Derdimi sayılabilir.

Yazarın kaleme aldığı Deniz İşçileri, Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Çağına Sığmayan Dev, İzlanda Hanı, Nişanlıya Mektuplar, Notre Dame'ın Kamburu, Sefiller isimli romanlarının yanı sıra Burgrave'lar, Hernani, Kral Eğleniyor, Lucreca Borgia, Mary Tudor, Ruy Blas adlı tiyatro eserleri de mevcuttur.

Bir dönem politika ile de ilgilenen Victor Hugo’nun siyasi birikimi Doksan Üç İhtilali, 1973 Devrimi, 93 İhtilali isimini verdiği eserlerinde kendisini gösterir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Victor Hugo

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
Başa dön