Victorinox markasının tarihi, Karl Elsener tarafından, İsviçre'deki Ibach Belediyesi'ne bağlı Schwyz köyünde ilk bıçak atölyesinin kurulduğu 1884 yılına kadar uzanır. O dönemde fakir bir yer olan Schwyz'da işsizlik ve fakirliğe karşı mücadele eder Karl Elsener. İsviçre Ordusu'na ilk asker çakısını sattığı yıl 1891; günümüzde meşhur olan İsviçre Ordu Çakısı'nın patentini aldığı yıl ise 1897'dir. Markanın ilk adı, 1909 yılında Victoria olarak belirlenir. Victoria firmanın kurucusunun annesinin adıdır. Aynı yıl, haç ve kalkan amblemi de marka ismi ile birlikte kayıt ettirilir. 1921 yılında paslanmaz çeliğin bulunması ile markanın adına "-inox" eki eklenir ve marka adı Victorinox olarak değiştirilir. Firma, 1931 yılında üretimde otomasyona geçer ve dünyanın ilk tamamı elektrikle çalışan çelik sertleştirme tesisini kurar. Böylece tüm bıçaklar, aynı yüksek standart ile üretilebilir. Firma, saat satışına 1989 yılında başlar. Victorinox markalı valiz ve benzeri seyahat malzemelerinin satışı ise 1999 yılında başlar. 500 milyonuncu orijinal İsviçre Ordu Çakısı, 2017 yılında üretilir.

Victorinox firmasının gelirinin %10'u yardım amaçlı kuruluşlara verilir. Firma, sürdürülebilirlik konusuna da oldukça önem vermektedir. Bu amaçla gereksiz paketlemeden kaçınılır ve paketleme yapılan kutulardaki kâğıtlar klor ile ağartılmaz. Bıçak üretiminde yüksek miktarda ısı açığa çıkmakta ve soğutma işlemleri ise su ile sağlanmaktadır. Firma, Ibach'taki fabrikasında soğutma işlemlerinden sonra ısınan suyu fabrika yakınındaki 120 binayı ısıtmakta kullanır. Firma, soğutma suyunu filtre ederek her yıl 600 ton çeliği geri kazanır. Ahşap çakılarda kullanılan ahşap, yenilenebilir nitelikte olup, yerel bir üreticiden temin edilir. Victorinox markalı bavullar, uzun bir garanti süresi ile gelir ve tamir etmenin mümkün olduğu durumlarda tamir edilebilir. Victorinox markalı saatler, İsviçre'de üretilir ve üretim için gerekli enerji, güneşten sağlanır. Üretim için kullanılan ekipmanların bir kısmı, neredeyse 50 yaşındadır ve ekipmanlar uyarlanarak ve modernize edilerek olabildiğince uzun süre kullanılır. Bu sayede israftan ve doğadaki kaynakların gereksiz tüketiminden kaçınılmış olur.

Victorinox, bugün İsviçre Ordu Çakıları, ev ve profesyonel kullanım için bıçaklar, saatler, seyahat malzemeleri ve parfümler olmak üzere beş ana ürün grubunda üretim yapmaktadır. Firma, ürünlerinin üretiminde kaliteden ödün vermez ve İsviçre Ordu Çakıları, ev ve profesyonel kullanım için bıçaklar, saatler ve parfümlerin büyük kısmını İsviçre'de üretmeye devam eder. Seyahat valizleri gibi ürünler ise ilgili alanda uzmanlık gerektirdiği için İsviçre dışında üretilir. Farklı ülkelerde üretim yapan bu tesisler de yüksek kalite standartlarının sağlanması için sıkı bir şekilde kontrol edilir.

Victorinox markalı saatler, İsviçre'de üretilmekte; her koşulda düzgün işlev görebilmeleri için 100'den fazla kalite kontrol testinden geçirilmektedir. Firma; mekanik, dalış, kronograf, business ve pilot olmak üzere farklı gruplar altında saat modelleri sunmaktadır.

Hemen her yerde, başınız sıkıştığında kullanabileceğiniz çok işlevli Victorinox markalı İsviçre Ordu Çakıları, farklı renk ve desen seçenekleri ile küçük, orta ve büyük olmak üzere 3 farklı boyutta satılmaktadır. Küçük boyuttaki çakılar, en az 4; en fazla 15 fonksiyona sahipken, orta boy çakılar, en fazla 83 fonksiyona,; büyük boy çakılar ise en fazla 30 fonksiyona sahiptir. Victorinox bıçaklar ise hem ev hem de profesyonel kullanım için farklı modellerde kullanıcıların beğenisine sunulur. Bıçaklar, en verimli şekilde işlev görecek ve uzun ömürlü olacak şekilde üretilir. Hafif, sapı gül ağacından ya da yekpare üretilen farklı modeller, farklı renk seçenekleri ile temin edilebilir. Meyve, sebze soyacak gibi ürünler de Victorinox markası altında bulunabilir.

Victorinox markalı seyahat malzemeleri arasında tekerlekli el çantası, tekerlekli bavul, büyük el çantası, sırt çantası, postacı çantası ve cüzdan gibi ürünler bulunur. Tekerlekli el çantası gibi ürünler; düşme, basamak, yürüme bandı, devrilme ve su geçirmezlik gibi 30 farklı kalite kontrol testinden geçerek seyahat koşullarına dayanacaklarından emin olunur. Firmanın bavullarında özel bir ID numarası vardır. Böylece bavul, dünyanın neresinde olursa olsun hava yolu şirketi tarafından kaybedildiğinde, Victorinox'un 7/24 müşteri servisi ile de iletişime geçilerek daha kolay bulunabilir. Tekerlekli el çantaları gibi ürünler; turuncu, antrasit, kahverengi, mavi gibi farklı renk seçeneklerine de sahiptir. Ürünler, modeline göre işlevselliği artıran iç düzenleyiciler, genişleyebilen hacim gibi özellikler ile birlikte gelir.

Victorinox

1.486 ürün var
    Diğer Kategoriler
  1. Fiyat Aralığı
    -
  2. Ürün Puanı
  3. Satıcı A-Z
BAŞA DÖN